دیجیتال

محافظ برق هوشمند چیست و چرا داشتن آن ضروری است؟

هرچند داشتن یک خانه‌ای که تمام هوشمند است می تواند هزینه بسیار زیادی برای شما داشته باشد اما آغاز هوشمند کردن یک خانه نیاز به هزینه گزافی ندارد و با استفاده از یک محافظ برق هوشمند قادر خواهید بود که چند ویژگی کاربردی را به صورت همزمان مورد استفاده قرار دهید و همچنین قابلیت هایی را برای پایش مصرف انرژی و مدیریت آن داشته باشید. چنانچه از چند دستگاه الکترونیکی مانند کامپیوتر، تلویزیون و ماشین های اداری استفاده می‌کنید حتماً با ارزش مادی آنها آشنا می باشید. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد مراقب سلامت این دستگاه ها باشید. مخصوصاً محافظت کردن از آنها در برابر نوسان برق و یا قطعی ناگهانی برق که معمولاً در فصل گرما احتمال آن بیشتر می شود.

محافظ برق هوشمند چیست؟

ممکن است شما هم به فکر استفاده کردن از محافظ برق جهت تامین جریان الکتریسیته دستگاه های خود افتاده باشید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید ظهور محافظ هایی می باشد که قابلیت ها و امکانات بسیاری می توانند در اختیار شما قرار دهند و همچنین امکان کنترل کردن همه جانبه را در مصرف انرژی فراهم می کنند. محافظ برق هوشمند ابزاری مقرون به صرفه و آسان جهت ارتقا دادن لوازم معمولی روشنایی و وسایل الکترونیکی به دستگاه های هوشمند به شمار می آید و می‌تواند در مسیر برق شهری و همچنین دستگاه‌ های الکترونیکی مثل کامپیوتر، تلویزیون، لوازم خانگی و … قرار بگیرد. در مرحله اول وظیفه محافظت از این لوازم را در مقابل نوسانات جریان برق بر عهده دارد اما این وظیفه به شکل سنتی صورت نمی گیرد بلکه امکان مدیریت کردن آن در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت. در مدل های پایه محافظ برق هوشمند امکان تنظیم کردن زمان خاموش و روشن در بازه زمانی پیش فرض وجود دارد و همچنین دارای نمایشگر ال ای دی جهت عملکردهای مختلف می باشد. اما در مدل های پیشرفته تر با نصب یک اپلیکیشن بر روی موبایل می توان به کنترل محافظ برق پرداخت و در این صورت قابلیت های بیشتری را نیز برای کاربر فراهم کرد. محافظ برق هوشمند چیست و چرا داشتن آن ضروری است؟حتی برخی از محافظ های برق وجود دارند که بسیار پیشرفته بوده و به صورت اتوماتیک متوجه خواهند شد لوازم الکترونیکی شما بدون استفاده و غیر فعال است و به همین خاطر اقدام به قطع کردن منبع تغذیه آنها می کند. به صورت کلی محافظ برق هوشمند ابزاری سودمند و ساده جهت مدیریت کردن مصرف برق و همچنین حفاظت از لوازم الکترونیکی می باشد.

حتما بخوانید:   اجرای نرم افزار های اندروید روی لپ تاپ

ضرورت استفاده کردن از محافظ برق هوشمند

لوازم الکترونیکی وقتی که خاموش هستند نیز برق مصرف می کنند. این موضوع در بلند مدت علاوه بر آنکه می تواند هزینه اضافی در بر داشته باشد به محیط زیست هم آسیب خواهد رساند. به همین خاطر ویژگی مدیریت مصرف انرژی که توسط محافظ برق هوشمند فراهم می شود بسیار کاربردی می باشد. محافظ برق هوشمند می تواند جریان برق را در زمان مشخصی روشن و خاموش کند تا بار اضافه و ناخواسته به مدار وارد نشود و با این کار از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری خواهد کرد. شما با خرید یک محافظ هوشمند دیگر نگران جدا کردن لوازم الکترونیکی خود از برق نیستید. همین طور که گفتیم مدلهای پیشرفته‌ تر محافظ هوشمند با ارزیابی مصرف برق لوازم الکترونیکی و غیر فعال نمودن اتوماتیک آنها زمانی که مورد نیاز نمی باشند می تواند در مصرف برق بسیار صرفه جویی کند. به عنوان مثال چنانچه تلویزیون خود را خاموش کنید محافظ برق هوشمند اقدام به قطع نمودن کنسول بازی، سینمای خانگی، جعبه کابل، پخش کننده دی وی دی و یا هر چیز دیگری که به تلویزیون متصل است می کند. محافظ برق هوشمند جهت جلوگیری کردن از آسیب به لوازم الکترونیکی به هنگام نوسان برق بسیار کاربردی می باشد. حتی یک نوسان کوچک هم می تواند عمر لوازم شما را کوتاه کند. محافظ معمولی هم جهت کنترل نوسان برق مناسب است ولی مدل های هوشمند آن توانمندی بیشتری جهت کنترل نوسانات برق دارند. در واقع امروز محافظ برق یکی از گزینه‌ های اصلی بعد از خرید لوازم الکترونیکی مثل کامپیوتر، تلویزیون و یا لپ تاپ می باشد و کاربران برای آن که از لوازم الکترونیکی خود محافظت کنند و از ایجاد مشکلات مرتبط با نوسان ناگهانی برق جلوگیری کنند حتماً باید اقدام به خرید یک محافظ هوشمند خواهند کرد. محافظ برق گجتی بسیار کاربردی و کارآمد می باشد و ویژگی های متنوع و نوآورانه ای دارد. جهت انتخاب یک مدل مناسب از محافظ هوشمند می توانید به نیاز و بودجه خود توجه کنید.

نکاتی برای انتخاب مناسب ترین محافظ برق هوشمند

همانطور که گفتیم برای انتخاب و خرید یک محافظ برق هوشمند لازم است به نیاز و بودجه خود توجه کنید. علاوه بر این دو مورد کاربرد پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که قبل از خرید محافظ لازم است مورد توجه قرار گیرند. مواردی مثل نوع و تعداد خروجی، مشاهده مصرف انرژی و همچنین نوع تنظیم تایمر از این قبیل می باشد.

حتما بخوانید:   پرینتر لیزری چیست | طرز کار پرینتر لیزری

نوع پریز محافظ برق هوشمند

بر اساس کارخانه سازنده محافظ و کشور هدف، محافظ هوشمند دارای پریز و یا پریزهایی می باشد که از این نظر با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. هر چند بیشتر مدل هایی که در بازار وجود دارد از دو شاخه کاربردی که در همان کشور پشتیبانی می شود استفاده شده است اما این نکته قبل از خرید حتما باید مد نظر قرار گیرد تا محصول غیر کاربردی برای لوازم خود انتخاب نکنید. بیشترین مدل های محافظ هوشمند که در بازار ایران وجود دارد امکان اتصال دو شاخه معمولی را دارند و حتی از برخی از آنها نیز می توان به عنوان یک مبدل برق نیز استفاده کرد.

تعداد پریزهای محافظ

ممکن است محافظ برق فقط یک خروجی داشته باشد و یا یک محافظ چند راهی باشد. انتخاب آن بستگی به موقعیت شما و مکانی که می خواهید در آن از محافظ استفاده کنید دارد.محافظ برق هوشمند چیست و چرا داشتن آن ضروری است؟ چنانچه از محافظ هوشمند کنار میز تلویزیون برای کامپیوتر خود می خواهید استفاده کنید باید یک نمونه چند راهی را خریداری کنید ولی اگر قصد دارید برای قهوه ساز و یا هیتر از محافظ هوشمند استفاده کنید نمونه تک پریز هم می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

پورت اضافه در محافظ

بعضی از محافظ های برق هوشمند دارای درگاه usb می باشند و در مدل‌های جدیدتر آن نیز usb تایپ C وجود دارد و با استفاده از آنها بدون آنکه به دوشاخه نیاز باشد می توانید گجت‌ های هوشمند خود را شارژ کنید. برخی از مدل های محافظ هوشمند هم از شارژ سریع پشتیبانی می کند و می توان گوشی و سایر دستگاه ها که دارای این ویژگی هستند را به آن متصل کرد.

روش مدیریت مصرف انرژی

مدل های پایه محافظ هوشمند تنها دارای امکاناتی برای زمانبندی کردن خاموش و روشن شدن و همچنین قطع و وصل برق دارند اما چنانچه برای مدیریت مصرف انرژی به تنظیمات بیشتری نیاز دارید قطعاً باید مدل های هوشمند محافظ را خریداری کنید تا بتوانید از اپلیکیشن کنترل استفاده نمایید. این مدل ها بر اساس اپلیکیشن دارای امکانات متنوعی مثل تایمر، زمان بندی هوشمند و زمان بندی دلخواه می باشند و بر اساس موقعیت مکان و یا زمان قابل اجرا هستند.

روش پایش مصرف انرژی

مدیریت کردن مصرف انرژی چنانچه در اختیار شما باشد یکی از امکانات و ویژگی‌ های بسیار خوبی است اما این ویژگی با در نظر گرفتن اطلاع دقیق از مقدار مصرف می تواند کاربردی تر نیز باشد. بعضی از مدل های هوشمند محافظ برق با برنامه مخصوصی که دارند می توانند این قابلیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. بعضی از آنها از نمایش گرافیکی مقدار مصرف هم استفاده کرده و به این ترتیب می‌توانید بازه زمانی که لوازم شما مصرف بیشتری داشته اند را شناسایی کنید و بر اساس آن نوع مصرف و زمانبندی را بهبود ببخشید.

حتما بخوانید:   بهترین ساعت هوشمند 2023 | بهترین ساعت هوشمند با قابلیت مکالمه

طول کابل محافظ

شاید با استفاده کردن از محافظ هوشمند هیچ نیازی به کابل هم نداشته باشید و فقط اتصال مستقیم کافی باشد ولی چنانچه مدل های محافظ سیم دار استفاده می کنید به طول کابل آن دقت کنید و بر اساس فضایی که می خواهید محافظ در آنجا استفاده کنید به انتخاب یک دستگاه محافظ هماهنگ و متناسب با فضا بپردازید.

ویژگی محافظتی محافظ برق

نکته مهم در انتخاب حافظه هوشمند برق این است که در چه منطقه ای قصد دارید از محافظ استفاده کنید. بعضی از مدل های محافظ در مقابل نوسان شدید برق بسیار مقاوم است و می توانید با اطمینان خاطر از آن استفاده نمایید بنابراین باید به مقدار ولتاژ فرکانس و جریان که دستگاه در برابر آن می تواند مقاومت نشان دهد توجه کنید. محافظ برق هوشمند چیست و چرا داشتن آن ضروری است؟همچنین دمای محیط نیز اهمیت دارد. چنانچه محافظ هوشمند را برای محیط هایی که خیلی گرم و یا خیلی سرد هستند استفاده می کنید باید به سراغ مدل های پیشرفته آن بروید که از بازه های دمایی زیادی پشتیبانی می کنند و مقاومت زیادی در برابر تغییرات دمایی نیز دارند.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی ویژگی ها و دلایل خرید محافظ هوشمند برق پرداختیم. علاوه بر آن نکاتی را که لازم است هنگام خرید محافظ به آن توجه کنید مطرح کردیم. به طور کلی انتخاب محصول مناسب علاوه بر در نظر گرفتن بودجه به موقعیتی که شما قصد استفاده کردن از آن را دارید و همچنین میزان هوشمند بودن که انتظار آن را دارید بستگی دارد. به هر میزان که مدل خریداری شده پیشرفته تر باشد امکانات بیشتری هم خواهد داشت و می توانید از قابلیت‌ های آن به بهترین شکل استفاده کنید و همچنین کنترل بهتری نیز روی مصرف برق خود داشته باشید.

31

محافظ برق هوشمند چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

محافظ برق هوشمند چیست و چرا داشتن آن ضروری است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x