تعمیرات موبایل

علت روشن نشدن تبلت چیست و چطور می توان آن را رفع کرد؟

دلایل روشن نشدن تبلت | راهکار هایی برای رفع مشکل روشن نشدن تبلت، مشکلات مربوط به شارژ تبلت

با توجه به اینکه تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند امروزه پیشرفت های زیادی داشته اند از وسایل پرکاربرد محسوب می شوند و کاربران زیادی از آنها استفاده می کنند. به نوعی می‌توان گفت، که عدم وجود تبلت و گوشی هوشمند در زندگی امروزه غیر ممکن می‌باشد.

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در حال استفاده از این دستگاه بیفتد این است، که تبلت ناگهان خاموش شود و روشن نشود. در این مواقع کاربران دکمه های مختلف تبلت را فشار می‌دهند و سعی می‌کنند، که تبلت خود را روشن کنند، ولی تغییری ایجاد نشده و تبلت روشن نمی گردد. خاموش شدن و روشن نشدن تبلت دلایل گوناگونی دارد، که در ادامه آنها را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

چرا تبلت روشن نمی شود؟

خاموش شدن و روشن نشدن تبلت در برخی مواقع دلایل پیش و پا افتاده و ساده‌ای دارد و به سادگی می توانید این مشکلات را رفع نمایید. در برخی مواقع نیز مشکلات به وجود آمده جدی‌تر بوده و کاربران در این شرایط مجبور می‌شوند، که تبلت جدید خریداری کنند. عوامل مختلفی که در ادامه گفته می‌شود، می‌توانند موجب روشن نشدن تبلت شوند.

شارژ نداشتن تبلت

مشکلاتی که به شارژ تبلت مربوط می‌شود، واضح ترین و اصلی ترین دلیل خاموش شدن و روشن نشدن تبلت می باشند. به خصوص در مواقعی که هیچ علائمی از خراب بودن تبلت را مشاهده نکرده باشید، امکان دارد، که همین دلیل ساده روشن نشدن تبلت شود. بنابراین باید مشکلات شارژ تبلت خود را برطرف نمایید.

در ساده ترین و اولین اقدام باید تبلت را به شارژر وصل نمایید، تا به اندازه کافی شارژ شود. در برخی اوقات شارژر به صورت صحیح در پریز قرار نمی گیرد و در نتیجه تبلت شما شارژ نمی‌شود. همچنین امکان دارد، که شارژر خراب باشد یا کابل شارژر دچار پارگی شده باشد. دلایل دیگری مانند خراب بودن دوشاخه، پریز برق، خرابی سوکت شارژ و… نیز موجب می شود، که تبلت به صورت صحیح شارژ نشود و نتواند روشن گردد.

تبلت

خراب بودن و تمام شدن عمر مفید باتری تبلت

از دیگر دلایلی که تبلت روشن نمی شود، خراب بودن یا تمام شدن عمر باتری تبلت است. در این مواقع تبلت شما امکان دارد، که به صورت کامل شارژ شده باشد ولی پس از اینکه روشن می‌شود بلافاصله خاموش گردد. در این شرایط احتمالاً باتری تبلت شما مشکل دارد. در مواقعی که از سالم بودن تجهیزات شارژ تبلت اطمینان دارید، مشکل در باتری تبلت می‌تواند دلیل اصلی بروز این مشکل باشد.

وقتی تبلت خود را به شارژر وصل می‌کنید پس از گذشت یک دقیقه باید روی صفحه نمایش علامت باتری را مشاهده نمایید. در این صورت تبلت در حال شارژ شدن می باشد. اگر چراغ باتری به رنگ قرمز و یا در مدل ها و انواع دستگاه ها به رنگ دیگری نمایش داده می گردد، نشان دهنده این است، که باتری تبلت شما به صورت کامل خالی است و حداقل باید نیم ساعت اجازه دهید، که تبلت شما به اندازه ای که بتواند روشن شود، شارژ گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبدیل تبلت و گوشی به مودم برای لپ تاپ و کامپیوتر

چنانچه با گذشت یک دقیقه از وصل شدن شارژر نماد باتری را دیدید، می توان گفت، که باتری تبلت شما سالم است و جای نگرانی ندارد. اما چنانچه چراغ قرمز یا نماد باتری را مشاهده نکردید، دو حالت امکان دارد، اول اینکه ممکن است باتری شما عمرش به پایان رسیده باشد، که در این صورت باید باتری تبلت را عوض کنید یا اینکه صفحه نمایش تبلت دچار مشکل شده است.

فریز شدن دستگاه تبلت

از دلایل متداول دیگری که می‌توان به عنوان روشن نشدن تبلت نام برد، فریز شدن دستگاه تبلت می باشد در این شرایط تبلت در موقعی که خاموش است کار نخواهد کرد. بنابراین باید منتظر شوید، تا  بتوانید اقدامات لازم برای رفع مشکل روشن نشدن تبلت را انجام دهید. اگر می توانید باتری تبلت خود را جدا کنید، بهتر است، که باتری را بیرون آورده و دوباره در محل خود قرار دهید. در غیر این صورت دکمه ولوم و پاور را به صورت همزمان برای چند ثانیه نگه دارید و دوباره رها نمایید. با توجه به شرکت سازنده تبلت مدت نگه داشتن دکمه ها بین ده الی سی ثانیه متفاوت است. در بعضی اوقات ایراد روشن نشدن دستگاه تبلت با انجام دادن این کار رفع می گردد.

نمایشگر تبلت مشکل دارد

در بعضی مواقع تبلت روشن است و شما متوجه آن نمی شوید، چون صفحه نمایش تبلت شما خراب و یا شکسته است و اینگونه به نظر خواهد رسید، که تبلت روشن نمی شود. تشخیص این مشکل بسیار ساده و راحت می باشد. اگر صفحه نمایش تبلت مشکل داشته باشد، وقتی تبلت به مانیتور یا کامپیوتر وصل می شود، محتوا های درون آن نمایش داده خواهد شد. در این مواقع می توان پی ببرید، که صفحه نمایش تبلت شما مشکل دارد و روشن نشدن تبلت به این موضوع ارتباط دارد. مشکلاتی مثل ضربه خوردن و شکستگی ال سی دی، مشکلاتی که به تصویر مربوط است، خراب بودن مادربرد، قطع بودن آی سی تصاویر و… موجب ایجاد مشکلات در نمایشگر تبلت می‌شوند و چون تصویر به صورت کامل سیاه می‌شود، این گونه به نظر خواهد رسید، که تبلت روشن نمی گردد. برای اینکه مشکل به وجود آمده را برطرف کنید، باید نمایشگر تبلت خود را تعمیر کنید و در صورت لزوم ال سی دی آن را عوض نمایید.

نفوذ رطوبت و آب به تبلت

از جمله دلایل مهمی که موجب روشن نشدن تبلت می‌گردد، نفوذ رطوبت و آب به درون این دستگاه است. در این صورت قسمت های مختلف تبلت آسیب های جدی خواهد دید و در نتیجه تبلت روشن نخواهد شد.

تبلت بیش از اندازه داغ شده است

چنانچه بدون وقفه و برای مدت طولانی از تبلت استفاده کرده باشید و تبلت شما به صورت ناگهانی خاموش شود، احتمالاً این مشکل به دلیل داغ شدن بیش از اندازه دستگاه شما است. وقتی که تبلت بیش از اندازه داغ می شود، برای این که از قطعه های اصلی محافظت شود، تبلت خاموش می‌گردد. تبلت با خاموش شدن به خود استراحت داده و با این کار خنک تر می شود و از آسیب دیدن اجزای مختلف جلوگیری می شود.

بنابراین پیشنهاد می‌شود، که به تبلت خود استراحت داده و اجازه دهید، که به اندازه کافی خنک گردد. پس از خنک شدن می‌توانید دوباره تبلت را راه اندازی کرده و استفاده نمایید. در صورتی که نمی خواهید هزینه های زیاد تعمیر را بپردازید یا تبلت جدیدی بخرید، باید به این نکته توجه داشته باشید، که نباید اجازه دهید، که تبلت شما بیش از اندازه داغ شود و به صورت مداوم از آن استفاده نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کم شدن صدای گوشی هنگام مکالمه

تبلت مشکلات نرم افزاری دارد

در برخی مواقع وقتی که تبلت شما از نظر نرم افزاری مشکلاتی داشته باشد، نمی تواند روشن شود. گاهی امکان دارد، که مشکلاتی که در سیستم عامل وجود داشته باشد یا نصب برنامه های نامناسب از منابع غیر معتبر  انجام شده باشد. این موارد می توانند موجب روشن نشدن تبلت شوند. همچنین اگر تبلت ویروسی شده باشد، تبلت به صورت ناگهانی خاموش شده و روشن نخواهد شد.

تبلت مشکلات سخت افزاری دارد

مشکلات سخت افزاری که ممکن است در تبلت وجود داشته باشد طیف گسترده‌ای دارد. مشکلات سخت افزاری در برخی مواقع قابل برطرف کردن هستند و در برخی مواقع نیز قابل برطرف کردن نیستند. در این شرایط تنها راه تهیه کردن تبلت جدید خواهد بود. همچنین امکان دارد، که هزینه رفع مشکل و تعمیر سخت افزار نسبت به قیمت تبلت جدید به صرفه نباشد. از جمله مشکلات سخت افزاری در تبلت موجب روشن نشدن آن می‌شود، می توان به خرابی مادربرد، مشکل در هارد تبلت، خراب بودن سوکت شارژ و خراب بودن آی سی شارژ اشاره نمود.

تبلت

چه زمانی تبلت را ریست فکتوری کنیم؟

وقتی که تبلت را ریست فکتوری کنید، همه اطلاعات و داده هایی که در تبلت ذخیره شده است، اعم از برنامه ها، فیلم ها و عکس ها حذف خواهد شد و تبلت شما مثل روز اولی که آن را خریداری نموده اید خواهد شد. همچنین تنظیماتی که انجام دادید نیز همگی پاک می‌شوند. در نتیجه امکان دارد، که این راهکار بهترین روش نباشد. مخصوصاً در مواقعی که از داده‌ها بکاپ گیری نکرده باشید.

از این روش زمانی استفاده می‌شود، که راهکار ها و روش های دیگر به نتیجه نرسیده باشند و روشن نشدن تبلت به مشکلات نرم افزاری مربوط بوده و تنها راه باقی مانده باشد. زمانی که تبلت زیاد روشن و خاموش می گردد یا بارها تبلت شما روشن نشده است، احتمالاً باید تبلت خود را ریست فکتوری نمایید. همچنین در مواقعی که تبلت فریز می شود و یا به صورت دائمی هنگ می‌کند از این روش استفاده می‌شود.

سخن تکمیلی

در این مطلب دلایل روشن نشدن تبلت را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و روش های اولیه و ساده برای برطرف کردن این مشکل را بیان نمودیم. همانطور که گفته شد روشن نشدن تبلت دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. اگر نکات گفته شده را گام به گام انجام دهید، می توانید تبلت خود را روشن کنید یا حداقل می توانید دلیل روشن نشدن آن را پیدا کنید. در صورتی که با انجام دادن این موارد مشکل تبلت شما برطرف نشد، بهتر است، که از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند و با تجربه هستند، کمک بگیرید. در این صورت تبلت شما به صورت اصولی عیب یابی و تعمیر خواهد شد.

علت روشن نشدن تبلت چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن تبلت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا