تعمیرات تلویزیون

روش ریست کردن تلویزیون دوو چگونه است؟

امروزه برند دوو جز محصولات پرفروش بازار می‌باشد و از محبوبیت زیادی بین کاربران برخوردار است . تلویزیون دوو هم مانند تمام وسایل برقی دیگر ممکن است دچار مشکلاتی شده و نیاز باشد تا آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. در اصل اولین کاری که برای برطرف کردن مشکل تلویزیون انجام می‌دهند ، ریست کردن تلویزیون است. تمام تلویزیون‌ها هر مدل و برندی داشته باشند، مثل تلویزیون دوو، گزینه‌ای دارند به نام ریست فکتوری که به وسیله این گزینه ، تنظیمات اعمال شده در روی دستگاه را به حالت تنظیمات کارخانه برمی‌گرداند. مشکلاتی مانند قطع شدن تصویر و یا حتی کار نکردن کنترل دستگاه، کند بودن برنامه‌ها و موارد دیگر به وسیله ریست کردن به راحتی برطرف می‌شوند به صورتی که دیگر شما به تعمیر دستگاه نیاز نخواهید داشت.

ریست فکتوری تلویزیون یعنی چه؟

ریست فکتوری تلویزیون دوو یعنی اینکه شما تلویزیون را به تنظیمات کارخانه برگردانید. وقتی که شما تلویزیون را خودتان تنظیم می‌کنید، ممکن است باعث به هم ریختگی تنظیمات تلویزیون در برنامه‌ها ، کانال‌ها، حساب گوگل ، گوگل پلی ، رمز عبور وای فای و یا مشکلات نرم‌افزاری شوید، پس باید تنظیمات تلویزیون دوو را به شکل اولیه خود برگردانید. ریست کردن تلویزیون دوو هم مثل ریست تلویزیون‌های سامسونگ و ال جی جزو تعمیرات محسوب نمی‌شود و فقط برای برگرداندن دستگاه به تنظیمات اولیه انجام می‌گیرد.

هنگام ریست کردن تلویزیون دوو چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

همانطور که گفتیم وقتی شما تلویزیون دوو را ریست می‌کنید تمام تنظیمات تلویزیون مثل تنظیمات کانال‌ها، تصویر، صدا و موارد دیگر به حالت اولیه خود برمی‌گردد پس بعد از ریست فکتوری شما باید دوباره تنظیمات را شخصی سازی کنید. البته در تلویزیون‌ هایی که هوشمند هستند به مدل تلویزیون هم باید توجه کنید زیرا روش ریست کردن در مدل‌ها و برندهای مختلف با یکدیگر فرق می‌کند و مراحل ریست باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده تلویزیون انجام بگیرد. اگر در هنگام ریست کردن به مشکلی برخورد کردید باید دفترچه راهنمای تلویزیون دوو را مطالعه کنید. دقت داشته که تمام مشکلات تلویزیون دوو را نمی‌توانید به وسیله ریست فکتوری برطرف کنید و فقط ایرادات نرم‌افزاری به وسیله ریست فکتوری برطرف می‌شود. پس برای رفع تمام مشکلات، به ریست کردن نیاز ندارید.

حتما بخوانید:   دلایل شطرنجی شدن تصویر تلویزیون چیست؟

در صورتی که شما گزینه Reset the sound settings یا ریست کردن صدای تلویزیون دوو را انتخاب کنید ، تنظیماتی که به بخش صدا مربوط می‌شود در تلویزیون دوو به تنظیمات کارخانه و حالت اولیه برمی‌گردد. به وسیله گزینه Factory reset the picture settings یا ریست تصویر، شما می‌توانید تنظیماتی را که به تصویر مربوط می‌شود مانند نور، رنگ، وضوح و موارد دیگر را به حالت اولیه خود برگردانید. اگر برای تلویزیون دوو رمز گذاشته‌اید بعد از اینکه ریست فکتوری را انتخاب می‌کنید ، حتماً باید رمز مورد نظر را وارد کرده تا تغییراتی را که اعمال کرده‌اید، به حالت اولیه کارخانه برگردد.

برای تنظیم دوباره تصویر و صدای تلویزیون باید ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و سپس به قسمت سیستم و تنظیمات پیشرفته بروید و گزینه تنظیمات مجدد تصویر و صدا را بزنید تا ریست انجام شود. بعد از ریست فکتوری، تلویزیون دوو شما دوباره راه اندازی شده و اولین صفحه راه‌اندازی را هم به نمایش در می‌آورد.

ریست کردن تلویزیون دوو

آیا ریست کردن برای تلویزیون دوو مضر است؟

با ریست کردن تلویزیون ، تمام تنظیماتی را که به شکل دستی اعمال کرده‌اید، پاک می‌کنید و تلویزیون به حالت تنظیمات کارخانه برمی‌گردد. پس امکان دارد در هنگامی که می‌خواهید تنظیمات را به حالت دلخواه خود تغییر بدهید، با مشکل کمی هم مواجه شوید. به طور کلی می‌توانیم بگوییم که ریست تلویزیون دوو در شرایط زیر باید انجام شود:

 • تلویزیون دوو تصویر داشته ولی صدا ندارد.
 • تلویزیون تصویر نداشته ولی صدا دارد.
 • یکی از کانال‌ها صدا ندارد.
 • خراب شدن صدا
 • قطع و وصل صدا
 • بی‌کیفیت بودن تصویر
 • از کار افتادن برنامه تلویزیون
 • و…

در موارد گفته شده شما می‌توانید تلویزیون دوو خود را ریست فکتوری کنید و این کار ضرری برای تلویزیون ندارد. برای مشکلات نرم‌افزاری تلویزیون دوو شما به تعمیر نیازی ندارید و معمولاً با ریست مشکل برطرف می‌شود. ولی بعضی از مشکلات هم مثل روشن نشدن دستگاه با ریست برطرف نمی‌شود و باید دلیل بروز این مشکل به وسیله تعمیرکار بررسی شود. تعمیرکار برای اینکه دلیل روشن نشدن دستگاه را پیدا کند ابتدا کنترل دستگاه و باتری آن را چک می کند و بعد از اینکه از سلامت ریموت و باتری آن اطمینان پیدا کرد، مین برد یا برد اصلی تلویزیون را بررسی می‌کند. مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود تلویزیون دوو روشن نشود ، به مین برد مربوط می‌شود. اگر مین برد دچار مشکل شده بود باید آن را تعویض کنید و اگر مین برد سالم بود باید کابل HDMI بررسی شود و در صورت خرابی کابل، باید آن را عوض کنید.

مراحل ریست کردن تلویزیون دوو

بعضی از افراد آگاهی زیادی نسبت به این مورد نداشته و برای اینکه تلویزیون خود را ریست کنند ، فقط چند دقیقه آن را خاموش می‌کنند و فکر می‌کنند مراحل ریست کردن تلویزیون تمام شده است، در صورتی که برای ریست فکتوری، شما باید تلویزیون دوو خود را ابتدا روشن کنید و به وسیله کنترل تلویزیون دکمه MENU را انتخاب کنید. بعد گزینه PICTURE MENU را زده و به مرحله بعد بروید. گزینه‌های 0, 9, 3, 1, 0 را هم فشار بدهید. با انجام این مراحل تلویزیون دوو شما بدون هیچ دردسر و به راحتی ریست شده است. البته این روش وقتی کاربرد دارد که تلویزیون دوو دچار مشکل جدی نشده باشد ولی اگر بعد از ریست تلویزیون دوباره مشکل برطرف نشد، باید به یک تعمیرکار ماهر و متخصص جهت عیب یابی و همچنین تعمیر تلویزیون دوو مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   نحوه پخش زیر نویس تلویزیون در تمام برندها

ریست کردن تمام برندهای تلویزیون

یکی از نگرانی‌هایی که افراد در هنگام ریست کردن تلویزیون دارند این است که اطلاعات شخصی را که اعمال کرده‌اند از بین می‌روند. البته این مشکل به برند خاصی محدود نمی‌شود و تمام برندهای تلویزیون بعد از ریست ، داده‌ هایشان حذف می‌شود. البته داده‌هایی که با تنظیم مجدد تلویزیون حذف شده، معمولاً قابل برگشت نیستند همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم ریست کردن تلویزیون به معنی تعمیر آن نیست و فقط بعضی از اشکالات نرم‌افزاری دستگاه را رفع می‌کند. اگر تلویزیون شما دچار مشکلات سخت‌افزاری شده است ریست کردن نمی‌تواند مشکل را برطرف کند. اگر تصور می‌کنید که مشکل تلویزیون شما جدی می باشد، بهتر است حتماً به یک تکنسین ماهر مراجعه کنید.

چگونه می‌توانیم تلویزیون برند های مختلف را ریست کنیم؟

به طور کلی باید بگوییم ریست کردن تلویزیون‌های برند مختلف ، با هم کمی فرق می‌کنند به همین دلیل در ادامه مقاله، ریست کردن تلویزیون‌های برند مختلف را هم برایتان بیان می‌کنیم.

روش ریست کردن تلویزیون‌های سامسونگ

بیشتر مشکلات تصویر را شما می‌توانید به وسیله تنظیمات مربوط به تصویر برطرف کنید. مثلاً اگر تصویر تلویزیون پرش دارد و یا صفحه تلویزیون شما تاریک می‌شود به جای اینکه تنظیم مجدد تلویزیون را انجام دهید، می‌توانید تنظیمات تصویر تلویزیون سامسونگ را بازنشانی کنید. برای این کار به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دکمه منو را در دستگاه فشار داده و به قسمت تنظیمات وارد شوید.
 • حالا گزینه تنظیم مجدد تصویر را بزنید و سپس کلید Enter و یا Ok  را فشار بدهید بعد از اینکه ok را زدید، تنظیمات تصویر در تلویزیون سامسونگ به تنظیمات قبلی برمی‌گردد.
 • تلویزیون‌های سامسونگ دارای گزینه‌ای به نام تشخیص خودکار خطای صدا می‌باشند، پس اگر تلویزیون سامسونگ شما با مشکل صدا روبرو شد، به جای اینکه آن را ریست فکتوری کنید از این ابزار کمک بگیرید.
حتما بخوانید:   بررسی پنل IPS در تلویزیون

نحوه ریست کردن تلویزیون‌های ال جی

برای اینکه تلویزیون ال جی خود را ریست کنید ، می‌توانید به وسیله کنترل تلویزیون چند مرحله را انجام دهید:

 • ابتدا دکمه Home را در روی کنترل فشار داده و به منو وارد شوید.
 • حالا تنظیمات را در منو پیدا کنید و انتخاب کنید.
 • در قسمت تنظیمات، گزینه ریست را پیدا کرده و آن را فشار دهید تا ریست تلویزیون ال جی شروع شود.
 • دستور العمل‌ هایی را که در روی صفحه بیان شده دنبال کرده و در تمام موارد ok را فشار دهید.
 • کد ریست را در تلویزیون ال جی وارد کنید تا تنظیمات مجدد تلویزیون شروع شود .
 • کد ریست تلویزیون ال جی معمولاً ۰۰۰۰ یا ۱۲۳۴ می‌باشد.
 • می‌توانید مدل تلویزیون خود را در وب سایت ال جی جستجو کرده و پین آن را پیدا کنید.

روش ریست کردن تلویزیون اسنوا

برای اینکه تلویزیون اسنوا را راه‌اندازی دوباره کنید، باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دکمه HOME را پیدا کرده و فشار بدهید.
 • حالا وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید و تنظیمات ترجیحی را انتخاب کنید.
 • بازنشانی را باید انتخاب کنید.
 • حالا بازنشانی داده کارخانه را باید انتخاب کنید.
 • بدین ترتیب تلویزیون اسنوا شما ریست می‌شود.

تلویزیون سونی را چگونه ریست کنیم؟

برای اینکه تلویزیون سونی را راه‌اندازی مجدد کرده و به تنظیمات کارخانه برگردانید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دکمه‌ای را که به شکل چرخ دنده می‌باشد یعنی «تنظیمات» فشار بدهید تا وارد تنظیمات سریع دستگاه خود شوید.
 • حالا تنظیمات را انتخاب کنید تا وارد قسمت سیستم شوید.
 • در قسمت سیستم، گزینه ریست را انتخاب کنید و آن را تأیید کنید.
 • در مرحله بعدی Quick Settings را انتخاب کرده و در مرحله بعد Settings را انتخاب کنید.
 • سپس Restart را بزنید.
 • دوباره گزینه Restart را بزنید.

ریست کردن تلویزیون دوو

سخن پایانی

وقتی برای تلویزیون مشکلی به وجود می‌آید، معمولاً کاربران آن را ریست و یا راه‌اندازی مجدد می‌کنند. در صورتی که مشکل تلویزیون شما نرم‌افزاری باشد، معمولاً با ریست کردن مشکل برطرف خواهد شد ولی اگر مشکل جدی بود حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید. ریست کردن در برندهای مختلف تلویزیون با هم کمی فرق می‌کند هرچند که کار سختی نیست.

در این مقاله از ایبک امداد روش ریست کردن تلویزیون دوو را برایتان به طور کامل توضیح دادیم و همچنین نحوه ریست کردن چند برند معروف تلویزیون را برایتان بیان کردیم و شما را با آن آشنا کردیم. اگر با ریست کردن مشکل تلویزیون شما برطرف نشد ، توصیه می‌کنیم به متخصص ماهر برای رفع مشکل مراجعه کنید.

 

31

روش ریست کردن تلویزیون دوو چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تلویزیون سونی را چگونه ریست کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x