مجله لوازم خانگی

نحوه قرار دادن و تنظیم نمودن درست اجزای همزن برقی | همزن برقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همزن برقی یا همان میکسر وسیله ای پر کاربرد است که جهت تهیه انواع خمیر مورد استفاده قرار می گیرد. همزن برقی در رده لوازم خانگی که با برق کار می کنند قرار دارد و همواره به کمک آن می توان انواع مواد غلیظ و یا رکیک را با یکدیگر ترکیب و مخلوط نمود به طوری که مواد یکدست شوند. همزن برقی به دو دسته دستی و ایستاده یا همان کاسه ای تقسیم می شود که همزن برقی دستی هنگام استفاده باید در دست قرار گیرد و می توان آن را به راحتی جابجا نمود اما همزن رومیزی ( ایستاده ) دارای پایه است و احتیاجی به در دست گرفتن ( دخالت دست ) ندارد بلکه باید مواد را در کاسه آن ریخت و آن را روشن نمود تا مواد را ترکیب نماید. همزن برقی های کاسه ای به دلیل موتور قوی خود همواره می توانند سفت ترین خمیرها را هم بزنند اما همزن های برقی دستی اینگونه نیستند و از موتور ضعیف تری برخوردار می باشند. همزن های برقی دستی در هنگام استفاده باید در دست قرار بگیرند و با حرکت دست مواد را ترکیب کنند که کار کردن با آنان بسیار آسان است. یکی از مزیت های همزن های برقی دستی این است که فضای کمی را اشغال می کنند و همواره می توان آنها را درون کابینت جاسازی نمود اما همزن های برقی کاسه ای اینگونه نیستند بلکه به دلیل وزن و حجم خود باید بر روی کابینت یا فضایی بزرگ قرار بگیرند. همزن های برقی کاسه ای همواره دارای اجزای متفاوتی هستند که باید طریقه تنظیم نمودن و قرار دادن هر کدام از این اجزا را در سر جای خود یاد گرفت و با این اجزا آشنایی پیدا نمود.

اجزای همزن برقی کاسه ای

۱: دکمه های همزن برقی کاسه ای:

همزن های برقی کاسه ای دارای دو دکمه هستند که با فشار دادن دکمه ی اول سری های همزن آزاد می گردند و با دکمه دوم نیز سرعت همزن تنظیم می گردد.

۲: کاسه همزن برقی کاسه ای:

کاسه همزن یا همان میکسر که جزو یکی از اصلی ترین اجزای این وسیله برقی به شمار می آید محلی است که مواد مورد نظر در آن ریخته می شوند و در آنجا با یکدیگر ترکیب می گردند. جنس کاسه همزن های برقی استیل است و دارای ظرفیتی متفاوت می باشد از این رو باید همزن کاسه ای متناسب با ظرفیت مورد نظرتان را انتخاب کنید به علاوه واحد ظرفیت همزن های کاسه ای لیتر می باشد.

طریقه برداشتن و قرار دادن کاسه همزن برقی کاسه ای در سر جای خود:

کاسه ی این نوع همزن ها همواره دارای قابلیت قرار دادن و برداشتن از سر جای خود می باشد که برای جابجا کردن آن باید اقدامات زیر را انجام داد:

 • ابتدا دستگاه را خاموش کرده ( سرعت دستگاه را بر روی صفر گذاشته ) و از برق بکشید
 • اهرم قفل شونده همزن را در حالت Unlock قرار دهید و سر موتور را به سمت عقب هدایت نمایید با انجام این کار جا برای قرار دادن کاسه باز می گردد.
 • کاسه را بر روی محل خود یا همان صفحه قرار دهید و آن را بر جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 • در صورتی که قصد برداشتن کاسه همزن را دارید، کاسه را بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ظرفشویی چی بخریم | ماشین ظرفشویی ایرانی یا خارجی

۳: درپوش همزن برقی کاسه ای:

درپوش همزن برقی کاسه ای یک قطعه بسیار کاربردی است چرا که بر روی کاسه همزن قرار می گیرد و مانع پاشیدن مواد به بیرون و محیط اطراف می شود به علاوه درپوش دارای یک دهانه است که می توان در حین روشن بودن همزن از طریق آن دهانه مواد را به دستگاه اضافه نمود.

طریقه نصب و جدا نمودن درپوش همزن برقی کاسه ای:

درپوش همزن های برقی کاسه ای را همواره می توان نصب و یا جدا نمود که برای این کار باید به روش زیر عمل نمود.

 • طبق روال همیشگی ابتدا دکمه کنترل سرعت را در حالت صفر قرار دهید و بعد همزن را از برق بکشید.
 • تیغه های مورد نظر را به روش گفته شده نصب کنید.
 • درپوش را بر روی کاسه همزن قرار دهید و قسمت تحتانی آن را درون کاسه به خوبی محکم نمایید.
 • برای برداشتن درپوش نیز باید دکمه سرعت در حالت صفر قرار داشته شود و دستگاه نیز از برق کشیده شود.
 • سپس قسمت جلویی درپوش به سمت بالا کشیده شود تا درپوش از کاسه ی همزن جدا گردد.

۴: تیغه های همزن برقی کاسه ای:

همزن برقی های کاسه ای دارای دو نوع تیغه ی مسطح و چنگک خمیر یا همان سیمی هستند که وظیفه ی تیغه ها هم زدن خمیر و ترکیب نمودن مواد با یکدیگر است.

 

همزن برقی طریقه ی کار کردن با تیغه های همزن برقی کاسه ای:

برای جدا کردن، تعویض و یا قرار دادن تیغه ها در سر جای خود، ابتدا اهرم کنترل سرعت را در حالت صفر قرار دهید و همزن برقی کاسه ای را از برق بکشید، سپس به روش زیر عمل نمایید:

 • اهرم قفل کننده را در حالت Unlock قرار دهید و سر موتور را به آرامی به سمت بالا هدایت کنید.
 • برای قرار دادن تیغه ها در سر جای خود باید محور آنها را پیدا نموده و تیغه را درون محور قرار دهید سپس محکم تیغه ها را بفشارید و آنان را به سمت راست بچرخانید، با چرخاندن تیغه ها به سمت راست، همزن در پینی که در قلاب موجود است قفل می شود.
 • برای تعویض یا جدا نمودن تیغه ها، آنها محکم به سمت بالا بفشارید و سپس به سمت چپ بچرخانید تا تیغه ها از محور خارج شوند.

۵: اهرم کنترل نمودن سرعت همزن برقی کاسه ای:

برای استفاده از این اهرم باید همزن برقی کاسه ای را به برق بزنید و ابتدا از سرعت خیلی کم برای مخلوط کردن مواد استفاده کنید سپس در صورت نیاز کم کم سرعت را زیاد نمایید. همزن برقی دارای ۶ سطح سرعت متفاوت است که عبارتند از:

سرعت سطح ۱، همزن مسطح STIR: مناسب جهت تهیه خمیر همانند ترکیب آردها با یکدیگر

سرعت سطح ۲، همزن مسطح و چنگک خمیر Slow mixing: میکس و تهیه خمیرهای شل و آبدار همچون شکلات

سرعت سطح ۴، همزن سیمی و مسطح Mixing/Beating: ترکیب خمیرهای نیمه سنگین همچون شکر و سفیده تخم مرغ

سرعت سطح ۶، همزن سیمی و مسطح Beating/Creaming: هم زدن خمیر همانند خمیر کیک با سرعت تقریبا بالا

سرعت سطح ۸، همزن مسطح Fast Beating/Whipping: ترکیب مواد تقریبا شل و رو به متوسط مثل خامه و سفیده تخم مرغ

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب‌یابی و تعمیر خردکن برقی|مشکلات رایج خردکن برقی

سطح سرعت ۱۰، همزن مسطح Fast Whipping: ترکیب مواد شل مثل تخم مرغ و خامه کم به علاوه سیب زمینی له شده

۶: سر موتور همزن برقی کاسه ای:

سر موتور همان قسمتی است که بر روی کاسه همزن برقی کاسه ای قرار می گیرد و دارای قابلیت بالا و پایین آوردن است. با بالا و پایین آوردن سر موتور می توان کاسه همزن را بر سر جای خود قرار داد یا آن را برداشت.

طریقه تنظیم نمودن سر موتور همزن برقی کاسه ای:

همانطور که گفته شد سر موتور را می توان به سمت بالا یا پایین هدایت نمود و برای این کار باید به روش زیر عمل نمود.

 • برای بالا بردن سر موتور باید اهرم قفل کننده را در حالت Unlock قرار داد و سپس سر موتور را به سمت بالا هدایت نمود.
 • بعد از بالا بردن سر موتور اهرم همزن برقی کاسه به صورت خودکار قفل می شود یا در حالت Lock قرار می گیرد تا همواره سر موتور بالا بماند و به سمت پایین حرکت نکند.
 • برای پایین آوردن سر موتور باید باید اهرم قفل کننده را مجددا در حالت Unlock قرار دهید و به آرامی اقدام به پایین آوردن سر موتور نمایید.
 • پس از پایین آوردن سر موتور اهرم قفل کننده مجددا به صورت خودکار در حالت Lock ( قفل ) قرار می گیرد.

همزن برقی چه علائمی نشان دهنده این است که همزن برقی کاسه ای نیاز به تنظیم دارد؟

هنگامی که دستگاه نتوانست مواد غذایی را به خوبی با یکدیگر ترکیب کند یا تیغه های همزن با کف کاسه برخورد کردند دستگاه باید تنظیم شود چرا که این علائم نشان دهنده تنظیم نبودن همزن برقی کاسه ای است از این رو باید برای تنظیم مجددا دستگاه اقدام نمایید.

چگونه می توان فاصله بین همزن و کاسه را تنظیم نمود؟

اگر فاصله بین همزن و کاسه تنظیم نباشد همزن در حین انجام کار با کاسه برخورد می کند و سبب ایجاد استهلاک می گردد پس برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید فاصله بین همزن برقی کاسه ای تنظیم گردد. برای تنظیم این فاصله باید یکسری اقدامات را انجام داد که این اقدامات به ترتیب عبارتند از:

 • اهرم کنترل سرعت را در حالت صفر قرار دهید و دستگاه را از برق بکشید.
 • در صورت پایین بودن همزن، سر موتور را به آرامی به سمت بالا حرکت دهید و پیچ را اندکی بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا همزن مسطح بالا برود و به کف کاسه برخورد نکند.
 • در صورت بالا بودن همزن، سر موتور را به آرامی به سمت پایین حرکت دهید و پیچ را بر جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا تیغه تا سطح کاسه قرار گیرد و با کف آن برخورد نکند.

سخن پایانی

به طور کلی همزن برقی یک وسیله بسیار پر کاربرد و کارآمد در آشپزخانه است که همواره می تواند در کمترین زمان ممکن چندین ماده غذایی را با یکدیگر ترکیب نماید و برای کار کردن با آن باید با سایر قطعات و طریقه ی وصل و جدا نمودن این قطعه ها آشنایی پیدا کرد تا در صورت تنظیم نبودن بتوان آنان را تنظیم نمود اما در صورتی که قادر به تنظیم نمودن دستگاه نبودید با تعمیرکار متخصص جهت تنظیم همزن برقی کاسه ای تماس حاصل فرمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تنظیم نمودن درست اجزای همزن برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه قرار دادن و تنظیم نمودن درست اجزای همزن برقی | همزن برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا