تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پرشر سوئیچ هوا پکیج | علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پرشر سوئیچ هوای پکیج یکی از قطعات مکانیکی است که در این وسیله به کار برده شده است. در حالت کلی این قطعه وظیفه کنترل عملکرد فن را در پکیج بر عهده دارد. استفاده از پرشر سوئیچ هوا در پکیج برای مطمئن شدن از روشن یا خاموش بودن فن در زمان عملکرد پکیج ضروری بوده و بر روی طریقه عملکرد پکیج تأثیر بسیار زیادی دارد.

پرشر سوئیچ هوای پکیج نزدیک به فن و در بالای محفظه احتراق قرار داده شده است. در این قسمت با توجه به طراحی که انجام شده است، وظیفه کنترل را بر عهده دارد. امروزه یکی از بسیار مهم بررسی انواع پکیج در هنگام سرویس، با توجه به مدل، بررسی وضعیت پرشر سوئیچ هوای پکیج است.

پرشر سوئیچ هوا پکیج چیست؟

پرشر سوئیچ هوا پکیج به همراه دیگر قطعات نصب شده در این وسیله گرمایشی، موجب عملکرد بهتر پکیج می‌شود. پرشر سوئیچ هوای پکیج در حقیقت سوییچی است که با کنترل فن نصب شده و همچنین احتراق در پکیج، سلامت آن را تضمین می‌کند. تعبیه و نصب پرشر هوا برای جلوگیری از ایجاد خطر در هنگام کار بسیار ضروری است.

پرشر سوئیچ هوا پکیج به عنوان وسیله ایمنی و هشدار نیز شناخته می‌شود. چون با تجهیزاتی که در پرشر سوئیچ هوا به کار برده شده است، در مواقع عملکرد مناسب فن و همچنین خارج نشدن کامل دود، پکیج را غیر فعال می‌کند.

علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا پکیج

در مواقعی که علائمی مثل پرشر سوئیچ هوای پکیج باز است، ولی فن عملکرد مناسبی ندارد یا مواردی مانند آن، مشاهده می‌شود، نشان دهنده این است که فن پکیج و پرشر سوئیچ هوا پکیج دارای ایرادی هستند. وقتی که در مورد علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید به موقع برای سرویس آن اقدام کنید و موجب افزایش طول عمر پکیج شوید. از علائم خرابی پرشر سوئیچ پکیج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فن پکیج روشن نمی‌شود. با توجه به اینکه برد قبل از استارت، پرشر سوئیچ هوا در پکیج را بررسی و پس از آن دستور آغاز به کار فن را می‌دهد، از جمله علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا محسوب می‌گردد.
  • در هنگامی که فن خاموش است، با جدا کردن لوله آنتی کندانس فن از بخش مکش و فن آن در صورتی که جرقه زن وارد عمل گردد، پرشر سوئیچ هوای پکیج سالم خواهد بود، در غیر این صورت دارای ایراد و خرابی است.

حساسیت کار این قطعه در پکیج به اندازه‌ای است که در دو مرحله با مادربرد پکیج کنترل می‌گردد. علت آن اطمینان ایجاد شده توسط پرشر سوئیچ هوا پکیج برای سلامت این دستگاه است. علت دیگر ضرورت سالم بودن این قطعه، این می‌باشد که عملکرد فن پکیج با پرشر سوئیچ هوا که با شلنگ سیلیکونی به ونتوری فن متصل گردیده است، کنترل می‌شود.

خرابی پرشر سوئیچ هوا پکیج

اهمیت کاربرد پرشر سوئیچ هوا پکیج

عملکرد درست پرشر سوئیچ هوا پکیج برای کنترل فن پکیج، برای انتقال دود احتراق به خارج از ساختمان است. بدین معنا که برای کنترل عملکرد درست فن و تجهیزاتی که به آن وابسته است، مانند دودکش، در پکیج از پرشر سوئیچ هوا یا همان کلید فشار ایمنی دودکش استفاده می‌گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه سرویس و تعمیر پکیج گلدیران و دلایل خرابی آنها

عملکرد پرشر سوئیچ هوا پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان

پرشر سوئیچ هوا پیش از آنکه مادربرد، فن را روشن کند، بررسی می‌گردد تا به صورت کامل باز باشد و در صورت بسته بودن در همان مرحله متوقف شده و پکیج ارور خواهد داد و خاموش می‌شود. بنابراین در برخی موارد علت روشن نشدن پکیج بوتان ایراد و نقصی است که در این قطعه ایجاد شده است. در صورتی که مدار پرشر سوئیچ هوا باز باشد، برد دستور می‌دهد که فن روشن شود. پس از اینکه فن پکیج روشن می‌شود، دوباره مدار را کنترل می‌کند. برای نمونه چنانچه پرشر سوئیچ هوا پکیج ایران رادیاتور خرابی داشته باشد، ارورهای ۴۰، ۶۰ و یا ۸۰ بر روی برد پکیج مشاهده خواهد شد.

تست پرشر سوئیچ هوا پکیج

برای تست پرشر سوئیچ هوا در پکیج چندین راهکار وجود دارد که برای انجام دادن برخی از آنها به اهم متر نیاز است. هر کدام از این راهکارها نشان می‌دهد که آیا پرشر سوئیچ هوا سالم است یا خیر.

در اولین روش وقتی که فن پکیج روشن است، باید لوله آنتی کندانس را از قسمتی که متصل به فن است، جدا نمایید. در صورتی که دیدید عملکرد جرقه زن پکیج مناسب نیست، بدین معنا خواهد بود که پرشر سوئیچ هوا معیوب است.

در روش دوم موقعی که فن پکیج شما خاموش است، باید لوله آنتی کندانس را از فن دستگاه جدا نمایید. در صورتی که فن روشن نمی‌شود، ولی با جدا کردن سیم‌های پرشر روشن می‌شود، بدین معنا خواهد بود که پرشر سوئیچ هوا نقصی دارد.

یکی دیگر از راهکارها این است که اهم متر را روی حالت بیزر قرار دهید و دو سر اهم متر را به دو پایه پرشر سوئیچ هوا وصل نمایید. در این شرایط وقتی درون سوراخ پرشر فوت کنید و اهم متر بوق ممتد بزند، بدین معنا خواهد بود که پرشر سوئیچ هوا ایرادی ندارد، در غیر این صورت نشان دهنده خرابی این قطعه خواهد بود.

در روش دیگر می‌توانید به صورت بسیار ساده پرشر سوئیچ هوا را تست کنید. وقتی که فن پکیج روشن است، یکی از فیش‌های پرشر سوئیچ هوا را از آن جدا نمایید. در صورتی که شعله و فن پس از مدت زمان بسیار کم خاموش شوند، بدین معنا است که پرشر سوئیچ هوا پکیج سالم است و ایرادی ندارد.

در روش پنجم برای تست پرشر سوئیچ هوا پکیج باید لوله آنتی کندانس را از فن جدا نموده و دو سر سوکت که به پرشر هوا متصل است را جدا نمایید. پرشر سوئیچ هوای پکیج را با کمک اهم متر مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که پرشر هوا در زمان قطع کردن مدار، قطع می‌گردد، مشکلی وجود ندارد، در غیر این صورت نشان دهنده این است که این قطعه خراب است.

عیب یابی پرشر سوئیچ هوا پکیج بدون تست

در صورتی که پکیج دیواری قابلیت نشان دادن ارورها و کدهای خطا را داشته باشد، نیازی به تست پرشر سوئیچ هوای پکیج وجود ندارد. کد خطای مربوط به این قطعه در برخی برندها عبارت هستند از:

  • پکیج ایران رادیاتور: ارور ۴۰، ارور ۶۰، ارور ۷۰ و E۵۱
  • پکیج گلدیران: E۳، EA
  • پکیج بوتان:‌ چراغ قرمز ثابت
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت های پکیج تک مبدل با دو مبدل در چیست؟

به این نکته توجه کنید که این کد خطا ویژه پکیج‌های فن‌دار است. مدل‌های بدون فن از ترموستات به جای پرشر سوئیچ هوا استفاده می‌کنند.

پرشر سوئیچ هوا در کجا نصب می‌گردد؟

همانطور که گفته شد، پرشر سوئیچ هوا پکیج در نزدیکی فن و در بالای محفظه احتراق نصب می‌گردد. به صورت دقیق‌تر این قطعه در بالاترین بخش درونی انواع پکیج‌های دیواری و در قسمت بالای محفظه احتراق قرار دارد. علت نصب پرشر سوئیچ در نزدیکی فن دستگاه این است که قبل از اینکه فن راه اندازی شود، باید اطمینان حاصل کند که مسیر خارج شدن دود احتراق به صورت کامل باز است.

طریقه نصب پرشر سوئیچ هوا در پکیج

حال که با علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا و نحوه تست آن آشنا شدید، باید بدانید که در صورتی که این قطعه خراب شود، نیاز به تعویض خواهد داشت. اما سوالی که ایجاد می‌شود، این است که چگونه می‌توان پرشر سوئیچ هوا در پکیج را جایگزین کرد؟

پرشر سوئیچ هوا در اکثر پکیج‌ها در کنار فن با استفاده از چند پیچ قرار گرفته است. برای عوض کردن آن باید این پیچ‌ها را باز کنید و سپس سوکت و همچنین دو شلنگ رابط را از فن جدا نمایید. طریقه نصب سوئیچ هوا اینگونه است که در ابتدا آن را به بدنه با بستن پیچ‌ها محکم نمایید. پس از آن شلنگ‌های رابط بین فن و پرشر را وصل نمایید. برای انجام دادن این کار از علامت‌های منفی و مثبتی که روی پرشر درج شده است، کمک بگیرید. در آخر سوکت پرشر سوئیچ را روی فن متصل نمایید.

نکته بسیار مهم در مورد پرشر سوئیچ هوا این است که همه بخش‌های آن مانند میکروسوئیچ و دیافراگم به صورت پرسی بوده و در صورتی که مشکلی به وجود آید، فقط باید آنها را تعویض نمایید و امکان تعمیر آنها وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که پرشر سوئیچ هوا در پکیج وظیفه بسیار مهمی دارد و عملکرد فن دستگاه را کنترل می‌کند تا از خارج شدن گازهای دود حاصل از احتراق مطمئن شود. در صورتی که پرشر سوئیچ هوا ایرادی داشته باشد، نمی‌تواند روشن شود و تا موقعی که مشکل این قطعه برطرف نشود، پکیج روشن نمی‌شود.

معمولاً خرابی پرشر سوئیچ هوا در پکیج به علت گیر کردن میکروسوئیچ پرشر و یا همچنین پارگی دیافراگم صورت می‌گیرد. با انجام دادن سرویس سالانه پکیج می‌توانید مشکلات به وجود آمده را زودتر تشخیص داده و برطرف کنید و به این ترتیب سبب افزایش طول عمر مفید پکیج خود شوید.

پکیج

سخن تکمیلی

پرشر سوئیچ هوای پکیج در برخی مواقع ممکن است که دچار ایراد و خرابی شود. در صورتی که علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا را مشاهده نمودید، باید در کمترین زمان ممکن برای رفع مشکل اقدام نمایید. با انجام سرویس سالیانه پکیج می‌توانید مشکل به وجود آمده را در مدت زمان کمی تشخیص داده و آنها را برطرف نمایید. وقتی که پرشر سوئیچ هوای پکیج دچار خرابی می‌شود، تنها راهکار تعویض آن است و امکان تعمیر آن وجود ندارد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پرشر سوئیچ هوا پکیج | علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی وظایف پرشر سوئیچ هوا پکیج و علائم خرابی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا