تعمیراتتعمیرات کولر گازی

دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی

وقتی در تابستان از کولر گازی به طور مداوم و زیاد استفاده می کنید احتمال دارد که متوجه شوید مصرف برق کولر گازی شما زیاد شده است. شما باید در صورت بروز این مشکل، حتما سریعاً علت را شناسایی کنید البته بیشتر مصرف کنندگان کولر گازی با مصرف برق غیر عادی کولر خود روبرو می شوند پس نگران نباشید در این مقاله برای شما دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی را به طور کامل توضیح می دهیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل بتوانید آن را رفع کنید.

دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی چیست؟

قبل از اینکه ما دلایل بروز این مشکل را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که به هیچ وجه نگران این مشکل نباشید زیرا به راحتی می توان آن را برطرف کرد فقط شما باید روند عیب یابی را به درستی پشت سر بگذارید و اگر خودتان موفق به حل مشکل نشدید و یا اینکه مشکل تخصصی بود باید از افراد متخصص کمک بگیرید در ادامه مطالب برای شما دلایل مصرف زیاد برق به وسیله کولر گازی را بیان می کنیم:

۱- نگهداری نادرست

یکی از دلایل مهمی که باعث مصرف زیاد برق به وسیله کولر گازی می شود نگهداری نادرست از کولر است مثلاً اکثر اوقات اگر کویل های کولر گازی مسدود شده و یا اینکه مدت زیادی از تمیز کردن فیلتر گذشته باشد باعث بروز این مشکل خواهد شد و می توان گفت فیلترهای کثیف و کویل می‌توانند کار کولر را سخت کنند و باعث می شوند که فشار زیادی روی کولر وارد شده و انرژی بیشتری هم مصرف شود.

۲- قدیمی بودن کولر گازی

دلیل دیگری که احتمال دارد باعث بروز این مشکل شود سن و سال کولر است. سیستم های قدیمی به نسبت سیستم های جدید بازدهی و کارایی کمتری دارد شاید زمان آن رسیده که شما باید مدل جدیدتری از کولر گازی تهیه کنید تا انرژی کمتری مصرف شود.

۳- لوله های مسدود شده

مسدود شدن لوله های کولر گازی و یا نشتی داشتن آن باعث می شود که بازدهی دستگاه کم شده و شما احساس کنید که کولر دیگر مانند قبل خنک نمی کند در این صورت بیشتر کاربران درجه ترموستات را پایین می آورند و این باعث می شود که انرژی بیشتری مصرف شود این یکی از مواردی است که شما باید برای بررسی آن حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

۴- خراب شدن قطعات مختلف

خراب شدن بعضی از قطعات در دستگاه کولر گازی مانند کمپرسور، خازن و موتور باعث می شود که کولر گازی مصرف برق بیشتری داشته باشد اگر کارایی یک قطعه کم شود باعث می‌شود که بازدهی دستگاه هم کاهش پیدا کند مثلاً اگر موتور کندانسور در کولر شما خراب شود، موتور گرما را به خوبی از منزل خارج نمی کند عملکرد نامناسب قطعه ترموستات و موتور باعث می‌شود که موتور مجبور به کار کرد بیشتر شود در نتیجه مصرف برق زیاد شده و شما برای قبض برق باید هزینه گزافی را پرداخت کنید البته دقت داشته باشید اگر این مشکل را برطرف نکنید کولرگازی شما به طور کل از کار میفتد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فرق کولر گازی دیواری با زمینی | فرق کولر اسپیلت با پنجره ای
۵- نصب غیر اصولی آبگرمکن گازی

آخرین دلیلی که می‌تواند باعث مصرف زیاد برق توسط کولر گازی شود نصب غیر اصولی و نادرست آن است. مواردی مانند قطعات گم شده، لحیم کاری و جوش بد، اتصالات الکتریکی غلط، و اتصالات آب بندی نشده شامل این موارد می شود توصیه می کنیم در صورت بروز این مشکل به افراد با صلاحیت مراجعه کنید و حل مشکل خود را به آنها بسپارید.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کم کنیم؟

کولر گازی

برای اینکه شما مصرف برق کولر گازی خود را کم کنید باید نکات زیر را کاملاً رعایت کنید:

  1.  سعی  کنید کولرگازی تهیه کنید که با مساحت محیط و آب و هوای منطقه شما متناسب باشد.
  2.  برای نصب کولر گازی از تکنسین ماهر و مجرب کمک بگیرید.
  3.  سعی کنید از لوله کشی با طول کمتر برای نصب کولر گازی خود استفاده کنید.
  4. از عایق کاری مناسب در کولر استفاده کنید.
  5. تا جایی که برایتان امکان دارد کندانسور را در سایه و در محیط خنک نصب کنید.
  6. از کابل استاندارد برای خط برق تغذیه استفاده کنید.
  7. سعی کنید حتما محیط داخل نسبت به خارج درزبندی اصولی داشته باشد.
  8. دمای ترموستات را درست تنظیم کنید.

تنظیم دمای مناسب در کولر گازی

دمای مناسب همان آسایش دمایی می باشد که شما برای تغییر دمای محیط خود هیچ اقدامی نکنید. اگر دمای کولر شما تنظیم باشد شما نه احساس سرما خواهید کرد و نه احساس گرما، در این صورت اصطلاحاً می‌گویند که شما به آسایش دمایی رسیده اید اگر دستگاه شما زیاد کار کند باعث می شود که شما احساس سرما و لرز کنید در نتیجه مصرف برق بالا می رود و حتی بلعکس، اگر دما بیش از حد پایین بیاید کمپرسور به طور مرتب کار می‌کند تا دما را پایین نگه دارد در نتیجه به کمپرسور فشار وارد شده و مصرف برق هم بالا می رود به طور معمول دمایی که برای کولر گازی مناسب می باشد بین ۲۴ تا ۲۶ درجه است.

سعی کنید لامپ های خانه را با لامپ های کم مصرف عوض کنید و لامپ کم مصرف را جایگزین تمام لامپ های منزل کنید زیرا گرمایی که از لامپ های قدیمی تولید می شود باعث کارکرد بیشتر کولر اسپلیت و حتی مصرف برق بیشتر می شود لازم است که سریعاً برای تعویض لامپ ها اقدام کنید.

روش دیگری که می توانید گرمای داخل منزل را کم کنید این است که سطح پنجره شما نباید از سطح کل واحد بیشتر باشد اگر اینطور است برای اینکه گرمای کمتری وارد منزل شود بهتر است که از پنجره های دوجداره و یا حتی پوشش های ضد حرارت استفاده کنید این پوشش ها می تواند سطح شیشه را گرفته و از ورود گرما در تابستان و حتی از ورود سرما در زمستان به منزل جلوگیری کند.

در مورد پنجره های ساختمان به شما توصیه می کنیم سعی کنید از پنجره های upvc یا حتی شیشه های رفلکس و دوجداره استفاده کنید اگر می خواهید ساختمان خود را بازسازی کنید بهتر است که پنجره های خود را عوض کرده و از این پنجره ها استفاده کنید زیرا این پنجره ها باعث می شود که هوای گرم و سرد و حتی صدا و ذرات گرد و غبار وارد منزل نشود و شما محیطی امن و با آرامش داشته باشید.

نصب کردن سایبان برای کندانسور کولر گازی

برای اینکه شما یونیت خارجی دستگاه خود را نصب کنید باید سعی کنید این دستگاه را در قسمتی نصب کنید که کمتر در معرض نور خورشید باشد و برای این منظور قسمت شمالی ساختمان بهترین گزینه است ولی اگر بتوانید دستگاه را در زیر سایه درخت نصب کنید که هوای آن خنک باشد بهتر است ولی اگر سایبانی برای آن وجود ندارد بهتر است خودتان یک سایه بان مناسب تهیه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارورهای کولر گازی دلونگی Delonghi | نمایندگی کولر گازی دلونگی

تمیز کردن فیلتر در کولر گازی

همانگونه که می دانید فیلتر ها نقش بسیار مهمی در دستگاه کولر گازی دارند اگر گرد و غبار، دوده و یا پرزی روی فیلترها را بگیرد باعث می شود که کارکرد دستگاه شما مختل شود و فشار زیادی به دستگاه وارد شده و به آن آسیب برساند البته دستگاه های امروزی چراغ های هشدار کثیفی فیلتر دارند و شما می توانید در هنگام مشاهده کثیفی فیلتر آن را تمیز یا تعویض کنید این چراغ ها نشان دهنده این است که فیلتر در کارکرد کولر شما بسیار اهمیت دارد تمیزی فیلتر را جدی بگیرید و به طور مرتب آن را بررسی کنید.

از هدر رفتن هوای خنک جلوگیری کنید

همیشه سعی کنید در منزل از هدر رفتن هوای خنک که توسط کولر گازی ایجاد شده جلوگیری کنید وقتی شما در هنگام روشن بودن کولر گازی پنجره ها را باز می گذارید این کار باعث می‌شود که سرما از منزل خارج شده و گرمای بیرون وارد منزل شما شود. کولر در این حالت برای خنک کردن محیط بیشتر کار می کند و مصرف برق هم بیشتر می شود پس سعی کنید برای اینکه به دستگاه شما آسیبی وارد نشود و هم در مصرف برق صرفه جویی کرده باشید از به هدر رفتن هوای خنک داخل منزل جلوگیری کنید.

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی

کولر گازی

اگر مواردی که برای شما در بالا ذکر کردیم رعایت کردید ولی باز هم مصرف برق کولر گازی شما زیاد بود، شما می توانید از دستگاه جانبی کاهش مصرف برق در کولر های گازی استفاده کنید نصب این دستگاه بسیار آسان است و تا حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مصرف برق را کم می کند خوشبختانه شما می‌توانید در اکثر کولرهای گازی اسپیلت و پنجره ای از این دستگاه استفاده کنید. بدنه این دستگاه غیر قابل اشتعال و ضد ضربه است و با استانداردهای CE و UL هم مطابقت کامل دارد این دستگاه هوشمند بوده و باعث خاموش شدن به موقع کولر گازی  می‌شود تا از به هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

مقدار مصرف برق کولر گازی در حالت فن

برخلاف آنچه مردم تصور می کنند فن در کولر گازی فقط حالت پنکه ندارد بلکه این قطعه از فناوری های پیشرفته ای برخورد است. اگر شما کولر گازی خود را روی حالت فن بگذارید مصرف برق کولر ۱۵۰ وات خواهد شد در صورتی که اگر دستگاه شما در حالت عادی کار کند ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می کند.

سخن آخر:

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما در مورد مصرف برق کولر های گازی مطالبی را بیان کردیم و دلایل مصرف بالای برق کولر گازی را هم برایتان توضیح دادیم اگر موارد بالا را کاملاً رعایت کنید حتماً مصرف برق کولر شما پایین خواهد آمد ولی اگر بازهم با قبض سنگین برق روبرو شدید همان طور که گفتیم می توانید از دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی استفاده کنید از این دستگاه می توانید هم در کولر های گازی اسپلیت و هم پنجره ای استفاده کنید این دستگاه بسیار مقرون به صرفه است و مصرف برق کولر گازی شما را تا حد زیادی پایین می آورد.

دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه مصرف برق کولر گازی را کم کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا