دیجیتال

مانیتور های IPS و TN چه تفاوت هایی دارند

آیا در هنگام خرید وسیله های الکترونیکی به کیفیت مانیتور آن دقت کرده اید؟ توجه داشته باشید وقتی که می خواهید وسیله ی الکترونیکی مانند، تلویزیون و رایانه و ….خریداری نمایید، بایستی به کیفیت نمایشگر و سطح تکنولوژی آن ها دقت کنید. در بازار دو نوع نمایشگر داریم به اسم های IPS و ITN، در این مقاله می خواهیم به نوع IPS که مرتبط به نمایشگر های LCD است بپردازیم.

مفهوم پنل IPS چه می باشد

به طور کلی IPS مخفف شده کلمه In Plane Switching است.و همچنین تکنولوژی خاصی مرتبط با نمایشگر های LCD می باشد  که شرکت هیتاچی در سال ۱۹۹۰ در جهت پیشرفت نمایشگر ها، آن را تبلیغ کرد. می توان گفت این تکنولوژی برای رفع مشکل های نمایشگر LCD با TN که از سال ۱۹۸۰ معرفی کرده بودند، نمایان شد.

پنل های IPS قدیمی، کیفیت پایینی داشتند طوری که کنتراست تصویر بسیار پایینی و زمان پاسخگویی زیادی داشتند، اما با پیشرفت تکنولوژی که داشتیم، این مشکلات رفع شدند. به طور معمول پنل های IPS را برای کار های طراحی عالی و مانیتور های گران قیمت و باکیفیت استفاده می کنند. اما امروزه به دلیل کاهش قیمت در پنل های نمایشی، شاهد این هستیم که از آن در خانه ها و کار های روزمره استفاده می کنند.اغلب از این پنل ، برای تبلت، تلویزیون و موبایل استفاده می کنند، این پنل دقت رنگ بالایی را دارا می باشد و در نتیجه تصویر را با بالا ترین کیفیت نشان می دهد؛ به همین خاطر پنل های IPS قیمت بالایی را دارند.

و این مطلب را بدانید بد نیست که در پنل های IPS، برای هر کدام از آن ها ۳ رنگ اصلی RGB هشت بیت، ویژه آن ها شده است و در نتیجه برای ۳ رنگ، ۲۴ بیت اختصاص می دهند. و توانایی این را دارد که ۱۶/۷ میلیون رنگ را نمایش دهد.

چه تفاوتی بین پنل های نمایشی IPS و TN وجود دارد

در کل پنل های IPS تصاویر لوازم الکترونیکی را با محدوده گسترده تری از روشنایی و رنگ ها نشان می دهد و نسبت به صفحه نمایش TN، محدوده گسترده تری از زاویه های خوب را نشان می دهد.البته پنل های IPS نسبت به پنل های TN، صفحه نمایش آن به لمس، مقاومتی نشان نمی دهد‌ و مانیتور های TN مات و تار و البته تحت فشار هستند و رنگ آن روشن تر است.به همین خاطر پنل IPS برای صفحه های لمسی مناسب تر است.
در پنل های TN بر خلاف پنل های IPS مولکول های کریستالی به صورت افقی در پنل حرکت نمی کنند، بلکه مولکول های کریستالی در پنل TN به صورت عمودی حرکت می کنند، و در IPS به صورت افقی حرکت می کنند این نوع از حرکت باعث می شود پخش نور کمتر شود و زاویه دید گسترده و همچنین نمایش رنگ ها طبیعی جلوه دهد. این جمله به این معنا است که، شما اگر از هر زاویه ای به مانیتور نگاه کنید غلظت رنگ ها باهم هیچ تفاوتی نخواهند داشت. برای همین از این پنل برای بازی های کامپیوتری، فیلم و سریال استفاده می کنند زیرا نمایش آن ها بسیار جذاب می شود.

حتما بخوانید:   تفاوت های اصلی لینوکس و ویندوز

اما کنتراست پنل IPS نسبت به کنتراست TN پایین بوده و در نتیجه از کیفیت کمتری برخوردار است. به طور کلی نسبت کنتراست ها و تفاوت آن ها بین تاریک ترین و روشن ترین، قسمت پنل می باشد. و این نسبت در پنل های IPS به طور تقریبی ۱۰۰۰ و در پنل های TN بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ است.
تلویزیون هم مانند سایر لوازم خانگی، ممکن است به خاطر استفاده مکرر و گذر زمان دچار مشکلاتی شود، و همچنین صفحه نمایش آن تاریک و کدر شود. در این زمان بهتر است با کارشناسان مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید تا بتوانند تلویزیون شما را تعمیر کنند. اگر افراد بی تجربه ای را در جهت تعمیر تلویزیون بیاورید، باعث می شود مشکلات جدی را در لوازم شما ایجاد کند.

مانیتور های IPS و TN چه تفاوت هایی دارند

آشنا شدن با پنل های LCD، LED، OLED

پنل LCD چه ویژگی هایی دارد

اولین پنلی که تولید شد و مورد استفاده قرار گرفت، پنل LCD بود.این کلمه مخفف کلمه، Liquid Crystal Display است. همانطور که از نامش پیدا است، نمایشگری است که در آن از کریستال های مایع برای نشان دادن نور استفاده می کنند. LCD با استفاده از لامپ فلورسنت باعث تولید نور می شود‌؛ پنل های IPS، TN، و VA همگی مدل های مختلف پنل LCD می باشند؛ که در لوازم الکترونیکی متفاوتی قرار می گیرند.

پنل LED چه ویژگی هایی دارد

پنل LED با پنل LCD شباهت های زیادی دارد. مثل اینکه پنل های هر دو هم برای نمایش از کریستال های مایع برای پخش نور استفاده می کنند؛ اما تفاوتی در منبع تولید نور دارند.پنل LED به جای استفاده از لامپ فلورسنت از قطعه دیودهای نور افشان استفاده می نماید. یکی از مزایای مهم پنل LED، مصرف کمتر برق می باشد. و در تکنولوژی های پیشرفته LED، شدت روشنایی نور بیشتر از LCD است.

حتما بخوانید:   بهترین هدفون های مخصوص ورزش

پنل OLED چه ویژگی هایی دارد

این پنل نسبت به دو پنل قبلی اخیرا مطرح شده است. OLED مخفف کلمه Organic LED است.تفاوتی که با دو پنل پیش دارد این است که، نوری که تولید می کند از یک منبع خارجی نیست بلکه، هر کدام از پیکسل های آن نور خودشان را تولید می کند، این پنل رنگ مشکی را بسیار زیبا جلوه می دهد.طوری که نور پیکسل ها در رنگ مشکی قطع می گردد در نتیجه می توانید مشکی مطلق را مشاهده کنید.برای همین تفاوت زیادی بین روشن ترین و تیره ترین رنگ وجود دارد؛ و همچنین می توانید کنتراست بهتری نسبت به LCD و LED داشته باشید.

پنل های صفحه نمایش TN چیست

این پنل یکی از پرکاربرد ترین پنل ها است، و از این پنل برای لپ تاپ های میان رده استفاده می گردد، این پنل به خاطر اینکه قیمت پایینی دارد مورد استفاده شرکت ها برای کاهش قیمت نهایی لوازم خود به کار میگیرد.

بی شک، الان اکثرا فکر می کنید دلیل ارزانی آن، بی کیفیت بودن این پنل است. اما این گمان نادرست است. یکی از مهم ترین ویژگی های پنل TN، پشتیبانی از سرعت تغییر تصویر، بالای ۶۰ هرتز است. این رفرش ریت باعث می شود در هنگام تجربه بازی های کامپیوتری و ویدیویی، روان ترین تصاویر را داشته باشید.اغلب لپ تاب های گیمینگ که مخصوص بازی هستند از رفرش ریت بالای ۶۰ هرتز مانند رفرش های ۱۲۰ و ۱۴۴ هرتز استفاده می کنند.

پنل TNزمان پاسخگویی اش نسبت به دو پنل قبلی، کمتر است. از این جهت می توان گفت یک پنل عالی برای بازی های کامپیوتری است. و همچنین دارای پردازش سه بعدی است. تا اینجای مقاله به مزایای این پنل پرداختیم اما، پنل TNمعایبی هم دارد مثل اینکه دقت رنگ و زاویه دید کمتری را نسبت به پنل IPS دارد.  و این پنل در برابر فشار حساس است طوری که، اگر به آن ضربه و لمس محکمی وارد شود سریع یک نوع محو شدگی و سفید رنگی را مشاهده می کنید. اما پنل IPS در برابر ضربه، حساسیت کمتری دارد.

مانیتور های IPS و TN چه تفاوت هایی دارند

پنل های صفحه نمایش  VA چیست

این پنل ها مخلوطی از پنل های IPS و TN است، و از نظر هزینه هم در بین این دوتا قرار دارد، مزایایی که دارد دقت رنگی این پنل بسیار بهتر از پنل TN است اما در مقابل IPS ضعیف تر است. اما چیزی که وجود دارد رنگ مشکی آن نسبت به پنل IPS بیشتر است و رنگ مشکی واضح تری را نشان می دهد. و همچنین کنتراست این پنل نسبت به IPS بهتر بوده و بازه آن بین ۳۰۰۰.۱ تا ۶۰۰۰.۱ است.

حتما بخوانید:   انواع پورت‌ های تلویزیون و کاربرد آن‌ها چیست | انواع پورت‌ تلویزیون

ما در پنل OLED گفتیم که وقتی نیازی به نور نداشته باشیم، پیکسل به طور خودکار خاموش می شود؛ در پنل VA در صفحه های LCD هم همین اتفاق مشابه ظاهر می شود. یعنی اگر نیازی به نور نباشد، منبع نور آن بسیار کم می شود.در این پنل بر عکس پنل IPS مولکول های کریستالی به صورت عمودی حرکت می کنند و در نتیجه پخش نور در این پنل بیشتر است اما عموما پنل IPS زاویه دید گسترده تری و با کیفیت تری دارد.

می دانید که پخش نور باعث کاهش زاویه دید می شود. اما از این نظر بهتر از پنل TN است.مدت زمان پاسخ گویی این پنل، از دو پنل پیشین زیاد تر است، و همچنین صفحه نمایش این پنل مانند صفحه نمایش پنل TN بسیار حساس بوده و گزینه مناسبی برای صفحه نمایش های لمسی نمی باشد.

پنل TFT چیست؟ و از آن چه استفاده ای می شود

این پنل در بین پنل LCD قرار نمی گیرد و در واقع یک مدل خاصی از پنل LED است. پنل TFT توانایی تولید نور بسیار بیشتری را دارد و در این پنل به طور معمول از پوشش های Anti Reflective و Anti Glare استفاده می گردد تا بتوانید از آن در زیر نور خورشید هم استفاده کنید. از این پنل در لوازم الکترونیکی مانند لپ تاپ و موبایل ها استفاده می کنند.همچنین این پنل انرژی بسیار کمتری را مصرف می کند به همین دلیل شرکت هایی که میخواهند موبایل و لپ تاپ هایی با قابلیت شارژ دهی زیاد تولید کنند، از این پنل ها استفاده می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از سه نوع پنل های: TN، IPS و VA صحبت کردیم؛ و مزایا و معایب هر کدام از پنل ها را بیان کردیم. از این سه نوع پنل در لپ تاپ ها، موبایل ها و تلویزیون ها استفاده می کنند. به طور کلی نمی توان گفت که کدام پنل از همه بهتر است، همانطور که مشاهده کردید هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشد. مثل اینکه پنل IPS را به عنوان یک صفحه نمایش گسترده تر معرفی کرد ولی از آن برای لپ تاپ و یا مانیتور که مخصوص بازی هستند و زمان پاسخگویی و رفرش ریت در آن ها بسیار مهم است نمی توان از آن پنل استفاده کرد. و پنل TN نسبت به آن، در این موارد بهتر است.

31

مقایسه پنل های IPS و TN

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مانیتور های IPS و TN چه تفاوت هایی دارند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x