تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چرا پکیج بوتان و ایران رادیاتور روشن نمی شود؟

پکیج یک دستگاه کارآمد در ساختمان است که ممکن است مانند تمام سیستم های مکانیکی و الکترونیکی با مشکل خرابی روبه‌رو شود. وقتی متوجه کم شدن حرارت مطلوب در خانه می شوید، از خود می پرسید چرا پکیج کار نکرده و یا روشن نمی شود؟ دلایل زیادی می تواند باعث روشن نشدن پکیج شود که به بررسی مشکلات مشعل و شمعک در پکیج بوتان و ایران رادیاتور می پردازیم.

چرا پکیج بوتان خاموش می شود؟

چند دلیل عمده می تواند باعث خاموش شدن پکیج بوتان شود:

 1. قطع شدن گاز ورودی که باعث می شود چراغ قرمز دستگاه روشن شود.
 2. دومین دلیلی که می‌تواند باعث خاموش شدن پکیج بوتان شود قطع شدن برق پکیج است.
 3. سومین مورد سوختن برد کنترل است که باعث می شود دستگاه روشن باشد ولی عملیاتی صورت نگیرد.

نکته مهم: بعد از خرید پکیج بوتان، باید حتماً دستگاه به وسیله تکنسین بوتان نصب شده و راه اندازی شود.

چرا پکیج بوتان روشن نمی شود؟

دلایل مهم روشن نشدن پکیج بوتان و ایران رادیاتور عبارتند از:

 1. نبودن آب کافی در لوله ها و مدار پکیج
 2. کم شدن فشار گاز
 3. هوا گرفتن لوله ها و شوفاژ ساختمان
 4. رسوب در لوله ها
 5. کار نکردن الکترود تشخیص شعله
 6. خراب شدن دودکش
 7. زیاد گرم کردن پکیج
 8. جوش آوردن پکیج
 9. خراب شدن برد پکیج
 10. مسدود شدن مدار گردشی
 11. خراب شدن پمپ آب

پکیج بوتان

۱- نبودن آب کافی در لوله ها و مدار پکیج

مهمترین دلیلی که باعث می شود پکیج روشن نشود، افت فشار آب است. تمام پکیج ها به سیستم خاموش کننده خودکار مجهز هستند که کمبود فشار آب باعث می شود این سیستم فعال شود. این مشکل بیشتر در پکیج های دیواری دیده می شود. برای اینکه فشار آب را در مخزن پکیج بررسی کنید، می توانید از عقربه ها که در زیر پکیج قرار گرفته استفاده کنید. مقدار صحیح عقربه باید در بین ۱ و ۲ قرار گرفته باشد. وقتی عقربه کمتر از ۰.۵ را نشان بدهد باعث می شود که پکیج شما روشن نشود. اگر به وسیله شیر فشار آب، مقدار آب زیاد نشود باید حتماً از تعمیرکار برای رفع مشکل پکیج کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   چرا پکیج دیواری بوش روشن نمی شود | عیب یابی پکیج بوش

۲- کم بودن فشار گاز دلیل خاموش شدن پکیج

همانطور که گفتیم گاز ورودی در کارکرد صحیح پکیج نقش مهمی دارد. اگر در تأمین گاز اشکالی به وجود بیاید، به طور مثال شیر گاز بسته باشد و یا فشار آن کم شود، آنگاه پکیج بوتان و ایران رادیاتور شما روشن نخواهد شد. البته در این حالت، چراغ پکیج روشن می شود و در صورت روشن شدن چراغ پکیج، شما باید متوجه قطع شدن گاز ورودی شوید. اگر چراغ پکیج خاموش و روشن شد دلیل بر ضعیف یا کم بودن فشار گاز می باشد که باعث تولید شعله های ضعیف خواهد شد، و همچنین باعث می شود پکیج مداوم خاموش شود. احتمال دارد این مشکل به دلیل شیر گاز ساختمان باشد.

۳- هوا گرفتن لوله ها و شوفاژ ساختمان

یکی از مهمترین دلایلی که می تواند باعث روشن نشدن پکیج شود، هوا گرفتن پکیج است. ممکن است هوای موجود در شوفاژ و لوله ها بیش از اندازه مجاز باشد و این باعث می شود امکان منتقل شدن آب گرم از لوله ها به شوفاژ امکان پذیر نباشد در این صورت شما متوجه خواهید شد که پکیج به طور خودکار خاموش می شود و بعد از تنظیم فشار آب و ریست کردن هم مشکل برطرف نمی شود. اگر پکیج را هواگیری نکنید، مشکل همچنان باقی خواهد ماند و ممکن است پمپ دستگاه هم خراب شود و به جای آب، لوله های پکیج هوا را پمپاژ کنند، در این صورت حتماً باید به یک متخصص مراجعه کنید، زیرا رفع عیب پمپ پکیج توسط شما امکان پذیر نخواهد بود.

۴- رسوب گرفتگی لوله ها دلیل روشن نشدن پکیج

آب بیشتر مناطق ایران دارای سختی زیادی نیستند ولی برای اینکه اطمینان پیدا کنید، بهتر است از یک رسوب گیر و یا سختی گیر پکیج در مدار لوله ها استفاده کنید. در صورتی که پکیج بوتان شما دارای سختی گیر آب نیست و بیشتر از یک سال از آن استفاده می کنید، احتمال دارد لوله ها دچار رسوب و گرفتگی شده باشند. در این صورت بهتر است در مسیر پکیج، سختی آب را گرفته و یا فیلتر رسوب گیر پکیج را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   نصب و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان مدل b118 و b3118

۵- کار نکردن الکترود تشخیص شعله

برای اینکه دستگاه بفهمد مصرف گاز به شکل صحیح انجام می شود و یا سوخت لازم برای روشن شدن وجود دارد، از الکترود استفاده می کند. در صورتی که الکترود خراب شود و یا فاصله شعله و الکترود در اثر گرما زیاد شود، باعث خاموش شدن پکیج می شود و دیگر دستگاه پکیج روشن نخواهد شد. می توانید به وسیله انبردست به آرامی الکترود را به شعله نزدیک کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، حتماً الکترود خراب شده و یا اینکه اصلاً مشکل از الکترود نیست.

دلیل روشن نشدن پکیج معمولاً به دلیل خرابی این قطعات می باشد. بنابراین ویژگی های پکیج خود را در نظر گرفته و برای رفع مشکل روشن نماندن شعله در پکیج اقدام کنید.

۶- خراب شدن دودکش، دلیل روشن نشدن پکیج

در هنگام نصب پکیج باید حتماً فاصله استاندارد از سقف رعایت شود اگر فاصله استاندارد نبوده و مناسب نباشد، ممکن است دودکش پکیج نتواند به راحتی دود را تخلیه کند و بعد از گذشته زمان، در اثر تجمع دود، دودکش گرم شده و شکل آن تغییر پیدا کند و این باعث می شود دود نتواند به شکل درست خارج شود. دقت کنید که بیشتر پکیج ها به سنسور هایی مجهز هستند که در هنگام جمع شدن دود، فوراً دستگاه خاموش می شود و اگر شما دوباره دستگاه خود را روشن کنید باز هم به صورت خودکار دستگاه خاموش خواهد شد.

۷- زیاد گرم کردن پکیج

امکان دارد پکیج بیش از حد گرم شود و در این صورت دستگاه به شکل خودکار خاموش خواهد شد. البته شما از پکیج های دیجیتالی ممکن است بوق منقطع یا ممتد را برای چند ثانیه بشنوید و یا پیغام خطا در روی نمایشگر پکیج ظاهر شود. برای رفع مشکل گرم شدن پکیج، باید حتماً به متخصص مراجعه کنید. دلیلی که باعث بروز این مشکل می شود حتماً در کار کرد دستگاه پکیج، اختلال ایجاد می کند، پس به وسیله یک فرد متخصص باید این عیب بررسی شود.

۸- جوش آوردن پکیج

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث خاموش شدن پکیج شود، گرم شدن بیش از اندازه دستگاه است. اگر پکیج بوتان شما بیش از اندازه گرم شود، باعث خواهد شد دمای آب از حد معینی بیشتر شود. در این مواقع برای جلوگیری از خطر، دستگاه پکیج به طور خودکار خاموش خواهد شد. اصطلاحاً به این حالت می‌گویند پکیج جوش می آورد. اگر دمای آب پایین بیاید، دوباره پکیج روشن می شود.

حتما بخوانید:   عیب یابی پکیج بوتان | مشکلات رایج در پکیج بوتان

یکی از دلایلی که می تواند باعث خاموش و روشن شدن پکیج شود، جوش آوردن دستگاه پکیج است. دلایل زیادی می‌تواند باعث جوش آوردن پکیج شوند مانند: خراب شدن کلید NTC، تنظیم نبودن کلید دما، رسوب گرفتگی در مبدل ثانویه و…

در صورت بروز این مشکل باید حتماً به تعمیرکار ماهر و متخصص مراجعه کنید.

۹- خراب شدن برد پکیج

اگر مواردی که گفتیم بررسی کردید ولی دلیل روشن نشدن پکیج بوتان را پیدا نکردید، ممکن است برد و سیستم مرکزی پکیج خراب شده باشد و این یکی از مشکلات متداول در بین برندهای مختلف پکیج است. در این صورت حتماً باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

۱۰- مدار گرمایشی مسدود شده باشد.

در صورتی که رادیاتور و لوله ها مسدود شوند، فشار در مدار کم می شود. مسدود شدن لوله ها می تواند باعث روشن نشدن پکیج شود. از آنجایی که رسوبات به دلیل سختی آب به وجود می آید، می توانید برای برطرف کردن این مشکل، سخت گیر نصب کنید و یا به وسیله یک شخص حرفه ای، عملیات رسوب زدایی و اسید شویی پکیج را انجام دهید.

۱۱- خراب شدن پمپ آب دلیل روشن نشدن پکیج

همانطور که می دانید پمپ وظیفه دارد آب را در داخل مدار گرمایشی به حرکت در بیاورد. اگر پمپ بسوزد و یا خراب شود آب نمی تواند به درستی گردش کند و برد متوجه کم شدن آب شده و به پمپ اجازه نمی‌دهد که پکیج روشن شود.

پکیج بوتان

سخن پایانی

دلایل روشن نشدن پکیج معمولاً با کدهای خطا به شما نشان داده می شوند. این عیب ها را شما می توانید به وسیله برد الکترونیک به راحتی شناسایی کنید زیرا با اعلام ارور متوجه می‌شوید که کدام قسمت دچار خرابی شده است. البته به این مورد مهم باید توجه کنید که کد خطا در هر برند پکیج دیواری به یک شکل می باشد. در مدل های آنالوگ شما می توانید با چشمک زدن چراغ ها در روی پنل متوجه خطا شوید ولی در مدل های دیجیتالی با حروف انگلیسی و عدد در روی مانیتور کد خطا نشان داده می شود.

برای برطرف کردن ارور ها می توانید از دفترچه راهنمای برند مورد نظر پکیج خود استفاده کنید و در صورت نیاز حتماً باید از تعمیرکار با تجربه برای رفع مشکل کمک بگیرید.

31

چرا پکیج بوتان و ایران رادیاتور روشن نمی شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا پکیج بوتان خاموش می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x