تعمیرات سرمایش گرمایش

ترفندهای سپری کردن شب های گرم، بدون استفاده از کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

وقتی فصل تابستان فرا می‌رسد هوای گرم می‌تواند یکی از معضلات جدی برای افراد باشد. روزهای تابستان معمولاً با روشن کردن کولر، رطوبت و گرما را می‌توان برطرف کرد، ولی بیشتر افراد ترجیح می‌دهند شب‌ها از کولر استفاده نکنند زیرا در غیر این صورت با قبض سنگین برق در پایان ماه مواجه خواهند شد. شاید به نظرتان برسد که گذراندن شب های گرم تابستان بدون استفاده از کولر، غیر ممکن است ولی به یاد داشته باشید که مادربزرگ و پدربزرگ های ما همین کار را می‌کردند و کولری برای خنک کردن وجود نداشت. فقط باید با ترفندهایی برای این کار آشنا باشید. این ترفندها را می‌توانید حتی وقتی کولر شما دچار خرابی می‌شود انجام دهید. افرادی که به دلایل مختلف تمایل به استفاده از کولر در شب های گرم تابستان ندارند، می‌توانند از این ترفندها استفاده کنند.

ترفندهای سپری کردن شب های گرم، بدون استفاده از کولر

استفاده نکردن از کولر به هر دلیلی می‌تواند در تابستان جزو کابوس‌های وحشتناک افراد باشد. ممکن است کولر شما دچار مشکل شده و یا به دلایل مختلف، مجبور شوید در  شب های گرم تابستان، کولر را خاموش کنید. برای اینکه شب های غیر قابل تحملی نداشته باشید لازم است ترفندهای ساده‌ای را انجام دهید، به این صورت از شر گرما خلاص خواهید شد.

۱- پرده‌های خانه را بکشید.

مهمترین و بهترین راه برای اینکه بتوانید شب‌های گرم را بدون استفاده از کولر سپری کنید، کشیدن پرده‌ها است. شاید ندانید که ۳۰ درصد گرما در فصل تابستان، به وسیله پنجره وارد خانه می‌شود. وقتی شما پرده‌ها را می‌کشید سایه ایجاد کرده و مانع می‌شوید تا هوای گرم وارد اتاق شود. پرده‌های ضخیمی که در پشت پنجره نصب می‌کنید، همانطور که در فصل زمستان از وارد شدن هوای سرد جلوگیری می‌کند، در تابستان هم از وارد شدن هوای گرم به منزل جلوگیری خواهد کرد. دقت داشته باشید که پرده‌های تیره رنگ بیشتر از پرده‌های روشن گرما را جذب می‌کند. برای اینکه گرمای کمتری وارد اتاق شود، توصیه می‌کنیم از پرده‌های روشن و یا سفید برای بوجود آوردن سایه در اتاق استفاده کنید.

۲- درب اتاق را ببندید.

بهتر است برای اینکه خانه را سرد و یا گرم کنید فضای خانه را کمی محدودتر کنید. درب اتاق هایی را که در طول روز از آن استفاده نمی‌کنید، ببندید و اجازه بدهید که هوای تازه و خنک فقط در قسمت هایی که حضور دارید، جریان داشته باشد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر درب را باز کنند هوا بیشتر در خانه جریان پیدا می‌کند و خانه آنها خنک‌تر می‌شود، ولی دقت کنید که روزهای گرم معمولاً هوا به مقدار زیاد جریان ندارد. وقتی شما درب ها را باز می‌کنید حجم زیادی گرما را وارد خانه خواهید کرد. البته اگر از کولر آبی استفاده می‌کنید و رطوبت محیط بالا رفته، می‌توانید با باز کردن پنجره‌ و یا درب، رطوبت محیط را کم کنید.

در این زمان اصطلاحاً می‌گویند خانه دم کرده است که شما می‌توانید با باز کردن پنجره‌ها از دم کردن خانه جلوگیری کنید.

۳- از هواکش و هود استفاده کنید.

وقتی شما در زمان گرما، از آبگرمکن و یا اجاق گاز استفاده می‌کنید، مسلماً گرمای محیط افزایش پیدا خواهد کرد. توصیه می‌کنیم اگر در فصل تابستان مشغول طبخ غذا هستید و اجاق گاز روشن است، حتماً هود و یا هواکش را روشن کنید تا گرمای ایجاد شده از آشپزخانه خارج شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دفترچه راهنمای پکیج ایران رادیاتور و مشخصات فنی آن

شب های گرم

۴- استفاده از پرده های حصیری

استفاده کردن از پرده‌های حصیری جزو ترفندهای قدیمی خنک کردن خانه است. این کار می تواند به شما کمک کند که شب های گرم تابستان را بدون کولر سپری کنید. اگر خانه شما به صورتی است که اتاق ها آفتاب گیر هستند، برای به وجود آمدن سایه می‌توان از پرده های حصیری استفاده کرد تا دمای خانه کاهش پیدا کند. امروزه زیاد از این پرده ها استفاده نمی‌شود ولی پرده های حصیری جزو ترفندهای کاربردی برای خنک کردن خانه هستند. اگر امکان استفاده کردن از این پرده ها را ندارید، می‌توانید برای اینکه از وارد شدن آفتاب به خانه جلوگیری کنید، از یونولیت استفاده کنید.

۵- از پنکه یا فن استفاده کنید.

وقتی هنوز استفاده از کولر زیاد رایج نبود و فقط بعضی از خانه‌ها کولر داشتند، برای فرار از گرمای شدید معمولاً از پنکه استفاده می‌شد. یکی از راه‌های مفید و مؤثر برای اینکه شب های تابستان را سپری کنید استفاده از پنکه است. پنکه کمک خواهد کرد که جریان هوا در خانه بیشتر شده و محیط خنک شود. البته برای این منظور لازم نیست که شما فقط پنکه های بزرگ بخرید بلکه می‌توانید با توجه به فضایی که می‌خواهید خنک کنید، پنکه مناسبی خریداری کنید.

از جمله پر استفاده ترین و بهترین پنکه هایی که در بازار موجود هستند، می توان به پنکه‌های رومیزی و پنکه‌های سقفی اشاره کرد. افرادی که از پنکه استفاده می‌کنند، شاید گاهی متوجه باد گرم پنکه شوند در این صورت با دو روش می‌توان مشکل باد گرم پنکه را برطرف کرد:

  1. برای اینکه باد پنکه را خنک کنید ظرف بزرگی را پر از یخ کرده و در جلوی پنکه بگذارید. وقتی هوا از روی یخ‌ها عبور می‌کند، خنک‌تر شده و محیط را هم خنک می‌کند. در هنگامی که از این روش استفاده می‌کنید بهتر است سر پنکه به شکل ثابت بر روی یخ‌ها باشد.
  2. در روی پنکه یک پارچه مرطوب بکشید. البته دقت داشته باشید که پارچه در روی موتور پنکه شما نیفتد زیرا باعث خراب شدن پنکه و یا حتی برق گرفتگی خواهد شد. مزیتی که این روش دارد این است که لازم نیست حتماً سر پنکه خود را ثابت بگذارید.

۶- دمای بدن را پایین بیاورید.

وقتی در گرمای تابستان می خواهید به هر دلیلی از کولر استفاده نکنید، باید تلاش کنید که دمای بدن خود را پایین بیاورید. خوردن نوشیدنی‌های خنک می تواند دمای بدن را به راحتی پایین بیاورد. توصیه می‌کنیم وقتی هوا گرم است مخصوصاً شب ها، از خوردن غذای چرب و سنگین خودداری کنید زیرا سوخت و ساز و دمای بدن را زیاد می‌کند.

شاید بهتر باشد در وعده های غذایی خود لیمو ترش و آبغوره میل کنید تا تشنگی و عطش را مهار کند. استفاده از لباس های نازک و نخی در گرما می‌تواند به پایین آوردن دمای بدن کمک کند.

۷- در خانه از لامپ‌ کم مصرف استفاده کنید.

همانطور که می‌دانید لامپ های رشته‌ای می‌توانند گرمای زیادی هم تولید کنند. برای اینکه دمای محیط را کاهش دهید بهترین کار این است که در اولین فرصت لامپ ها را عوض کنید. لامپ های رشته‌ای حدود ۹۵ درصد الکتریسیته موجود را به گرما تبدیل می‌کند. اگر از لامپ کم مصرف استفاده کنید گرمایی که تولید می‌شود کمتر بوده و فضا هم خنک تر می‌ماند. اگر هم مجبور شدید از لامپ رشته‌ای استفاده کنید بهتر است لامپ کمتری روشن کنید. این کار می‌تواند از گرم شدن خانه در شب‌های تابستان جلوگیری کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کم شدن سرعت پنکه سقفی چیست؟

۸- از خنکی هوا در شب های تابستان استفاده کنید

همانطور که می‌دانید شب های تابستان کمی خنک تر هستند. وقتی هوا تاریک می‌شود، می توانید خانه را خنک کنید. برای این کار پنجره‌ها را باز کرده تا هوای خنک وارد خانه شود. اگر منزل شما ویلایی است با پاشیدن آب به درخت‌ها و حیاط، دما کاهش پیدا خواهد کرد و البته اگر از پنکه هم استفاده کنید، جریان هوا بیشتر می‌شود. می‌توانید برای اینکه دمای خانه‌تان خنک‌تر شود، قبل از اینکه آفتاب طلوع کند دوباره درب و پنجره‌های خانه را ببندید و پرده‌ها را هم بکشید.

روش هایی برای پایین آوردن دمای بدن در شب های گرم تابستان

برای اینکه در شب های گرم تابستان دمای بدن خود را پایین بیاورید، ترفندهای خوبی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، به این وسیله گرمای شب‌های تابستان را به راحتی می‌توان تحمل کرد.

۱- از کیسه آب سرد استفاده کنید.

اگر گرما خیلی شما را اذیت کرد یک ترفند جالب برای خنک کردن بدن، به شما پیشنهاد می‌کنیم. می‌توانید کیسه‌ آب گرم خریداری کرده و در زمستان آن را از آب پر کنید و در داخل یخچال قرار دهید. در هنگام خواب، کیسه را در رختخواب خود قرار دهید این کار به شما کمک می‌کند تا خواب راحتی داشته و دمای بدنتان پایین بیاید.

شب های گرم

۲- از ملافه مرطوب استفاده کنید.

شاید ندانید که مصریان به روش جالبی می‌خوابیدند زیرا آنها می‌دانستند که چطور باید با گرما مبارزه کنند. این روش که به آن متد مصری هم می‌گویند به این صورت است که حوله یا ملافه‌ای را در آب سرد بگذارید و از آن به عنوان یک پتو برای خواب استفاده کنید. توصیه می‌کنیم ملافه مرطوب را در روی حوله خشک بگذارید تا تشک شما خیس نشود.

۳- لباس هایتان را کم کنید.

در گذشته نه چندان دور، در تابستان به جای شلوارهای ضخیم امروزی، از پیژامه استفاده می‌کردند. استفاده از پیراهن نرم پنبه‌ای و یا زیر شلواری و یا حتی شلوارک می‌تواند به شما کمک کند که دمای بدنتان پایین بیاید. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که در تابستان لباس خود را در هنگام خواب در بیاورند ولی این کار باعث می‌شود عرق در روی بدن فرد بماند و به وسیله لباس هم جذب نشود و بدن شما در فصل تابستان بو بگیرد. پس پوشیدن لباس خنک مناسب تر است.

۴- در روی زمین و طبقه پایین بخوابید.

همانطور که می‌دانید هوای گرم به طرف بالا حرکت می‌کند. اگر خانه شما دو طبقه است، می توانید برای خوابیدن به طبقه پایین‌تر بیایید یا اگر زیرزمین دارید، بهتر است برای خوابیدن زیرزمین را انتخاب کنید زیرا خنک‌تر است.

سخن پایانی

گاهی ممکن است شما در شب های گرم تابستان نتوانید از کولر استفاده کنید. در این صورت ترفندهای جالبی می‌توانند در کاهش دمای خانه و همچنین کاهش دمای بدن به شما کمک کنند. خنک نگه داشتن خانه در فصل تابستان باعث می شود که هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و هم در زمان نبودن کولر، دمای خانه را پایین نگه دارید. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد در فصل تابستان کمتر از اجاق گاز در آشپزخانه استفاده کنید و در زمانی هم که اجاق گاز روشن است، حتماً هود و یا هواکش را روشن کنید.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ترفندهای سپری کردن شب های گرم، بدون استفاده از کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش هایی برای پایین آوردن دمای بدن در شب های گرم تابستان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا