لوازم خانگی

عیب‌یابی و تعمیر آرام پز|استفاده صحیح از آرام پز

عیب‌یابی و تعمیر آرام پز|استفاده صحیح از آرام پز، نگهداری از آرام پز

امروزه افراد زیادی از دستگاه آرام پز برقی استفاده می کنند، چون با استفاده از آرام پز می‌توانند مواد غذایی مورد نظر را درون محفظه دستگاه ریخته و با خیال راحت به دیگر کارها رسیدگی نمایند. آرام پز غذا را در حرارت کم و آهسته می پزد، این حرارت کم و پخت آهسته موجب می شود، که مواد غذایی شما آب کمتری را از دست داده و به صورت نرم پخته شوند. چون در آرام پز بخار درون محفظه حبس می‌شود، اگر باکتری وجود داشته باشد، از بین خواهد رفت. بنابراین این دستگاه وسیله ایمن برای درست کردن غذاهای مختلف به شمار می آید. در حین استفاده از آرام پز ممکن است، که این دستگاه با ایرادات و خرابی‌هایی مواجه شود. در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار داده و نحوه برطرف کردن آنها را توضیح خواهیم داد.

عیب‌یابی و تعمیر آرام پز

آرام پز از جمله وسایل کاربردی در منازل می باشد، که می توانید با استفاده از آن انواع غذاهای مختلف را پخت کنید. اگر در هنگام استفاده از آرام پز مشکل و خرابی به وجود آمد، باید در کمترین زمان ممکن آن را برطرف کنید، تا دستگاه شما آسیب های بیشتری را نبیند. اگر با ایرادات و مشکلات رایج آرام‌ پز آشنا باشید، می توانید خودتان برخی از آنها را برطرف کنید. در ادامه برخی از مشکلات و خرابی هایی که امکان دارد در آرام پز به وجود آید را توضیح می دهیم.

آرام پز روشن نمی‌شود

 • در ابتدا شما باید سیم و کابل آرام پز را بررسی نمایید و اطمینان حاصل نمایید، که به صورت صحیح به پریز متصل است و آسیب و خراش ای ندارد. همچنین باید از سالم بودن اتصالات برقی و پریز برق نیز مطمئن شوید.
 • چنانچه دستگاه آرام پز ترموستات دارد، ایراد و خرابی در این قطعه نیز می تواند موجب روشن نشدن آرام پز شود، که در این شرایط باید ترموستات آرام پز را عوض کنید.
 • اگر حجم مواد غذایی که درون آرام پز قرار داده شده است بسیار زیاد باشد، دستگاه پلوپز امکان دارد، که نتواند روشن شود. بنابراین باید از حجم کمتری مواد غذایی درون این دستگاه استفاده نمایید.
 • از دیگر عواملی که موجب بروز این مشکل می شود، خراب بودن کلید روشن و خاموش آرام پز است. در این حالت این دکمه را باید در صورت امکان تعمیر و یا عوض نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر چرخ گوشت الکتروکار Electrocar | نمایندگی محصولات الکتروکار

آرام پز

آرام پز جرقه می‌زند

 • چنانچه دستگاه آرام پز شما به اشیاء فلزی مثل قابلمه یا سینی فلزی نزدیک باشد،آرام پز جرقه خواهد زد. بنابراین باید اشیاء فلزی را از آرام پز دور کنید.
 • اگر قطعات برقی آرام پز خراب شده باشد ممکن است، که موجب جرقه زدن در این دستگاه شوند. بهتر است، که برای بررسی کردن این موارد از تکنسین متخصص در این زمینه کمک بخواهید.
 • بعضی از مواد غذایی نیز درون آرام پز موجب جرقه زدن می شوند. برای نمونه اگر حجم مواد غذایی مثل تخم مرغ، پوست مرغ و سبزیجات خام با حجم بالا در آرام پز قرار داده شده باشد، موجب جرقه زدن خواهند شد.
 • اگر در آرام پز شما خرابی و ایرادی وجود داشته باشد امکان دارد، که آرام پز شما جرقه بزند. با توجه به اینکه عیب یابی و تعمیر لوازم برقی در این شرایط خطرناک است، پیشنهاد می گردد، که از تکنسین متخصص و مجرب کمک بگیرید.

آرام پز نشت آب دارد

 • اگر آرام پز شما با مشکل نشت آب مواجه شده است، باید در ابتدا محل دقیق نشت را پیدا نمایید. برای انجام دادن این کار باید آرام پز شما خالی باشد، تا بتوانید به راحتی محل دقیق نشت آب را پیدا نمایید.
 • چنانچه نشت آب از آرام پز شما از قسمت بدنه دستگاه است، مکان نشتی را می توانید به وسیله مواد مخصوص آب بندی نمایید. به این صورت باید این کار را انجام دهید، که محل نشت آب در آرام پز را با دقت و به صورت کامل تمیز نموده و آنجا را با مواد آب بندی مخصوص بپوشانید.
 • چنانچه نشت آب از قطعات درونی آرام پز است، باید اقدام به عوض کردن قطعه های درونی آرام پز کنید.
 • قبل از اینکه اقدامی برای تعمیر و بررسی آرام‌پز انجام دهید، اطمینان حاصل نمایید، که دستگاه شما از برق جدا شده است. در غیر این صورت احتمال برق گرفتگی بیشتر خواهد بود.

آرام پز

آرام پز حرارت بیش از اندازه داد

 • اگر حرارت آرام پز شما بیش از اندازه زیاد است، باید به وسیله کلید تنظیم دستگاه قدرت آرام پز خود را کمتر کنید، تا حرارت آرام پز کاهش پیدا کند.
 • چنانچه ظرفی که برای دستگاه آرام پز خود استفاده می نمایید، قطرش بیش از اندازه باشد، حرارت آرام پز بیشتر خواهد بود. در این شرایط پیشنهاد می شود، که از ظرفی استفاده کنید، که قطر کوچک تری داشته باشد، تا حرارت آرام پز شما کمتر شود.
 • اگر در طول پخت مواد غذایی احساس کردید حرارت آرام پز بیش از اندازه زیاد است، برای چند ثانیه می توانید درب آرام پز را باز کنید، تا حرارت و بخار دستگاه کمی بیرون رود و حرارت کاهش پیدا کند.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید جدیدترین مدل های سینک ظرفشویی | انواع سینک ظرفشویی

استفاده صحیح از آرام پز

نحوه طبخ کردن مواد غذایی و استفاده از ظروف مناسب برای تهیه غذا بسیار حائز اهمیت بوده و در سلامت افراد تاثیر فراوان خواهد داشت. افراد زیادی برای طبخ کردن غذای خود از آرام پز استفاده می کنند. در این بخش از مطلب قواعدی را برای استفاده صحیح و اصولی از این وسیله بیان می کنیم.

آرام پز

غذا در دستگاه آرام پز با حرارت بسیار کم و آهسته می پزد. افرادی که برای آشپزی وقت زیادی ندارند، می توانند از آرام پز استفاده کنند و پیش از اینکه از خانه بیرون بروند، مواد غذایی را در دستگاه ریخته و پس از برگشتن به خانه غذای آماده داشته باشند.

 1. برای اینکه پخت مواد غذایی و انواع خورشت در آرام پز شما به خوبی انجام شود و به اصطلاح خوب جا بیفتد، باید درب آرام پز خود را به صورت کامل ببندید، تا بخار بیرون نرود و دمای پخت در آرام پز ثابت باشد. اگر شما درب آرام پز را باز کنید، تا به آن نگاهی بیاندازید، زمان پخت بیشتر خواهد شد و برای اینکه مواد غذایی به دمای قبلی خود برسند بیست تا سی دقیقه زمان لازم خواهند داشت و با هر بار که درب ظرف را بر می دارید، این تأخیر بیشتر می شود.
 2. درجه حرارت آرام پز شما باید کم باشد، تا مواد غذایی درون آرام پز شما فاسد نشده و بدون اینکه به رسیدگی نیاز داشته باشد، به صورت آهسته آماده شود.
 3. برای اینکه از درجه حرارت آرام پز خود اطمینان حاصل کنید، که مطمئن و سالم است، دو لیتر آب ولرم را درون آرام پز ریخته و برای مدت هشت ساعت روی درجه پایین تنظیم کنید و پس از آن به وسیله دماسنج دمای آب را فوری اندازه بگیرید. دقت داشته باشید، که این کار را باید فوری و بدون تأخیر انجام دهید. چون وقتی درب آرام پز را برمی‌دارید، دمای آن کاهش پیدا خواهد کرد. در این شرایط دمای آبی که درون آرام پز است، باید هشتاد و پنج درجه سانتیگراد باشد. اگر بیشتر از آن باشد، نشان دهنده این است، که اگر موادغذایی را هشت ساعت بدون اینکه آن را هم بزنید، درون آرام پز قرار دهید، مواد غذایی شما بیش از اندازه پخت خواهند شد و آب آنها از دست می رود. اما اگر حرارت آب کمتر از هشتاد و پنج درجه است، نشان دهنده این است، که دستگاه شما به دمای مناسب و لازم نمی رسد و مواد غذایی امکان دارد، که در آن فاسد شود.
 4. برای گرم کردن مجدد مواد غذایی از آرام پز نباید استفاده کرد. غذاهایی که باقی مانده اند را دو ساعت پس از پخت درون ظرف مناسب قرار داده و در یخچال نگهداری کنید و برای گرم کردن آنها از ماکروفر یا اجاق گاز استفاده کنید.
 5. دقت داشته باشید، که آرام پز را بیشتر از دو سوم گنجایش آن نباید پر کنید و همچنین مواد غذایی که درون آرام پز قرار دادید، نباید کمتر از نصف آرام پز شود.
 6. چنانچه وقتی شما در منزل نیستید و در حین پخت غذا در آرام پز برق قطع شده است، باید مواد غذایی را دور بریزید. اگر در منزل بودید و برق قطع شد، مواد غذایی درون آرام پز را فوری به درون قابلمه دیگر خالی کرده و ادامه پخت را روی گاز و فر انجام دهید.
 7. در زمان خرید آرام پز باید دقت داشته باشید، که گنجایش مناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید. چنانچه تعداد اعضای خانواده شما کم است، می توانید از اندازه کوچک و متوسط آن استفاده کنید. اما اگر اعضای خانواده شما بیشتر است، می توانید از مدل های بزرگتر آرام پز استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   تعمیرات بخارشوی تولیپس Tulips

آرام پز

سخن تکمیلی

در این مقاله مشکلات و ایراداتی که ممکن است برای آرام پز به وجود آید را مورد بررسی قرار داده و نحوه رفع آنها را توضیح دادیم. در ادامه نحوه استفاده صحیح از آرام پز و نکاتی که در حین استفاده از این دستگاه باید رعایت شود به صورت کامل ارائه شد، تا با مطالعه و رعایت کردن آنها از خرابی دستگاه آرام پز جلوگیری نمایید. اگر آرام‌پز شما دچار ایراد و خرابی شد بهتر است، که عیب یابی و تعمیر آن را به افراد متخصص بسپارید.

98989

31

عیب‌یابی و تعمیر آرام پز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ایرادات و مشکلات رایج آرام پز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا