خدمات ساختمان

روش لوله کشی هواکش چگونه است؟ سایز درست لوله های هواکش دستشویی

لوله کشی هواکش برای هدایت کردن بوی نامطبوع و همچنین گازهای ناشی از پخت و پز به خارج از محیط انجام می شود. وجود لوله ای برای بیرون کردن بوی نامطبوع فاضلاب از حمام و سرویس بهداشتی و همچنین هود آشپزخانه ضروری است و به هنگام انجام لوله کشی ساختمان به همراه لوله کشی فاضلاب انجام می گیرد. لوله کشی هواکش در بیشتر موارد به شکل افقی انجام می شود و تقریباً هیچ لوله افقی در آن استفاده نمی شود زیرا لوله افقی می‌تواند روند جریان هوا را به شدت کند کرده و پایین بیاورد. می توان گفت استفاده و به کار بردن لوله های افقی در هواکش امری بیهوده است.

انواع مختلف لوله کشی هواکش ساختمان

به طور کلی می توان سه روش جهت نصب لوله هواکش نام برد.

۱. روش اول به این گونه است که از هر سرویس بهداشتی و یا حمام یک میله به شکل مجزا به طرف پشت بام خارج می شود. از آنجایی که لوله کشی هواکش قسمت مهمی از بخش لوله کشی توالت ایرانی و فرنگی و همینطور حمام محسوب می شود، باید دقت زیادی در اجرای آن به کار برد.

۲. در روش دوم یک لوله عمودی به کار برده می شود و خروجی همه واحدها در طبقات بالا هم دارای یک خروجی رایزر اصلی هواکش هستند. نقص این روش از لوله کشی این است که بوی نامطبوع از واحدها به یکدیگر انتقال پیدا می کند و باعث دردسر ساکنین ساختمان می شود. خیلی از پیمانکاران ساختمان برای آنکه در هزینه ها صرفه جویی کنند از این روش غیر استاندارد استفاده می کنند.

۳. روش سوم یک روش ترکیبی است که در آن هم از روش اول و هم از روش دوم استفاده می شود. در روش سوم بعضی از لوله های عمودی مشترک هستند و بعضی از قسمت های لوله کشی هواکش به صورت مشترک کار می شوند.

اگر رایزر عمودی تا بخش پارکینگ کشیده شود، قسمت انتهایی لوله از پایین آن باز گذاشته می شود. این کار می‌تواند باعث تقویت گردش هوا شود. در واقع می توان گفت این روش بهترین روش لوله کشی هواکش است.

حتما بخوانید:   تخریب و بازسازی ساختمان | انجام کلیه کارهای ساختمانی و بنایی توسط اکیپ متخصص

لوله کشی هواکش در سرویس بهداشتی چگونه انجام می شود؟

برای انجام لوله کشی در سرویس بهداشتی لازم است از سه راهی ۹۰ درجه و زانویی استفاده شود زیرا در این صورت گردش هوا بهتر انجام خواهد شد. استفاده کردن از کمترین اتصالات و لوله برای خروج گازهای نامطبوع که در سیستم فاضلاب تولید می شود به بیرون از ساختمان بهتر جواب می دهد. روش لوله کشی هواکش چگونه است؟ سایز درست لوله های هواکش دستشوییاین روش بهترین راه برای لوله کشی دستشویی و سایر نقاط ساختمان می باشد. به هنگام لوله کشی هواکش در سرویس بهداشتی و آماده کردن خروجی آن و مکان نصب هواکش باید به سقف کاذب حمام و دستشویی هم توجه کنید و آن را در محاسبات خود قرار دهید.

میزان ارتفاع لوله هواکش در پشت بام چقدر است؟

ارتفاع لوله خروجی از سرویس بهداشتی به پشت بام لازم است حدوداً ۲ تا ۳ متر از قسمت کف پشت بام ادامه پیدا کند تا از ورود به هواکش کولر آبی ممانعت گردد. استفاده از زانویی ۹۰ درجه و یا کلاهک عصایی مخصوص، در بخش انتهایی لوله نباید فراموش شود. این کلاهک از ورود برف و باران و یا دیگر اجسام به درون دودکش جلوگیری می کند و مانع از ایجاد گرفتگی و یا نشت آب به داخل لوله هواکش می شود.

سایز استاندارد لوله هواکش دستشویی

قطر استاندارد لوله هواکش حمام و دستشویی باید سایز ۱۰۰ یا ۱۱۰  باشد و قطر استاندارد برای لوله هواکش آشپزخانه باید حداقل سایز ۹۰ باشد. برای لوله کشی هواکش می‌توانید از لوله پلیکا که قیمت کمتری دارد استفاده کنید. لوله پوش فیت و یا لوله فاضلابی پلیکا نسبت به دیگر لوله ها هزینه بیشتری دارند. اگر قطر لوله هواکش را کم کنید گردش هوا راندمان کمتری خواهد داشت و ممکن است به داخل ساختمان برگردد.

علل انسداد لوله هواکش

انسداد در لوله هواکش یکی از مواردی است که می تواند برای ساختمان ایجاد مشکل کند. این انسداد معمولاً به علت ورود اجسامی خارجی مثل روزنامه، نایلون، لانه پرندگان و یا نصب نادرست اتصالات و همچنین فن هواکش باشد. از علائم انسداد لوله هواکش می توان به افزایش بوی نامطبوع در ساختمان و سرویس بهداشتی اشاره کرد. برخی از عواملی که باعث ایجاد گرفتگی در لوله هواکش ساختمان می شوند عبارتند از:

  • بارش زیاد برف
  • ورود جسم خارجی به داخل لوله هواکش
  • نصب نادرست اتصالات و لوله هواکش
  • ایجاد آلودگی در فن و همچنین خروجی لوله
حتما بخوانید:   چگونه می‌توانیم میله یون مشعل موتورخانه را تنظیم کنیم؟

رفع انسداد لوله هواکش ساختمان

بسیاری از پرندگان به لوله هایی که از ساختمان ها بیرون آمده است علاقه دارند و خیلی سریع شروع به ساخت لانه در آنجا می کنند و همین لانه ساختن آنها باعث ایجاد انسداد در خروجی لوله هواکش می‌شود. به همین خاطر اگر راه خروجی هوا توسط پرندگان مسدود شده باشد چاره‌ای جز خراب کردن لانه آنها نیست. می توان با شلنگ آب راه ورودی خروجی هوا را باز کرد و هرگونه جسمی که باعث انسداد در لوله هواکش شده است را از بین برد. چنانچه باز هم انسداد لوله هواکش برطرف نشد باید اقدام به باز کردن لوله با فنر لوله بازکنی کنید.

ایرادهای احتمالی در انجام لوله کشی هواکش ساختمان

همانطور که روش های مختلف لوله کشی هواکش ساختمان را گفتیم، مزایا و معایب آن را نیز در ادامه بیان خواهیم کرد. در این بخش چند ایراد احتمالی مربوط به لوله کشی هواکش ساختمان را توضیح می دهیم.

ورود بوی نامطبوع و صدا از سایر واحدها

یکی از مهمترین معایب اجرای لوله کشی هواکش در ساختمان ها در روش دوم این است که همه خروجی ها به لوله اصلی متصل می شوند و به همین خاطر ممکن است بوی نامطبوع از دیگر واحدها به واحدهای همجوار انتقال پیدا کند.روش لوله کشی هواکش چگونه است؟ سایز درست لوله های هواکش دستشویی به عنوان مثال ممکن است در یکی از واحدهای ساختمان بوی سیگار باشد در نتیجه این بو به واسطه لوله هواکش در واحدهای دیگر هم انتشار می یابد. چنانچه ساختمان شما هم این مشکل را دارد تنها راه حل آن نصب و راه اندازی لوله هواکش به صورت مجزا برای هر واحد از ساختمان می باشد. ولی باید به این نکته دقت کنید که لازم است فضای کافی برای انجام این کار موجود باشد. یکی از مزایای روش آخر در لوله کشی هواکش این است که تمامی واحدها به صورت مستقل از یکدیگر دارای لوله کشی هواکش می باشند و هوا به صورت دائمی در مسیر لوله کشی جریان خواهد داشت. در این شرایط نباید هیچ نگرانی بابت ورود صدا و یا بوی نامطبوع از دیگر واحدها به درون ساختمان خود باشید.

چکیدن قطره های آب از لوله هواکش

ممکن است گاهی اوقات با چکه کردن قطره های آب از لوله هواکش مواجه شوید که از شایعترین شکایات ساکنین ساختمان می باشد. علت چکه کردن آب از لوله هواکش دستشویی گرم بودن هوای داخل ساختمان نسبت به بیرون ساختمان می باشد. تغییر دما باعث برخورد باد گرم درون لوله هواکش و باد سرد در بیرون ساختمان می شود و تبخیر ایجاد خواهد شد. در این شرایط است که شاهد چکه کردن قطرات آب خواهید بود. در بیشتر موارد ساکنین ساختمان شاهد نم دیوار و سقف توالت و حمام خواهند بود. برای رفع این مشکل لازم است اقدام به نصب اگزوز فن بالای پشت بام کنید. اگزوز می تواند با ایجاد مکش قوی همه هوای درون هواکش را به بیرون بکشد و از تشکیل بخار و قطره های آب روی لوله جلوگیری کند. اگزوز فن دستگاهی مکنده می باشد که روی پشت بام ساختمان نصب می شود. این دستگاه یک دهانه ورودی هوا دارد و در بخش زیرین آن قرار گرفته است. به همین خاطر می توان اگزوز فن را به صورت مستقیم روی سقف ساختمان نصب کرد. بعضی از مدل های اگزوز دارای کلاهک می باشند که از دستگاه مقابل برف و باران محافظت می کند. با توجه به ارتفاع متراژ و تعداد لوله هواکش ساختمان می توانید به راحتی آن را از بازار تهیه کنید اما حتماً باید به جنس دینام توجه خاصی کنید و حتما از جنس مرغوب آن را تهیه کنید.

حتما بخوانید:   اجرت و قیمت نقاشی ساختمان و آپارتمان در تهران

ورود بوی گاز از راه کانال کولر به درون ساختمان

از مشکلات دیگری که ممکن است برای ساکنین ساختمان پیش آید این است که به علت عدم نصب صحیح لوله هواکش، گاز فاضلاب از طریق کانال کولر به ساختمان برمی گردد. علت ایجاد این مشکل را می توان در سه مورد دانست. عدم رعایت ارتفاع استاندارد لوله هواکش، عدم تنظیم صحیح فاصله لوله هواکش تا کانال کولر

نصب کردن لوله U شکل روی لوله هواکش

برای اینکه هوا و گاز نامطبوع دوباره به ساختمان برنگردد لازم است لوله خروجی هوا تا ارتفاع دو و نیم متر بالا برده شود و برای پیشگیری از ورود باد سرد آن را به شکل یو به پایین خم می کنیم.روش لوله کشی هواکش چگونه است؟ سایز درست لوله های هواکش دستشویی گاهی اوقات هم می شود با دور کردن لوله هواکش از کانال کولر مانع از ورود بو نامطبوع به داخل ساختمان شد.

جمع بندی

نصب لوله هواکش برای حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان بسیار حائز اهمیت است و باید در مکان نصب آن و اندازه گیری دقیق آن حساسیت زیادی به خرج دهید. به همین خاطر توصیه ما به شما این است برای انجام لوله کشی ساختمان حتماً از مجریان متخصص و متبحر در این زمینه کمک بگیرید. کارشناسان ایبک امداد با تجربه کافی و مهارت در زمینه انجام لوله کشی هواکش ساختمان می توانند به شما کاربران گرامی کمک کند.

98989

31

روش لوله کشی هواکش چگونه است

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش لوله کشی هواکش چگونه است؟ سایز درست لوله های هواکش دستشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا