تعمیرات مایکروفر

کانوکشن چیست و چه عملکردی در مایکروفر، سولاردام و آون توستر دارد؟

سولاردام، مایکروفر و آون توستر به دستگاه هایی می‌گویند که برای گرم کردن نان های یخ زده، پختن شیرینی و کیک، پختن و گرم کردن غذا و… از آنها استفاده می شود. اگر شما تصمیم به خرید یکی از این دستگاه‌ها گرفته باشید شاید سؤال کنید که آیا سولاردام، مایکروفر و توستر بدون کانوکشن تهیه کنیم یا از نوع کانوکشن دار بخریم؟ در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با کانوکشن و تأثیر آن در پخت غذا آشنا کنیم.

فناوری کانوکشن چیست؟

سولاردام، مایکروفر و آون توستر به طور کلی به دو دسته بدون کانوکشن و کانوکشن دار تقسیم می‌شوند. کانوکشن در این دستگاه ها بدین معنی است که داخل دستگاه فن هایی قرار داده شده تا گرمای تولید شده به وسیله المنت را در داخل دستگاه به طور کامل پخش کند و باعث شود غذاهایی مانند کیک، پیتزا و… خوب پخته و مغز پخت شوند.

دستگاه هایی که کانوکشن ندارند یعنی فاقد فن بوده و گرما به وسیله بدنه دستگاه به مواد غذایی داخل منتقل می‌شود و این باعث می‌شود بعضی از قسمت‌های غذا سوخته و یا قسمتی هم نپخته باقی بماند. به طور کلی می‌توان کانوکشن را در دستگاه‌های آون توستر، مایکروفر و سولاردام به روزهای زمستانی تشبیه کنیم. اگر در زمستان برف و باران شدید بیاید هوا خیلی سرد خواهد شد ولی اگر باد هم با آن همراه باشد بدون شک سرمای هوا بیشتر و غیر قابل تحمل تر می‌شود. پس اگر دستگاه مایکروفر، سولاردام و آون توستر دارای فن باشند، محیط دستگاه کاملاً گرم شده و غذا سریع‌تر می‌پزد. کانوکشن در دستگاه های مایکروفر، سولاردام و آون توستر باعث می‌شود غذا به طور کامل سریع و یک دست پخته شود.

کانوکشن در مایکروفر چیست؟

از جهت علمی باید بگوییم که مایکروفر معمولی امواجی را از خود ساطع می‌کند که باعث تماس آنها با غذا می‌شود. در اصل این امواج به اطراف داخل مایکروفر پرتاب شده و مولکول‌های غذا را تحریک می‌کند و باعث تولید گرما می‌شود و این ویژگی باعث خواهد شد که غذا به طور کامل بپزد. در مقابل این ویژگی، فناوری کانوکشن هم در مایکروفر وجود دارد که از یک فن برای حرکت دادن هوا و همچنین گرم کردن داخل مایکروفر برای پخت غذاها از داخل به طرف بیرون، استفاده می‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید از مایکروفر همرفتی برای برشته کردن و پختن غذا استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راه اندازی و نصب ماکروویو هیتاچی | آموزش برنامه های ماکروویو Hitachi

کانوکشن

مزایای کانوکشن در سولاردام و مایکروفر

کانوکشن در سولاردام و مایکروفر باعث می‌شود که اشعه و گرمای داخل دستگاه به کمک فن به شکل یکنواخت گردش کند و باعث شود پختن غذای داخل دستگاه، بدون سوختگی انجام شود. همچنین غذا، شیرینی، کیک و… در سولاردام به وسیله فناوری کانوکشن سریع‌تر پخته می‌شود. مزایای کانوکشن در سولاردام عبارت است از:

۱- پخت خودکار

شما می‌توانید به وسیله منوهایی که از پیش در دستگاه برنامه ریزی شده است به سادگی غذای دلخواه تان را انتخاب کنید. برای این منظور باید ابتدا زمان و وزن آن را به درستی تنظیم کنید. بعد از آن، بقیه فرایند پخت به شکل هوشمند به وسیله مایکروفر انجام می شود.

۲- صرفه جویی در هزینه و فضا

مایکروفر و سولاردام کانوکشن دار تمام نیازهای شما را بدون اینکه از چند دستگاه جداگانه استفاده کنید، رفع می‌کند و این باعث می‌شود که فضای روی میز کمتر گرفته شده و بی‌نظمی در آشپزخانه مشاهده نشود و همچنین در هزینه هم صرفه‌جویی خواهد شد.

۳- پخت غذا با سرعت بیشتر

کانوکشن در مایکروفر و سولاردام باعث می‌شود تا مراحل آماده سازی غذا و همچنین گریل کردن مرغ و گوشت سریع‌تر انجام بگیرد. مثلاً پخت مرغ در NN-CD۸۷ حدوداً از ۴۰ دقیقه کمتر طول می‌کشد.

۴- استفاده راحت و آسان

سنسورها و فن‌های کانوکشن در سولاردام و مایکروفر باعث می‌شود تا تمام اعضای خانواده به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند زیرا استفاده از آن پیچیدگی خاصی نداشته و بسیار راحت و آسان است.

۵- پختن غذاهای سالم

کانوکشن در مایکروفر و سولاردام باعث می‌شود پخت غذاها سالم باشد، مثل قابلیت های بخارپز و گریل، این قابلیت برای اشخاصی که نمی‌توانند غذاهای سرخ کرده مصرف کنند، کارایی بسیاری دارد.

۶- طرح های شیک و مدرن

بیشتر مایکروفر‌هایی که قابلیت کانوکشن دارند مجموعه‌ای از طرح های زیبا و مدرن هستند و شما می توانید در اندازه و رنگ‌های مختلف برای هر دکوراسیونی در آشپزخانه، آن را سفارش بدهید. البته وجود این مزیت در مایکروفر به دلیل فناوری کانوکشن بوده و بیشتر برندهای معروف هم این فناوری را به مایکروفر و سولاردام خود اضافه کردند.

تفاوت مایکروفر کانوکشن دار با مایکروفر معمولی چیست؟

مایکروفر‌هایی که کانوکشن دار هستند باعث ایجاد قابلیت‌هایی می‌شوند که عبارتند از:

 • گرم کردن دوباره غذای پخته شده
 • حسگرهایی که می‌توانند رطوبت را تشخیص بدهند.
 • جوشاندن غذا
 • آب کردن یخ مواد غذایی
 • ترد کردن، پختن و برشته کردن غذاها
 • تنظیم کردن زمان پخت در حداقل زمان
 • کانوکشن باعث می‌شود تا چربی و بوی غذا کاملاً تهویه شود.
 • کانوکشن در مایکروفر باعث می‌شود تا شما بتوانید به وسیله گوشی‌های هوشمند هم دستگاه را کنترل کنید.
حتما بخوانید:   دلایل خرابی و نحوه تعمیر سولاردام الکترولوکس Electrolux

قابلیت‌های مایکروفر‌های معمولی عبارتند از:

 • جوشاندن غذا
 • گرم کردن مواد غذایی
 • یخ زدایی
 • تا حدودی چربی و بوی غذا را تهویه می‌کند.
 • درجه تنظیم کردن زمان پخت (سرعت پخت در مایکروفر بدون کانوکشن، نسبت به مایکروفر کانوکشن دار بسیار پایین است)
 • سنسورهایی برای تشخیص دادن رطوبت

کانوکشن در مایکرویوو چیست؟

مایکرویوو نوع دیگر فر خانگی می‌باشند که با مایکروفر و وسایل مشابه آن تفاوت‌های جزئی دارد. مثلاً تفاوت اساسی آنها در ظاهر است. قرار گرفتن تایمر، درجه‌ها و یا قاب روی درب و بدنه پشتی آن با نمونه‌های دیگر فرهای خانگی کمی فرق می کند. البته در عملکرد هم کمی با هم متفاوتند. بعضی از آنها برقی بوده و بعضی هم با گاز کار می‌کنند و یا ممکن است هر دو قابلیت را داشته باشند. ماکروویو هم مانند مایکروفر و آون توستر ممکن است به کانوکشن مجهز باشد. عملکرد کانوکشن در این دستگاه مانند توستر و مایکروفر می‌باشد.

فناوری کانوکشن در آون توستر

از آون توستر برای برشته کردن و یا گرم کردن غذا استفاده می‌کنند. البته برای چیزهای دیگر هم می‌توان از آن استفاده کرد و به دلیل سرعت بالای گرم کردن و مصرف انرژی کم، می‌توان از آنها برای پختن و یا کباب کردن غذا استفاده کرد. آون توستر مانند فر معمولی باعث گرم شدن خانه نمی‌شوند ولی به دلیل کوچک بودن، شما می‌توانید مقدار محدودی از غذا را در آن طبخ کنید.

آون توستر در مورد حرارت تشعشعی مانند توستر معمولی می‌باشد و اساس کار آن هم با تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی بوده و با استفاده از آلیاژهای کروم/نیکل و سیم‌ها کار می کند. وقتی اجاق روشن می‌شود عناصر گرمایشی گرم شده و تولید تشعشع مادون قرمز می‌کند. بیشتر توسترها دارای کلاف فلزی و یا المنت هایی در پایین و بالا هستند که باعث پخت یکنواخت غذا می‌شوند.

وقتی شما از توستر استفاده می‌کنید، تایمر داخلی به شما نشان خواهد داد که چه زمانی باید دستگاه را خاموش کنید و به این صورت از سوختن غذا جلوگیری می‌کند. وقتی شما از فر آون توستر استفاده می‌کنید، تایمر خودکاری در آن وجود ندارد که بتوانید به وسیله آن برنامه‌ریزی کنید. اجاق توستر گزینه هایی برای پخت مانند حرارت آهسته دارد تا غذا پخت یکنواخت داشته باشد.

حتما بخوانید:   دلیل کار نکردن دکمه های مایکروفر چیست؟

بعضی از آون توسترها دارای چرخه یخ زدایی و یا گزینه‌های اضافه دیگری هستند. بعضی‌ها هم دارای قابلیت کانوکشن می‌باشند. کانوکشن در توستر معمولی سه منبع حرارتی دارد که منبع شماره ۲ آن به وسیله یک فن شارژ می‌شود. در اصل می‌توان گفت فن کانوکشن باعث می‌شود هوای گرم شده در داخل توستر به گردش در بیاید. در آون توستر کانوکشن دما را افزایش داده و آن را به شکل دقیق و ثابت به داخل غذا توزیع می‌کند. کانوکشن در فر آون توستر هم مثل مایکروفر و سولاردام باعث از بین بردن رطوبت شده و از سوختن و قهوه‌ای شدن غذا هم جلوگیری خواهد کرد. استفاده از قابلیت کانوکشن برای طبخ کردن سبزیجات برشته بسیار عالی است.

کانوکشن

کانکشن در آون توستر چه فرقی با فرهای معمولی دارد؟

تفاوت عمده کانوکشن در آون توستر و فر معمولی این است که توسترهایی که دارای کانوکشن می‌باشند از جهت ابعاد، نسبت به فر معمولی کمی کوچکتر هستند. به شکلی که شما می‌توانید به راحتی آن را در آشپزخانه جای بدهید. قطعات توستر قابل حمل بوده و به همین دلیل می‌توان آن را به آسانی تمیز کرد. فرهای معمولی و توسترها هر دو با برق کار می‌کنند ولی اجاق‌های همرفت نه تنها با برق بلکه با گاز هم کار می‌کنند.

اجاق همرفت در مقایسه با اجاق معمولی کمی گرانتر است ولی زمان پخت در هر دو اجاق یکسان است. توسترهایی که کانوکشن ندارند پخت در آنها معمولاً کمی بیشتر طول می‌کشد . آون توستر همانطور که گفتیم دارای محدودیت مقدار غذا است و به دلیل فضای کوچک، شما نمی‌توانید مقدار زیادی کیک یا مواد غذایی را در آن آماده کنید. گرم کردن و پختن غذا در آون توستر کمی زمان می‌برد و توزیع حرارت در فضای داخل آن ناهمسان است. در آون توستر غذاهایی مثل برنج و یا غذاهای آب پز را نمی‌توان آماده کرد. به طور کلی شما می‌توانید وقتی نیاز به آماده شدن سریع غذا دارید از توسترهای کانوکشن دار استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با کانوکشن در مایکروویو، مایکروفر، آون توستر و سولاردام آشنا کردیم. با توجه به مزیت‌هایی که نام بردیم و بسته به بودجه خود، شما می‌توانید برای خرید مناسب ترین دستگاه اقدام کنید. دقت داشته باشید دستگاه هایی که کانوکشن دارند از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند.

 

31

کانوکشن چیست و چه عملکردی در مایکروفر، سولاردام و آون توستر دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کانکشن در آون توستر چه فرقی با فرهای معمولی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x