تعمیرات تلویزیون

دلایل روشن نشدن تلویزیون چیست | روش عیب یابی تلویزیون

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای تمام برندهای تلویزیون اتفاق بیفتد، روشن نشدن دستگاه است. این مشکل احتمال دارد به دلیل استهلاک یکی از قطعات دستگاه تلویزیون بوده و یا حتی ممکن است در اثر ایرادی جزئی باشد. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با دلایل روشن نشدن تلویزیون آشنا کرده و راهکارهای مفیدی را برای رفع مشکل در اختیارتان قرار بدهیم. البته به این نکته مهم توجه کنید که ممکن است روشن نشدن تلویزیون شما به دلیل ایرادات و نقص فنی باشد و یا اینکه یکی از قطعات آن دچار خرابی شده باشد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر راهکارهای گفته شده نتوانست مشکل شما را برطرف کند حتماً به یک تعمیرکار تلویزیون مراجعه کنید.

دلایل روشن نشدن تلویزیون چیست؟

تمام مواردی که می‌تواند باعث روشن نشدن تلویزیون شود در تمام برندهای این دستگاه کاربرد دارد. در برندهایی مثل پاناسونیک، سونی، ال جی، سامسونگ و… صدق می‌کند. البته اگر دلیل روشن نشدن تلویزیون شما مشکل فنی باشد احتمال دارد در برندهای مختلف تلویزیون منشأ بروز اشکال هم با هم فرق کند.

مثلاً یکی از مشکلات رایج در تلویزیون ال جی این است که گاهی شما صدای کلیک را به طور مداوم از آن می‌شنوید، که می‌تواند به دلیل خرابی خازن‌ ها باشد در این صورت باید خازن تعویض شود.

نکته مهم: وقتی متوجه شدید که تلویزیون شما روشن نمی‌شود قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید باید رسیور، دی وی دی، کنسول بازی، فلش مموری و یا usb را از تلویزیون خود جدا کنید (به طور کلی تمام دستگاه‌های خارجی را که به وسیله کابل HDMI به تلویزیون وصل است از آن جدا کنید).

روشن نشدن تلویزیون

۱- چراغ استند بای روشن بوده ولی تلویزیون روشن نمی‌شود.

گاهی روشن بودن چراغ استندبای در هنگام خاموشی تلویزیون، امر طبیعی می‌باشد. البته به شرط اینکه تلویزیون شما برق دریافت کرده و به پریز وصل باشد ولی اگر هر کاری کردید موفق نشدید که تلویزیون را روشن کنید، باید از ریموت کنترل برای این کار استفاده کنید. یکی از احتمالات برای روشن نشدن تلویزیون می‌تواند خرابی ریموت کنترل تلویزیون و یا حتی باتری کنترل باشد. در مرحله اول باتری کنترل را عوض کنید. اگر باز هم کنترل کار نمی‌کرد احتمال دارد کنترل ایراد پیدا کرده باشد و یا اینکه مانعی وجود داشته و از عبور سیگنال مادون قرمز جلوگیری کند. برای اینکه متوجه شوید آیا روشن نشدن تلویزیون شما به دلیل خرابی ریموت کنترل است یا نه، باید تلاش کنید تلویزیون خود را بدون استفاده از ریموت روشن کنید.

قرارگیری دکمه پاور در برندهای مختلف تلویزیون با هم فرق می‌کند ولی معمولاً این دکمه در پشت و یا کنار تلویزیون قرار گرفته است. در صورتی که موفق شدید بدون کنترل تلویزیون را روشن کنید، معلوم می‌شود که کنترل تلویزیون شما خراب شده است و نیاز به تعمیر دارد. تلویزیون خود را یک دقیقه از برق کشیده و دوباره آن را به پریز دیگری متصل کنید اگر باز هم تلویزیون شما روشن نشد بهتر است به یک متخصص و تعمیرکار ماهر تلویزیون مراجعه کنید.

نکته مهم: در صورتی که نمی‌دانید دکمه پاور در تلویزیون شما در کجا قرار گرفته، بهتر است که برند و مدل آن را در گوگل سرچ کرده و یا اینکه دفترچه راهنمای تلویزیون خود را مطالعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خرابی های رایج تلویزیون پاناسونیک | عیب یابی تلویزیون Panasonic

۲- چراغ استند بای خاموش بوده و تلویزیون روشن نمی‌شود.

هنگامی که متوجه شدید تلویزیون شما روشن نشده و چراغ استند بای آن هم خاموش هست باید موارد زیر را چک کنید:

 • بدون اینکه از ریموت کنترل استفاده کنید یکی از دکمه‌های دستگاه تلویزیون خود را فشار دهید. اگر چیزی در روی صفحه نمایش پیدا شد معلوم خواهد شد که تلویزیون شما روشن است.
 • اگر با کنترل نتوانستید تلویزیون را روشن کنید و چیزی هم در روی صفحه نمایش دیده نشد، ممکن است ریموت ایراد پیدا کرده باشد، باید آن را چک کنید.
 • دلیل بعدی می‌تواند مشکل در برق تلویزیون شما باشد. تلویزیون را یک دقیقه از برق در بیارید و دوباره آن را به طور مستقیم به پریز دیگری وصل کنید ( البته می‌توانید سلامت پریز مورد نظر را به وسیله دستگاه دیگری مثل لامپ تست کنید).

در صورتی که متوجه شدید چراغ استندبای تلویزیون روشن می‌شود (حالا چه چراغ چشمک می‌زند و چه چشمک نمی‌زند) معلوم خواهد شد که تلویزیون در حال دریافت کردن برق بوده و احتمالاً در حال روشن شدن است و این یعنی اینکه در محافظ برق و یا خروجی اصلی ایرادی به وجود آمده است.

۳- چراغ استندبای چشمک زده ولی تلویزیون روشن نمی‌شود.

در صورتی که به وسیله محافظ ، دو شاخه را به برق می‌زنید ممکن است محافظ دچار فرسودگی شده و نتواند ولتاژ مورد نیاز تلویزیون را تأمین کند و این باعث خواهد شد که تلویزیون روشن نشده و چراغ استندبای آن هم چشمک بزند ، ولی اگر اطمینان دارید که محافظ برق سالم است ممکن است تلویزیون شما دچار مشکل فنی شده باشد بهتر است به تکنسین متخصص مراجعه کنید.

دلایل روشن نشدن تلویزیون در تمام برندها

روشن نشدن تلویزیون‌ها در برندهای مختلف می‌تواند دلایل متفاوت سخت‌افزاری و یا نرم افزاری داشته باشد که مهم‌ترین دلایل آنها عبارتند از:

 1. خراب شدن کنترل تلویزیون
 2. خراب شدن پریز برق یا محافظ
 3. خراب شدن دو شاخه برق و یا کابل تلویزیون
 4. خراب شدن برد پاور
 5. ویروسی بودن تلویزیون
 6. خراب شدن مین برد تلویزیون

۱- خراب شدن کنترل تلویزیون

اگر تلویزیون شما روشن نشد اولین موردی که باید بررسی کنید کنترل تلویزیون است. در صورتی که بعد از فشردن دکمه پاور کنترل، متوجه روشن نشدن تلویزیون شدید، باید از سالم بودن کنترل و باتری آن اطمینان پیدا کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باتری‌های کنترل را بیرون آورده و دوباره آن را در جای خود بگذارید.
 • اگر مدت زیادی است که از باتری‌ها استفاده کرده‌اید، بهتر است آنها را تعویض کنید.
 • چراغ روی کنترل را چک کنید.
 • اگر تلویزیون شما دارای دو کنترل است بهتر است از کنترل دیگر استفاده کرده و به وسیله آن تلویزیون را روشن کنید.
 • اگر تلویزیون به وسیله کنترل دوم هم روشن نشد، بهتر است دکمه پاور در روی تلویزیون را فشار داده و تلویزیون را روشن کنید.
 • در صورتی که از روی پنل تلویزیون، دستگاه روشن شد ، متوجه می‌شوید که کنترل خراب شده و باید آن را تعویض کنید.

۲- خراب شدن پریز برق یا محافظ

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث شود تلویزیون شما روشن نشود، خراب شدن پریز برق یا محافظ است. در این مورد کافیست موارد زیر را بررسی کنید:

 • در صورتی که محافظ شما دارای چراغ است، ابتدا چراغ‌های آن را بررسی کرده و از روشن بودن آن اطمینان پیدا کنید.
 • در صورتی که چراغ‌ روشن بود دو شاخه را به ورودی‌های دیگر این محافظ وصل کنید .
 •  می‌توانید از وسیله برقی دیگری استفاده کرده و پریز برق و یا محافظ را چک کنید.
 • اگر پریز برق یا محافظ شما ایراد پیدا کرده بود بهتر است از محافظ و یا پریز دیگری استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج سینما خانگی ال جی LG و تعمیر آن

۳- خراب شدن دو شاخه برق و یا کابل تلویزیون

بعد از اینکه کنترل و محافظ تلویزیون خود را بررسی کردید باید به سراغ کابل برق تلویزیون بروید زیرا یکی از دلایلی که ممکن است باعث روشن نشدن دستگاه شود، خراب شدن کابل برق می‌باشد. برای بررسی کردن کابل برق به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دو شاخه تلویزیون را از پریز جدا کنید.
 • از سالم بودن کابل برق اطمینان پیدا کنید.
 • اگر متوجه شدید که کابل دچار پارگی و یا سوختگی شده آن را تعویض کنید.
 • اگر در منزل سیم برق دارید بهتر است سیم قدیمی را با سیم جدید تعویض کنید.
 • تلویزیون را بررسی کنید ببینید آیا مشکل برطرف شده یا خیر؟

۴- خراب شدن برد پاور

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث شود تلویزیون شما روشن نشود، خراب شدن برد پاور است. برد پاور وظیفه دارد ولتاژ مورد نیاز قطعات را تأمین کند. خراب شدن برد پاور جزو مشکلات سخت‌افزاری می‌باشد و باید به وسیله یک تعمیرکار ماهر بررسی شود در صورتی که فقط تعدادی از خازن‌ ها و مقاومت‌های برد مشکل پیدا کرده باشد می‌توان آن را تعمیر کرد ، در غیر این صورت باید تعمیرکار برد پاور را تعویض کند. اگر بعد از اینکه شما کلید پاور را زدید و حتی صدای روشن شدن دستگاه را هم شنیدید، ولی تلویزیون شما روشن نشد احتمالاً برد پاور خراب شده است.

۵- تلویزیون ویروسی شده است.

ممکن است شما قطعه و یا فلشی ویروسی را به تلویزیون خود وصل کرده باشید و این می‌تواند باعث ویروسی شدن تلویزیون شود. در صورت ویروسی شدن تلویزیون، دستگاه شما روشن‌ نخواهد شد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کرده باشید قبل از اینکه دستگاه و یا فلشی را به تلویزیون متصل کنید حتماً آن را پاکسازی کنید. برای اینکه ویروس مین برد را از بین ببرید باید با کارشناس متخصص تماس بگیرید.

۶- خراب شدن مین برد تلویزیون

یکی از قطعات مهم و اصلی در تلویزیون مین برد است که وظیفه دارد ارتباط بین تصویر و صدا را مدیریت کند. مین برد بعد از اینکه فرمان را از پنل تلویزیون یا کنترل دریافت کرد آن را به قسمت‌های دیگر ارسال می‌کند. اگر مین برد خراب شود نشانه‌های مختلفی در تلویزیون شما دیده می‌شود که یکی از آنها این است که دستگاه روشن نمی‌شود و حتی ممکن است تلویزیون تان روشن بشود ولی در روی لوگو ثابت بماند. در این صورت متوجه می‌شوید که برد تلویزیون شما خراب شده است.

در صورتی که روشن نشدن تلویزیون به دلیل خرابی مین برد باشد، می‌توانید آن را تعمیر کنید تا مشکل رفع شود. البته اگر خرابی مین برد زیاد باشد ممکن است قابل تعمیر نبوده و نیاز به تعویض پیدا کند.

روشن نشدن تلویزیون

سخن پایانی

اگر بعد از اینکه تلویزیون را روشن کردید، چراغ‌های پنل دستگاه چشمک بزند، نور و چشمک آن می‌تواند نشان بدهد که کدام قطعه خراب است. البته چراغ‌ها در مدل‌های مختلف تلویزیون با یکدیگر فرق می‌کنند و باید به وسیله کارشناس تشخیص داده شده و یا اینکه تعمیر شوند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل روشن نشدن تلویزیون چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش عیب یابی تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا