تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل صدای یخچال چیست ؟

چرا از یخچال صدا شنیده می شود و برای حل آن چه باید کرد؟

دلایل صدای یخچال چیست ؟

دلایل صدای یخچال چیست ؟ چگونه آن را عیب یابی و رفع عیب کنیم؟  حتما این سوالات برای شما هم پیش آمده است زیرا بیشتر یخچال ها با این مشکل روبه رو شده اند . سر و صدای یخچال علاوه بر اینکه آزاردهنده است می تواند باعث نگرانی شما بشود . اگر سر و صدای یخچال با مشکلاتی مانند کار نکردن یخساز ، سرد نبودن یخچال و … همراه باشد بهتر است در اولین فرصت به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا در این موارد فقط تعمیرکار ماهر می تواند ایراد را تشخیص دهد .

ما از ایبک امداد برای شما دلایل به وجود آمدن صدا در یخچال را بیان کرده و توضیح می دهیم لطفا با ما همراه باشید.

صدای یخچال

آیا صدا در یخچال ، نیاز به تعمیر دارد ؟

امکان دارد یخچال شما صداهای عجیبی بدهد ، باید کمی وقت گذاشته و دلیل این سروصداها را پیدا کنید زیرا بعضی از این صداها به راحتی برطرف می شود و نیازی هم به تعمیرکار نیست . در ادامه می خواهیم شما را با صداهای مختلف یخچال ، آشنا کنیم :

۱ – صدای آرام و مداوم

صدای آرام و مداوم برای یخچال بسیار عالی است و نشانه ی سلامت یخچال می باشد و در اصل یخچال باید این صدا را داشته باشد زیرا نشانه ی کار کردن دستگاه است . این صدای آرام و مداوم ، صدای  کارکردن کمپرسور می باشد که تقریبا ۶۰ تا ۸۰ درصد مواقع روشن است . برای رفع این صدا هیچ کاری نمی توان کرد باید آن را تحمل کنید البته این صدا آزار دهنده نیست . برای اینکه صدا اذیت تان نکند می توانید از صداهای ملایم در منزل استفاده کنید مثلا صدای تلویزیون و یا موسیقی ملایم ، باعث می شود صدای کار کردن یخچال شما را اذیت نکند . و اگر این صدا شما را آزار می دهد و نسبت به صدا ، حساس هستید   ، می توانید یخچال فریزر جدید بخرید زیرا مدل های جدید ، کمپرسورهای خطی دارند که بطور مداوم  کار کرده و همیشه روشن است و باعث می شود که کمتر متوجه ی صدای آن شویم . هر چند که قیمت یخچال فریزرهای جدید ، بالا می باشد و نسبت به یخچالهای قدیمی  گرانتر هستند ولی این حسن را دارند که به صورت نامحسوس کار می کنند .

حتما بخوانید:   علت سوختن قطعات مایکروفر چیست ؟

۲ – صدای بلند یخچال

اگر صدای بلند و غیر طبیعی یخچال فریزر ، باعث آزار شما شده در مرحله ی اول باید منبع صدا را پیدا کرد . اول درب فریزر را باز کرده و خوب گوش کنید اگر بعد از باز کردن درب ، صدا بلندتر شد ، احتمالا  فن گردشی یخچال دچار مشکل شده است . و اگر تغییری در صدا به وجود نیامد باید کمپرسور را بررسی کنید . کمپرسور سیاه رنگ است . سیم ها و لوله هایی وجود دارد که به آن منتهی می شود . کمپرسور در پشت یخچال قرار دارد . اگر متوجه شدید که صدا از کمپرسور یخچال است متاسفانه باید برای تعویض آن هزینه ی بالایی پرداخت کنید .

۳ – صدای اصطکاک

اگر یخچال فریزر شما ضد یخ زدگی می باشد این صداها می تواند به دلیل جمع شدن یخ در اطراف فن ها باشد . اگر یخچال فریزر شما این مشکل را داشته باشد ، آنگاه یخچال ، زیاد خنک نمی کند و احتمالا موتور عیب پیدا کرده است . برای مطمئن شدن از این مشکل ، ابتدا فن ها را بررسی کنید . در ابتدا دستگاه را از برق بکشید و از خاموش شدن یخچال مطمئن شوید . سپس فن را بررسی کنید احتمال دارد آلودگی و گرد و غبار مانع جریان هوا و در نتیجه مانع حرکت  فن شده باشد . اگر فن در اثر آلودگی مسدود شده بود یک برس نرم انتخاب کنید و با آن فن را به آرامی از آلودگی پاک کنید . سپس دوباره یخچال را روشن کنید اگر صدا قطع نشده بود باید فن تعویض شود و برای اینکار حتما به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید زیرا تعویض فن یک کار تخصصی می باشد و باید توسط شخص ماهر انجام شود .

۴ – صدای تلق تلق

ظرف تخلیه زیر یخچال قرار دارد و هر گاه این ظرف شل شود صدای آزاردهنده ای تولید خواهد شد . البته این مشکل جدی نیست و به راحتی حل می شود کافی است که با چسب نواری ، ظرف تخلیه را در جای خود ، محکم بچسبانید .

۵ – صدای چکه کردن

در صورت شنیدن صدای چکه کردن  از یخچال ، اصلا نگران نباشید زیرا صدای آب یخ زده در داخل ظرف می باشد که زیر یخچال قرار دارد .

۶- صدای وزوز

اگر یخچال شما  مجهز به دستگاه آبریز و یخساز در روی درب می باشد احتمال دارد بعد از استفاده از آن ، صدای وزوز شنیده شود . این صدا هم طبیعی است و مشکلی نیست و نیاز به تعمیر هم ندارد . ولی اگر متوجه صداهای غیر طبیعی و آزار دهنده شدید حتما به تعمیرکار مراجعه کنید تا مشکل توسط تعمیرکار بررسی شود .

حتما بخوانید:   تعمیرات تلویزیون ناسیونال National

دلیل صدای درب یخچال

در طول روز بارها و بارها نیاز داریم که درب یخچال را باز و بسته کنیم اگر صدای جیر حیر از آن به گوشتان برسد باعث کلافگی شما خواهد شد ولی نگران نباشید می توانید با ابزار ساده و در مدت کوتاه آن را برطرف کنید . اگر صدایی که هنگام باز شدن درب یخچال شنیده می شود ، صدایی غیرعادی نباشد احتمالا به راحتی برطرف خواهد شد . اگر این صدا ، صدای بلندی باشد مثل خراش فلز روی فلز ، باید درب یخچال را تعمیر کنید .

خراب شدن درب یخچال

بطور معمول بیشتر  یخچال ها ، در قسمت درب ، دو لولا دارند . یک لولا در پایین و یک لولا در بالا قرار گرفته است . لولا ها درب سنگین یخچال را نگه می دارد . درب فریزر هم مانند یخچال ، دو لولا در پایین و بالا دارد . کارشناسان عقیده دارند که این لولا ها باید مقدار کمی قابلیت جابجایی داشته باشند . پس در صورت لزوم می توانید آنها را کمی بلند کنید .

جیر جیر درب یخچال فریزر

در هنگامی که یکی از لولاها در یخچال فریزر ، شل شده باشد باعث می شود که درب کامل بسته نشده و صدای جیر حیر هم از آن شنیده شود . یکی از دلایل صدای جیر جیر در می تواند کثیفی لولا و تجمع آلودگی و مواد غذایی در لولا باشد . برای رفع این مشکل ، لولا را تمیز کرده و مواد غذایی چسبیده به آن را از لولا خارج کنید .

دقت داشته باشید قبل از تمیز کردن لولا ، حتما داخل یخچال را خالی کنید و برای تمیز کردن لولا ، از شخص دیگری هم کمک بگیرید زیرا بلند کردن درب یخچال به تنهایی بسیار سخت است .

روان کننده درب یخچال

برای درب یخچال ، روان کننده های متفاوتی وجود دارند که شما می توانید ، بهترین آن را انتخاب کنید و دقت داشته باشید که روان کننده ای را انتخاب کنید که برای مواد غذایی مضر نباشد و به راحتی هم بتوانید از آن استفاده کنید . برای این منظور می توانید از  سواب پنبه ای برای شکاف ها استفاده کنید و یک پارچه ی نرم را به روغن نرم کننده آغشته کنید و برای کشوهای یخچال از آن استفاده کنید.

صدای یخچال

روش های قطع صدای یخچال

آیا یخچال شما زیاد صدا می کند ؟ با صرف کمی وقت می توانید دلیل این صداها را پیدا کنید زیرا احتمال دارد مشکل جدی بوده و نیاز به تعمیر فوری داشته باشد . در ادامه برای شما دلایل صدای یخچال را توضیح داده و روش برطرف کردن آن را هم بیان می کنیم . تا شما بدانید که چگونه می توانید این صداها را قطع کنید .

حتما بخوانید:   علامت های خراب شدن بک لایت تلویزیون سونی چیست ؟

۱ – به منبع صدا خوب گوش کنید

دقت کنید که صدا از کدام قسمت یخچال می آید از داخل ؟ یا از پشت یخچال ؟ یا پایین یخچال؟  اگر صدا از پایین یخچال بود به احتمال زیاد ظرف تخلیه شل شده است . اگر صدا از پشت یخچال بود احتمالا در تایمر یخ زدایی ، کمپرسور یا فن کندانسور مشکل به وجود آمده است . اگر صدا از داخل یخچال بود احتمال دارد که فن اپراتور خراب شده باشد . فن اپراتور وظیفه ی گردش هوا در یخچال و فریزر را بر عهده دارد . دقت داشته باشید قبل از تعمیرات یخچال حتما دستگاه را خاموش کنید .

۲ – ظرف تخلیه را محکم کنید

همانطور که قبلا هم گفتیم شل بودن ظرف تخلیه باعث ایحاد سرو صدا می کند برای جلوگیری از این مشکل ، ظرف تخلیه را در جای خود محکم کنید تا از ایجاد سرو صدا جلوگیری کرده باشید .

۳- تایمر یخ زدایی معیوب شده باشد

اگر صدای تیک تاک یا خراشیدن از یخچال فریزر به گوش شما می رسد احتمالا تایمر یخ زدایی خراب شده است

۴ – بررسی و تمیز کردن فن کندانسور

اگر یخچال شما فن کندانسور دارد باید آن را بررسی و تمیز کنید  فن کندانسور در پشت یخچال قرار دارد .

۵ – خرابی فن اپراتور

اگر می خواهید بفهمید که آیا این صداها به دلیل خرابی فن اوپراتور است یا نه ، باید کلید لامپ را در فریزر فشار دهید اگر فن خراب شده باشد صدا زیاد خواهد شد

 ۶ -کمپرسور

یکی از بیشترین صداها در یخچال فریزر مربوط به کمپرسور می باشد . از آنجا که سلامت کمپرسور بسیار نقش اساسی در یخچال فریزر دارد حتما در صورت وجود مشکل در آن ، به تعمیرکار مراجعه کنید .

نتیجه گیری

تقریبا می توان گفت که بیشتر یخچال ها سر و صدا دارند ولی گاهی این صداها بسیار ناخوشایند است و شاید هم نشانگر خرابی یخچال باشد .

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما صداهایی را که امکان دارد در یخچال وجود داشته باشد ،  بیان کرده و توضیح دادیم در صورت پیدا نکردن دلیل صدا ، حتما از تعمیرکار کمک بگیرید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

دلایل صدای یخچال چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی مواردی که باعث ایجاد صدا در یخچال می شوند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا