تعمیراتتعمیرات یخچال

یخچال ویترینی چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخچه یخچال های ویترینی و فواید یخچال ویترینی

در دنیای امروز تکنولوژی به عنوان جزئی جدانشدنی از زندگی بشریت شناخته شده است. این موضوع تقریباً در سراسر کره زمین گسترش یافته و اغلب مردم در حال بهره برداری و استفاده از مزایای آن می باشند. فناوری یا تکنولوژی علاوه بر اینکه باعث آسان شدن زندگی انسان ها در اغلب عرصه ها شده، موجب گردیده تا صنایع به وجود آمده، پیشرفت کرده و در نتیجه اقتصاد و رشد اقتصادی شکل گیرد. با کمک فناوری کارهایی که در گذشته نشدنی و سخت بوده یا انجام آن ها به زمان زیادی احتیاج داشته در حال حاضر ممکن شده است. تکنولوژی به انسان کمک کرده تا بتواند نیازهای خود را راحت تر و سریع تر مرتفع نموده و زندگی زیباتری را برای خود ایجاد نماید.

از مهم ترین حوزه های تکنولوژی بدون شک می توان از برق، لوازم الکتریکی و تجهیزات و ابزار خانگی و صنعتی نام برد. با وجود دستگاه ها و تجهیزات مذکور بشر توانست که پیشرفت کند، شغل ایجاد نموده و کسب و کارها را رشد دهد. این لوازم به انسان قابلیت ایجاد صنعت(کارخانه های تولید خودرو و یخچال و …) و ساخت کالاها و ابزار بزرگ و را دادند.

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که امروزه بشر با آن به صورت روزمره سروکار داشته یخچال است. یخچال به دلیل نیاز مبرم انسان برای نگهداری مواد غذایی به سرعت هرچه تمام تر جایگاه خود را در تمامی سطح کره خاکی پیدا نمود تا حدی که در زمان کنونی عدم استفاده از آن برای کمتر کسی قابل تصور می باشد.

اگر زمان این رسیده که یخچال قدیمی منزلتان را عوض کنید حتما از این مقاله استفاده کنید و دانش خودتون رو در این زمینه افزایش بدید.

رفتن به مقاله چه یخچالی بخرم؟

یخچال ویترینی

یخچال ها هم انواع مختلفی داشته و در نگاه کلان و از نظر کاربرد به دو نوع یخچال های خانگی و یخچال های صنعتی دسته بندی می شوند. یخچال های خانگی که اغلب ما با آن ها به کرات سر و کار داشته ایم و عبارتند از یخچال هایی که در منازل مردم وجود داشته و در انواع بسیار گوناگون مانند دوقلو، ساید بای ساید و می باشند. و اما یخچال های صنعتی، این دستگاه ها برای مصارف صنعتی به عنوان مثال استفاده در کارخانه‌ها تولید لبنیات، گوشت و و همچنین مراکز فروش بزرگ و کوچک برای نگهداری مواد غذایی با گنجایش بالا و همچنین نگهداری در مدت زمان طولانی تر با حفظ کیفیت اصلی طراحی شده اند. از انواع این یخچال ها می توان یخچال های ویترینی، یخچال فروشگاهی، صندوقی، پرده هوا ، شیشه خم، فریزر ایستاده و تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مایکروفر دوو Daewoo | دلیل خاموش شدن

یخچال های ویترینی در انواع وایت، یک خم و دو خم و برای نشان دادن مواد غذایی درون یخچال به مشتری ها طراحی شده که موتور آن در کنارش قرار گرفته و سعی شده تا روند خرید(انتخاب کردن و برداشتن کالا توسط مشتری، شارژ مجدد اقلام) را تا حد امکان ساده نماید. این دستگاه اغلب در فروشگاه ها، سوپرمارکت ها، رستوران ها و مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده از این یخچال علاوه بر اینکه باعث افزایش ماندگاری غذایی شده، موجب گردیده تا روند انتخاب و خرید مشتری راحت تر شده و در نتیجه به فرایند خرید کمک شایانی نموده و توانسته در نگاه کلان موجب درآمدزایی گردد.

یخچال های ویترینی دارای تنوع زیادی بوده و با سیستم گردش هوایی که داشته باعث ماندگاری بیشتر مواد غذایی با حفظ کیفیت اولیه می گردند. این دستگاه ها معمولاً بدنه ای از جنس استیل یا بدنه با رنگ های و طرح های مختلفی دارند. مدل های به روز این یخچال ها دارای درب در جلو (بازشدن از جلو) بوده که این موضوع کمک زیادی به افزایش زیبایی و همچنین فرایند خرید و فروش اجناس شده است.

یخچال ویترینی

فواید و قابلیت های یخچال ویترینی

یخچال ویترینی به دلیل قابلیت هایی که داشته توانسته جای یخچال های قدیمی را بگیرد و جای پای خود را در فروشگاه ها بزرگ و زنجیره ای، مغازه ها، رستوران ها، سوپرمارکت ها و باز کرده و همچنین خود را به بازار تلقین کند. از مهم ترین فایده و قابلیت های این یخچال ها عبارت است از:

 1. عدم نیاز به فضای زیاد: این دستگاه ها در مقایسه با یخچال های قدیمی محیط کمتری را اشغال کرده و بازده ای بیشتری را در اختیار صاحب خود قرار می دهد.
 2. طراحی منحصر به فرد و اختصاصی: در طراحی این یخچال ها به موارد مورد نیاز برای افزایش توان خرید و فروش کالا و سهولت این امر توجه ویژه ای شده و از طریق امکاناتی همچون استفاده از روشنایی بالا( ال ای دی)، شیشه های بزرگ و شفاف، درب هایی با کاربری آسان و به منظور جذب عموم استفاده شده است.
 3. نقل و انتقال بسیار آسان: یخچال های ویترینی به دلیل وزن مناسب و مجهز بودن به چرخ های محکمی که قابلیت حرکت به تمامی جهات را داشته در زمینه جابه جایی بسیار کارآمد می باشند.
 4. سرمادهی بسیار قوی: این یخچال ها به دلیل موتورهای قدرتمندی که در اختیار دارند قدرت سرماسازی بالایی داشته که این اتفاق باعث شده تا بتوان دمای آن را به راحتی تنظیم نموده و تغییر داد.
 5. پاکسازی یخچال: دستگاه مذکور به دلیل بهره مندی از درب های جدا شونده و همچنین قفسه های متحرک به شما این امکان را می دهند تا به راحتی فضای درون آن را تخلیه کرده و سپس به راحتی نظافت داخلی آن را انجام دهید.
حتما بخوانید:   راهکار حل مشکل روشن نشدن فر برقی چیست؟

انواع یخچال ویترینی عبارتند از: خوابیده، صندوقی و ایستاده که در اندازه های 50 الی 150 سانتی متر طراحی و تولید می شوند. این دستگاه ها با توجه به نیازمندی از نظر نوع مواد غذایی (دارو، مواد غذایی و …) مورد انتخاب و استفاده قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که یخچالی با کیفیت و مناسب بوده که بتواند دمای را در تمامی نقاط خود به صورت یکسان تقسیم نماید.

یخچال ویترینی از قطعات گوناگون و متنوعی تشکیل شده که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. موتور یا کمپرسور: کمپرسور قلب تپنده هر یخچالی بوده و کیفیت آن با عمر یخچال رابطه مستقیمی دارد. ای قطعه باعث ایجاد سرما در یخچال شده و از دو بخش مکانیکی و الکترونیکی ساخته شده است. این قطعه در تمام مدت زمان استفاده از دستگاه در حال فعالیت بوده و در نتیجه توجه به مشخصات آن می تواند بسیار سودمند باشد.
 2. ترموستات: این قطعه که در خیلی از لوازم الکترونیکی وجود داشته وظیفه قطع و وصل نمودن برق را از طریق اندازه گیری و حساسیت به دما بر عهده داشته و پس از بررسی دمای داخل یخچال به کمپرسور فرمان شروع به کار و یا پایان کار را می دهد.
 3. اپراتور: اپراتور به صورت مستقیم وظیفه کاهش دما و ساخت سرما را بر عهده دارد. ضعف یخچال در سرد نمودن اقلام داخل آن می توان ناشی از وجود اختلال در این قطعه باشد.
 4. کندانسور: کندانسورها همان لوله های تو در تو واقع شده در پشت یخچال بوده و بخار را به مایع تبدیل می کنند.

عیب یابی و تعمیر یخچال ویترینی

در تعمیر یخچال ویترینی مهم ترین فاکتوری که دخیل بوده زمان است. حفظ زمان می تواند جلوی فاسد شدن مواد غذایی و محصولات موجود در یخچال را بگیرد. پیشنهاد می شود در صورت خرابی و اختلال در این دستگاه ها، (به دلیل ظرافتی که این لوازم دارند) از تعمیرکاران متخصص و مجرب استفاده نمایید.

 1. تخلیه گاز و شارژ مجدد گاز یخچال ویترینی: این اتفاق اغلب با نشانه هایی همچون سرمادهی کم یا سر نشدن یخچال و شنیده شدن صداهای اضافی همراه می باشد. برای این کار ابتدا باید محل نشتی را پیدا نموده و سپس شارژ گاز را انجام دهیم. برای پیدا نمودن محل نشت می توان از روش سنتی آب و کف استفاده نمود. در این روش اگر هیچ حبابی رؤیت نشود یعنی مشکلی وجود ندارد.
 2. در مواردی ممکن است که موتور(کمپرسور) یخچال کار کند اما این فعل نتیجه ای(تولید سرما) نداشته باشد که در این صورت بایستی قطعاتی مانند کمپرسور، کندانسور، اپراتور و ترموستات مورد بررسی دقیق قرار گیرد. با توجه به اینکه این امر تخصصی بوده پیشنهاد می شود که برای انجام آن از تعمیرکاران متخصص کمک گرفته شود.
 3. کمپرسور پس از چند ثانیه فعالیت خود به ‌خود (در حالی که تمامی شرایط از جمله جریان برق ورودی مساعد باشد) از کار می ایستد: کار نکردن یخچال به صورت مستمر نشان دهنده وجود یک مشکل و اختلال در آن بوده که باید برای تعمیر آن اقدام نمود. در این شرایط احتمال این که خازن دستگاه دچار نقص شده بسیار متصور بوده و بایستی در اسرع وقت تعویض شده زیرا عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد خسارت به سایر اجزای یخچال می گردد.
 4. دمای یخچال در نقاط مختلف آن یکسان نبوده و سرما به درستی پخش نمی شود: یخچال های ویترینی به دلیل کارایی و طراحی ای که دارند از گنجایش بالایی برای نگهداری مواد قضایی برخوردار می باشند. این گنجایش و فضای زیاد دستگاه باعث شده تا موتوری قوی در آن تعبیه شده تا بتواند دما را در سراسر آن به صورت یکنواخت تقسیم نماید. حال اگر کمپرسور دچار مشکل شده یا سایر قطعات مرتبط با آن از جمله ترموستات و آسیب دیده باشند بایستی در زمان مواجهه با این مشکل اقدامات عاجل انجام گرفته و از تعمیرکاران متخصص کمک گرفته شده تا از آسیب و خسارت های بیشتر هم در خصوص یخچال و هم در زمینه اقلام و اجناس درون آن(این اختلال سبب کاهش عمر مواد غذایی، کاهش کیفیت و می شود) جلوگیری شود.
حتما بخوانید:   آموزش رگلاژ درب یخچال ساید ال جی

در پایان باید گفت که طراحی خاص و منحصر به فرد یخچال های ویترینی موجب گردیده تا علاوه بر افزایش ماندگاری و کیفیت اجناس، انتخاب و خرید اقلام نیز به راحتی هرچه تمام تر صورت پذیرفته و در نتیجه کسب و کارها رونق بهتری بگیرند. این دستگاه‌ ها کاربرد بسیار زیادی در فروشگاه ها، رستوران ها ، سوپرمارکت ها و داشته و توانسته اند خود را به بازار تلقین نمایند. با این توضیح اگر شما هم صاحب کسب و کار هستید در خرید یخچال ویترینی شک نکنید.

یخچال ویترینی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با یخچال های ویترینی و نوع کاربری و استفاده آن ها

امتیاز کاربر: 2.43 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا