مجله لوازم خانگی

دلایل مهم بخار نکردن اتو بخار و روش‌های رفع مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کم شدن بخار و یا بخار نکردن در اتو بخار، می‌تواند جزو مشکلات رایج این دستگاه باشد که احتمال دارد به دلایل مختلفی مانند خراب شدن بعضی از قطعات مثل ترموستات، ایجاد رسوبات در داخل مخزن، تنظیمات غلط دما و… رخ دهد. در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل بخار نکردن اتو بخار پرداخته و روش رفع آن را هم برایتان توضیح خواهیم داد.

دلایل مهم بخار نکردن اتو بخار

شاید سوال کنید که چرا اتو، بخار تولید نمی‌کند؟ معمولاً وقتی این سوال را می‌پرسید که برای اتو کردن لباس، دکمه بخار دستگاه را فشار می‌دهید ولی بخاری از آن بیرون نمی‌آید. باید بگوییم اگر متوجه شدید که بخار تولیدی در دستگاه کاهش پیدا کرده و یا اینکه اتوی شما اصلاً بخاری تولید نمی‌کند، به هیچ وجه نگران نباشید زیرا به راحتی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

معمولاً استفاده غلط از اتو بخار باعث می‌شود شما با این مشکل مواجه شوید. با رعایت بعضی از نکات ساده می‌توانید از خراب شدن دستگاه اتو خود جلوگیری کنید. البته گاهی ممکن است مشکل جدی بوده و برای رفع آن نیاز به تخصص و دانش فنی داشته باشید در این صورت بهتر است دستگاه خود را جهت تعمیر به تعمیرکار ماهر بسپارید.

دلایل زیادی باعث می‌شود که اتو، بخار تولید نکند. البته این مشکل گاهی ممکن است باعث بروز مشکلات جدی‌تری شود مانند سوختن لباس در هنگام اتوکشی. پس بهتر است که سریعاً برای تعمیر اتو بخار خود اقدام کنید.

از مهمترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اگر آب در داخل مخزن اتو کم باشد شما شاهد کم بودن بخار در اتو خواهید شد.
 2. امکان دارد دلیل بخار نکردن دستگاه، تنظیمات غلط اتو باشد.
 3. وجود رسوبات دلیل دیگر بخار نکردن اتو است.
 4. خراب شدن ترموستات و قطعات دیگر اتو هم می‌تواند باعث شود اتو شما بخار تولید نکند.

بخار نکردن اتو بخار

نحوه رفع مشکل بخار نکردن اتو بخار

در ادامه شما را با دلایل بخار نکردن اتو و روش رفع مشکل به طور کامل آشنا خواهیم کرد:

۱- کم بودن آب در داخل مخزن اتو

همانطور که می‌دانید اتوهای بخار دارای مخزنی هستند که آب در داخل آن باید از اندازه تعیین شده کمتر نباشد زیرا در غیر این صورت اتو قادر به تولید بخار نخواهد بود. البته دقت داشته باشید که اگر در آب در داخل مخزن بیش از اندازه باشد در هنگام اتو کردن لباس، ممکن است آب از اتو نشت کرده و لباس شما کاملاً خیس شود پس باید حتماً آب را به اندازه لازم در داخل مخزن بریزید.

برای رها شدن از این مشکل می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • قبل از اینکه اتو کردن را شروع کنید، باید آب داخل مخزن را کنترل کرده و به اندازه حجم لباس‌هایتان داخل آن آب بریزید.
 • دقت داشته باشید که مخزن باید به اندازه لازم آب داشته باشد، زیرا آب بیش از حد هم باعث نشت آب از اتو و در نتیجه خیس شدن لباس‌ها خواهد شد.
 • اگر آب اتو کم باشد، ممکن است در هنگام اتوکشی آب تمام شده و بخار لازم تولید نشود. تمام شدن آب مخزن می‌تواند باعث خرابی پمپ هوای دستگاه شود، پس توجه به مقدار آب مخزن اهمیت زیادی دارد.
 • اگر تصمیم به اتو کردن لباس‌های زیادی گرفتید، در هنگام اتوکشی حتماً مخزن را چک کرده و در صورت نیاز دوباره آن را پر کنید.
 • جهت جلوگیری از تشکیل رسوب و خراب نشدن دستگاه بهتر است بعد از اینکه کارتان تمام شد حتماً آب مخزن اتو را تخلیه کنید.
 • در صورتی که آب داخل مخزن برای مدت طولانی باقی مانده باشد، باعث خرابی اتو و تشکیل رسوبات در داخل آن می‌شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر بخارشوی جانسون Johnson

۲- تنظیم نادرست و غلط دما

تمام اتوها دمایی برای تولید کردن بخار دارند که در روی اتو و قسمت تنظیم درجه، تمام دماها مشخص شده است. اگر اتو را در درجه پایین تنظیم کنید، مطمئناً از حداقل دما استفاده شده و اتو بخار نخواهد کرد.

پس دقت کنید که وقتی لباس‌های جنس ابریشم و پلاستیک را اتو می‌کنید، باید از حرارت کم استفاده کنید ولی در این صورت قادر نیستید که از خاصیت بخار دستگاه هم استفاده کنید.

 • هنگامی که اتوی بخار شما بخار تولید نکرد، ابتدا دمای دستگاه را چک کنید.
 • پایین بودن درجه دستگاه می‌تواند باعث تولید نکردن بخار شود.
 • حتماً باید درجه دمای اتوی بخار، بر اساس جنس پارچه تنظیم شده باشد.
 • برای پارچه‌های پلاستیکی و ابریشمی، باید اتو را در روی حرارت کم قرار داده و از قابلیت بخار اتو هم نمی‌توانید در این موارد استفاده کنید.

۴- ایجاد رسوب در اتو دلیل کم بودن بخار

دستگاه‌هایی مانند اتوی بخار که برای استفاده به آب نیاز دارند، معمولاً در معرض رسوب زیادی قرار می‌گیرند زیرا کاربران به جای اینکه از آب مقطر یا آب جوشیده در این دستگاه‌ها استفاده کنند، از آب شیر استفاده می‌کنند که املاح معدنی زیادی دارد.

این کار باعث خواهد شد آهک در داخل اتو ایجاد شده و مهم‌ترین دلیل بخار نکردن و یا حتی بخار کم اتو باشد. وجود رسوب و یا همان آهک داخل منافذ اتو، باعث می‌شود از تولید بخار در دستگاه جلوگیری شود و علاوه بر آن ممکن است بخارهایی که از اتو خارج می‌شود همراه با آهک بوده و لباس‌هایتان را کثیف کند.

با توجه به مواردی که گفتیم متوجه شدید که اتو هم مثل دستگاه‌های دیگر به تمیز کردن نیاز دارد و باید به موقع تمیز و جرم‌گیری شود. شما می‌توانید با رعایت بعضی از نکات ساده مثل استفاده از آب مقطر یا جوشیده شده در مخزن اتو، از بروز مشکلات جدی در دستگاه جلوگیری کنید.

 • رسوب گرفتگی که یکی از دلایل مهم برای کم شدن بخار در اتو است.
 • تمیز نکردن رسوبات و استفاده از آب معمولی به جای آب جوشیده یا مقطر، باعث ایجاد رسوبات در دستگاه اتو بخار می‌شود و منافع خروج بخار را هم مسدود می‌کند.
 • برای اینکه رسوبات را در داخل مخزن اتو از بین ببرید، بهتر است مخزن را تا نصفه از سرکه و آب پر کنید و بعد دستگاه را روشن کرده و یک پارچه را آنقدر اتو کنید تا رسوبات از داخل اتو خارج شوند.
 • بعد از اینکه آب داخل مخزن خالی شد، باید آن را کامل خالی کرده و دوباره داخل آن را آب تمیز پر کنید و اتوکشی را ادامه دهید تا جایی که سرکه‌های داخل مخزن کاملاً از آن خارج شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سینک گرانیتی انتخابی مناسب برای بازسازی آشپزخانه

۴- خراب شدن ترموستات دلیل بخار نکردن اتو

دلیل دیگری که می‌تواند باعث شود اتوی شما بخار تولید نکند، خرابی ترموستات می‌باشد. اگر موارد بیان شده را بررسی کردید و مشکلی نبود و هنوز هم اتوی شما بخار نمی‌کرد، ممکن است ترموستات خراب شده باشد.

ترموستات یکی از قطعات بسیار با اهمیت در اتو بوده که المنت را در اتو قطع و وصل کرده و دمار را در دستگاه ثابت نگه می‌دارد و باعث می‌شود دما در یک محدوده ثابت باقی بماند. استفاده طولانی مدت از اتو باعث خرابی این قطعه می‌شود. خراب شدن ترموستات باعث می‌شود که تنظیم دما دچار مشکل شده و اتو شما بخار تولید نکند.

اگر مشکل از خرابی ترموستات بود باید به روش زیر عمل کنید:

 • در اولین مرحله تنظیمات ترموستات را خوب چک کنید، شاید مشکل ترموستات مشکلی جزئی باشد.
 • اگر با چک کردن ترموستات مشکل اتو حل نشد، بهتر است آن را باز کرده و تمام قسمت‌های آن را بررسی کنید.
 • در صورت امکان می‌توانید قطعه ترموستات را تعمیر کنید.
 • اگر تعمیر ترموستات امکان نداشت، باید آن را تعویض کرده و ترموستات سالم و جدید نصب کنید.
 • توصیه می‌کنیم اگر مهارتی در تعمیرات اتو ندارید بهتر است با تعمیرکار ماهر برای این منظور تماس بگیرید.

نکات مهم برای جلوگیری از کم شدن بخار در اتو بخار

شما می‌توانید با رعایت نکات ساده اما مهم، طول عمر اتوی خود را افزایش داده و از بروز مشکلاتی مانند بخار نکردن اتو هم جلوگیری کنید. رعایت موارد زیر اهمیت زیادی دارد:

 • در هنگام اتوکشی حتماً به جنس پارچه و مارک روی لباس توجه کنید و با توجه به آن، درجه ترموستات را در اتو تغییر بدهید.
 • در هنگام پر کردن مخزن اتو، اندازه استاندارد را رعایت کنید. نه آنقدر کم آب در مخزن بریزید که آب آن زود تمام شده و با مشکل مواجه شوید و نه آنقدر محفظه را پر کنید که آب از اتو نشت کند.
 • برای اتوی بخار حتماً از آب مقطر و یا آب جوشیده شده استفاده کنید تا از ایجاد رسوبات در دستگاه جلوگیری کرده باشید.
 • بعضی از لباس‌ها ممکن است دارای قسمت‌های فلزی و یا حتی دکمه‌های فلزی باشند. بهتر است در هنگام اتو کردن مراقب باشید تا این فلزات به سطح اتو آسیب نزند.
 • بعد از اینکه کار اتو کردن شما تمام شد، محفظه آب دستگاه را کاملاً خالی کنید زیرا اگر آب برای مدت زیاد در داخل مخزن باقی بماند باعث زنگ زدگی و حتی خراب شدن دستگاه خواهد شد.

بخار نکردن اتو بخار

سخن پایانی

معمولاً برای خرید لباس هزینه زیادی پرداخت می‌شود پس لازم است جهت جلوگیری از آسیب دیدگی لباس‌ها و بهتر اتو شدن آنها، کاملاً دقت کرده و نکات مهمی را هم رعایت کنید.

اگر اتو بخار نکند، کیفیت اتوکشی پایین آمده و لباس‌ها خوب صاف نمی شوند. در این مقاله از آی بک امداد شما را با دلایل رایج بخار نکردن اتو به طور کامل آشنا کرده و روش‌های رفع آن را هم برایتان توضیح دادیم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده باشد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل مهم بخار نکردن اتو بخار و روش‌های رفع مشکل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای جلوگیری از کم شدن بخار در اتو بخار

امتیاز کاربر: ۳.۴۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا