تعمیرات تلویزیون

نصب و راه اندازی تلویزیون | راهنمای نصب تلویزیون

بعد از اینکه شما تلویزیون را خریداری می‌کنید، باید حتماً روش نصب و راه‌اندازی آن را هم بلد باشید، زیرا اگر تلویزیون شما به درستی نصب نشود نمی‌توانید از امکانات کامل آن استفاده کنید. به طور کلی باید بگوییم برای استفاده کردن از گارانتی دستگاه، شما حتماً باید برای راه‌اندازی و نصب آن با نمایندگی تلویزیون خود تماس بگیرید، ولی اگر تلویزیون شما آکبند نبوده و یا اینکه دارای گارانتی نیست، می توانید با مطالعه این مقاله، روش نصب و راه‌اندازی آن را یاد بگیرید. دقت کنید استفاده از دفترچه راهنمای تلویزیون، می‌تواند در این کار به شما کمک کند.

نکات ضروری و مهمی که در هنگام نصب باید رعایت کنید اهمیت بسیاری دارد. با نصب اصولی و صحیح، شما از تمام امکانات دستگاه بهره خواهید برد ولی اگر دستگاه درست نصب نشود مثلاً یک سیم را اشتباه وصل کرده و یا در روی پایه اشتباهی قرار بدهید، احتمال آسیب دیدگی دستگاه شما زیاد است و ممکن است برای تعمیر آن به تعمیرکار هم نیاز پیدا کنید.

راهنمای نصب و راه‌اندازی تلویزیون

باید به این نکته مهم توجه کنید که راه‌اندازی و نصب تلویزیون‌ها تقریباً شبیه به یکدیگر است و باید نکات خاصی را در تمام آنها رعایت کنید. مثلاً قبل از اینکه شما دستگاه را از جعبه بیرون آورده و یا اینکه آن را راه‌اندازی کنید، باید محل مناسبی را برای قرار دادن تلویزیون، استفاده از محافظ، آنتن و… پیدا کنید. برای این منظور به مراحل زیر عمل کنید:

 •  تلویزیون را با احتیاط کامل و با کمک شخص دیگری بلند کنید.
 • در صورتی که برایتان امکان دارد دستگاه را به وسیله خودروی شخصی جابجا کنید.
 • برای جابجا کردن تلویزیون از پلاستیک‌های حباب‌دار، چوب پنبه یا جعبه مخصوص استفاده کنید.
 • محل قرار دادن دستگاه را از قبل معین کنید.
 • برای تلویزیون یک محافظ برق استاندارد خریداری کنید.
 • دفترچه راهنما را جهت نصب و راه‌اندازی تلویزیون مطالعه کرده و طبق دستورات آن تلویزیون خود را نصب کنید.

توصیه می‌کنیم برای اینکه دستگاه شما به دلیل نوسانات ولتاژ آسیب نبیند، حتماً از محافظ برق مخصوص برای آن استفاده کنید.

راه اندازی تلویزیون

آموزش راه اندازی تلویزیون

احتمال دارد به دلایل مختلفی مثل جابجا کردن تلویزیون و یا اسباب کشی، شما برای چندین بار مجبور شوید که تلویزیون خود را نصب کنید، پس باید حتماً با روش نصب آن کاملاً آشنا باشید تا بتوانید مراحل این کار را درست انجام بدهید.

محل قرار دادن تلویزیون

بعد از خریدن تلویزیون و قبل از اینکه آن را نصب کنید، مهمترین موردی که باید رعایت شود محل قرار گرفتن تلویزیون می‌باشد. محلی که تلویزیون خود را قرار می‌دهید باید به صورتی باشد که امکان سقوط وجود نداشته باشد. رعایت موارد زیر ضروری است:

 • تلویزیون خود را در روی میزی استاندارد بگذارید که پشت دستگاه نزدیک به دیوار باشد، به این صورت تلویزیون به راحتی سقوط نمی‌کند.
 • دستگاه تلویزیون شما باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد، به این صورت هوا به راحتی در اطراف آن جریان خواهد داشت.
 • دستگاه را در مکانی نصب کنید که نزدیک به پریز برق باشد تا نیازی به استفاده از سه راهی با سیم طولانی برای برق تلویزیون، نباشید.
 • برای اینکه از آسیب دیدگی قطعات و صفحه تلویزیون جلوگیری کرده باشید، باید تلویزیون در مکانی قرار داشته باشد که نور خورشید به طور مستقیم به آن نتابد.
 • تلویزیون را دور از مکان‌های مرطوب مثل دستشویی، حمام و… قرار بدهید.
 • هیچگاه دستگاه تلویزیون خود را نزدیک وسایل گرمایشی و اشتعال‌زا مثل اجاق گاز، پکیج، بخاری و… قرار ندهید.
 • باید تلویزیون شما به گونه‌ای قرار بگیرد که با توجه به چیدمان منزل، فاصله مناسبی با مبلمان داشته باشد تا افراد خانواده با فاصله و زاویه مناسب بتوانند آن را تماشا کنند.
 • اگر شما محدودیت فضا دارید می‌توانید تلویزیون را در روی براکت دیواری هم نصب کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید تلویزیون را در روی دیوار منزل نصب کنید، باید مکانی را برای این کار انتخاب کنید که در هنگام استفاده کردن از براکت، تلویزیون شما آسیب نبیند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیرات پاور تلویزیون پارس الکتریک

در صورتی که روش صحیح نصب تلویزیون در روی دیوار را بلد نیستید، بهتر است حتماً از یک تعمیرکار برای این منظور کمک بگیرید.

روش تنظیمات اولیه در تلویزیون

تنظیمات درست تلویزیون در هنگامی که آن را نصب و راه‌اندازی می‌کنید، اهمیت بسیاری دارد. برای این کار شما باید گزینه‌هایی را که برای روشن کردن دستگاه در صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود، به طور درست انتخاب کنید. این گزینه‌ها جزو تنظیمات اصلی دستگاه محسوب می‌شوند و اگر شما بدون تنظیم صحیح و یا بدون توجه از این تنظیمات عبور کنید، احتمال دارد که تلویزیون شما نقص جدی پیدا کرده و دچار عیب شود و نتوانید آن را به درستی راه‌اندازی کنید. در این مواقع بهتر است از دفترچه راهنمای تلویزیون خود استفاده کنید.

روش متصل کردن کابل‌ها در تلویزیون

یکی از مواردی که برای نصب و راه‌اندازی تلویزیون باید به آن توجه کنید، وصل کردن درست و اصولی کابل‌ها می‌باشد. اگر کابل‌ها درست متصل نشوند، ممکن است تلویزیون شما صدا و تصویر نداشته و یا کانال یابی نشود. کابل HDMI، کابل آنتن، کابل شبکه و… باید حتماً در جای درست خود وصل شده باشند، به همین علت وقتی می‌خواهید کابل‌ها را متصل کنید، حتماً دفترچه راهنمای تلویزیون خود را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید.

کانال‌های تلویزیون را چگونه تنظیم کنیم؟

برای نصب کردن تلویزیون اولین قدم تنظیم کردن کانال‌های آن است که باید حتماً مرحله به مرحله و طبق دستور عمل کانال یابی به شکل دستی یا خودکار انجام شود. برای این منظور باید از تنظیمات دستگاه وارد گزینه channel setting شوید.

مشکلات رایج در تلویزیون‌های تمام برندها

تلویزیون هم مانند تمام وسایل الکتریکی دیگر ممکن است به دلایل زیادی دچار خرابی شود. نصب و راه‌اندازی نادرست، نگهداری غلط، نوسانات برق و… می‌تواند باعث خرابی تلویزیون شود. البته گاهی هم امکان دارد تلویزیونی که شما خریداری کرده‌اید، فیک بوده و کیفیت پایینی داشته باشد. پس باید در هنگام خرید تلویزیون، دقت داشته باشید که دستگاه را از برند معروف و فروشگاه معتبر خریداری کنید. ولی به هر حال حتی تلویزیون‌های خوب هم ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که بعضی از این مشکلات را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

چرا تلویزیون صدا ندارد؟

ممکن است بعد از نصب تلویزیون متوجه شوید که تلویزیون شما صدا ندارد. برای رفع مشکل به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دو شاخه تلویزیون را از پریز برق جدا کنید و دکمه پاور را برای مدت ۱۰ ثانیه نگه داشته تا برق داخل دستگاه کاملاً تخلیه شود.
 • کمی صبر کنید و سپس دوباره تلویزیون خود را به برق بزنید.
 • فیش‌هایی را که به صدای تلویزیون مربوط می‌شود، بررسی کنید.
 • هدفون یا اسپیکر را به تلویزیون وصل کرده و دقت کنید ببینید صدایی می‌شنوید یا خیر؟
 • اگر در اسپیکر و هدفون هم صدایی نبود، ممکن است IC تلویزیون شما مشکل پیدا کرده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر تلویزیون مجیک Majic|خدمات تلویزیون مجیک

دقت داشته باشید که اگر با روش گفته شده مشکل برطرف نشد، احتمالاً تلویزیون دچار مشکل فنی شده و باید به وسیله تعمیرکار ماهر بررسی شود.

چرا در تلویزیون تصویر و صدا هماهنگ نیستند؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای تمام تلویزیون‌ها در برندهای مختلف به وجود بیاید، هماهنگ نبودن تصویر و صداست. این موضوع می‌تواند باعث خرد شدن اعصاب اعضای خانواده شود زیرا هیچ لذتی از تماشای تلویزیون نخواهند برد. وقتی تصویر و صدا با هم هماهنگ نباشند، خوشبختانه باید بگوییم بیشتر مواقع این مشکل را با انجام چند کار ساده به راحتی می‌توانید رفع کنید:

 • ابتدا گزینه Audio setting را در روی تلویزیون خود باز کنید.
 • تأخیر صدا را در تلویزیون تنظیم کرده تا صدا و تصویر با هم همزمان شوند.

چرا در روی نمایشگر تلویزیون خطوطی پدیدار شده است؟

اگر متوجه شدید که در روی پنل تلویزیون شما خطوطی پدیدار شده، باید بگوییم این مشکل کمی جدی است و اگر تلویزیون شما گارانتی دارد، باید بدون ایجاد مشکل جدی، آن را تعویض کنید وگرنه ممکن است به خرج بیفتید. برای عیب یابی دستگاه به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا صفحه دستگاه را رفرش کرده و دقت کنید ببینید آیا ترک‌ها و خطوط هنوز هم باقی مانده‌اند یا خیر؟ برای رفرش کردن دستگاه هم باید منوی آن را باز کنید.
 • اگر فقط در هنگام نمایش اسکرین مخصوصی این مشکل ایجاد می‌شود، باید تلویزیون ری استارت شود. احتمالاً با ری استارت کردن تلویزیون مشکل برطرف خواهد شد.
 • اگر بعد از اینکه تلویزیون خود را ریست کردید دوباره صفحه مخدوش بود، ممکن است نیاز باشد تا پنل تلویزیون شما کلاً عوض شود.
 • در صورتی که تلویزیون شما هنوز گارانتی دارد بهتر است آن را تعویض کنید.

چرا صدا در تلویزیون اکو می‌شود؟

احتمال دارد بعد از اینکه شما اسپیکرهای اکسترنال را به دستگاه متصل می‌کنید، صدا در آن اکو شود. این مشکل در تلویزیون‌ها رایج بوده و جزو مشکلات سخت‌افزاری محسوب می‌شود، ولی برطرف کردن آن کار سختی نیست. باید اسپیکر تلویزیون خود را قطع کرده تا فقط صدا از اسپیکرهای اکسترنال بیرون بیاید. به این صورت مشکل برطرف خواهد شد.

چرا تصاویر در تلویزیون پیکسل می‌شود؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای تمام تلویزیون‌ها ایجاد شود پیکسلیت شدن تصویر تلویزیون است. در این صورت در روی نمایشگر تلویزیون مربع‌های کوچک زیادی دیده می‌شود که بطور مداوم قطع شده و سخت هم حرکت می‌کنند. این مشکل می‌تواند به دلیل ضعیف بودن سیگنال ایجاد شود. در این صورت اتصالات تلویزیون خود را بررسی کنید، ممکن است اتصالات شل شده باشند. اگر سیم‌ها محکم نیستند بهتر است آنها را تعویض کنید. اگر با انجام این موارد مشکل برطرف نشد، توصیه می‌کنیم با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

راه اندازی تلویزیون

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد سعی کردیم که شما را با راهنمای کامل نصب و راه‌اندازی تلویزیون به طور کامل آشنا کرده و مکان مناسب برای نصب تلویزیون را برایتان بیان کنیم. در صورتی که نصب تلویزیون برایتان مشکل بود، بهتر است از تعمیرکار برای این منظور کمک بگیرید زیرا نصب غلط می‌تواند به تلویزیون شما آسیب بزند.

نصب و راه اندازی تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای نصب تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا