خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

رفع گرفتگی لوله فاضلاب رستوران ها، غذاخوری ها و آشپزخانه ها

گرفتگی لوله های فاضلاب ممکن است برای هر لوله ای به وجود بیاید. امکان دارد این گرفتگی مربوط به لوله آشپزخانه ها و یا رستوران ها باشد. رستوران ها، غذاخوری ها، آشپزخانه ها به دلیل استفاده زیاد از آب و تولید فاضلاب چرب و روغن، بیشتر از فاضلاب های دیگر مستعد گرفتگی می باشند و در صورتی که نکات مهمی را رعایت نکنند ممکن است گرفتگی لوله فاضلاب برای آنها هم پیش بیاید. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با انواع گرفتگی های لوله فاضلاب رستوران ها، غذاخوری ها و آشپزخانه ها آشنا کنیم با ما همراه باشید.

انواع گرفتگی های لوله فاضلاب

با استفاده زیاد از آب و همچنین افزایش ساختمان ها، لوله کشی های فاضلاب بیشتر شده و این باعث می‌شود تعداد گرفتگی‌های لوله فاضلاب هم بیشتر شود. گرفتگی در هر لوله ای ممکن است به وجود بیاید و هرجا که قطر لوله هم کمتر باشد احتمال گرفتگی در آنجا بیشتر خواهد بود. گرفتگی هایی که در لوله های فاضلاب به وجود می آیند انواع مختلفی دارند که در ادامه می خواهیم شما را با آنها آشنا کنیم:

 • گرفتگی لوله فاضلاب حمام و کف شوی
 • گرفتگی لوله فاضلاب کفشوی حیاط و یا پارکینگ
 • مسدود شدن سیفون توالت
 • گرفتگی لوله فاضلاب توالت
 • گرفتگی در سینک ظرفشویی آشپزخانه
 • گرفتگی‌های لوله فاضلاب آشپزخانه ها، رستوران ها و غذاخوری ها
 • گرفتگی لوله های فاضلاب مجتمع های مسکونی و آپارتمان

این گرفتگی ها که نام بردیم بخشی از انواع مختلف گرفتگی لوله فاضلاب است که احتمال دارد برای شما هم پیش آمده باشد. در ادامه می خواهیم در مورد گرفتگی لوله فاضلاب رستوران، غذاخوری ها و آشپزخانه ها صحبت کنیم با ما همراه باشید.

گرفتگی لوله فاضلاب غذاخوری ها و رستوران ها

رستوران و غذاخوری ها معمولاً دارای آشپزخانه هستند و این می تواند باعث گرفتگی شدید در لوله های فاضلاب شود و دلیل آن هم این است که این مکان ها برای آماده کردن غذا، از چربی و روغن زیادی استفاده می کنند و همان طور که می دانید روغن می تواند جزو اصلی‌ترین دلایل گرفتگی فاضلاب آشپزخانه محسوب شود.

یکی از دلایل مهم گرفتگی، ایجاد چربی در فاضلاب بوده و در صورتیکه این چربی در لوله باقی بماند باعث تشدید گرفتگی خواهد شد و در نهایت لوله فاضلاب به طور کلی مسدود می شود دلیل دیگری که می تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه و رستوران ها باشد پسماندهای غذایی است. پوست پیاز، چربی، برنج، پوست سیب زمینی، تفاله چای، استخوان و…. موادی هستند که جزء جدا نشدنی آشپزخانه ها بوده و در صورتی که وارد لوله فاضلاب شوند باعث گرفتگی های لوله می شوند. در رستورانها و آشپزخانه های بزرگ به دلیل حجم زیاد کار و وقت کم، توجهی به این نکات نکرده و مقداری آشغال وارد لوله فاضلاب می شود و این باعث گرفتگی در لوله ها خواهد شد.

حتما بخوانید:   نحوه رفع گرفتگی اگو یا فاضلاب شهری چگونه است؟

جلوگیری از انسداد لوله های فاضلاب به وسیله چربی گیر

برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها به وسیله چربی، یک روش ساده وجود دارد و آن هم استفاده از چربی گیر می باشد. رستوران‌ها، غذاخوری ها، تهیه غذا ها، تالارهای پذیرایی و مجموعه هایی که غذا تولید و تهیه می کنند به دلیل استفاده از روغن و چربی زیاد برای پخت غذا، باعث گرفتگی فاضلاب به وسیله چربی خواهند شد. فاضلاب تولیدی در مجموعه های نامبرده شده، از راه خروجی سینک ظرفشویی وارد لوله شده و به دلیل چربی زیاد لوله دچار گرفتگی می شود و مشکلات زیادی را برای رستوران ها و غذاخوری ها ایجاد می کنند.

در صورتی که لوله فاضلاب این مراکز به شبکه فاضلاب متصل باشد باعث می شود حجم زیادی از روغن به تصفیه خانه ها وارد شده و باعث مختل شدن عملیات تصفیه فاضلاب شود به همین دلیل برای اینکه مشکل را برطرف کنند رستورانها و آشپزخانه‌ها موظف به استفاده از چربی گیر می باشند تا از وارد شدن حجم زیاد چربی به داخل فاضلاب جلوگیری شده باشد و علاوه بر این از گرفته شدن لوله فاضلاب هم جلوگیری خواهد شد و اگر از چاه فاضلاب هم استفاده می‌کنند، باعث می شود چاه دیرتر پر شود.

گرفتگی لوله فاضلاب

استفاده از صافی برای جلوگیری از مسدود شدن لوله

همانطور که گفتیم راه ساده برای جلوگیری از گرفتگی لوله، استفاده از چربی گیر است و راه دوم هم برای حل این مشکل، استفاده از صافی های مخصوص کفشور و یا سینک ظرفشویی می باشد که از وارد شدن پسماند های غذایی و آشغال به داخل لوله فاضلاب جلوگیری خواهد کرد. با همین روش های ساده شما می توانید از گرفتگی های لوله فاضلاب جلوگیری کنید و کمتر نیاز به لوله بازکن پیدا کنید. با توجه به این که دلیل اصلی گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه وارد شدن مواد غذایی داخل لوله می باشد با این روش می توانید از گرفتگی لوله جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   رعایت اصول ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی و تخلیه چاه

در ادامه می خواهیم شما را با چربی گیر رستوران و آشپزخانه آشنا کنیم با ما همراه باشید.

چربی گیر رستوران و آشپزخانه

یکی از پرکاربردترین محصولات صنعتی چربی گیر است که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. چربی گیر دستگاهی ضروری و پرکاربرد در صنایعی مانند آشپزخانه ها، هتل ها، غذاخوری ها و…. بوده و کاربرد زیادی دارد. این دستگاه وظیفه دارد روغن، چربی و همچنین آشغال ها را از فاضلاب جدا کند.
امروزه چربی گیر تبدیل به یک دستگاه ضروری برای این مشاغل شده است. روش کار چربی گیر به این شکل است که چربی ها و زباله های جامد را از ضایعات مایع جدا می کند و به شکل رسوب، شرایط دفع آنها را به ظرفی جداگانه فراهم می‌کند.
دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید فاضلاب انسانی وارد سیستم چربی گیر شود.

این محصول یک ظرفی است مانند جعبه، که از جنس های فولاد ضد زنگ، فایبرگلاس، چدن، بتن و یا پلی اتیلن ساخته می شود و در بین سینک آشپزخانه و سیستم فاضلاب آن را نصب می کنند. این دستگاه را می توانید در داخل آشپزخانه های صنعتی به شکل زیر سینکی و یا حتی در خارج از ساختمان در زیر و یا بالای زمین نصب کنید.

چربی گیر آشپزخانه صنعتی و رستوران ها

فاضلاب رستوران ها و همچنین آشپزخانه های صنعتی و یا تالار ها، مقدار زیادی چربی و روغن دارند. این چربی ها ساختار مولکولی قوی و سختی داشته و به همین جهت به وسیله میکروارگانیسم های بی هوازی و یا هوازی، به راحتی تجزیه نمی شوند پس نمی توان فاضلاب رستوران را بدون استفاده از چربی گیر به طرف شبکه فاضلاب هدایت کرد زیرا باعث خواهند شد مسیر فاضلاب دچار گرفتگی شده و محیط زیست آلوده شود.

برای جدا کردن روغن و چربی از جریان فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی، از چربی گیر رستوران استفاده می کنند. مبنای طراحی چربی گیر رستوران، به روش شناور کردن روغن سبک در روی آب به طور همزمان با خنک کردن پساب های خروجی از رستوران است.

در چربی گیر رستوران و آشپزخانه، فاضلاب ها بعد از اینکه وارد سبد آشغال گیر می شوند، از آن عبور می کنند تا مواد درشت مانند برنج، پوست مرغ، نخود و…. از فاضلاب به طور کامل جدا شود.

سرعت عبور جریان پساب در رستوران حداکثر حدود ۵۰ گالن در دقیقه است. در این زمان ذرات روغن و چربی به دلیل اینکه دارای چگالی کمتری بوده و وزن سبکی دارند بر روی سطح چربی گیر می آیند. فاضلابی که تقریباً تصفیه شده است از بین پکینگ ها عبور کرده و فاضلابی که خالی از چربی و روغن است از دستگاه چربی گیر خارج می شود.

حتما بخوانید:   مزایا و معایب لوله کشی آب و فاضلاب زیر سقفی

اگر پساب رستوران را در حوضچه جمع کنند بعد از مدتی روغن و چربی آن جدا شده و در روی سطح شناور خواهد شد و به وسیله یک فرآیند فیزیکی می توان به راحتی آنها را از فاضلاب جدا کرد.
در زمان معینی، روغن و چربی های جمع شده در سطح چربی گیر را می‌توانند تخلیه کنند.
سیستم چربی گیر می تواند مقدار زیادی مواد معلق داخل فاضلاب را هم با ته نشینی حذف کند. به دلیل اینکه روغن و چربی در مصارف صنعتی در صنعت مصارف زیادی دارد می توان از این چربی ها برای بازیابی مجدد استفاده کرد.

مزایای چربی گیر رستوران

در ادامه می خواهیم شما را با مزایای چربی گیر رستوران و آشپزخانه ها آشنا کنیم:

 • چربی گیر ها نصب ساده ای داشته و سریع می توان آنها را نصب و راه اندازی کرد.
 • چربی گیر قابل دفن در زمین می باشد.
 • چربی گیر دارای وزن پایینی بوده و قابلیت حمل داشته و شما می توانید آن را به راحتی جا به جا کنید.
 • به دلیل استفاده از زوار EPDM دارای عدم انتشار بوی نامطبوع می باشد.
 • در کارخانه ساخته شده و به عملیات عمرانی در محل پروژه هم نیاز ندارد.
 • چربی گیر در برابر پساب های اسیدی و همچنین در برابر مواد شیمیایی حاصل از شوینده ها مقاوم می باشد.
 • این محصول تولید داخل کشور است.
 • طبق استانداردهای محیط زیست ساخته شده است.
 • چربی گیر از فایبرگلاس و یا پلی اتیلن با چگالی بالا و مقاوم می باشد.
 • این دستگاه طول عمر بالایی دارد.
 • چربی گیر استاندارد بوده و آب بندی بسیار مناسبی دارد.
 • بدون نیاز به بتن ریزی قابل نصب است.
 • بدون دردسر می توان از آن نگهداری کرد.
 • هزینه بهره وری آن مناسب است.

گرفتگی لوله فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با گرفتگی های لوله فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها به طور کامل آشنا کردیم و گفتیم که با استفاده از چربی گیر می توان از بروز مشکلات جدی برای لوله های فاضلاب، رستوران ها و آشپزخانه ها جلوگیری کرد. چرب گیر وسیله ای بسیار کاربردی جهت استفاده در آشپزخانه ها، رستوران ها، هتل ها و… می باشد.

در صورتی که تمایل دارید مقاله های مشابه را مطالعه کنید می توانید به سایت ایبک امداد مراجعه کنید.

 

00000000000999999

31

 

رفع گرفتگی لوله فاضلاب رستوران ها، غذاخوری ها و آشپزخانه ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

گرفتگی لوله فاضلاب غذاخوری ها و رستوران ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا