تعمیرات کولر آبی

خرابی های پروانه کولر آبی | نحوه تعمیر و تعویض پروانه کولر

تعمیر و تعویض پروانه کولر آبی، یکی از مواردی می باشد که حتماً باید درست و اصولی انجام گیرد. پروانه کولر دارای اجزای ساده‌ای است که بسیار حساس و مهم می باشد. پروانه در محفظه ای قرار دارد که به آن حلزونی می گویند و باعث تولید باد خنک و مطلوب می شود . می توان گفت که باد خنک داخل کولر به دلیل کار کردن و چرخش پروانه کولر آبی است. پروانه یکی از قطعاتی است که ممکن است دچار خرابی و یا مشکل شود که نحوه تعمیر و تعویض آن بسیار مهم است زیرا در صورت اشتباه باعث آسیب رسیدن به پروانه جدید شود.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با خرابی های پروانه کولر آبی و نحوه تعمیر و تعویض آن آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید خودتان این کار را انجام دهید.

مواردی که باید پروانه تعویض شود.

در صورتی که پروانه کولر آبی کار کرد درستی نداشته باشد باید آن را تعویض کنید. تعویض پروانه می تواند در نحوه عملکرد کولر تأثیر زیادی داشته باشد مثلاً وقتی شما برای تعمیر و یا تعویض پروانه کولر اقدام می کنید به دلیل استفاده از قطعه جدید، کولر شما لرزش و صدای کمتری نسبت به قبل خواهد داشت. مواردی که نیاز است شما پروانه کولر خود را تعویض کنید عبارتند از:

 1. خراب شدن شفت پروانه
 2. تاب برداشتن و خراب شدن پروانه
 3. شل شدن و زنگ زدن پره های پروانه

پروانه کولر آبی

۱- خراب شدن شفت پروانه

یکی از دلایل مهم که باعث تعویض پروانه کولر می شود بریدن شفت پروانه است. پروانه کولر از دو سر به یاتاقان ها وصل می شود اگر شفت کولر به دلیل خشک کار کردن و یا خرابی یاتاقان، خراب شود در اصطلاح می گویند شفت بریده شده و پروانه دچار زنگ زدگی و رسوب خواهد شد و شما باید حتماً برای رفع مشکل پروانه و شفت را تعویض کنید. دلیل آن هم این است که پروانه از جنس آلومینیوم بوده و بسیار ضعیف می باشد. بیشتر مواقع شفت پروانه در جای خود دچار رسوب و زنگ زدگی می شود و این یعنی اگر بخواهیم شفت را از داخل پروانه دربیاوریم باید فشار زیادی بر روی آن وارد کنیم و این باعث تاب برداشتن و از دست دادن شکل و فرم پروانه خواهد شد.

۲- خراب شدن پروانه کولر آبی

دلیل بعدی که باعث می شود شما نیاز به تعمیر و یا تعویض پروانه کولر داشته باشید تاب داشتن پروانه است. وقتی پروانه کولر تاب برمی دارد و دفرمه می شود، باعث خواهد شد که در هنگام چرخش لنگ بزند و زمانی که کولر آبی کار خود را شروع می کند، کارکرد کولر با صدای زیاد که مانند صدای ساییدن آهنی در روی آهن باشد، مواجه می شوید.

۳- خراب شدن پره های پروانه کولر آبی

پروانه در کولر دارای پره هایی است که به آن وصل شده و در اثر استفاده زیاد و فرسودگی ممکن است پره ها استحکام خود را از دست داده و شل شوند. در این صورت کولر آبی شما در هنگام کار کردن صدای زیادی تولید می کند.

نشانه های خراب شدن پروانه کولر آبی چیست؟

قطعات کولر آبی وقتی دچار خرابی می شوند نشانه هایی از خود بروز خواهند داد تا شما متوجه خرابی آنها بشوید و برای تعمیر این قطعات اقدام کنید. البته این خرابی ها می تواند در عملکرد کولر تأثیرگذار باشد.

 1.  مهمترین نشانه خرابی پروانه کولر و قطعات جانبی آن، سر و صدای زیاد کولر در هنگام کار کردن می باشد.
 2. یکی دیگر از نشانه های خراب شدن پروانه کولر، کار کردن کولر آبی با لرزش زیاد است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های رسوب گیری کولر آبی | دلایل رسوب گیری کولر آبی

در صورتی که با یکی از موارد بیان شده روبرو شدید باید از یک تعمیرکار کولر آبی کمک بگیرید تا مشکل را رفع کند.

دلایل خراب شدن پروانه کولر آبی

پروانه در کولر آبی جزو قطعاتی می باشد که به راحتی خراب نخواهد شد ولی خراب شدن قسمت های دیگر کولر می تواند مستقیماً بر روی عملکرد پروانه تأثیر منفی بگذارد و باعث خراب شدن آن شود.
خرابی هایی که می توانند در روی پروانه کولر اثر منفی بگذارند عبارتند از:

 • خراب شدن یاتاقان‌ها
 • خشک بودن یاتاقان ها
 • خراب شدن شفت کولر
 • تنظیم نبودن تسمه کولر

مواردی را که برایتان نام بردیم در صورت خراب شدن، باعث خرابی پروانه کولر می شوند.

نحوه تعمیر پروانه کولر آبی

در صورتی که با خرابی پروانه کولر روبرو شدید حتماً با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید تا قطعات کولر را بررسی کرده و مشکل را پیدا کند زیرا در صورت پیدا نکردن مشکل اصلی، ممکن است به صورت کامل مشکل برطرف نشده و حتی با تعویض پروانه هم بعد از مدتی دوباره کولر شما خراب شود:

 1. اولین مرحله برای تشخیص خرابی کولر آبی جهت تعویض پروانه این است که شما برزنت های کولر که به کانال متصل هستند را باز کنید.
 2. سپس کولر را کمی از جای خود تکان داده تا تعمیرکار بتواند راحت تر پروانه کولر را تعویض کند.
 3. در مرحله بعد تمام یاتاقان ها و تسمه و همچنین پولی را از روی کولر باز کنید.
 4. بعد از اینکه پروانه آزاد شد می توانید پروانه خراب را از محفظه حلزونی خود خارج کرده و پروانه جدید را جایگزین کنید.
 5.  در آخر کار هم باید تمام قطعات را دوباره در جای خود بسته و از سالم بودن پروانه اطمینان پیدا کنید.

نکات مهمی که در هنگام تعمیر و تعویض پروانه کولر باید به آن توجه کنید.

تعویض پروانه کولر نکات مهمی دارد که حتماً باید رعایت کنید. در هنگام تعویض پروانه کولر باید به نکات بیان شده توجه کنید تا مجدداً مجبور به پرداخت هزینه تعمیرات کولر نشوید:

 1.  جهت تعمیر و همچنین تعویض پروانه کولر آبی باید به تعمیرکار ماهر و مجرب مراجعه کنید تا مشکل به طور کامل برطرف شود.
 2. هنگام تهیه پروانه جدید حتماً باید قطعه مناسبی را تهیه کنید. کیفیت خوب پروانه می تواند ضامن عملکرد بهتر کولر باشد.
 3. در هنگام عوض کردن پروانه کولر باید یاتاقان ها را هم تعویض کنید.
 4. هنگامی که اقدام به خرید پروانه کولر آبی می کنید دقت داشته باشید که ممکن است این قطعه به دلیل ضعیف بودن، در هنگام جابجایی دچار ضربه شده و تاب برداشته باشد.

در ادامه شما را با نحوه تعویض پروانه کولر آبی آشنا خواهیم کرد.

نحوه تعویض پروانه کولر آبی

برای تعویض پروانه کولر آبی باید ابزار مورد نیاز را داشته و همچنین دارای مهارت کافی در این مورد باشید زیرا در غیر این صورت قادر به انجام این کار نخواهید بود. جهت تعویض پروانه کولر به روش زیر عمل کنید:

 • کولر را خاموش کنید و برق آن را هم به طور کامل قطع کنید.
 • به کمک یک آچار، پیچ های دوسر محور را باز کنید و پولی را از آن خارج کنید.
 • به همین صورت محور و پروانه را هم خارج کرده و با دقت آن را روغن کاری کنید و سپس محور و پروانه جدید را که خریداری کرده اید، جایگزین کنید.

شاید این کار به نظر ساده بیاید ولی در اصل کار پیچیده و سختی است و حتماً باید به وسیله تعمیرکار انجام شود.

نکته مهم: اگر می خواهید محور و یا پروانه را تعویض کنید باید حتماً یاتاقان کولر را هم عوض کنید زیرا یاتاقان خراب، باعث خراب شدن محور و پروانه جدید خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه نصب و تعویض کولر آبی | تعویض موتور کولر آبی در محل

چه زمانی باید پروانه کولر آبی را عوض کنیم؟

موارد زیادی می تواند باعث خرابی پروانه کولر آبی شود. این موارد باعث می شوند که کولر کارکرد درستی نداشته و صدای نامناسبی هم در هنگام کار کردن داشته باشد و این به دلیل خرابی پروانه است. در این صورت باید پروانه را تعویض کنید زیرا ممکن است پروانه تاب برداشته باشد و قابل تعمیر نباشد.

در ادامه می خواهیم شما را با عواملی که باعث خراب شدن پروانه کولر می شوند آشنا کنیم.

عواملی که باعث خراب شدن پروانه کولر می شود، چیست؟

یکی از دلایل صدای زیاد در کولر، تاب برداشتن پروانه کولر آبی است که می تواند به دلایل زیر باشد:

 • کیفیت پایین و نامرغوب محور پروانه یا همان حلزونی
 • تراز نبودن کولر آبی
 • خرابی یاتاقان های کولر
 • وجود مشکل در پولی
 • ضعیف بودن محور نسبت به دینام

در هنگام سرویس کولر آبی حتماً باید محور پروانه و یا همان شیفت را بررسی کنید در صورتی که دچار مشکل شده بود حتماً باید آن را تعویض کنید.

مراحل سرویس کولر آبی توسط سرویسکار

سرویس کولر آبی می تواند جهت کارکرد بهتر کولر بسیار مؤثر باشد. شما در هنگام سرویس می توانید مشکلات کولر را شناسایی کرده و آنها را قبل از خراب شدن قطعات دیگر کولر، تعمیر کنید. در ادامه می خواهیم شما را با مراحل سرویس کولر آبی توسط سرویسکار آشنا کنیم:

 • بررسی پوشال ها و تعویض آنها
 • نصب صحیح پوشال های کولر آبی
 • تنظیم کردن شناور کولر و رفع مشکل رسوبات کولر آبی
 • تنظیم کردن تسمه کولر آبی

۱- بررسی پوشال ها و تعویض آنها توسط سرویسکار

سرویسکار برای سرویس کولر آبی، دریچه های کولر را باز کرده و پوشال ها را چک می کند. اگر پوشال ها کهنه باشند حتماً آنها را تعویض می کند. در صورتی که املاح آب شهر شما زیاد باشد باید سالی یکبار پوشال های کولر را عوض کنید.

۲-نصب صحیح پوشال های کولر آبی توسط سرویسکار

پوشال باید به شکل صحیح و درست در روی درپوش ها نصب شده باشد. اگر پوشال ها را نامناسب در جای خود بگذارید امکان دارد آب در روی بدنه و همچنین موتور کولر بریزد و باعث سوختن موتور خواهد شد.

۳- تنظیم کردن شناور کولر و رفع مشکل رسوبات کولر آبی

سرویس کار باید شناور را بررسی کرده و در صورت رسوبات در آن، شناور را باز کند و آن را کاملاً تمیز کند. سپس صافی را تمیز کرده و پمپ را روغن کاری کند و شناور را در جای خود نصب کند. شناور باید بصورتی تنظیم شود که آب از تشک ها و دریچه اطمینان بیرون نریزد. اگر در کف کولر رسوباتی وجود دارد، آن را تمیز کرده و در صورت سوراخ و یا زنگ زدگی در کفی، آن را ترمیم کند.

۴- تنظیم کردن تسمه کولر آبی توسط سرویسکار

کار دیگری که سرویسکار در هنگام سرویس کولر آبی انجام می دهد تنظیم تسمه کولر است زیرا اگر تسمه تنظیم نباشد به موتور فشار زیادی وارد شده و ممکن است آسیب ببیند. تسمه باید نه سفت باشد و نه زیاد شل باشد. اگر تسمه فرسوده شده بود باید آن را عوض کنید.

پروانه کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با خرابی های پروانه کولر آبی و همچنین نحوه تعمیر و تعویض آن آشنا کردیم. دقت داشته باشید که پروانه کولر، قطعه حساسی بوده و برای تعمیر آن حتماً باید مهارت لازم را داشته باشید. توصیه می کنیم برای تعویض و یا تعمیر این قطعه حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

خرابی های پروانه کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشانه های خراب شدن پروانه کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا