دیجیتال

پرینتر جوهر افشان چیست و چه مزایایی دارد؟

اگر می خواهید جدیداً پرینتری خریداری کنید حتماً نام پرینتر جوهر افشان را از فروشندگان شنیده‌اید. پرینتر جوهر افشان قابلیت ها و ویژگی های خاصی دارد که باعث شده جزو چاپگرهای محبوب محسوب شود. اگر شما می خواهید پرینتری که با نیاز شما متناسب است خریداری کنید، شاید لازم باشد در مرحله اول با پرینتر جوهر افشان و نحوه کارکرد آن آشنا شوید.

نحوه کار پرینتر جوهر افشان چگونه است؟

پرینترهای جوهر افشان یکی از پرینترهای محبوب می باشد که معمولاً کاربران برای مصرف خانگی از آن استفاده می کنند. این پرینتر برخلاف پرینتر لیزری، بجای تونر از جوهر استفاده می کند. در پرینترهای لیزری از تونر برای ثابت کردن متن در روی کاغذ استفاده می‌شود و برای شرکت‌هایی طراحی شده اند که حجم کاری زیادی دارند.

پرینتر جوهری به وسیله سوزن های نازل که در روی هد قرار گرفته است، جوهر را در روی کاغذ پرتاب می کند. قبل از اینکه شما را با نحوه کار با پرینتر جوهر افشان آشنا کنیم شاید بهتر باشد با مواد مصرفی و ملزومات آن آشنا شوید. منبع تأمین رنگ در پرینتر، کارتریج است و بر طبق پرینتری که شما آن را انتخاب می کنید به دسته تونری و جوهری تقسیم می شود.

کارتریج پرینتر جوهر افشان بر طبق ماهیت جوهری که در داخل آن است، در دو گروه پیگمنت و دای قرار گرفته است و به شکل مایع و رنگدانه می باشد. از جهت رنگ بندی هم شامل کارتریج کیت رنگی و مشکی بوده که در داخل کیت رنگی آن رنگ های آبی، زرد و قرمز قرار گرفته است.

بعد از اینکه کارتریج بطور صحیح داخل پرینتر نصب شد، از سیستم به پرینتر دستور چاپ می‌رسد و درایور هم آن را برای دستگاه پرینتر ترجمه می‌کند و مقدار آمادگی چاپگر جهت چاپ سنجیده شده و اطلاعات دریافت شده را به آن می دهد. بعد از اینکه پرینتر جوهرافشان اطلاعات را دریافت می کند آن را در بافر ذخیره خواهد کرد. کارتریج با ترکیب کیت رنگی و رنگ مشکی، جوهر را به طرف سوزن نازل می فرستد.

اگر شما به نام پرینتر جوهر افشان دقت کنید، متوجه خواهید شد که این پرینتر برای چاپ مدارک و اسناد چه فرآیندی را طی می کند. باید این موضوع را بدانید که کاغذ به وسیله غلتک هایی در داخل پرینتر از سینی به داخل کشیده می شود و در مکان معینی قرار می گیرد.

هد پرینتر که به آن مرکز دستگاه می گویند، تعداد زیادی سوزن نازل دارد که در پروسه چاپ در پرینتر، در طول کاغذ حرکت می‌کند و به کمک سوزن نازل قطعات ریز جوهر را در روی کاغذ می پاشد.

پرینتر جوهر افشان

کاربرد پرینترهای جوهر افشان

پرینترهای جوهر افشان امروزه به عنوان دستگاه های چند منظوره با کپی، چاپ و اسکن کار می کنند. این دستگاه ها برای اینکه فرایند چاپ را انجام دهند از کارتریج هایی استفاده می کنند که دارای جوهر هستند. در سال های گذشته در این پرینتر ها پیشرفت های زیادی از جهت کیفیت و سرعت انجام گرفته است. برخلاف اینکه پرینترهای لیزری در محیط کار بیشتر ترجیح داده می شوند ولی هنوز هم در بعضی از شغل ها از پرینتر جوهر افشان استفاده می کنند. شما می توانید بسته به سطح کارتان و با توجه به معایب و مزایای این پرینتر، آن را خریداری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مادربرد و آشنایی با آنها | روش های نگهداری از مادربرد کامپیوتر

اجزای مهم پرینتر جوهر افشان

بعضی از قسمت ها در داخل با پرینترهای جوهر افشان قرار داده شده که به شما امکان این را می دهد که به راحتی پرینت را تولید کنید:

  •  هد چاپ: اصلی ترین قسمت پرینتر جوهر افشان، هد چاپ است. زیرا هد چاپ، یک سری نازل دارد که به پرینتر اجازه می دهد جوهر را در روی کاغذ چاپ بپاشد.
  • کارتریج جوهر: با توجه به مدل و نوع ساخت پرینتر، از کارتریج جوهر استفاده می شود. کارتریج جوهر در چند ترکیب مثل کارتریج رنگی و مشکی وجود دارد.
  • موتور پله ای: موتور پله ای این امکان را به پرینتر می‌دهد که سر چاپ را به طرف جلو و عقب حرکت دهد.
  • چرخ دنده پلاستیکی: چرخ دنده پلاستیکی به وسیله موتور پله ای کار می کند و زمانی می‌تواند غلتک را بچرخاند که صفحه به وسیله پرینتر جلو برود.
  • تسمه: تسمه این امکان را به پرینتر جوهر افشان می دهد که سر چاپ به موتور پله ای وصل شود.
  • چرخ های میخ دار: چرخ های میخ دار هم در قسمت جلوی چاپگر قرار داده شده و به چاپگر اجازه خواهد داد که از صفحه محافظت کند و آن را بچرخاند.
  • غلتک لاستیکی و پلاستیکی: غلتک لاستیکی و پلاستیکی کمک زیادی به چسباندن کاغذ می کند.
  • نوار تثبیت کننده: این نوار به چاپ سر کمک خواهد کرد تا مطمئن شود که فعالیت ها قابل کنترل و دقیق هستند.

کارتریچ چاپگر جوهر افشان

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم کارتریج چاپگر جوهر افشان، بر طبق جنس جوهر و ماهیت آن، به دو دسته پیگمنت و دای تقسیم می شود. کارتریج دای مایع است و ۹۵ درصد ترکیبات آن هم از آب می باشد به همین علت اگر یک قطره آب با سندی که چاپ شده، تماس پیدا کند، کل رنگ در تمام سند پخش می شود. علاوه بر آن به دلیل اینکه لایه نازکی از این کارتریج در روی سند مورد نظر چاپ می شود پس این سند نمی تواند در مقابل نور مستقیم خورشید مقاومت زیادی داشته باشد.

کارتریج پیگمنت هم پودر فشرده شده می باشد که به نسبت کارتریج دای، کیفیت بهتری دارد و با بیشتر مدل های پرینتر سازگار است. اسنادی که از این کارتریج چاپ می شوند از حد معمول کمی تیره تر می باشند. در بازار قیمت، کارتریج پیگمنت بیشتر از دای می باشد.

استفاده از پرینتر جوهر افشان چه مزایایی دارد؟

اگر شما تصمیم گرفته اید که پرینتر خریداری کنید و هنوز نمی دانید که پرینتر جوهری بخرید یا پرینتر لیزری، باید ابتدا نگاه کنید ببینید چه دستگاهی نیاز دارید؟ اگر شما به دنبال دستگاهی با چاپ با کیفیت و همچنین نمودار ها و عکس های با کیفیت هستید پرینتر جوهری گزینه بهتری برای شما می باشد.

برای خرید پرینتر به نکته دیگری که باید توجه داشته باشید مقدار سر و صدای پرینتر است. پرینتر جوهری نسبت به پرینتر لیزری، هنگام کار سر و صدای کمتری دارد و همچنین کمتر آلودگی صوتی ایجاد می کند.

یکی دیگر از مزایای پرینتر جوهر افشان که باعث محبوبیت آن شده این است که قیمت آن ارزان بوده و خرید آن به صرفه است. اگر می خواهید پرینتر خریداری کنید، باید بعد از مراجعه به بازار، به اختلاف قیمت این دو پرینتر دقت کنید. بیشتر مدل های پرینتر جوهری، به جهت ابعاد از پرینتر لیزری کوچک تر بوده و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و وزن آن هم کمتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین خنک کننده های پردازنده و کیس کامپیوتر

معایب و مشکلات پرینتر جوهر افشان

همانطور که گفتیم پرینتر جوهرافشان به دلیل کیفیت بالای عکس و اشکال رنگی نسبت به پرینتر لیزری مزیت دارد ولی همین مزیت هم یک نقطه ضعف برای این دستگاه است. جوهر در این پرینتر از یک کیت رنگی و یک کارتریج مشکی تشکیل شده است. در پرینتر جوهری برای اینکه تصاویر رنگی چاپ شود، باید رنگ‌های سیاه، آبی، زرد و قرمز با یکدیگر ترکیب شوند. ترکیب رنگ در پرینتر یک فرایند زمانبر است و باعث می شود سرعت چاپ در پرینتر جوهر افشان پایین بیاید.

هر چند که پرینتر جوهری دارای قیمت کمتری است و معمولاً کاربران تصمیم به خرید آن می گیرند، ولی ملزومات و مواد مصرفی در پرینتر جوهری قیمت بالایی دارد. به عبارت دیگر باید بگوییم که کارتریج پرینتر جوهری دارای قیمت زیادی بوده و ظرفیت پایینی هم دارد و این یعنی که اگر حجم کار بالا باشد به علت ظرفیت پایین و همچنین قیمت زیاد کارتریج جوهری، ممکن است شما بعد از یک سال، بیشتر از قیمت خریدن پرینتر، مجبور شوید برای کارتریج هزینه کنید.

نکته مهم دیگر این است که کارتریج پرینتر های جوهری قابل شارژ شدن نیست، به دلیل اینکه در هنگامی که کارتریج را شارژ می‌کنید، مخزنی که برای تأمین رنگ است، ممکن است سوراخ شده و آسیب ببیند و این باعث آسیب دیدن پرینتر می شود. پس باید بعد از اینکه کارتریج تمام شد یک کارتریج نو خریداری کنید.

یکی دیگر از معایب پرینتر جوهری این است که اگر شما برای مدت زیادی از آن استفاده نکنید، کارتریج پرینتر خشک می‌شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. کارتریج هم مانند تمام مواد دیگر دارای تاریخ انقضا می باشد که اگر تاریخ انقضای آن گذشته باشد، جوهر در داخل آن خشک می شود و کارتریج از کار می افتد. البته روش های زیادی وجود دارد که شما بتوانید کارتریج خشک شده را تعمیر کنید.

لپ تاپ و یا پرینتر با یکدیگر فرقی نمی کند، اگر می خواهید وسیله ای بخرید، باید در مرحله اول در مورد آن اطلاعات لازم را پیدا کنید. در صورتی که قصد دارید پرینتر خریداری کنید باید بدانید که پرینتر جوهری و پرینتر لیزری با هم چه فرقی دارند و هر کدام چگونه کار می کنند. در صورتی که پرینتر شما خوب کار نمی کند و از آن راضی نیستید باید حتماً سرویس آن را در برنامه خود بگذارید.

پرینتر جوهر افشان

سخن پایانی

نکات مطرح شده در مورد معایب و مزایای پرینتر جوهر افشان تعیین خواهد کرد که شما در چه صورتی می‌توانید به سراغ پرینتر جوهرافشان رفته و یا در چه شرایطی باید این پرینتر را بر پرینتر لیزری ترجیح بدهید. انتخاب با شماست. باید با توجه به نیاز و شرایط خود، مناسب ترین پرینتر را انتخاب کنید.

پرینتر جوهر افشان چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده از پرینتر جوهر افشان چه مزایایی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا