تعمیرات لپ تاپ

در هنگام ریختن آب روی صفحه کلید لپ تاپ چه کار کنیم؟

شاید به نظر ایده خوبی بیاید که در هنگام کار یک فنجان قهوه، چای و یا حتی آبمیوه بخورید ولی باید به این نکته مهم توجه کنید وقتی نزدیک لپ‌تاپ، مایعات را قرار می‌دهید همیشه خطر خیس شدن صفحه کلید لپ تاپ وجود دارد و ممکن است لپ تاپ شما با خیس شدن آسیب ببیند، پس اگر با این مشکل مواجه شدید باید سریعاً وارد عمل شده و قبل از اینکه مشکل جدی شود آن را رفع کنید.

دقت داشته باشید که وقتی لپ تاپ شما به وسیله مایعات خیس می‌شود باید در انجام اقدامات سرعت عمل داشته باشید. در صورتی که هرچه سریع‌تر اقدام کنید احتمال اینکه لپ‌تاپ شما خسارت ببیند کمتر است. اولین و حتی مهم‌ترین کاری که شما باید در هنگام خیس شدن صفحه کلید لپ تاپ انجام دهید این است که لپ تاپ خود را سریعاً خاموش کرده و آن را از برق بکشید.

در هنگام ریختن آب روی صحفه کلید لپ تاپ چه کار کنیم؟

ممکن است در هنگام کار، ناخواسته و به شکل تصادفی لپ تاپ شما به وسیله مایعات، قهوه و یا چای خیس شود و به وسیله الکترونیکی ارزشمند شما آسیب بزند. در صورت بروز این اتفاق می‌توانید از آسیب‌های جدی جلوگیری کنید. حل این مشکل زیاد پیچیده نیست ولی باید احتیاط و دقت را فراموش نکنید. وقتی لپ تاپ شما به هر دلیلی خیس می‌شود سرعت عمل از همه مهمتر است. چند راهکار فوری و ساده را باید حتماً رعایت کنید تا به دستگاه شما صدمات جدی وارد نشود.

صفحه کلید لپ تاپ

اقدامات اورژانسی در زمان خیس شدن کیبورد لپ‌تاپ

وقتی صفحه کلید لپ تاپ شما خیس می شود، سرعت عمل اهمیت زیادی دارد و به صورت اورژانسی بعضی از اقدامات را باید سریعاً انجام دهید:

 • اگر مایعاتی که در روی کیبورد لپ‌تاپ ریخته شده است، زیاد است سریعاً لپ تاپ را خاموش کنید و آن را از برق در بیاورید. سپس تمام اجزای لپ تاپ را که از آن جدا می‌شود مانند: موس، فلش، DVD و… را از آن جدا کنید.
 • حالا لپ تاپ خود را سر و ته کنید تا مایعات کاملاً از آن خارج شود. به وسیله دستمال میکروفایبر و یا یک حوله تمیز مایعات باقیمانده را پاک کنید و لپ تاپ خود را خشک کنید. دقت داشته باشید که از هوای سرد و یا گرم سشوار برای این کار استفاده نکنید.
 • در صورتی که لپ تاپ شما هنوز گارانتی دارد می‌توانید به نمایندگی مجاز لپ‌تاپ خود مراجعه کنید و اگر هم گارانتی آن تمام شده بهتر است آن را به تعمیرکار لپ تاپ نشان دهید تا از آسیب‌های احتمالی در آن جلوگیری کنید.

مایعی که در روی صفحه کلید لپ تاپ می‌ریزد اهمیت زیادی دارد. مایعات شیرین و اسیدی آسیب بیشتری نسبت به آب، به لپ‌تاپ شما وارد می‌کنند و باعث خرابی‌ های دائم قطعات دستگاه و آسیب به آنها می‌شود. اگر شما سرعت عمل داشته باشید و مایعات را سریع از کیبورد خارج کنید ممکن است بتوانید از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. در صورتی که می‌خواهید خودتان مشکل را در منزل برطرف کنید باید اقدامات زیر را انجام بدهید‌:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کند شدن لپ‌تاپ و کامپیوترها

مراحل باز کردن قطعات لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما مدل قدیمی باشد ساده‌تر از لپ تاپ های امروزی می‌توانید قطعات آن را جدا کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم اگر آشنایی با سیستم داخلی دستگاه ندارید این اقدامات را به تعمیرکار کامپیوتر بسپارید:

مرحله اول: بررسی کردن گارانتی لپ تاپ

وقتی آب در روی صفحه کلید لپ تاپ شما ریخت یعضی از تلاش ها ممکن است کار را خراب‌ تر کند. اگر شما لپ‌تاپ را باز کنید گارانتی آن از دست می‌رود. پس قبل از هر چیزی گارانتی لپ‌تاپ خود را بررسی کنید و ببینید آیا گارانتی آن تمام شده یا خیر؟ دقت داشته باشید بعضی از گارانتی‌ها خسارت‌ هایی را که به خیس شدن دستگاه مربوط می‌شود پوشش نمی‌دهند. اگر متوجه شدید که گارانتی لپ تاپ تمام شده می‌توانید برای نجات لپ‌تاپ اقدامات ساده خود را افزایش بدهید.

مرحله دوم : خاموش کردن لپ تاپ و درآوردن باتری

وقتی یک لیوان آب و یا آبمیوه در روی صفحه کلید لپ‌تاپ خالی می‌شود به سرعت لپ تاپ خود را خاموش کنید و دو شاخه آن را از برق جدا کنید. در صورت قابل تعویض بودن باتری، آن را در بیاورید. دقت داشته باشید که آب رسانای الکتریکی بوده و ممکن است به قطعات داخلی دستگاه صدمات جدی وارد کند، پس حتماً دستگاه را از برق درآورده و کابل‌های اتصالی مانند هارد اکسترنال و… را از آن جدا کنید.

مرحله سوم: لپ تاپ را خشک کنید.

بعد از اینکه آب و مایعات در روی صفحه کلید لپ تاپ ریخت سریعاً دستگاه را خشک کنید. البته خشک کردن لپ‌تاپ به گستردگی و نوع خیس شدن قطعات بستگی دارد که با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود.

اگر فقط مقدار کمی و یا چند قطره آب در روی صفحه کلید دستگاه ریخته باشد باید به وسیله دستمال نخی یا حوله سریع آن را خشک کنید.

مرحله چهارم: قطعات خیس شده لپ تاپ را باز کنید.

اگر لپ تاپ زیاد خیس شده است و مایعات وارد قطعات داخلی لپ‌تاپ شده‌اند باید با رعایت نکات فنی و با احتیاط کامل لپ تاپ خود را باز کرده و قطعات خیس را خشک کنید:

 • قبل از اینکه قطعات را باز کنید ابتدا در مورد آن کاملاً فکر کنید اگر شما با نکات فنی آشنایی ندارید ممکن است به قطعات لپ تاپ صدمات جدی وارد شود.
 • اگر می‌خواهید تاپ خود را باز کنید ابتدا دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و اگر هم جعبه لپ‌تاپ در دسترستان نیست می‌توانید در اینترنت مدل لپ تاپ خود را جستجو کرده و نسخه الکترونیکی راهنمایی آن را پیدا کنید. در دفترچه راهنمای دستگاه ، روش باز کردن اصولی قطعات به خوبی نشان داده شده است.
 • دقت کنید که آب در کدام قسمت لپ تاپ ریخته است مثلاً اگر فقط کیبورد خیس شده شما باید با کمک گرفتن از راهنمایی‌های موجود در دفترچه، کیبورد را بیرون بیاورید.
 • اگر فقط کیبورد خیس شده بود به قطعات دیگر دستگاه به هیچ وجه دست نزنید.

مرحله پنجم: قطعات لپ تاپ را خشک کنید.

در این مرحله باید قطعات دستگاه را با دقت کامل باز کرده و با روش درست آنها را خشک کنید:

 • بهترین راه برای اینکه قطعات لپ‌تاپ را خشک کنید این است که از بسته‌های ژل سیلیکا استفاده کنید. ژل سیلیکا بسته‌های رطوبت گیری هستند که معمولاً در لوازم الکترونیکی پیدا می‌شوند. شاید در لوازم الکترونیکی خود چند بسته از این ژل‌ها را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن سیلیکا ژل، باید آن را در کنار قطعاتی که خیس شده است قرار بدهید تا رطوبت قطعات گرفته شود.
 • اگر به ژل سیلیکا دسترسی پیدا نکردید از دانه‌های برنج هم می‌توانید استفاده کنید. استفاده از برنج یک روش قدیمی برای گرفتن رطوبت است ولی دقت داشته باشید نباید قطعات لپ‌تاپ به شکل مستقیم با دانه‌های برنج در ارتباط باشد زیرا مواد معدنی که در دانه‌های برنج وجود دارد ممکن است در روی قطعات اثرات مخربی بر جایی بگذارد، بهتر است دانه‌های برنج را داخل یک کیسه نخی بریزید.
 • البته از دستمال نخی هم برای خشک کردن قطعات دستگاه لپ تاپ می‌توان استفاده کرد فقط دقت داشته باشید که دستمال باید تمیز بوده و پرز هم ندهد.
 • بعضی از افراد برای خشک کردن قطعات دستگاه از سشوار استفاده می‌کنند، این کار به هیچ وجه درست نیست زیرا سشوار دارای جریان قوی بوده و احتمال دارد به قطعات دستگاه آسیب بزند. بهتر است قطعات خیس شده لپ‌تاپ را در هوای آزاد قرار بدهید تا به شکل طبیعی خشک شود.
 • ممکن است خشک کردن قطعات دستگاه زمانبر باشد پس بهتر است عجله نکنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ریکاوری سیستم عامل مک با استفاده از recovery mode

مرحله ششم: قطعات لپ‌تاپ را سرهم کنید:

اگر مراحل گفته شده را انجام دادید و مطمئن شدید که قطعات کاملاً خشک شده است باید دوباره آنها را سر هم کنید. در این مرحله باید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. بعد از اینکه قطعات کاملاً سر هم شد امیدوار باشید که دوباره لپ تاپ مانند قبل کار کند. لازم است دوباره یادآوری کنیم که باز و بسته کردن لپ تاپ  بسیار حساسی می‌باشد و در صورتی که تجربه و مهارتی در این مورد ندارید توصیه می‌کنیم آن را به تعمیرکار متخصص بسپارید.

صفحه کلید لپ تاپ

وقتی قطعات لپ‌تاپ جدا نمی‌شوند چه کار کنیم؟

اگر لپ تاپ شما مک بوک یا تاپ سرفیس باشد، قطعات و باتری آن جدا نمی‌شود پس تنها راه این است که شما لپ تاپ خود را به تعمیرکار و یا خدمات تعمیر کامپیوتر نشان بدهید ولی قبل از اینکه به تعمیرکار دسترسی پیدا کنید باید اقدامات زیر را برای جلوگیری از آسیب بیشتر لپ تاپ انجام دهید:

 • دستگاه را خاموش کرده و دو شاخه آن را از پریز برق بکشید.
 • لپ تاپ را سر و ته کنید تا مایعات آن خارج شود و سپس به وسیله یک دستمال تمیز ، مایعات را به آرامی خشک کنید.
 • لپ تاپ را در سطحی خشک و در معرض تهویه قرار بدهید .
 • اگر به هر علتی به تعمیرکار دسترسی نداشتید تا جایی که برایتان امکان دارد لپ تاپ را خاموش نگه دارید بهتر است حداقل یک یا دو روز صبر کنید بعداً لپ تاپ خود را روشن کنید.

قبل از اینکه کیبورد دستگاه لپ تاپ شما خیس شود بهترین راه پیشگیری از این اتفاق است. برای این منظور می‌توانید از کاور کیبورد ژله ای و یا مدل های دیگر برای صفحه کلید لپ‌تاپ خود استفاده کنید. توصیه می‌کنیم لپ تاپ خود را همیشه در کیف مخصوص قرار داده و در هنگام استفاده از آن ، هیچگاه مایعات را در کنار لپ‌تاپ قرار ندهید.

در هنگام ریختن آب روی صفحه کلید لپ تاپ چه کار کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اقدامات اورژانسی در زمان خیس شدن کیبورد لپ‌تاپ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا