تعمیرات سرمایش گرمایش

هیتر برقی چیست | مزایا و معایب بخاری برقی

در جواب به این پرسش که هیتر برقی چیست، گفتنی است: یکی از پر کاربرد ترین سیستم های گرمایشی می باشد که کاربری مطمئن دارد و در سایز کوچک تولید می شود که الکتریسیته را به انرژی های گرمایشی تبدیل می نماید. بخاری برقی بیشتر دارای یک عدد لوله از جنس سفال است که با سیم نازک اطراف آن پوشانده شده است. برق با استفاده از المنت گرما تولید می کند و لوله سفالی را داغ می نماید و بعد از زمانی باعث گرم شدن اطراف می شود.

چند نوع هیتر برقی وجود دارد

بخاری برقی مدل های مختلفی دارد که در این قسمت شما را با مدل های آنها آشنا می کنیم.

هیتر برقی فن دار چیست

هیتر برقی مدل فن دار دارای المنتی می باشد که فضای اطراف را گرما می دهد و فن دستگاه این هوای داغ ایجاد شده را به فضای بیرون انتقال می دهد. هیتر برقی مدل فن دار دارای حسگر ترموستات دارد که به این معنی است که وقتی گرمتر از حد مجاز شود به طور خودکار خاموش می شود. به طور کلی می شود گفت که این مدل بخاری برقی امروزه طرفداران بسیاری دارد.

هیتر برقی تابشی چیست

هیتر برقی تابشی مدلی از بخاری برقی است که دارای عناصر متعددی است که اغلب یک سطح بازتابنده در پشت آنها وجود دارد. میزان گرمایش بخاری برقی بستگی به این دارد که چند عنصر را روشن کنید. بخاری الکتریکی برای گرمایش مستقیم استفاده می شود و برای جا هایی که هوا در آن گردش می کند مناسب می باشد. این مدل هیتر ها بی صدا بوده و هیچ صدایی ایجاد نمی نمایند.

کانوکتور برقی چیست

این مدل از هیتر برقی المنت و فن دارد یعنی اگر فن دستگاه خاموش باشد می تواند به گرم کردن فضا ادامه دهد و می تواند محیط را بدون صدا گرم نماید اما با استفاده از فن بهتر عمل می کند. بنابراین، می توان بیان کرد که کانوکتور برقی مثل یک فن و یک بخاری تابشی می باشد، یعنی توان انجام هر دو را دارد. البته باید گفت که برترین برندهای این مدل بخاری برقی برند فلر، پارس خزر و همچنین برفاب هستند که می توانید از بازار ایران خریداری کنید.

روش کار بخاری برقی چیست

در مورد عملکرد هیتر برقی باید ذکر کنیم که به وسیله المنت برقی ساخته شده است. یک عنصر الکتریکی متشکل از یک مقاومت و یک تکه سیم نیمه هادی نازک که از مقاومت کشیده شده است. در این اتفاق، الکتریسیته وارد مقاومت می شود، در ادامه به سیم انتقال می یابد، سپس انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می نماید و آجر یا سفال را گرم می کند، در این صورت گرما به محیط انتقال می یابد و فضا را گرم می نماید.

چگونه المنت را به برق وصل کنیم

در این قسمت شما را با نحوه اتصال المنت به برق آشنا می کنیم. به طور کلی امکان اتصال مستقیم برق به هیچ اتاقی وجود ندارد، زیرا با پایین و بالا شدن ولتاژ ورودی دستگاه دچار مشکلات جدی می شود و امکان دارد دیگر نتواند روشن شود. بنابراین برای وصل شدن برق به المنت، باید یک مقاومت را بین آن دو قرار داد و بعد از حرت از مقاومت و همچنین تنظیم شدن ولتاژ، جریان مستقیم به المنت منتقل می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای عیب‌یابی و تعمیر شوفاژ برقی|مشکلات رایج شوفاژ برقی

هیتر برقی

معایب گرمایش الکتریکی چیست

به علت های زیر استفاده از هیتر های برقی توصیه نمی گردد:

 • امکان گرم کردن مناطق بزرگ را ندارد.
 • مصرف برق بالا که در مقایسه با دستگاه های گازی گران تر است. (مثلاً اگر همیشه روشن باشد قبض برق ماهیانه شما ۲۰۰ هزار تومان می شود.)
 • اگر عنصر بیش از حد گرم شود، آتش سوزی اتفاق می افتد.
 • آتش سوزی هنگام از کار افتادن ترموستات
  بخاری برقی جریان برق را به انرژی حرارتی تبدیل می نماید.

بخاری برقی چیست

بخاری برقی مدلی از سیستم گرمایشی است که بیشتر اوقات امکان گرم کردن فضا را به صورت کامل ندارد و پیشنهاد می کنیم در مکان هایی که نیاز به روشن شدن سیستم گرمایشی وجود ندارد استفاده شود. بخاری برقی جریان برق را به انرژی حرارتی مبدل می نماید. در مورد ساختار این مدل دستگاه باید توضیح دهیم که با استفاده از پریز برق به عنصر المنت منتقل می گردد و انرژی برق بعد از وارد شدن به المنت تبدیل به انرژی حرارتی می گردد. بخاری برقی مدل های مختلفی دارد که با توجه به سلیقه تان می توانید یکی از آن ها را خریداری نمایید.

چرا بخاری برقی بوی بد می دهد

علت های زیادی باعث بوی بد هیتر برقی می گردد. که می تواند به علت مشکلات درونی ناشی از احتراق یا معیوب بودن قطعات و یا افتادن جسم خارجی بر روی آن باشد که با سوخت خود بوی بدی را وارد محیط می کند.

اگر بوی بدی از هیتر برقی شما می آید سریعا دستگاه را چک کنید و در موقع وجود جسم بیرونی روی آن هیتر را خاموش کرده و پاک نمایید. اما اگر جسم بیرونی روی المنت نبود، باید آن را خاموش کنید و قطعه های درونی آن را چک نمایید و قطعات آسیب دیده را عوض کنید.

روش کار بخاری برقی چیست

عملکرد بخاری برقی مانند اتو برقی می باشد که با استفاده از المنت و لوله های مخصوص یا قطعه ای از جنس آجر سفالی گرمایش فضا های کوچک را فراهم می نماید. اول برق دستگاه با استفاده از سیم به مقاومت قطعه المنت انتقال می یابد، سپس انرژی الکتریکی ورودی به المنت به انرژی حرارتی تبدیل می شود، در ادامه لوله سفالی یا همان آجر را داغ می نماید.

روش کار المنت چیست

المنت قسمت اصلی بخاری برقی است و اصلی ترین وظیفه آن تبدیل نمودن جریان برق به انرژی حرارتی می باشد. این عنصر از یک مقاومت و یک زنجیر سیم نیمه هادی نیکل کروم یا نیکرم تشکیل شده است که مقاومت بیشتری در برابر جریان برق و گرمایش بالا دارد. اما عنصر اصلی چگونه کار می نماید؟ باید بدانید که جریان مستقیم به کمک سیم از منبع به مقاومت انتقال داده می شود و بعد از تنظیم کردن ولتاژ وارد المنت شده و انرژی گرمایشی تولید می کند.

اثرات بخاری برقی بر بدن چیست

در مورد عوارض این مدل از هیتر برقی می توان به سرطان های پوستی اشاره نمود. البته باید ذکر کنیم که دلیل این بیماری در موقعی است که پوست تان بارها بر اثر حرارت مستقیم هیتر برقی بسوزد، پس احتمال ابتلا به سرطان پوست بالا می رود. همینطور یکی از عوارض دیگر آن صدای زنگ در گوش در برخی موارد است. نمی توانیم بگوییم که این عوارض قطعاً در همه افراد رخ خواهد داد. اما بعضی مواقع پیش می آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر رادیاتور شوفاژ در 4 مرحله آسان و سریع | علائم خرابی رادیاتور شوفاژ

متداول ترین مشکلات در بخاری برقی چیست

در این قسمت شما را با علت های خرابی هیتر برقی و نحوه رفع آن آشنا می نماییم. مهم ترین مشکلات به شرح زیر است:

 • بخاری برقی روشن نمی شود.
 • بوی سوختن پلاستیک از هیتر برقی متصاعد می شود.
 • دستگاه دارای کانکتور بدنه می باشد.
 • اگر المنت کار می کند چراغ کلید خاموش است.
 • اگر المنت کار نکند چراغ کلید روشن می شود.

هیتر برقی

دلیل عدم روشن شدن هیتر برقی چیست؟

اگر با این مشکل مواجه شدید، بهترین کار این است که ابتدا اتصال بخاری به برق را بررسی کنید. پس از اطمینان از اینکه هیتر به برق وصل می باشد، اما روشن نمی شود، باید پریز را چک کرد. پریز را با یک فازمتر چک کنید و اطمینان پیدا کنید برق در آن وجود دارد. بعد از این موارد می توانید دوشاخه و سیم اتصال را چک کنید و اطمینان پیدا کنید که شکسته یا آسیبی ندیده اند. در موقع وجود این ایراد در بخاری برقی می توان آنها را برای تعمیر بخاری برقی تعویض نمود.

در بعضی مواقع ایراد هیتر شما هیچ یک از موارد ذکر شده نیست و دلیل کار نکردن آن معیوب شدن کلید روشن/خاموش هیتر است. معیوب بودن کلید دستگاه بیشتر به آسانی قابل تشخیص می باشد، اگر تشخیص داده نشد، می توانید از دستگاه آمپرمتر استفاده کنید و دستگاه را به کلید هیتر برقی وصل کرده و با خاموش و روشن کردن مجدد دستگاه، دستان آن را چک کنید. اگر کلید روشن باشد سوزن تا انتها می رود و اگر کلید خاموش باشد و عقربه روی صفر باشد می توان بیان کرد کلید هیتر سالم می باشد و مشکل از قسمت های دیگر است.

چرا بوی سوختن پلاستیک از هیتر برقی می آید

بیشتر بوی بد هیتر برقی زمانی که دستگاه اخیرا خریداری شده یا اخیراً تعمیر شده است منتشر می شود. در بیشتر موارد بوی لاستیک همان لاکی است که به تازگی عوض کرده اید و بعد از مدتی لاک به گرما عادت می کند و بوی سوختن پلاستیک آن تمام می شود. در بعضی مواقع ایراد هیتر سوختن قطعه عایق هادی می باشد.
اگر زمان طولانی از دستگاه نگهداری نکرده باشید، لاک ها کاملا سوخته می شوند و عایق های هادی دستگاه هیچ گونه محافظی ندارند و همچنین می سوزند. اگر قادر به تعمیر و نگهداری هیتر برقی خود نیستید، می توانید از مراکز خدمات فنی متخصص دستگاه گرمایشی راهنمایی بگیرید.

بخاری برقی دارای دستگاه اتصال بدنه می باشد

در این صورت باید دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که سیم خالی به بدنه هیتر متصل نیست. اگر بدنه لاستیکی یکی از این سیم ها در اثر تجزیه، حرارت زیاد و … از بین برود و سیم با بدنه هیتر برخورد کند باعث این مشکل می شود.

اگر المنت کار می کند ولی چراغ کلید خاموش است

در این موقع ایراد اصلی هیتر قطع شدن لامپ های صفر است.

اگر المنت کار نکند ولی چراغ کلید روشن شود

در این موقع ایراد هیتر مشکل المنت است.

بخاری برقی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله در رابطه با بخاری برقی و مزیت ها و معایب آن توضیحاتی را خواهید آموخت.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا