تعمیرات لباسشویی

هیدروستات ماشین لباسشویی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ماشین لباسشویی به عنوان یکی از پر کاربرد ترین و پرمصرف ترین لوازم در همه خانه ها وجود دارد و کار شستن لباس ها بدون آن مختل خواهد شد. ماشین لباسشویی دارای مدل ها و انواع مختلفی می باشد و هر فرد بسته به بودجه و نیاز خود می تواند اقدام به خرید یک مدل و برند از آن را کند. ماشین لباسشویی دارای قطعات پیچیده و زیادی می باشد و هر کدام از آنها عملکرد و وظیفه خاص خود را دارد. یکی از مهمترین اجزای داخلی لباسشویی هیدروستات می باشد که وظیفه مهمی در دستگاه دارد. هیدروستات در ماشین لباسشویی در واقع یک کلید قطع و وصل می باشد که از پلاتین و دیافراگم تشکیل شده است. لازم است بدانید که هیدروستات ماشین لباسشویی وظیفه کنترل آبگیری کردن دستگاه را نیز به عهده دارد.

چگونه تشخیص دهیم که هیدروستات ماشین لباسشویی خراب شده است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه متوجه شویم که هیدروستات ماشین لباسشویی دچار خرابی شده و نشانه های خراب شدن آن چیست؟ در پاسخ باید بگوییم معمولا وقتی که لباسشویی آبگیری نکند می‌توان نتیجه گرفت مشکلی در هیدروستات دستگاه به وجود آمده است.

 • هیدروستات نقش بسیار مهمی در آبگیری کردن دستگاه به عهده دارد و چنانچه به هر علتی خراب شود امکان دارد عملکرد برنامه های شست و شو در ماشین لباسشویی مختل شود.
 • دومین علتی که نشان می دهد هیدروستات دچار اشکال شده این است که لباسشویی شما به حالت خشک کن نمی رود.
 • علاوه بر آن هنگامی که هیدروستات ماشین لباسشویی خراب می شود دستگاه آب را نیز تخلیه نمی کند و در این شرایط حتماً باید هیدروستات تعمیر شود.
 • بر اساس گفته کارشناسان وقتی که هیدروستات ماشین لباسشویی دچار خرابی شود آبگیری به موقع و به اندازه استاندارد انجام نمی شود همچنین تخلیه نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

روش تعویض کردن هیدروستات در ماشین لباسشویی چگونه است؟

وقتی که متوجه شدید هیدروستات لباسشویی خراب شده لازم است برای رفع این مشکل قطعه تعویض شود. پیشنهاد ما به شما این است که جهت تعویض هیدروستات حتما از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید زیرا تعویض کردن آن کار راحتی نیست.

 • قبل از آن که اقدام به تعویض هیدروستات کنید برق ماشین لباسشویی را قطع کرده و آن را از پریز جدا کنید.

هیدروستات ماشین لباسشویی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

 • برای تعویض کردن هیدروستات حتما دقت کنید قطعه ای که خریداری می کنید با مارک و برند لباسشویی شما هماهنگ باشد.
 • علاوه بر آن به هنگام تعویض این قطعه دقت کنید که هیچ آسیبی به خودتان نرسانید.

هیدروستات در ماشین لباسشویی سامسونگ

لباسشویی سامسونگ یکی از برندهای پرطرفدار و معروف در تولید ماشین لباسشویی است و این برند خارجی توانسته مشتریان زیادی را جلب کند. وقتی که هیدروستات ماشین لباسشویی سامسونگ خراب شود در واقع این دستگاه از کار می افتد و تا زمانی که مشکل برطرف نشود لباسشویی روشن نخواهد شد. بر اساس گفته تکنسین‌ ها و کارشناسان زمانی که هیدروستات ماشین لباسشویی سامسونگ دچار اشکال می شود دستگاه آبگیری و تخلیه را به درستی انجام نمی دهد و مشکلات زیادی نیز با خود به همراه می آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیر تحول ماشین لباسشویی از گذشته تا امروز | معرفی تکنولوژی بکار رفته در ماشین لباسشویی

قیمت هیدروستات ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر متوجه شدید هیدروستات ماشین لباسشویی دچار ایرادی شده باید در کمترین زمان اقدام به تعویض آن نمایید. پیشنهاد می کنیم که حتما برای تعویض آن از قطعات اصلی و اورجینال شرکت سامسونگ استفاده کنید. به علت آنکه استفاده از قطعات نامرغوب و فیک می تواند آسیب های بیشتری به لباسشویی شما وارد کند و در نتیجه عمر ماشین لباسشویی شما کوتاه تر خواهد شد. بر اساس مارک و برند ماشین لباسشویی قطعات آن قیمت گذاری می شوند و بهتر است بدانید ماشین لباسشویی خارجی دارای قیمت بالاتری می باشد و در نتیجه قطعات یدکی آن هم گران تر است. به طور کلی لباسشویی های داخلی دارای قطعات ارزان‌تری می باشند.

محل قرارگیری هیدروستات در ماشین لباسشویی

شاید کنجکاو شوید که بدانید محل قرارگیری هیدروستات در ماشین لباسشویی کجاست؟ برای آن که پاسخ این سوال را بدانید لازم است بگوییم هیدروستات لباسشویی شما به شلنگی مجهز است که یک سمت آن به هیدروستات و سمت دیگر به محفظه مخزن دستگاه متصل شده است. علاوه بر آن با زیاد شدن سطح آب داخل مخزن ماشین لباسشویی هوایی که داخل شلنگ ها موجود است با گذشت زمان فشرده می‌شوند و در نهایت به طرف بالا هدایت خواهند شد. همچنین هوای فشرده می تواند به دیافراگم هیدروستات فشار وارد کند و در نتیجه شیر برقی فرمان قطع کردن آب را دریافت می کند و آب ورودی قطع خواهد شد.

محل قرار گرفتن هیدروستات در ماشین لباسشویی در انواع مدل های مختلف آن متفاوت می باشد. به صورت کلی این قطعه در قسمت پشتی پنل ماشین لباسشویی قرار دارد.

روش تست کردن هیدروستات ماشین لباسشویی

تست کردن ماشین لباسشویی به روش زیر انجام می شود.

 • یک شلنگ مثل شلنگ اصلی هیدروستات ماشین لباسشویی تهیه کنید.
 • شلنگ نو را به جای شلنگ قبلی تعبیه کرده و جایگزین نمایید.
 • ماشین لباسشویی را روشن کنید.

هیدروستات ماشین لباسشویی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

 • از طرف آزاد شلنگ جدیدی که تهیه کرده اید به آرامی فوت کنید.
 • چنانچه آب ورودی به ماشین لباسشویی قطع شد متوجه می‌شوید که هیدروستات سالم است.

دلایل خراب شدن هیدروستات ماشین لباسشویی چیست؟

به صورت کلی می توان علت خراب شدن هیدروستات در ماشین لباسشویی را به شرح زیر بیان کرد.

 • نوسان برق موجب خراب شدن هیدروستات می شود.
 • پارگی دیافراگم یکی دیگر از دلایل خراب شدن هیدروستات است.
 • نفوذ آب می تواند باعث خرابی هیدروستات شود.

علائم خراب شدن هیدروستات

 • چنانچه آبگیری در ماشین لباسشویی انجام شود و از طرف دیگر تخلیه گردد هیدروستات دچار مشکل شده است.
 • سرریز شدن آب از ماشین لباسشویی یکی دیگر از نشانه های خراب شدن هیدروستات می باشد.
 • چنانچه کار ماشین لباسشویی تمام شود و مخزن به خوبی تخلیه گردد ولی دور خشک کن آن کار نکند، ممکن است هیدروستات دچار مشکل شده باشد.
 • امکان انسداد جریان هوا و یا انسداد دیافراگم نیز وجود دارد.

روش تنظیم کردن هیدروستات جهت آبگیری استاندارد در ماشین لباسشویی

چنانچه ماشین لباسشویی بیش از حد آبگیری کند و یا آب ورودی به دستگاه خیلی کم باشد لازم است که هیدروستات تنظیم شود. برای انجام این کار می توانید به کمک یک پیچ گوشتی به تنظیم کردن هیدروستات بپردازید و تعیین کنید که ماشین لباسشویی شما چقدر آبگیری کند و یا به عبارتی دیگر میزان آب ورودی به دستگاه چقدر باشد. چنانچه می خواهید میزان آب ورودی به لباسشویی زیاد باشد لازم است که پیچ آن را باز نمایید و چنانچه می خواهید آب کمتری به ماشین لباسشویی وارد شود لازم است که پیچ آن را ببندید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی حایر

روش تنظیم کردن هیدروستات در ماشین لباسشویی

پس از آبگیری کردن دستگاه یکی از مشکلاتی که ممکن است نشان دهنده خراب شدن هیدروستات در ماشین لباسشویی باشد این است که دستگاه مرحله آبگیری کردن را به درستی انجام می‌ دهد و آبگیری کامل انجام می‌شود اما عملیات بعدی متوقف می گردد. این مسئله می‌ تواند نشان دهنده خراب شدن هیدروستات باشد. در این شرایط مشکل از پلاتین که یکی از قطعات هیدروستات است می باشد. برای آنکه مشکل را برطرف کنید می‌توانید در لوله ورودی هیدروستات بدمید تا عملکرد پلاتین را مورد بررسی قرار دهید و چنانچه این روش مشکل را برطرف نکرد لازم است هیدروستات به طور کلی تعویض شود.

روش تنظیم کردن هیدروستات ماشین لباسشویی در حین آبگیری کردن دستگاه

گاهی نیز ممکن است ماشین لباسشویی شما هنگامی که روشن است به صورت مدام آبگیری کند و آب درون مخزن لباسشویی سطح معین نداشته باشد. این مسئله نیز می‌ تواند نشانه‌ ای از خراب شدن هیدروستات باشد. علت آبگیری کردن مداوم در ماشین لباسشویی باید کامل بررسی شود.

 • شلنگی که به هیدروستات متصل شده است را به خوبی بررسی کنید.
 • دقت کنید هیچ ترک و سوراخی در شلنگ وجود نداشته باشد.
 • اگر دچار ایراد و اشکالی بود حتماً آن را تعویض نمایید.

روش تنظیم کردن هیدروستات ماشین لباسشویی برای عملکرد درست موتور

یکی از مشکلات رایج که ممکن است در عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر زیادی داشته باشد این است که دستگاه به صورت کاملا آبگیری می کند ولی موتور شستشو کار نمی کند. در این شرایط لازم است پلاتین هیدروستات که به موتور تایمر مربوط می شود تعویض گردد. علاوه بر آن ممکن است سیم رابط هیدروستات قطع شده باشد بنابراین باید سیم را بررسی کرده و اگر لازم بود آن را تعویض نمایید.

مشکلاتی که تنظیم نبودن هیدروستات در ماشین لباسشویی ایجاد می کند

مشکلات متداولی که تنظیم نبودن هیدروستات در ماشین لباسشویی ایجاد می کند به شرح ذیل می باشد.

 • بیشترین مشکلات به نحوه آبگیری در دستگاه مربوط است و ارتباط مستقیمی با روش کارکرد هیدروستات دارد.

Washer Repair 1937752486

 • چنانچه در نحوه ورود آب به ماشین لباسشویی و آبگیری کردن آن مشکلی به وجود آمده و مهمتر از آن فرآیند شست و شو مختل شده است می توانید به بررسی هیدروستات بپردازید.
 • با خراب شدن هیدروستات ماشین لباسشویی نمی تواند سطح آب را در دستگاه تنظیم کند.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی یکی از قطعات مهم موجود در ماشین لباسشویی پرداختیم و عملکرد آن را توضیح دادیم. همچنین دلایل خراب شدن آن و نشانه های بروز اشکال در هیدروستات را به شما عزیزان آموزش دادیم. با تنظیم کردن درست هیدروستات و در صورت لزوم تعویض آن مشکلات مربوط به آبگیری نکردن ماشین لباسشویی برطرف خواهد شد. چنانچه برای تنظیم کردن و یا تعویض هیدروستات نیاز به کمک تکنسین‌ ها داشتید می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و از راهنمایی کارشناسان ما استفاده کنید.

هیدروستات ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هیدروستات ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا