خدمات باغبانی

چرا باید گل‌های طبیعی را از کاسه میوه دور نگه داریم؟

معمولاً بیشتر مردم علاقه دارند تا گل‌های طبیعی پلاسیده و پژمرده نشده، آنها را دور نریخته و نگهدارند. ولی بعد از پژمرده شدن، گل‌ها ظاهر و حتی بوی بدی پیدا خواهند کرد. چیزی که باعث می‌شود گیاه آپارتمانی و دسته گل‌های طبیعی را با هم متمایز کند، عمر کوتاه و دوام کم گل‌های طبیعی است. همانطور که شما هم می‌دانید گل‌های طبیعی دارای عمر کوتاهی بوده و زود پژمرده خواهند شد. پس باید در مورد روش نگهداری آنها اطلاعات کاملی داشته باشید تا بتوانید ماندگاری این گل‌ها را بیشتر کنید. ترفندهایی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد عمر این گل‌های طبیعی را بیشتر کنید. در این مقاله از آی بک شما را با روش‌های نگهداری گل طبیعی آشنا می کنیم.

چرا باید گل‌های طبیعی را از کاسه میوه دور نگه داریم؟

میوه‌ها اتیلن تولید می‌کنند که کمک می‌کند میوه زودتر برسد. این هورمون می‌تواند تأثیر منفی در روی گل‌های طبیعی داشته و عمر گل را کوتاه کند. آزاد شدن اتیلن وقتی شما منتظر رسیدن میوه‌هایی مانند گلابی، موز، هلو و… هستید، می‌تواند خوشایند باشد ولی برای گل طبیعی به هیچ وجه مفید نیست. اتیلن باعث می‌شوند روند خراب شدن گل‌های طبیعی سرعت پیدا کرده و زودتر گلبرگ‌ها و برگ‌های آن پژمرده شود. به همین دلیل اگر می‌خواهید گل‌های طبیعی شما عمر بیشتری کنند و بیشتر تازه بمانند، باید آنها را از ظرف میوه دور گذاشته و یا می‌توانید این گل‌ها را در روی پیشخوان بگذارید، جایی که با ظرف میوه فاصله زیادی داشته باشد.

نکته مهم: بهترین جایی که می‌توانید گل‌های طبیعی را در آن قرار دهید، جایی است که نور مستقیم آفتاب نبوده و خنک باشد.

روش‌های نگهداری گل‌های طبیعی

روش‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید گل‌های طبیعی را به خوبی نگهداری کرده و عمر آنها را افزایش دهید. هر کدام از این روش‌ها می‌تواند در زیاد شدن عمر گل طبیعی تأثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه مطالب این ترفندها را برایتان توضیح خواهیم داد:

۱- تعویض آب گلدان

برای اینکه گل‌های طبیعی را برای مدت طولانی سالم نگه دارید، بهتر است ابتدا گلدانی مناسب انتخاب کنید تا با اندازه دست گل شما تناسب داشته باشد و آب این گلدان را هر روز و یا یک روز در میان عوض کنید. گل‌های طبیعی می‌توانند املاح آب را کاملاً جذب کنند و اگر شما آب گلدان را عوض کنید، باعث خواهید شد عمر گل‌های طبیعی تان بیشتر شود. فقط دقت داشته باشید وقتی آب گلدان را تعویض می‌کنید بهتر است گلدان را هم به وسیله مایع ظرفشویی بشویید.

آب راکد داخل گلدان محل مناسبی برای رشد جلبک‌ها، قارچ و باکتری است و تمام این‌ها باعث می‌شود عمر گل‌های طبیعی شما کوتاه شده و زود از بین برود. به همین دلیل باید هر روز یا حداقل یک روز در میان، آب گلدان را تعویض کنید.

۲- دادن غذا به گل طبیعی

برای اینکه گل‌های طبیعی را در خانه نگه داشته و دوام آن را افزایش دهید، بهتر است که به آب گلدان یک غذای صنعتی گل را اضافه کنید. این غذا می‌تواند نیاز گل‌های طبیعی را رفع کرده و ماندگاری آن را بیشتر کند. برای تهیه کردن غذای صنعتی گل می‌توانید این غذا را از گل فروشی‌های معتبر بخرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  هرس ریشه گیاهان آپارتمانی | نگهداری گیاهان آپارتمانی

۳- استفاده از ترکیب شکر و سرکه

وقتی شما به آب گلدان ترکیب شکر و سرکه را اضافه کنید، باعث می‌شوید عمر آن افزایش پیدا کند. شکر می‌تواند برای تغذیه یک گل مناسب بوده و سرکه هم اسیدیته آب را پایین می‌آورد. همانطور که می‌دانید بالا بودن PH آب می‌تواند مکان مناسبی برای رشد میکروب در آب بوده و عمر گل‌های طبیعی شما را کاهش دهد.

برای اینکه گل‌های طبیعی را مدت بیشتری سالم نگه دارید، می‌توانید یک قاشق سرکه را با یک قاشق شکر مخلوط کرده و در داخل آب گلدان بریزید.

۴- ساقه گل‌ها را ببرید.

توصیه می‌کنیم یک روز در میان به وسیله قیچی یا چاقو ساقه گل‌ها را ببرید زیرا آسیب دیدگی ساقه باعث می‌شود آب به طور کامل جذب گیاه نشده و گیاه پژمرده شود. در هنگام بریدن ساقه توجه کنید که قسمت‌های آسیب دیده و فرسوده را کاملاً از ساقه جدا کنید. اگر هم متوجه شدید شاخه گلی پژمرده شده است آن را از گلدان بیرون بیاورید تا باعث نشود عمر شاخه‌های دیگر کم شود.

گل‌های طبیعی

شرایط نگهداری گل‌های طبیعی

برای اینکه گل‌های طبیعی را بهتر نگهداری کرده و عمر آنها افزایش دهید و بتوانید از طراوت و زیبایی آن بیشتر استفاده کنید، توصیه می کنیم به موارد زیر توجه کنید:

۱- به این نکته مهم توجه کنید که معمولاً گل‌هایی که معطر هستند دارای عمر کمتری هم می‌باشند، پس اگر می‌خواهید گل شما ماندگاری بیشتری داشته باشد، باید گل‌هایی انتخاب کنید که عطر کمتری دارند تا عمر آنها هم بیشتر باشد و بتوانید مدت بیشتری از زیبایی آن لذت ببرید.

۲- یکی دیگر از موارد مهمی که باید در هنگام نگهداری گل‌های طبیعی به آن توجه کنید، تمیز بودن گلدان است. قبل از قرار دادن گل‌ها در داخل گلدان آن را تمیز بشویید زیرا ممکن است داخل آن قارچ و باکتری از دسته گل‌های قبلی باقی مانده باشد.

۳- وقتی گل‌های طبیعی را می‌خرید باید از تازه بودن آن اطمینان پیدا کنید. هنگامی که شاخه‌های گل را انتخاب می‌کنید به گلبرگ‌های آن دقت کنید اگر متوجه شدید که گلبرگ‌های زیادی از گل افتاده، احتمال دارد که آن شاخه گل تازه نباشد و گلبرگ‌های پلاسیده آن را بریده اند که گل‌ها تازه به نظر بیاید.

۴- عامل دیگری که باعث می‌شود عمر گل‌های طبیعی کاهش پیدا کند، همنشینی گل طبیعی با میوه‌ها است. گاز اتیلنی که به وسیله میوه‌ها تولید می‌شود، باعث خواهد شد عمر گل‌ها کاهش پیدا کرده و زودتر از موعد پوسیده و پژمرده شوند.

۵- هرچه اطراف گل‌هایی که شاخه آن را بریده‌اید، رطوبت بیشتری داشته باشند عمر آنها هم بیشتر خواهد شد. توجه کنید که دستگاه‌های تصفیه و تهویه باعث گرفتن رطوبت هوا شده و هوا را کاملاً خشک می‌کنند. بهتر است که گل‌های طبیعی را در معرض این دستگاه‌ها قرار ندهید.

۶- باید توجه داشته باشید که گل‌های طبیعی در مقابل نور مستقیم آفتاب سریع پژمرده می‌شوند و عمرشان کوتاه خواهد شد، پس بهتر است آنها را در سایه بگذارید. یکی از دلایلی هم که باعث می‌شود گل‌های خیابانی پژمرده شوند این است که برای مدت طولانی در زیر نور خورشید قرار دارند.

۷- یکی دیگر از موارد مهم برای نگهداری گل‌های طبیعی این است که آب آن را روزانه و یا یک روز در میان تعویض کنید. شما با این کار خود از رشد جلبک‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌هایی که در آب به وجود آمده جلوگیری می کنید و باعث می‌شوید شاخه‌های گل دیرتر پژمرده شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شرایط لازم نگهداری از کاکتوس در خانه

۸- گاهی در آب کلر وجود دارد که این کلر می‌تواند برای گل‌های طبیعی ضرر داشته و باعث پوسیدگی آنها شود. برای اینکه کلر آب از بین برود، بهتر است که حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه آب را کنار بگذارید تا کلر آب کم شود سپس می‌توانید گل‌ها را در داخل گلدان قرار دهید.

۹- استفاده از غذای گل می‌تواند به افزایش عمر گل‌های طبیعی کمک کند. اگر در داخل آب گلدان غذای گل ریختید، باید آب آن را هفته ای یک بار عوض کنید و نیازی به تعویض روزانه ندارد.

۱۰- توصیه می‌کنیم شاخه‌های بریده گل‌های طبیعی را در جای خنک بگذارید، این کار باعث می‌شود ماندگاری بیشتری داشته باشند. می‌توانید در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است گل ها را داخل یخچال نگهداری کنید البته آب سرد باعث می‌شود عمر گل کوتاه شود. دقت داشته باشید آبی که گل‌های طبیعی را در آن می‌گذارید باید ولرم باشد.

۱۱- برای اینکه عمر گل طولانی شود هفته‌ای دو بار حدود یک سانتی‌متر ساقه آن را ببرید. بهتر است برای این کار از چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید تا ساقه له نشود. برای برش دادن ساقه گل‌های طبیعی بهتر است آن را با زاویه ۴۵ درجه و منظم برش دهید. در این صورت آوندهایی که داخل ساقه هستند می‌توانند تماس بیشتری با آب داشته باشند و به این طریق آبرسانی هم بیش از اندازه به گلبرگ‌ها انجام خواهد شد.

توجه به نکات مهم

برای نگهداری گل‌های طبیعی به نکات مهمی باید توجه کنید که در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد:

  • از بین میوه‌ها گلابی، موز، سیب و گوجه فرنگی بیشتر از میوه‌های دیگر تولید اتیلن می‌کنند، پس سعی کنید گل‌های طبیعی خود را از میوه‌های نام برده شده دور قرار دهید.
  • روش نگه داشتن گل‌های رز در خانه آسان بوده و فقط باید در هنگامی که آن را می‌خرید توجه کنید که گل رز تازه باشد. وقتی گل‌های رز را خریداری کردید برگ‌های آن را تا جایی که در داخل آب می‌رود از ساقه کنده و بعد از آن گلدان را در مکانی بگذارید که نور مستقیم آفتاب نبوده و خنک باشد.
  • بعضی از گل فروشی‌ها برای اینکه گل‌های طبیعی آنها تازه بمانند به گل‌ها اسپری مو می زنند.
  • وقتی که خواستید گل‌ها را در داخل گلدان بگذارید، برگ‌هایی را که ممکن است زیر آب برود حتماً از ساقه گل جدا کنید در غیر این صورت ممکن است برگ‌ها در آب خراب شده و باعث رشد میکروب‌ها شود.

گل‌های طبیعی

سخن پایانی

استفاده از گیاهان طبیعی می‌تواند نشاط و طراوت خاصی به منزل شما ببخشد که شاید جایگزین دیگری برای آن پیدا نشود. یکی از دلایلی که مردم علاقه ندارند در خانه خود گل طبیعی قرار دهند این است که این گل‌ها سریع پلاسیده و پژمرده می‌شوند ولی اگر شما روش نگهداری آنها را بدانید، می‌توانید باعث شوید گل ها عمر بیشتری داشته و بتوانید مدت بیشتری از زیبایی آنها لذت ببرید.

چرا باید گل‌های طبیعی را از کاسه میوه دور نگه داریم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شرایط نگهداری گل‌های طبیعی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا