تعمیرات کولر گازی

آموزش پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی | معانی نوشته های روی کمپرسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در همه کمپرسور ها بر روی بدنه یک برچسب است که به آن پلاک یا برچسب فنی می گویند. در این برچسب ها اطلاعات بسیار مفیدی را درباره ی مهم ترین ویژگی های کمپرسور بیان شده است که از جمله آن ولتاژ و نوع گاز دستگاه است. تعمیرکاران می توانند از این اطلاعات استفاده ی زیادی نمایند. برای اینکه بتوانید اطلاعات موجود در برچسب دستگاه را بخوانید باید در رابطه با پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی آموزش دیده باشید.

روش پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی

دو این قسمت از برچسب دو کمپرسور مختلف از کولر های گازی برند سامیونگ تصاویری را برای شما قرار داده ایم و در ادامه اطلاعات ذکر شده در این نمونه ها را برای شما شرح می دهیم.

باید بیان کنیم که اطلاعات موجود در این برچسب های کولر گازی در تمامی برند های کولر یکی است و احتمال دارد تغییرات اندکی را داشته باشد. با توجه به این موضوع از این تفسیر می توانید برای پلاک خوانی کمپرسور تمامی کولر های گازی استفاده نمایید.

The meaning of the technical label of the air conditioner compressor 768x656 1

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی

ولتاژ کمپرسور کولر گازی تک فاز است یا سه فاز

قسمت های ۱ و ۷ که در تصاویر بالا می بینید تعداد فاز کمپرسور و ولتاژ دستگاه را به شما نشان می دهند. در تصویر اول طبق چیزی که در بخش اول معین شده است موتور این دستگاه از برق تک فاز ac استفاده می کند و ولتاژ آن ۲۲۰ تا ۲۴۰ ۵۰Hz می باشد. به همین دلیل در زمان بررسی باید دقت کنید که ولتاژ دستگاه از این اعداد بیشتر نگردد.

اما در تصویر دوم از موتور کولر گازی که با عدد ۷ به نمایش در آمده است. نشان دهنده این است که این دستگاه از برق ۳ فاز ac استفاده می کند و ولتاژ کمپرسور ۳۸۰ تا ۴۲۰ ۵۰Hz می باشد.

در زمانی که می خواهید یک کمپرسور ۳ فاز را نصب کنید باید دقت نمایید که تمامی این فاز ها باید به درستی نصب گردند. زیرا اگر سیم های فاز کمپرسور را جا به جا نصب کنید دستگاه نمی تواند کار کند. به همین دلیل باید در زمانی که سیم های کمپرسور کولر گازی را باز می کنید دقت نمایید که جا و رنگ سیم های کمپرسور را حفظ کنید و در زمان نصب دستگاه سیم ها را درست نصب نمایید. برای به یاد داشتن اتصال درست سیم ها پیشنهاد می کنیم در زمان باز کردن سیم ها یک عکس از آن ها بیاندازید.

روش خواندن نوع گاز کمپرسور در پلاک خوانی کمپرسور

در تصویر اول در قسما ۳ آن به گازی که در کمپرسور استفاده شده است اشاره می کند که نشان می دهد این دستگاه با گاز R22  سازگار می باشد.

تشخیص محافظت در برابر حرارت کمپرسور با علامت اختصاری Thermally protected

در تصویر اول طبق چیزی که در قسمت ۴ نشان داده می شود عبارت Thermally protected نشان می دهد که دستگاه دارای محافظت حرارتی است. به این معنا است که  اگر حرارت کمپرسور به هر دلیلی بالا رود  با کمک یک قطعه در دستگاه به اسم  overload Protector که به اختصار (olp) نامیده می شود و معنای آن محافظت در برابر اضافه بار است، قابل کنترل است و باعث می گردد کمپرسور تا زمانی که به حالت عادی برگردد قطع می گردد. که در تصویر بخش ۶ نشان دهنده آن است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه نصب و راه اندازی کولر گازی اجنرال

در این دستگاه اورلود استفاده شده است که به عنوان یک رله حرارتی بی متال مورد استفاده است و اگر کمپرسور دستگاه به هر دلیلی داغ شود و حرارت آن از حد مجاز عبور کند جریان برق دستگاه قطع می گردد و تا زمانی که شرایط به حالت اولیه برگردد و دوباره به کمپرسور اجازه روشن شدن داده شود.

معنای اصطلاح بی متال، دو فلز است:

  • در زبان یونانی معنای کلمه بی ۲ است و معنای کلمه متال فلز می باشد.
  • این فلز های غیر همجنس هستند و در مواقعی که به آنها حرارت داده شود از یکدیگر فاصله می گیرند که موجب می گردد جریان برق قطع شود و زمانیکه سرد شوند دوباره باعث اتصال جریان برق می گردد.

با محیط زیست سازگار است (RoHS Compliant)

به احتمال زیاد در زمان خرید وسایل برقی، لوازم خانگی و یا سخت افزاری با کلمه ی (RoHS Compliant) بر روی وسایل رو به رو شده اید. آیا از معنا و مفهوم این عبارت آشنا هستید؟ در ادامه به صورت کامل آن را شرح داده ایم.

معنی کلمه RoHS  که بر روی برچسب کمپرسور ذکر می گردد، چیست
عبارت Restriction of Certain Hazardous Substances را به اختصار RoHS می نامند، در تصویر قسمت ۵ نشان دهنده آن است. در اصل این عبارت قانونی را معرفی می کند که در قاره اروپا وضع نموده اند و طبق توافقات انجام شده در محصولات الکترونیکی به ویژه قطعات کامپیوتری استفاده از ۶ ماده خطرناکی که بسیار مضر برای سلامتی انسان هستند، را منع کرده اند. این ۶ عنصر به شرح زیر است: جیوه، کادمیوم، سرب،  PBB، BDE و کرومیوم.
نام دیگر RoHS Compliant در جهان Lead-Free نیز می باشد. البته باید ذکر کرد که عبارت اولی معنای کامل تری را می رساند. در اول جولای سال ۲۰۰۶ برای اولین بار به مرحله اجرا رسید و بعد از آن هر محصولی که گواهینامه RoHS Compliant را نداشت اجازه فروش در بازار های اروپا را نداشتند.

به این علت تولیدکنندگان این دسته از وسایل الکتریکی باید تمامی مواردی که در بالا ذکر شدند را در تولید محصولات خود استفاده نمی کردند تا بتوانند مجوز های مورد نیاز را برای فروش در بازار های جهانی و اروپا به دست آورند.

نوشته های موجود بر روی برچسب کمپرسور کولر گازی به چه معنا است

در جدول زیر دیگر توضیحاتی که در برچسب کمپرسور موجود است را برای شما شرح داده ایم:

عبارت های موجود بر روی برچسب کمپرسور شرح توضیحات
RATED CURRENT این گزینه آمپر مصرفی کولر گازی را نشان می دهد.
rated capacity این گزینه ظرفیت دستگاه کولر گازی را نشان می دهد.
Class Climate این گزینه کلاس آب و هوایی را در کولر گازی نشان می دهد.
outdoor unit weight این گزینه وزن کولر گازی را نشان می دهد.

در پلاک کولر گازی نرخ جریان مصرفی چیست (RATED CURRENT)

این اصطلاح در حالت فول لود آمپر مصرفی کولر گازی را نشان می دهد، به راحتی می توانید با استفاده از اطلاعات روی برچسب آمپر مصرفی کولر گزای را به دست آورید. برای این کار باید عدد مربوط به ظرفیت دستگاه را ۳ صفر کم کرده و عدد باقی مانده را بر ۲ تقسیم نمایید.

به طور مثال وقتی کولر گازی ۱۲۰۰۰ است و سه صفر آن را حذف نمایید عدد ۱۲ باقی می ماند  که وقتی آن را بر عدد ۲ تقسیم نمایید پاسخ عدد ۶ می شود. همچنین دستگاهی که ۲۴۰۰۰ است آمپر مصرفی آن ۱۲ می شود. این مقدار به صورت تقریبی است و اگر بر روی پلاک اعداد مربوط به آمپر دستگاه را بررسی نمایید متوجه خواهید شد که عدد به دست آمده تقریبا به عدد ذکر شده روی پلاک نزدیک است.

Rated Power Input

این عبارت نشان دهنده توان مصرفی کولر گازی است و با پول برق دستگاه رابطه مستقیمی دارد. بعضی از افراد عدد این مقدار را با توان برودتی دستگاه کولر گازی اشتباه می کنند در صورتی که این دو عدد با یکدیگر کاملا فرق دارند.

جریان حداکثر کولر گازی یا Max Current

دقت نمایید که آمپر نرمال را با آمپری که بر روی دستگاه ذکر شده است اشتباه نگیرید. عدد نوشته شده در کنار این عبارت حداکثر جریان کولر گازی را نشان می دهد و هر چقدر که جریان دستگاه شما نزدیک به این عدد باشد به معنای آن است که دستگاه نزدیک به شرایط اورلود شده است.

در پلاک کولر گازی عبارت Noise به معنی سطح صدا است

این عبارت سطح صدایی که دستگاه تولید می نماید را نشان می دهد و بر حسب دسیبل این مقدار را نشان می دهند. البته مقدار این صدای تولید اگر نصب دستگاه به صورت غیر اصولی انجام گیرد امکان دارد بیشتر نیز گردد. به همین دلیل باید در زمان نصب کولر گازی از نصاب های حرفه ای و کار بلد کمک و راهنمایی بگیرید.

ظرفیت گرمایشی کولر گازی یا Heating Capacity

در کولر گازی هایی که حالت گرمایش دارند این عبارت را مشاهده می کنید و همانند قسمت سرمایشی دستگاه دارای اطلاعاتی به ویژه آمپر مصرفی، ظرفیت گرمایشی و توان ورودی دستگاه را در حالت گرمایشی به نمایش نشان می دهد.

در پلاک کولر گازی وزن و نوع گاز با عبارت REFRIGERANT نشان داده می شود

این عبارت در کولر های گازی نشان می دهد که در دستگاه چه نوع گازی استفاده شده است و همچنین مقدار آن را نیز نشان می دهد. این مقدار به صورت معمول بر حسب کیلوگرم مشخص می گردد.

نتیجه گیری

روش پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی و اطلاع از معانی مربوط به نوشته های ذکر شده بر روی برچسب کمپرسور را در این متن شرح دادیم. در حقیقت یکی از اصلی ترین قطعات کولر گازی که به عنوان قلب دستگاه نیز به حساب می آید، کمپرسور می باشد. کمپرسور وظیفه دارد گاز مبرد را متراکم کرده و از کویل های تبخیر کننده دستگاه خارج گردد. در اصل کمپرسور وظیفه دارد که فشار گاز مبرد کولر گازی را بالا ببرد تا به اندازه ای که برای به جریان انداختن مبرد این اختلاف فشار کافی باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

معانی برچسب روی کمپرسور کولر گازی

امتیاز سردبیر - ۹۸%

۹۸%

مجموع امتیازات

در این مقاله با پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی آشنا می شوید که به شناخت بهتر دستگاه کمک می کند.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا