دیجیتال

روش های بالا بردن امنیت وای فای چیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

وای فای ها هم، نیاز به امنیت دارند، تا هر کسی نتواند از آن ها استفاده کند. حالا ما در موارد زیر، چند ترفند برای افزایش امنیت وای فای بیان می‌کنیم.

روش های بالا بردن امنیت وای فای

 1. یادتان باشد برای وای فای، یک رمز عبور تعیین کنید. شرکت های تولید کننده وای فای، یک رمز عبور پیش فرض برای دستگاه‌ می‌گذارند، آن رمز را نادیده بگیرید و یک رمز مناسبی برای وای فای خود، معین کنید. رمز عبور مناسب شامل: ادغام اعداد و حروف به همراه علائم، سختی رمز عبور و حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد.
 2. آدرس IP دستگاه های دیگر متصل به وای فای را، فیلتر کنید. اگر این کار را انجام دهید، فقط دستگاه هایی می‌توانند به وای فای وصل شوند، که آدرس مک آن ها در روتر وجود داشته باشد؛ دستگاه های خارج از شبکه قابلیت این را ندارند به وای فای وصل شوند و آن را هک کنند.
 3. حتما SSID شبکه را تغییر دهید، تا شبکه مورد نظر شما، سکرت بماند. با انجام این کار، افراد دیگر قابلیت این را ندارند که اسم شبکه شما را مشاهده کنند و در این صورت نمی‌توانند آن را هک کنند. البته برای وصل شدن خود به شبکه، باید اسم وای فای را به طور دستی در تنظیمات وارد کنید‌.
 4. لازم است UPnP را تغییر دهید، در تنظیمات اکثر روتر ها، این گزینه به طور خودکار، فعال است. این گزینه، اتصال خودکار دیگر دستگاه ها را به وای فای، تشخیص می‌دهد.البته روتر این کار را بدون چک کردن انجام می‌دهد، در نتیجه امنیت شبکه را کاهش می‌دهد.
 5. بهتر است از رابط WEB تنظیمات شبکه، خارج شوید. بعد از این که تنظیمات شبکه را از طریق رابط WEB انجام دادید، یادتان باشد در پایان کار Log Out کنید، با این کار از هک شدن روتر و شبکه جلوگیری می‌کنید.
 6. حتما برای روتر، یک رمز مناسب قرار دهید. زمانی که برای روتر رمز، قرار دهید، وقتی به دستگاه های دیگر وصل می‌شود؛ انتقال اطلاعات آن ها توسط رمز گذاری انجام می‌شود. اگر از WPA2 استفاده کنید، خیلی بهتر می‌شود به خصوص برای آن یک رمز مناسب تعیین کنید.
 7. فاصله دسترسی به روتر را تغییر دهید.می‌دانید که برای اعمال تغییرات روتر و کانفیگ از جستجوگر WEB، استفاده می‌شود. برای وارد شدن به آن، ابتدا باید آدرس روتر را وارد کنید. بعضی از روتر ها که جزء شبکه نیستند، با استفاده از اینترنت هم می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، در این صورت با فاصله زیاد هم می‌توانند به آن وصل شوند‌. در اکثر روتر ها، این تنظیمات غیرفعال است. ولی اگر شما ‌می‌خواهید آن را چک و غیرفعال کنید، لازم است عبارت های: Remote Administrator،Remote Management، Remote Access، را از حالت فعال خارج کنید.
 8. فریمور دستگاه را به روز رسانی کنید.برای انجام این کار، ابتدا وارد تنظیمات روتر شوید و سایت عرضه کننده روتر را چک کنید، که آیا فریمور شما به روز رسانی شده است یا خیر؟
 9. فایروال WINDOWS، به هیچ عنوان نباید خاموش باشد.

وای فای ها چگونه کار می‌کنند

وای فای یک تکنولوژی پیشرفته برای به کار بردن از اینترنت بی سیم هستند. کلمه وای فای، به معنی تکنولوژی استاندارد شده برای به وجود آوردن شبکه رایانه ای بی سیم و متصل شدن به اینترنت از طریق امواج رادیویی است. این فناوری پیشرفته، با استفاده از استاندارد های IEEE، و در شکل IEEE 802.11، ساخته شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه بازیابی دیتا | بازیابی دیتا از هارد دیسک صدمه دیده

امروزه وای فای ها، کاربرد های زیادی دارند. می‌توانید از آن در همه نقاط جهان مانند: کتابخانه، مدرسه، فرودگاه ها، رستوران ها، هتل ها و…. استفاده کنید.

وای فای از طریق یک آداپتور بی سیم در کنار یک روتر بی سیم به شبکه وصل می‌شود، بر این اساس می‌توانید به برنامه های اینترنتی، متصل شوید. یکی از مزایای مهم وای فای این است که، با هر سیستمی مانند: پرینتر ها، دستگاه های بازی و…. هماهنگ هستند و می‌توانید از آن استفاده کنید.

انواع وای فای ها

وای فای ها، نسل های گوناگونی دارند؛ مانند: WiFi4، WiFi6، WiFi5. هر کدام از این وای فای ها،نسبت به یکدیگر، کارایی بهتری دارند. در متن زیر، به ویژگی های آن ها می‌پردازیم:

 • WiFi 6 (802.11 ax): این نسل از وای فای، در سال ۲۰۱۹ تولید شده است. این نسل از وای فای، نسبت به دو نوع قبلی، پیشرفته تر است.
 • WiFi 4 (802.11 n): این نسل، یکی از نسل هایی است که اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند. این وای فای، سرعت و بازدهی مناسبی را دارد.
 • WiFi 5 (802.11 ac): این نسل از وای فای، یکی از جدید ترین استاندارد ها است. سرعت و بازدهی این وای فای، نسبت به نسخه های قدیمی، بسیار بهتر است.

انواع وای فای ها

مودم ها چند نوع هستند

مودم ها یک وسیله مهمی برای تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال، هستند. مودم ها، مدل های مختلفی دارند. در مطالب زیر، آن ها را بیان می‌کنیم.

مودم های بی سیم

مودم های بی سیم (وایرلس) قابلیت این را دارند، دستگاه های گوناگون به اینترنت وصل شوند. امروزه از این نوع مودم ها، بیشتر استفاده می‌کنند. البته، دستگاه هایی که توانایی متصل شدن به این مودم را دارند، فقط به یک دستگاه بسنده نمی‌شود.

مودم های بی سیم و با سیم

به طور معمول، اکثر دستگاه هایی که در منزل وجود دارد از مدل، مودم روتر هستند. به عبارتی این نوع از دستگاه ها، ترکیب دو دستگاه مودم و روتر هستند و ویژگی های هر دو مدل را دارند.

مودم های سیمی

این مودم ها از طریق یک سیم، می‌توانند اینترنت را در اختیار کاربران قرار دهند. متصل شدن این نوع از مودم ها به دستگاه ها، فقط با استفاده از کابل انجام می‌شود؛ اما امروزه دیگر کمتر کسی از مودم های سیم دار استفاده می‌کنند.

روش های افزایش سرعت وای فای چیست

ممکن است گاهی اوقات با ضعیف شدن و کار نکردن شبکه وای فای مواجه شوید، در آن زمان با استفاده از چند ترفند، می‌توانید سرعت وای فای را افزایش دهید.

روش های افزایش سرعت وای فای چیست

 1. روتر را در ارتفاع قرار دهید:
  معمولا ساختار روتر ها به این گونه است که یک مقداری از سیگنال را به پایین انتشار می‌دهند؛ بر این اساس لازم است روتر را بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
 2. روتر را در مرکز منزل بگذارید:
  روتر ها، سیگنال ها را به اطراف خود منتشر می‌کنند، در این صورت اگر آن را در یک گوشه از منزل قرار دهید و یا آن را در مجاورت پنجره قرار دهید، مقداری از سیگنال های آن هدر می‌شود. اگر روتر را جا به جا کنید و آن را در مرکز منزل قرار دهید، در افزایش سرعت وای فای موثر خواهد بود.
 3. روتر را تنظیم کنید:
  گاهی اوقات اگر روتر را تنظیم کنید، به بازدهی آن کمک می‌کنید. برای انجام این کار لازم است، آدرس IP که در پشت روتر قرار دارد را در جستجو گر وب وارد کنید. پس از آن تنظیمات روتر نشان داده می‌شود، در این بخش با تغییر دادن کانال روتر، مشکل خود را برطرف می‌کنید. البته، روتر های نسل قدیم، بر روی ۱۴ فرکانس گوناگون کار می‌کنند که کانال های: ۶، ۱۱ و ۱، بهتر از دیگر کانال ها هستند. روتر های نسل جدید، معمولا کانال آن ها به طور پیش فرض، ۶ است. ولی اگر تو این کانال اشکال سیگنال داشتید، می‌توانید از دیگر کانال های موجود استفاده کنید. اگر روتر را آپدیت کنید، می‌توانید سرعت آن را زیاد کنید. ولی این کار، برای همه روتر ها انجام نمی‌شود. البته، بعضی از هلدینگ ها، فریم ویر های مجانی را در اختیار وب سایت خود قرار می‌دهند تا در عملکرد روتر، اثر گذار باشد.
 4. روتر را در مجاورت وسایل الکترونیکی قرار ندهید:
  دستگاه هایی مانند: تلویزیون، مایکروفر و همچنین دستگاه هایی که سیگنال الکترومغناطیس را تولید می‌کنند، در مجاورت وای فای قرار ندهید. چون در سیگنال های شبکه اختلال ایجاد می‌کند و سرعت آن را کم می‌کند. لازم است برای افزایش بازدهی آن، شبکه را از این گونه وسایل دور نگه دارید.
 5. روتر را در مکانی قرار دهید که در آن جا، بیشترین استفاده از اینترنت را دارید:
  به طور کلی روتر ها، در هر جایی که باشند سیگنال های قوی تری را در آن مکان منتشر می‌کنند. پس لازم است روتر را در محلی قرار دهید که بیشترین استفاده از اینترنت را می‌کنید. این نکته را به یاد داشته باشید، بهتر است است روتر ها را در فضای باز قرار دهید، به هیچ عنوان آن ها را در کابینت، کمد و …. قرار ندهید، چون سیگنال های روتر در فضای باز بیشتر منتشر می‌شوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب برنامه های اندروید در ویندوز 11

وایرلس ها چه تفاوت هایی با وای فای ها دارند

وای فای ها و وایرلس ها، هر کدام یک وظیفه دارند و آن این است که سرویس ISP را، به اشتراک بگذارند. شما از طریق آنها می‌توانید به آسانی به اینترنت وصل شوید. به طور کلی، وای فای ها و وایرلس ها، تفاوت چندانی ندارند. فقط وایرلس ها، باید به برق شهری وصل باشند، ولی وای فای ها فقط با برق شهری روشن نمی‌شوند. محدوده پوششی وایرلس ها زیاد تر از وای فای ها است.

سخن آخر

همانطور که در کلیت این مقاله بیان کردیم، وای فای ها یک فناوری پیشرفته برای منتقل کردن داده ها در جهان اینترنت هستند. این فناوری در استاندارد های گوناگون، عرضه می‌شود. برای افزایش امنیت آن ها و جلوگیری از هک شدن وای فای ها، می توانید راهکار های بالا را انجام دهید تا از هک شدن دستگاه خود، جلوگیری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

امنیت وای فای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

روش های بالا بردن امنیت وای فای چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا