تعمیرات کولر گازی

طریقه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به زبان ساده

طریقه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به زبان ساده | ریست کردن ترموستات کولر پنجره‌ای

یکی از مشکلات کاربران کولر گازی پنجره تنظیم ترموستات این دستگاه می‌باشد. چون ترموستات کولر گازی پنجره‌ای روی خود کولر نصب شده است و این موجب می‌شود که تشخیص گرم شدن فضا توسط دستگاه با فاصله انجام گردد. از یک طرف دیگر تنظیم نادرست ترموستات کولر گازی پنجره‌ای موجب می‌شود که مصرف برق آن بیشتر شود.

اما اگر ترموستات دستگاه به صورت صحیح تنظیم شود و دمای مناسب انتخاب شود، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. تنظیم ترموستات در هر تعمیرات کولر گازی یا سرویس دوره‌ای آن انجام می‌شود. وقتی که ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به صورت صحیح تنظیم می‌گردد، علاوه بر اینکه در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد، هوای مطبوع نیز ایجاد می‌گردد.

تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای

دو نوع ترموستات در کولرهای گازی پنجره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترموستات دیجیتال و ترموستات مکانیکی. برای تنظیم کردن ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به صورت صحیح بهتر است که در مورد نحوه کار آنها اطلاعاتی داشته باشید.

نحوه کار ترموستات کولر گازی پنجره‌ای

اساس کار ترموستات نوع دیجیتال و مکانیکی مشابه یکدیگر می‌باشد برای هر کدام از ترموستات یک دمای differential و یک دمای Set point تعریف می‌گردد. Set point دمایی می‌باشد که به عنوان دمای محیط در نظر گرفته می‌شود و differential در حقیقت بازه تغییرات دمایی می‌باشد.

برای اینکه دمای differential در کنید این عدد را تقسیم برای ۲ کنید حاصل آن را به دمای Set point یک بار اضافه کرده و یک بار از آن کم نمایید برای نمونه چنانچه دمای differential چهار و دمای set point بیست درجه باشد کولر گازی در دمای ۲۲ درجه آغاز به کار کرده و وقتی که دمای آن به ۱۸ درجه رسید خاموش خواهد شد.

دمای differential ترموستات دستگاه به فاصله آن از اواپراتور و محل قرارگیری بستگی خواهد داشت. در کولر پنجره‌ای که ترموستات در قسمت جلوی آن نصب گردیده است. دمای differential یک الی دو درجه سانتیگراد می‌باشد. در بعضی از مدل‌ها ترموستات بر روی اواپراتور نصب گردیده است. به همین علت دمای differential در حدود هشت الی دوازده درجه در نظر گرفته می‌شود.

تنظیم درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای

برای تنظیم دمای ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به مهارت‌ها و ابزار خاصی نیاز خواهد بود اما شما می‌توانید با انتخاب صحیح دمای Set point در مصرف برق صرفه‌جویی کرده و هوای مطبوعی نیز داشته باشید. به طور کلی برای سیستم تهویه مطبوع مثل کولرهای گازی پنجره یک اصل کلی در نظر گرفته می‌شود که اختلاف دما با محیط بیرون یازده درجه باشد.

اگر این اصل در نظر گرفته شود، می‌توانید به راحتی به سوال ترموستات کولر گازی باید روی چند درجه باشد؟ پاسخ دهید. اگر ترموستات دستگاه شما از نوع دیجیتال است، با استفاده از این جدول می‌توانید دمای آن را به صورت دقیق تنظیم نمایید:

دمای بیرون بهترین درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای
۲۶.۷ ۲۵.۶
۲۹.۴ ۲۵.۶
۳۲.۲ ۲۵.۶
۳۵ ۲۵.۶
۳۷.۸ ۲۶.۷
۴۰.۶ ۲۹.۴
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارورهای کولر گازی پاناسونیک Panasonic

در صورتی که کولر گازی پنجره‌ای به صورت درجه فارنهایت نشان داده می‌شود، برای تنظیم کردن ترموستات دستگاه می‌توان از این جدول استفاده کرد:

دمای بیرون درجه ترموستات کولر گازی به پنجره‌ای
۲۶.۷ ۷۸
۲۹.۴ ۷۸
۳۲.۲ ۷۸
۳۵ ۷۸
۳۷.۸ ۸۰
۴۰.۶ ۸۵

اگر ترموستات دستگاه شما از نوع آنالوگ است و بین یک الی ۱۰ درجه دارد، بهتر است که درجه ترموستات روی ۵ تنظیم گردد و برای اینکه هوای مطبوع‌تر داشته باشید، قدرت فن را می‌توانید کم و زیادتر نمایید. در برخی موارد با وجود تنظیم بودن ترموستات دستگاه به طور درست باز هم احساس می‌شود که دمای محیط مطلوب و مناسب نیست. در این مواقع پیشنهاد می‌شود که ترموستات دستگاه خود را یک بار ریست نمایید تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد. طریقه ریست کردن ترموستات کولر گازی پنجره‌ای بستگی به نوع آن دارد.

کولر گازی پنجره‌ای

ریست کردن ترموستات مکانیکی

مراحل زیر را برای کولرهای گازی پنجره‌ای که ترموستات آنها از نوع مکانیکی است، می‌توانید استفاده کنید:

  1. در ابتدا باید دستگاه خود را خاموش کرده و آن را از برق بکشید.
  2. کولر گازی پنجره خود را حداقل به مدت ۲۰ دقیقه نباید روشن کنید.
  3. پس از این مدت مجدداً می‌توانید کولر گازی خود را به برق زده و آن را روشن نمایید.

با انجام دادن این سه مرحله ترموستات کولر گازی پنجره‌ای را ریست نمایید.

ریست کردن ترموستات دیجیتال

برای اینکه بتوانید این نوع از ترموستات‌ها را ریست کنید، باید از دکمه ریست که روی ریموت کنترل یا دستگاه قرار دارد کمک بگیرید. در این شرایط باید دکمه ریست کولر گازی پنجره‌ای را به مدت چند ثانیه فشار داده و نگه دارید. با انجام دادن این کار همه تنظیم‌های دستگاه شما مثل تنظیمات ترموستات به حالت کارخانه باز خواهد گشت.

تنظیم درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای ال جی

از جمله نمونه دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی محبوب در بین مصرف کنندگان کولر گازی پنجره‌ای ال جی می‌باشد. برای اینکه بتوانید درجه کولر گازی ال جی را تنظیم کنید، می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

برای اینکه درجه ترموستات کولر گازی پنجره ال جی برای سرمایش نرمال تنظیم گردد:

  1. کلید عملکرد کولر گازی پنجره‌ای ال جی را روی سرمایش کم یا سرمایش زیاد تنظیم نمایید.
  2. درجه ترموستات روی عدد مورد نظر خود قرار دهید و به این نکته توجه داشته باشید که درجه متوسط یا ۵ بهترین درجه برای آغاز کار کولر گازی پنجره‌ای خواهد بود.
  3. اگر پس از گذشت مدتی دمای محیط مورد نظر به مقدار تنظیم شده نرسید، درجه ترموستات کولر خود را روی دمای بیشتر یا کمتر می‌توانید تنظیم نمایید

اگر می‌خواهید درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای LG را روی حداکثر سرما تنظیم کنید:

  1. کلید عملکرد کولر گازی ال جی خود را روی سرمایش زیاد قرار دهید.
  2. درجه ترموستات کولر گازی را روی بزرگترین عدد باید تنظیم نمایید.

تنظیم درجه کولر گازی پنجره‌ای جنرال

در مدل‌های مختلف کولر گازی پنجره‌ای با برندهای مختلف نحوه تنظیم درجه متفاوت است. اگر کولر گازی پنجره‌ای شما برند جنرال است، برای تنظیم درجه آن طبق توضیحات زیر عمل کنید:

درون این کولر ترموستات الکترونیکی قرار داده شده است. وظیفه آن این می‌باشد که دمای اتاق را تنظیم نگه دارد. کمپرسور از اجزای اصلی و مهم این دستگاه محسوب می‌شود که چرخه کار مداوم آن و همچنین خاموش و روشن شدن آن نقش زیادی در دمای مطبوع محیط مورد نظر خواهد داشت. وقتی که ترموستات کولر گازی پنجره‌ای جنرال روی مقدار کم و پایین تنظیم باشد، دمای اتاق سردتر خواهد بود. اما اگر ترموستات دستگاه بر روی عدد بیشتر تنظیم گردد، دمای هوای محیط گرم‌تر خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نشت یابی کولر گازی سامسونگ

در صورتی که می‌خواهید درجه دستگاه شما در حدی باشد که سرمایش آن نرمال بماند، لازم خواهد بود که در روی کولر گازی پنجره‌ای خود حالت سرمایش را انتخاب کرده و فن آن را روی سرعت زیاد یا متوسط با دمای متوسط تنظیم نمایید. اما اگر می‌خواهید درجه دستگاه شما طوری باشد که سرمایش آن حداکثر باشد، باید حالت سرمایش را انتخاب نموده و دمای پایین و سرعت بالای فن را تنظیم نمایید.

همچنین اگر می‌خواهید درجه کولر گازی برای شب تنظیم شود، باید به گونه‌ای تنظیم را انجام دهید که فوری به سرمایش مورد نظر برسید. بنابراین باید حالت سرمایش را انتخاب نموده و فن را در سرعت کم و دمای متوسط تنظیم نمایید.

تنظیم درجه کولر گازی پنجره‌ای قدیمی

تنظیم درجه ترموستات در کولرهای گازی پنجره‌ای جدید و قدیم با یکدیگر فرق دارد. اما ترموستات در هر دو مدل یک کار را انجام می‌دهد به این ترتیب که ترموستات کولر گازی پنجره‌ای قدیمی و جدید به کاربران این امکان را می‌دهد که مقدار سرمایش خروجی را کنترل کند. تفاوت مدل قدیمی و جدید در این می‌باشد که در مدل‌های جدید ترموستات از نوع دیجیتال می‌باشد. در این مدل‌ها دمای فعلی محیط و هم دمای انتخابی شما نشان داده می‌شود.

همچنین ترموستات کولرهای گازی دیجیتالی که به کار برده شده است بسیار بهتر و دقیق‌تر عمل کرده و در اتاق دمای ثابت‌تری را برقرار می‌کند. ترموستات‌های دیجیتالی به راحتی قابل تنظیم هستند و آنها دارای قابلیت خاموشی خودکار نیز دارند و به صورت اتوماتیک کولر گازی پنجره‌ای را خاموش و روشن می‌کنند. به این صورت دمای محیط مورد نظر را به طور مطلوب حفظ می‌کنند. بنابراین ترموستات جدید به تنظیم دستی نیازی نخواهد داشت. ولی ترموستات کولرهای قدیمی از نوع مکانیکی است که درجه دما را با چرخاندن آن می‌توان تنظیم کرد.

همه توضیحاتی که در بخش طریقه تنظیم درجه ترموستات کولر گازی ال جی آورده شد نمونه‌ای از تنظیم ترموستات قدیمی کولر گازی پنجره‌ای می‌باشد. در این مدل از کولرهای گازی پنجره‌ای کلید ترموستات وجود دارد و کاربران درجه کولر را به صورت دستی کم و زیاد کرده و تنظیم می‌کنند. به همین علت در دستگاه‌هایی که ترموستات آنها از نوع مکانیکی است، امکان هدر رفتن انرژی بسیار بیشتر می‌باشد.

کولر گازی پنجره‌ای

سخن تکمیلی

در این مطلب در مورد نحوه تنظیم درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای توضیحات مفصلی آورده شد. این موضوع به این دلیل دارای اهمیت است که اگر درجه مناسب برای کولر گازی پنجره‌ای تنظیم نشود، هم مصرف انرژی بسیار بیشتر خواهد بود و همچنین عمر مفید کولر گازی کاهش پیدا می‌کند و در این صورت نیاز به تعمیر کمپرسور پیدا خواهید کرد.

بنابراین بهتر است که تنظیم درجه کولر گازی پنجره‌ای را با دقت انجام دهید و اگر نیاز به راهنمایی‌های بیشتری دارید، می‌توانید از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند، کمک بگیرید.

طریقه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای به زبان ساده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره‌ای

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا