تعمیرات تلویزیون

سوختن و خرابی بک لایت تلویزیون | قیمت بک لایت تلویزیون

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات شایع در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی قطع شدن تصویر می‌باشد. در صورتی که بخشی از تصویر تلویزیون سیاه و تاریک می‌شود و یا تصویر به صورت کامل قطع می‌شود، ولی صدای تلویزیون مشکلی ندارد، ایراد مربوط به خرابی و سوختن بک لایت تلویزیون است. سوختن بک لایت تلویزیون دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد. در صورتی که آسیب دیدگی به علت تمام شدن عمر مفید و استهلاک طبیعی نیست، باید علت آن را به صورت دقیق شناسایی نمود تا به صورت اصولی و صحیح مشکل به وجود آمده برطرف شود.

بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون روی پنل دستگاه منبع نوری است که تصاویری که نشان داده می‌شود را برای کاربران قابل رویت می‌کند. در حقیقت قطعه اصلی برای ظاهر شدن تصاویر تلویزیون، بک لایت تلویزیون است. برای منبع نوری تلویزیون در تلویزیون‌های ال سی دی ابتدا از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌‌نمودند. با توجه به حرارت بالای این لامپ‌ها و همچنین توان مصرفی بسیار زیاد، استهلاک پذیری بیشتری را به همراه داشتند.

بنابراین در تلویزیون تغییر رنگ نور و خرابی زودهنگام قطعه از جمله مشکلات متداول در تلویزیون‌های ال‌سی‌دی بودند. پس از گذشت چندین سال بک لایت ال ای دی جای این لامپ‌ها را در تلویزیون گرفت. این تکنولوژی در دستگاه هم حرارت کمتری تولید می‌کرد و هم مصرف انرژی آن کمتر بود و همچنین قیمت آن نیز به صرفه‌تر است.

محل قرارگیری بک لایت در تلویزیون ال ای دی در لبه‌های دستگاه به حالت ردیفی می‌باشد و یا ممکن است که در فاصله‌های مشخص در پشت پنل باشند. بنابراین پنل به صورت مستقیم در معرض نور سفید بک لایت قرار می‌گیرد و روی نمایشگر تصاویر ظاهر می‌شوند.

برای اینکه اهمیت این قطعه در تلویزیون و نحوه عملکرد آن به زبان ساده‌تر توضیح داده شود، معمولاً روش دیدن عکس رادیولوژی مثال زده می‌شو. همانطور که عکس رادیولوژی در برابر صفحه نور سفید برای پزشکان قابل تشخیص و مشاهده است، بنابراین نور سفید زمینه‌ای، تصاویر را قابل مشاهده می‌کند. پس بک لایت تلویزیون نور صفحه را تأمین می‌کند.

حتما بخوانید:   انواع کیفیت تصویر یا انواع رزولوشن در تلویزیون‌ها

انواع بک لایت تلویزیون

طراحی بک لایت تلویزیون‌های نوع ال ای دی باعث چینش متفاوت شده است که عبارتند از:

  •  بک لایت شاخه‌ای
  • بک لایت لبه
  • بک لایت چهارگانه

بک لایت چهارگانه تلویزیون ال ای دی به گونه‌ای طراحی شده است که در دستگاه روی چهار گوشه پنل قرار دارد و نوردهی را در کل صفحه تلویزیون پخش می‌کند. طراحی این بک لایت در تمام صفحه ال ای دی به صورت خطوط عمودی صورت می‌گیرد. این چینش بک لایت با کیفیت‌ترین و بهترین نوع طراحی است که موجب می‌شود نور لامپ‌ها به صورت یکسان و یکنواخت در کل صفحه دستگاه پخش شود.

با این وجود اگر ایراد و خرابی در یک یا چند لامپ رخ دهد، تلویزیون خاموش نمی‌شود و در صورتی که نیاز به تعمیر و یا تعویض بک لایت تلویزیون وجود داشته باشد، فقط در همان بخش باید ایراد مدار را برطرف کرد.

بک لایت لبه در دو بخش کناری دستگاه قرار دارد که نورپردازی را در کل صفحه و به ویژه در مرکز آن ایجاد می‌کند. چینش لامپ‌های ال ای دی در این طراحی موجب تولید روشنایی کافی و متوسط در همه نقاط تصاویر تلویزیون می‌شود. این چینش معمولاً در بین تلویزیون‌های برند سونی بیشتر مشاهده می‌شود.

بک لایت تلویزیون که به صورت شاخه‌ای است به صورت چند شاخه افقی و عمودی که از یکدیگر فاصله زیادی دارند، در سطح تصویر قرار می‌گیرند. این نحوه چینش ساده‌ترین نوع طراحی است که به علت فاصله زیاد لامپ‌ها کیفیت نوردهی در سطح تصویر تلویزیون پایین‌تر خواهد بود.

البته بهتر است، بدانید که به علت کیفیت پایین نور بک لایت در این نوع، آمار خرابی هم در لامپ‌های آن بیشتر است و در صورت سوختن و یا خرابی یک لامپ در یک قسمت از بک لایت، تصویر تمام تلویزیون با اختلال مواجه می‌شود و باید کل قطعه عوض شود.

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون

با توجه به طریقه چینش، جنس و کیفیت ساختاری بک لایت تلویزیون ال ای دی نشانه‌های خرابی نیز متفاوت است، اما از شایع‌ترین نشانه‌ها در تلویزیون ال ای دی می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • ایجاد هاله تاریک یا لکه سیاه روی صفحه نمایش تلویزیون ال ای دی
  • وجود لکه سفید یا نقاط نورانی در نمایشگر تلویزیون ال ای دی
  • قطع شدن تصویر تلویزیون و مشکل نداشتن صدا
  • قطع و وصل شدن تصاویر در تلویزیون ال ای دی
  • قطع شدن تصاویر و نمایش لوگوی اولیه
حتما بخوانید:   علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

سوختن بک لایت تلویزیون

علت سوختن بک لایت تلویزیون

با توجه به نوع مدل، طول عمر لامپ‌های ال ای دی به صورت تقریبی بین ۴ الی ۸ سال است. اما بروز مشکلاتی در تلویزیون و بالاتر بودن آمپر و ولتاژ ال ای دی‌ ها می‌تواند موجب سوختن بک لایت تلویزیون شود. البته دلایل خرابی بک لایت تلویزیون در مدل‌ها و برندهای گوناگون متفاوت است. بنابراین فقط به بیان دلایل کلی و معمولی که موجب ایجاد سوختگی و مشکل بک لایت تلویزیون می‌شود، اشاره می‌کنیم:

تنظیم بیشترین مقدار نور بک لایت تلویزیون

یکی از دلایل شایع و اصلی سوختن بک لایت تلویزیون این است که در بخش منوی دستگاه تنظیم حداکثر میزان نور انجام می‌شود. در این حالت لامپ‌ها در بالاترین حد خود کار می‌کنند که این امر عمر آنها را کاهش می‌دهد. معمولاً در بیشتر تلویزیون‌ها به حالت پیش فرض تنظیم حداکثر میزان نور بک لایت انجام شده است.

بنابراین باید به منوی تنظیمات رفته و این آیتم را به صورت صحیح و درست تنظیم نمود. وقتی که میزان نور بک لایت در تلویزیون به صورت صحیح تنظیم می‌شود، موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی شده و می‌توانید با توجه به میزان نور محیط تنظیم را انجام دهید. بدین ترتیب عمر مفید بک لایت تلویزیون بسیار بیشتر خواهد بود و از خرابی آن در دستگاه جلوگیری می‌شود.

چنانچه عادت دارید که تلویزیون را برای ساعت‌های بسیار زیادی روشن کنید و آن را خاموش نکنید، بهتر است بدانید که به طور معمول پیشنهاد می‌گردد که در فاصله‌های ۲ الی ۳ ساعت حتماً باید تلویزیون شما به مدت ۱۵ دقیقه خاموش شود.

کیفیت متوسط و پایین بک لایت تلویزیون

در تلویزیون‌های ارزان قیمت‌تر معمولاً از قطعات با کیفیت متوسط و یا پایین استفاده می‌کنند که می‌تواند موجب شود این قطعه در مدت زمان بسیار کمتر دچار مشکل و خرابی شود و به صورت کلی در تلویزیون شما ایراداتی به وجود آید.

بنابراین استفاده از قطعات با کیفیت متوسط و پایین بک لایت می‌تواند یکی از دلایل کم بودن عمر آنها بوده و حتی پس از گذشت مدت زمان بسیار کمی شاهد خرابی قطعات مختلف و وجود مشکل در تلویزیون باشید. بنابراین برای برطرف کردن مشکل باید بک لایت تلویزیون خود را تعویض نموده و از قطعه اصلی و فابریک استفاده نمایید.

دمای محیط در کارکرد بک لایت تأثیر دارد

انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری تلویزیون بسیار مهم است. در واقع گرما و سرما و دمای محیط می‌تواند روی همه لوازم برقی مثل تلویزیون تأثیر مخرب و منفی داشته باشد. بنابراین بهتر است که تلویزیون را در جلوی شوفاژ کنار پنجره و یا در جاهای دیگری که در معرض گرما و نور هستند، قرار ندهید. چون گرمای محیط موجب می‌شود که قطعات مختلف تلویزیون دچار ایراد و خرابی شوند و حتی موجب سوختن بک لایت تلویزیون نیز خواهد شد.

حتما بخوانید:   نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

لامپ‌ها از شاسی اصلی تلویزیون خارج شده‌اند

معمولا در مدل‌های بک لایت خطی یا شاخه‌ای احتمال بروز سوختن بک لایت تلویزیون و بروز این ایراد بیشتر است. در حقیقت شاسی اصلی دستگاه برای لامپ‌های بک لایت مانند خنک کننده عمل می‌کند که به مرور زمان چسب بین آنها ضعیف و جدا می‌شود. به همین علت بک لایت گرم می‌شود و ایراداتی در کارکرد آن به وجود می‌آید. در این شرایط مشکل به وجود آمده با تعمیر بک لایت تلویزیون و اتصال هیت سینک و قطعه برطرف می‌گردد.

قیمت بک لایت تلویزیون

هزینه تعویض بک لایت تلویزیون یا تعمیر آن در مدل‌ها و برندهای گوناگون متفاوت خواهد بود و هر یک در محدوده قیمت مختلفی هستند. در حقیقت قیمت بک لایت تلویزیون بر اساس نوع ساختار و اندازه قطعه تعیین می‌گردد. به جز مدل و برند دستگاه برای مشخص کردن هزینه تعمیرات تلویزیون باید به میزان خرابی، کیفیت قطعات معیوب، سوخته بودن بک لایت یا تعداد لامپ‌های بک لایت سوخته نیز توجه نمود.

بنابراین اعلام و تعیین قیمت برای تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون را کارشناسان پس از بررسی دستگاه شما انجام می‌دهند.

خرابی بک لایت تلویزیون

سخن تکمیلی

در مواقعی که بر روی صفحه تلویزیون خود نقاط خیلی روشن یا خیلی تاریک می‌بینید و یا تصویر تلویزیون خاموش و روشن می‌شود، این احتمال وجود خواهد داشت که بک لایت تلویزیون شما سوخته باشد. در مواقعی که بک لایت تلویزیون دچار ایراد و خرابی شود، نمی‌توان تصویر درست و واضحی از تلویزیون دید.

بک لایت تلویزیون نیز مانند قطعات دیگر دارای طول عمر مفید مشخصی است، اما بعضی از دلایل موجب می‌شوند که سوختن لامپ تصویر تلویزیون زود هنگام رخ دهد که از جمله می‌توان به بالا بودن نور زمینه تلویزیون، کیفیت پایین بک لایت تلویزیون، گرم یا سرد بودن محیط قرارگیری تلویزیون، خارج شدن لامپ‌ها از شاسی اصلی تلویزیون و… اشاره کرد. قبل از اینکه اقدامی برای تعمیر و یا تعویض بک لایت تلویزیون انجام دهید، باید دلیل آن را بیابید تا دوباره تلویزیون شما با این مشکل مواجه نشود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سوختن و خرابی بک لایت تلویزیون | قیمت بک لایت تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x