تعمیراتتعمیرات کولر آبی

سیم پیچ موتور کولر آبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

سیم پیچ موتور کولر همیشه یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر تا به امروز به حساب می‌شده است. سیم پیچ موتور برای موتورها، ژنراتورها، استاتورها و آرمیچرها استفاده می‌شود. بسیاری از آن‌ها دارای عایق کلاس F یا کلاس H هستند و می‌توانند برای شرایط عملیاتی شدید آب بندی شوند. بسیاری از انواع مختلف از محصولات وجود دارد. برخی از سیم پیچ‌های موتور برای انواع خاصی از موتورهای جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) طراحی شده‌اند.

هدف موتور الکتریکی تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی یا انرژی کاری با استفاده از گشتاور است. جریان الکتریکی از طریق سیم‌پیچ‌هایی که به دور استاتور پیچیده شده‌اند، جریان می‌یابد. سیم پیچ‌های سیم استاتور یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند تا روتور را با عبور جریان از استاتور بچرخاند. گشتاور تولید شده توسط نیروی جریان، چگالی سیم و سیم پیچ‌ها تعیین می‌شود.

ساده‌ترین و پیچیده‌ترین موتورها دارای یک استاتور و روتور به عنوان بخشی از سیم پیچ موتور هستند. آن‌ها جوهر چیزی هستند که یک موتور الکتریکی را به حرکت در می‌آورد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با سیم پیچ موتور کولر و جزئیات خود موتور کولر با شما بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

سیم پیچ موتور کولر

مواد سیم پیچ موتور کولر

پایه و اساس هر سیم پیچ الکتریکی سیم کشی آن است. رایج ترین شکل سیم کشی، صرف نظر از نوع سیم پیچ موتور کولر، مس است زیرا دارای شکل پذیری بالا، رسانایی عالی است و می‌تواند برای هر کاربردی پیکربندی شود. برای سیم پیچ موتور کولر، سیم مسی با لعاب یا لاک پوشانده می‌شود تا مقدار گرمای ایجاد شده را کاهش دهد زیرا گرما می‌تواند به عملکرد سیم پیچ آسیب جدی وارد کند.

یک عامل حیاتی برای سیم پیچ موتور کولر، نحوه پیچیدن آن است. برای بهترین عملکرد، سیم پیچ کولر به گونه ‌ی پیچیده می‌شوند که هر لایه به راحتی در لایه زیر قرار می‌‎گیرد. اگرچه می‌توان از سیم پیچ وحشی استفاده کرد، اما چنین روشی ضریب پر شدن سیم پیچ را کاهش می‌دهد و منجر به یک سیم پیچ ناکارآمد می ‌شود.

عوامل مهم برای تولید سیم پیچ موتور کولر

هنگام تولید یک سیم پیچ موتور کولر، تعیین گیج سیمی که قرار است استفاده شود بسیار مهم است. سیم‌های گیج بزرگتر می‌توانند مقدار زیادی انرژی تولید کنند، اما پیکربندی و محدود کردن تعداد سیم پیچ‌ها دشوار است. سیم‌های گیج پایین‌تر ممکن است کارآمد نباشند، اما می‌توانند سیم‌پیچ‌های بیشتری داشته باشند.

بهترین سیم پیچ موتور کولر سیم دارای ضریب پر شدن بالایی است و مقدار فضای مرده را محدود می‌کند. هنگام تولید سیم پیچ کولر، اجتناب از فضای خالی یا مرده دشوار است. هرچه سیم با دقت بیشتری پیچیده و قرار داده شود، ضریب پر شدن بیشتر خواهد بود.

آموزش اتصال سیم پیچ موتور کولر

سیم پیچی موتور کولر بسیار آسان است، در این بخش به شما گفته‌ایم که چگونه می‌توانید موتور کولر ۲۴ اسلات را در ۳ سرعت به عقب برگردانید. امروزه از موتور کولر ۲۴ اسلات بیشتر در کولرها استفاده می‌شود. هر زمان که فصل تابستان شروع می‌شود، ما به یک کولر نیاز داریم.

خازن موتور کولر

می توانید خازن ۴Mfd تا ۶Mfd را در موتور کولر معمولی نصب کنید، جایی که ولتاژ پایین خواهد بود، می‌توانید خازن ۶Mfd را در جایی که ولتاژ پر است نصب کنید، مانند مناطق شهری که می‌توانید خازن ۴Mfd را نصب کنید.

سیم پیچ معمولی موتور کولر ۳ سرعته

هنگام پیچیدن موتور کولر سه سرعته، گام آن را ۱-۴ نگه دارید. و ۱۵۰ دور با سیم ۲۹ عددی قرار دهید که در ۱ تا ۴ PITCH خواهد بود و در ۱-۶ Pitch باید همان سیم پیچ را دو بار بچرخانید تا به ۳۰۰ دور برسد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل روشن نشدن و خرابی موتور کولر آبی چیست؟

سیم پیچ موتور کولر

سیم پیچ موتور کولر با جزئیات کامل

سیم پیچی موتور کولر به ۲ صورت انجام می‌شود یکی تک سرعته و دیگری سه سرعته. در سیم پیچی تک سرعته در مجموع ۴ سیم و در سیم پیچ سه سرعته ۶ سیم خارج م‌ شود. در سیم پیچی تک سرعته می‌توانید سیم قرمز را در سیم پیچی در حال اجرا قرار دهید. موتور فن کولر دارای ۵ پره می‌باشد که با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه کار می‌کند.

سیم پیچ موتور کولر ۳ سرعته

وقتی یک سیم پیچ با سرعت در سیم پیچ ۳ سرعته کولر می‌سازید ابتدا سیم ۳۲ عددی می‌گیرید و ۴۰ پیچ سیم پیچی را با سیم ۳۲ عددی می‌گذارید بعد از آن یک حلقه استخراج می‌شود و سپس ۶۰ پیچ سیم پیچی می‌زنید. توسط همان سیم شماره ۳۲ قرار داده شده است. پس از آن، باید از سیم ۲۹ شماره استفاده کنید و ۱۰۰ چرخش سیم پیچی انجام شده از سیم ۲۹ عددی انجام می‌شود.

انواع سیم پیچ موتور

انواع سیم پیچ موتور دو نوع هستند که شامل موارد زیر می‌شود.

  • سیم پیچ استاتور
  • سیم پیچ روتور

بر اساس اتصال سیم پیچ موتور، سیم پیچ‌های آرمیچر به دو نوع طبقه بندی می‌شوند که شامل موارد زیر است.

  • سیم پیچی دامان
  • سیم پیچی موج

سیم پیچ موتورچگونه کار می‌کند؟

ما ممکن است از یک مدار الکتریکی فرضی با یک لامپ رشته‌ای که به صورت موازی به یک سلف متصل است و جریانی که از طریق یک کلید جریان دارد برای توضیح نحوه عملکرد سلف‌ها استفاده کنیم. از آنجایی که سیم پیچ مقاومت الکتریکی کمتری دارد، باید مانند یک اتصال کوتاه در هنگام روشن شدن کلید عمل کند و از تولید نور توسط لامپ جلوگیری کند. لامپ قبل از اینکه به تدریج محو شود و شدت نور را کاهش دهد روشن می‌شود. هنگامی که سوئیچ خاموش می‌شود، همان نتیجه مشاهده می‌شود.

هنگامی که جریان از طریق سیم پیچ ارسال می‌شود، میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود جریان دیگری در جهت مخالف جریان یابد و سعی در جلوگیری از عبور جریان داشته باشد. با این حال، جریان جریان پس از تشکیل میدان مغناطیسی به حالت عادی باز می‌گردد.

در یک نور متفاوت، اگر جریان جریان قطع شود، میدان مغناطیسی جریان الکتریکی را از طریق سیم پیچ ایجاد می‌کند تا آن را ادامه دهد. در نتیجه میدان مغناطیسی دیگر نمی‌تواند پایدار بماند و فرو می‌ریزد. لامپ فقط برای مدت کوتاهی روشن می‌شود.

با رشد روزافزون ابزارهای الکترونیکی، تولیدکنندگان سیم پیچ موتور مجبور شده‌اند مقدار قابل توجهی از منابع را به توسعه و طراحی کویل‌های الکتریکی اختصاص دهند تا بتوانند تقاضا را برآورده سازند. سیم ریز پیچیده شده برای ساخت سیم پیچ برای بردهای مدار، و همچنین ترانسفورماتورهای چند لایه و تورید استفاده می‌شود.

علت خاموش شدن و گرم شدن بیش از حد موتور کولر

اگر چرخ موتور به درستی تنظیم نشود، موتور بیش از حد گرم می‌شود و تا زمانی که خنک شود خاموش می‌شود. در تمام مدل‌های پنجره‌ای و موبایل، کارکردن دستگاه بدون گریل تخلیه جلویی در جای خود باعث گرم شدن بیش از حد موتور و خاموش شدن آن تا خنک شدن می‌شود.

پوشش دیوار جانبی یا قاب پد (Louver) را بردارید

برای دسترسی به اجزای داخلی کولر آبی خود، از جمله موتور کولر، به سادگی باید پیچ ​‌ها را از پنل پشتی جدا کنید یا قاب پد را به سمت بالا و خارج از کولر آبی بکشید. پس از برداشتن پیچ‌ها یا برداشتن قاب پد، باید به راحتی بتوانید پانل پشتی یا قاب پد را بیرون بکشید تا اجزای داخلی نمایان شوند.

کشش کمربند را بررسی کنید

کناره‌های طاقچه کولر آبی شما به راحتی از بین می‌روند و با انجام این کار پمپ آب، موتور و فن تسمه‌ای داخل آن نمایان می‌شود. پس از داخل شدن، کشش تسمه را که از موتور کولر آبی به سمت فن می‌رود، بررسی کنید. نباید خیلی سفت باشد یا خیلی از دست بدهد. کشش نادرست تسمه فن می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور کولر آبی شما شود. به طور کلی باید حدود ۳ سانتی متر بازی در کشش کمربند فن شما وجود داشته باشد. با استفاده از آچار آلن و تنظیم قرقره موتور (غلاف) می‌توانید این عامل را تنظیم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خرابی و نحوه تعمیر ماشين ظرفشویی دوو DAEWOO

بلبرینگ شفت را بررسی کنید

موتور شما دارای دو یاتاقان شفت خواهد بود که گاهی به آن‌ها یاتاقان شفت قفس سنجابی می‌گویند. هر یک از این یاتاقان‌های شفت باید دارای یک پورت روغن وصل باشد. اطمینان حاصل کنید که این یاتاقان‌های شفت دارای روغن کافی برای چرخش آزادانه هستند. اگر این بلبرینگ‌ها روغن کافی نداشته باشند، می‌توانند شروع به گیرکردن کنند و باعث گرم شدن بیش از حد موتور کولر آبی شوند.

سیم پیچ موتور کولر

اتصالات الکتریکی را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که سیم‌کشی و اتصالات الکتریکی موتور کولر آبی شما ایمن هستند و بیش از حد گرم نمی‌شوند یا کوتاه نمی‌شوند. همچنین سوئیچ خراب در موتور یا فیوز کولر آبی می‌تواند باعث داغ شدن موتور و خاموش شدن آن شود. اطمینان حاصل کنید که تمام اتصالات، کلیدها و سیم‌ها به درستی نصب و نگهداری می‌شوند تا از گرم شدن بیش از حد موتور کولر آبی جلوگیری شود.

ولتاژ مناسب را بررسی کنید

موتور در خنک کننده آبی شما تنظیم شده است که با ولتاژ مشخص یا کمتر از آن کار کند، ترجیحا کمتر. اگر ولتاژ زیادی به موتور وارد شود، ممکن است بیش از حد گرم شود. ولتاژ بیش از حد می‌تواند به سیم کشی داخلی و مدار آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که ولتاژ مناسب برای موتور همان چیزی است که اعمال می‌شود تا از آسیب و گرمای بیش از حد جلوگیری شود.

ظرفیت ولتاژ برای موتور در کنار موتور چاپ می‌شود. توجه داشته باشید که ظرفیت ولتاژ ذکر شده موتور، ولتاژ کاری صحیح موتور نیست. برای اینکه موتور به درستی کار کند و بیش از حد گرم نشود، باید ۵۵ تا ۶۰ درصد کل ظرفیت ولتاژ کار کند.

اهمیت کانال کشی صحیح برای کولرهای آبی

  • هوادهی و سرمایش کولر آبی به رعایت اصول کانال کشی صحیح بستگی دارد.
  • لازم است کانال‌ها بر اساس محاسبات مهندسی تاسیسات و بر اساس جداول داکتولاتور با رعایت استانداردهای کانال کشی (از نظر ابعاد کانال، حجم هوای عبوری، انشعاب و منحنی‌ها) اجرا شوند. برای اطلاعات بیشتر و نکات مهم می‌توانید به بخش کانال‌ها و دریچه‌ها به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
  • برای بهبود راندمان خنک کننده کولرهای آبی اکیداً توصیه می‌شود که کولر آبی و مجاری آن را در معرض نور مستقیم خورشید نصب نکنید. بنابراین می‌توانید با پوشاندن جعبه خنک‌کننده با سایه‌بان و عایق‌کردن کانال‌ها، تابش‌های خورشیدی را مسدود کنید (طبق مقررات ملی ساختمان ایران، در صورتی که کانال در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد و طول آن بیش از ۲ متر باشد، باید عایق‌بندی شود).
  • تاکید اضافی: ابعاد کانال‌ها باید با جداول داکتولاتور و محاسبات مهندسی مطابقت داشته باشد.

بهترین زمان برای کار با کولر آبی چه زمانی است؟

در ساعات اواسط صبح، کولرهای آبی می‌توانند قدرت خنک کنندگی فوق العاده‌ای (قبل از ساعت ۱۰ صبح) ارائه دهند. با این حال، اگر آلرژی دارید، باید تا اواخر عصر صبر کنید. تعداد گرده‌ها در ساعات صبح بالاترین میزان است که ممکن است بر کیفیت هوای داخل خانه شما تأثیر بگذارد.

در حالی که خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در درخشان ترین حالت خود قرار دارد، این لزوماً به این معنی نیست که گرم‌ترین زمان روز است. دمای بیرون معمولاً در بعد از ظهر، درست قبل از غروب خورشید، به بالاترین حد خود می‌رسد. در حالی که سرمای مشابهی را دریافت نمی‌کنید که انگار اول صبح از خنک‌کننده آبی خود استفاده کرده‌اید، باز هم مهلت خواهید داشت.

استفاده از خنک کننده باتلاقی خود در گرم‌ترین بخش روز توصیه نمی‌شود. شما فقط می‌توانید دما را به یک سطح خاص کاهش دهید. با این حال، اگر هوا بسیار گرم است، روشن کردن کولر آبی برای راحتی یک امر ضروری است.

سیم پیچ موتور کولر

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

ویژگی‌های سیم پیچ موتور کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مواد سیم پیچ موتور کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا