Uncategorizedتعمیرات

راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک | خدمات تعمیر میکسر Unique


دستگاه مخلوط کن همانطور که از اسمش پیداست، برای مخلوط کردن و همچنین پوره کردن مواد غذایی به کار می‌رود. از این وسیله در زندگی روزمره بخصوص در فصل گرم تابستان می توانید آب میوه های مختلف را گرفته و میل نمایید. علاوه بر آن به کمک مخلوط کن می‌توانید انواع مختلف سس ها و دسر های خوشمزه را آماده کنید. مخلوط کن ها در بازار دارای برندهای مختلفی هستند. یکی از این برندها «یونیک» می باشد. همانطور که می‌دانید وسایل برقی بعد از گذشت زمان طولانی و استفاده نادرست از آن ها، دچار اشکال و خرابی می شوند.

مخلوط کن یونیک نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین هنگام خراب شدن مخلوط کن همگی به دنبال رفع مشکلات به وجود آمده هستید. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم تا خودتان در منزل به تعمیر مخلوط کن یونیک خود بپردازید.

آشنایی با قطعات مخلوط کن یونیک

برای اینکه بتوانید مخلوط کن خود را تعمیر کنید، قبل از هر چیزی باید با قطعات آن آشنا شوید. مخلوط کن دارای قطعات مختلفی می باشد که به وجود آمدن مشکل در این دستگاه مربوط به خرابی آن ها است، به همین جهت کاربران باید با آنها آشنا شوند. در ادامه مهمترین قطعات مخلوط کن یونیک را برای شما بیان می کنیم:

موتور مخلوط کن یونیک

موتور، مهمترین قطعه در مخلوط کن می باشد که معمولاً از نوع یونیورسال بوده و در صورتی که نیاز به تعویض داشته باشد حتماً باید از قطعات فابریک استفاده کنید.

کوپلینگ مخلوط کن یونیک


این قطعه دارای دو بخش نری و مادگی است که برای ایجاد چرخش در دستگاه از آن استفاده می شود.

پارچ مخلوط کن یونیک

پارچ مخلوط کن، معمولا از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف می باشد. حجم پارچ مخلوط کن، ظرفیت آن را نشان می دهد.

تیغه های مخلوط کن یونیک

یکی از قطعات بسیار مهم در مخلوط کن ها، تیغه های آن می باشد که به مرور نیاز به تیز کردن یا تعویض پیدا می کنند. جنس آن نیز معمولاً استیل ضد زنگ است.

ایرادات رایج در مخلوط کن یونیک

مخلوط کن یونیک

روشن نشدن مخلوط کن یونیک

یکی از مشکلاتی که در اغلب دستگاه‌های برقی با آن مواجه می شوید، روشن نشدن آن است. این مشکل در صورتی که آموزش لازم برای تعمیر لوازم خانگی را دیده باشید، در منزل به راحتی برطرف می شود؛ زیرا عمدتاً علت اصلی روشن نشدن دستگاه های برقی اشکال در اتصال آنها است. برای تعمیر مخلوط کنی که روشن نمی شود، به نکات زیر باید توجه کنید:

 1. در قدم اول باید پریزی را که دو شاخه دستگاه به آن متصل می شود را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین قبل از هر چیزی بهتر است از وجود برق در پریز به کمک یک فازمتر اطمینان حاصل کنید.
 2. اگر فازمتر ندارید می توانید آن پریز را به کمک یک وسیله برقی دیگر امتحان کنید. اگر مشکل از پریز بود که می‌توانید از یک پریز دیگر استفاده کنید. اما اگر مشکل از آن نبود باید جای دیگر دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.
 3. در این صورت به سراغ کابل و دوشاخه بروید و آن دو را از نظر پارگی، زدگی یا آسیب‌ دیدگی مورد بررسی قرار دهید. اگر سیم کابل دچار مشکل شده باشد، مانع از روشن شدن مخلوط کن می‌شود.
 4. دوشاخه و کابل به صورت یکپارچه قرار دارند، بنابراین اگر هر یک از آن دو خراب شوند، باید هر دوی آنها را تعویض کنید.
 5. اگر مشکل از دوشاخه و سیم نبود، در این صورت باید به سراغ کلید روشن و خاموش دستگاه بروید.
 6. برای بررسی کلید روشن و خاموش باید بدنه دستگاه را جدا کرده و رسانایی کلید و سیم هایی که به آن متصل هستند را بررسی کنید.
 7. در مرحله بعدی ترمینال های مختلف را که در داخل بدنه دستگاه قرار داده شده اند را نیز بررسی کنید.
 8. اگر هر یک از این ترمینالها دچار قطعی، آسیب یا سوختگی شده یا حتی از جای خود جدا شده باشند، در این صورت باید ایرادی که برای اتصال به وجود آمده است را برطرف کنید تا دستگاه دوباره روشن شود.
 9. یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مخلوط کن یونیک، این است که بر اثر ضربه دیدن یا سقوط کردن، احتمال دارد به یکی از اتصالات مدار دستگاه ضربه وارد شده و از جای خود جدا شده باشد.
 10. برای برطرف شدن این مشکل باید دستگاه را عیب یابی کنید و سپس به دنبال سیمی که از پایانه جدا شده است بگردید تا آن را مجدد در جای خود نصب کرده و مشکل را برطرف کنید.
 11. اگر همه این مراحل را انجام دادید اما باز دستگاه روشن نشد، این بار باید به سراغ موتور آن بروید.
 12. موتور دستگاه ممکن است سوخته باشد. برای اینکه متوجه سوختگی موتور شوید با علائمی مانند بوی دود یا سخت کار کردن دستگاه مواجه خواهید شد.
 13. البته موتور مخلوط کن معمولاً به طور کامل نمی سوزد، بنابراین می توانید با سیم پیچی مجدد آرمیچر، دوباره آن را احیا کنید.
 14. اگر موتور کاملاً سوخته باشد، باید آن را تعویض کنید. برای اینکه موتور دستگاه را مورد بررسی قرار دهید ابتدا باید آن را از مخلوط کن جدا کرده و توسط سیم به برق ۲۲۰ ولت وصل کنید.
 15. اگر شروع به چرخیدن کرد، هنوز نسوخته است. لازم به ذکر است که معمولاً علائم نیم سوز شدن موتور به طور ظاهری در آرمیچر مشخص می شود.
 16. خرابی اورلود نیز یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مخلوط کن می باشد. برای تست اورلود باید از یک متخصص کمک بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تنظیم دمای آبسردکن مدیا و جزئیات آن

خاموش شدن ناگهانی مخلوط کن یونیک

گاهی هنگام استفاده از مخلوط کن، ناگهان دستگاه خاموش می شود. دلایل به وجود آمدن این مشکل را با هم بررسی می کنیم:

 1. اگر فشار زیادی به موتور وارد شود، احتمال سوختن آن وجود دارد، که در این صورت دستگاه خود به خود خاموش می شود.
 2. خاموش شدن ناگهانی مخلوط کن در زمان روشن بودن دلایل مختلفی دارد.
 3. اگر داخل مخلوط کن بار اضافی بریزید یا آن را بدون بار روشن کنید یا پروانه خنک کننده خراب شود، باعث فشار بر موتور دستگاه می شوند که این خود باعث می‌شود که اورلود دستگاه را متوقف کند.
 4. زیرا اگر پروانه فن خراب شود، دستگاه هنگام کار کردن بیش از حد داغ می شود که این ممکن است به موتور آسیب برساند.
 5. دلیل دیگری که باعث خاموش شدن ناگهانی مخلوط کن می شود، خرابی خود اورلود است.
 6. به دلیل سری بودن این محافظ الکتریکی با موتور مخلوط کن، اگر اورلود خراب شود موتور خاموش می شود.
 7. اگر مخلوط کن شما هنگام روشن بودن ناگهان خاموش می شود، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.
 8. البته یک مورد دیگری نیز وجود دارد که آن، نصب نشدن درست قطعات مخلوط کن در جای خود می باشد.
 9. بنابراین بهتر است پیش از مراجعه به تعمیرکار، قسمت های داخلی دستگاه را بررسی کنید تا از نصب صحیح هر یک از این قطعات در جای خود اطمینان حاصل کنید.

نشت کردن پارچ مخلوط کن یونیک

اگر هنگام استفاده از دستگاه مخلوط کن متوجه نشتی از پارچه دستگاه شدید، برای تعمیر آن کارهای زیر را می‌توانید انجام دهید:

 1. قبل از هر کاری ابتدا پارچ را مورد بررسی قرار دهید.
 2. پارچ مخلوط کن، یک پیچ شش ضلعی تو خالی در انتهای خود دارد که بوش تیغه در آن قرار می گیرد.
 3. اگر بوش تیغه مخلوط کن با گذشت زمان و استفاده کردن از دستگاه، دچار ساییدگی شود، این مورد باعث نشت کردن مایعات از درون پارچ به داخل مخلوط کن می شود.
 4. از آنجایی که محور تیغه از داخل بوش عبور می کند و در آخر به کوپلینگ متصل می شود، اگر مایعی از پارچ نشت کند، مستقیماً بر روی کوپلینگ می‌ریزد.
 5. برای حل این مشکل بهتر است بوش و پیچ شش ضلعی را تعویض کنید.
 6. در قسمت زیرین پیچ شش ضلعی، واشر و مهره وجود دارد که بر اثر گذشت زمان این واشر ممکن است دچار ساییدگی و فرسایش شود که این نیز باعث نشت آب از پارچ می‌شود.
 7. در این صورت بهتر است قبل از اینکه بوش را تعویض کنید این واشر را مورد بررسی قرار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال آدمیرال چگونه می باشد

مخلوط کن یونیک

خرد نشدن درست مواد غذایی در مخلوط کن یونیک

گاهی اوقات مشاهده می کنید که مواد غذایی موجود در مخلوط کن به اندازه کافی خوردن نمی شوند. برای برطرف کردن این مشکل به نکات زیر توجه کنید:

 1. اولین علتی که می تواند باعث بروز این مشکل شود، کند شدن تیغه مخلوط کن است که ممکن است با گذشت زمان، استفاده زیاد از دستگاه و همچنین خرد کردن مواد غذایی سفت و بزرگ کند شده باشد.
 2. برای حل این مسئله می توانید تیغه را تیز کنید.
 3. البته کند بودن تیغه تنها دلیل درست خوردن نکردن مواد غذایی توسط مخلوط کن نیست.
 4. اگر مشکل از تیغه نبود باید بخش های دیگر مخلوط کن را مورد بررسی قرار دهید.
 5. در این صورت به سراغ شاخه های تیغه مخلوط کن بروید و آنها را به کف پارچ متمایل کنید. که با این کار احتمالا مشکل حل می شود.

تولید صدای زیاد هنگام استفاده از مخلوط کن یونیک

اگر هنگام استفاده از دستگاه مخلوط کن یونیک، متوجه صدای زیاد تر از حد معمول آن شدید، باید برای حل این مشکل به نکات زیر توجه کنید:

 1. برای پیدا کردن ایراد در مخلوط کن باید تا حدودی به نحوه استفاده از دستگاه توجه کنید.
 2. خیلی از کاربران در درون مخلوط کن یخ می‌ریزند که این کار باعث می‌شود فرم پره ها تغییر کرده و یا حتی تغییر موقعیت دهند.
 3. که در این حالت باعث برخورد کردن تیغه با دیواره مخلوط کن شده و ایجاد صدا می کند.
 4. نباید مواد غذایی سفت مانند یخ یا هویج را درون مخلوط کن بریزید، زیرا علاوه بر بار اضافی که به موتور وارد می شود، موجب بروز مشکلات دیگری نیز خواهد شد.
 5. یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای زیاد در مخلوط کن، خرابی بوش یا یاتاقان های بوش دستگاه می باشد.
 6. اگر متوجه تغییر حالت بوش مخلوط کن خود شدید، سریع نباید آن را عوض کنید؛ زیرا ممکن است با هسته فلزی آرمیچر برخورد کرده و منجر به آسیب رساندن به آن شود.

نتیجه گیری

مخلوط کن از هر برندی که باشد باز با استفاده طولانی مدت و نادرست از آن دچار مشکل می شود. ما در این مقاله به بعضی از این مشکلات اشاره کردیم و نحوه حل آن را نیز توضیح دادیم. البته باید به شما سفارش کنیم که در صورت بروز مشکل در مخلوط کن خود بهتر است، با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.


راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک | خدمات تعمیر میکسر Unique

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا