تعمیراتتعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه روشن کردن آبگرمکن در انواع مدل مختلف

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شاید شما به تازگی آبگرمکنی را خریداری کرده باشید. نحوه روشن کردن آبگرمکن را شاید کسانی که به تازگی آن را خریداری کرده‌اند ندانند. آبگرمکن یک وسیله خانگی است که اهمیت اساسی برای تامین آب گرم مصرفی دارد.به همین دلیل است که محصولات تکنولوژیکی و پیشرفته در بازار به طور فزاینده‌ای وجود دارد که نیازهای همه را برآورده می‌کند و به محیط زیست احترام می‌گذارد. آبگرمکن‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند : گازی، برقی، لحظه‌ای، انباری، محفظه باز، محفظه آب بندی شده، چوبی و پمپ حرارتی. بیایید ببینیم که چه تفاوت‌هایی بین محصولات مختلف وجود دارد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با نحوه روشن کردن آبگرمکن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

نحوه روشن کردن آبگرمکن

نحوه نصب و روشن کردن انواع آبگرمکن

آبگرمکن‌های برقی

امروزه بیشتر آبگرمکن‌هایی که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند برقی هستند و ظرفیت آن‌ها از ۱۰ لیتر تا ۱۰۰ لیتر است. این نوع آبگرمکن به دلیل استفاده انبوه از برق برای گرم کردن مقرون به صرفه نیست . آبگرمکن برقی از نقطه نظر اقتصادی راه حل ایده آلی را نشان نمی‌دهد. با این حال می‌توان گفت در سال‌های اخیر با ایجاد آبگرمکن برقی  گام‌های عظیمی در زمینه مصرف برداشته شده است.

آبگرمکن‌ها مجهز به چندین عملکرد خلاقانه هستند: ضد یخ ( زمانی فعال می‌شود که دمای آب به زیر ۵ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد تا از شکستگی‌های ناشی از انبساط ناشی از انجماد آب جلوگیری شود)، عملکرد ضد یخ خشک (برای جلوگیری از آن عمل می‌کند. روشن شدن آبگرمکن در صورت عدم وجود آب در آبگرمکن برای جلوگیری از مشکلات گرمای بیش از حد و در نتیجه شکستن اجزای داخلی)، عملکرد ضد جوش (در صورت خرابی ترموستات، آبگرمکن به دلیل گرم شدن بیش از حد قفل می‌شود. تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد)، عملکرد ضد حرارت پایین (اگر برای ۳۰ روز متوالی آب انباشته شده تا دمای ۶۵ درجه سانتیگراد گرم نشود، این عمل به طور مستقل اتفاق می‌افتد) و عملکرد ایمنی الکتریکی (پس از اتمام چرخه گرمایش آب، آبگرمکن دوبار از خط برق جدا می شود).

نکاتی برای نحوه روشن کردن آبگرمکن برقی و نصب آن

محل نصب و نحوه روشن کردن آبگرمکن اهمیت خاص خود را دارد. در واقع توصیه می‌شود آبگرمکن را تا حد امکان نزدیک به سیستم‌هایی که باید از آن استفاده کنند (وان، دوش، ماشین لباسشویی و غیره) نصب کنید زیرا این امر باعث کاهش تلفات گرمای اجتناب ناپذیر ناشی از عبور آب گرم می‌شود.

توصیه می‌شود تا از نصب کردن این آبگرمکن در کنار پنجره خودداری نمایید. در این موارد توصیه می شود تایمری نصب کنید که با آن دستگاه را سه ساعت قبل از زمان استفاده فعال کنید. از سوی دیگر، زمانی که در ساعات مختلف روز به آب گرم نیاز است روشن نگه داشته شود. در مورد دما، توصیه ما این است که ترموستات را در فصول سردتر روی ۶۰ درجه سانتیگراد و در گرمترین فصول سال روی ۴۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. دمای بیش از حد بالا می‌تواند باعث افزایش قابل توجه و غیر ضروری قبض برق شود.

نحوه روشن کردن آبگرمکن

آبگرمکن‌های برقی پایلوت ندارند، بنابراین نحوه روشن کردن آبگرمکن ساده است. ابتدا مطمئن شوید که بریکر کنترل کننده آبگرمکن خاموش است. شیرها یا شیرهای باز را بررسی کنید و آن‌ها را ببندید. سپس آب سرد را روشن کنید تا مخزن آب گرم پر شود. پس از پر شدن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بریکر را دوباره روشن کنید. درست مانند آبگرمکن گازی، ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا گرم شود. همان‌طور که گفتیم نحوه روشن کردن آبگرمکن به همین سادگی می‌باشد.

آبگرمکن‌های گازی

پرکاربردترین آبگرمکن‌ها گازی هستند و می‌توانند مدل متفاوتی داشته باشند: از ظرفیت‌های کاهش‌ یافته در حدود ۱۰ لیتر در دقیقه تا مدل‌های قدرتمندتر با مدل حتی بالاتر از ۳۰ لیتر در دقیقه متغیر است. اندازه آن‌ها عموماً کوچک است، به طوری که می‌توان آن‌ها را روی دیوار نصب کرد و در صورت داشتن محفظه مهر و موم شده و کشش اجباری می‌توان آن‌ها را در داخل آپارتمان قرار داد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال آرچلیک

آبگرمکن گازی با گرم کردن تدریجی آبی که از داخل آن عبور می‌کند کار می‌کند و در نتیجه باعث صرفه جویی می شوند. در آبگرمکن گازی، گاز فقط در صورت باز بودن شیر آب گرم مصرف می‌شود. حتی در این مدل‌ها جرقه‌ای که شعله را مشتعل می‌کند، الکتریکی باقی می‌ماند. این آبگرمکن‌ها در صورت خاموشی، به بهره برداری نمی رسد.

در این آبگرمکن ها شما می توانید احتراق را حدود ۳ ساعت زودتر از زمانی که به استفاده از آب گرم فکر می‌کنید تنظیم کنید. آبگرمکن‌های گازی احتمالاً ظرف چند سال آینده جایگزین آبگرمکن‌هایی خواهند شد که با برق کار می‌کنند. در خانه‌ها هم آبگرمکن‌های گازی با شعله پایلوت (دیگر در بازار نیست، اما هنوز در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد) و هم آن‌هایی که فاقد آن هستند، از نظر فناوری پیشرفته‌تر هستند.

یک آبگرمکن با کیفیت بالا باید بتواند دما را ثابت نگه دارد. اگر انتخاب بر روی نصب آبگرمکن گازی بود، باید در نظر داشت که محدودیت‌های قانونی وجود دارد که باید رعایت شود. به عنوان مثال، این آبگرمکن‌ها دارای دهانه تهویه ۱۰۰ سانتی متر مربع نیستند و نمی‌توان آن‌ها را در اتاق خواب‌ها و حمام‌هایی که حداقل اندازه مورد نیاز (۲۰ متر مکعب) را رعایت نمی‌کنند، نصب کرد.

نحوه روشن کردن آبگرمکن

نحوه روشن کردن آبگرمکن گازی

اگر آبگرمکن شما چراغ پیلوت دارد، مدل گازی است. برای اینکه نحوه روشن کردن آبگرمکن گازی را یاد بگیرید مراحل زیر را انجام دهید.

گاز را خاموش کنید

شیر قطع کننده گاز در آبگرمکن شما باید به وضوح برچسب گذاری شود. آن را روی تنظیمات «خاموش» قرار دهید. حداقل پنج دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید که گاز پخش شده است.

وجود شیرهای باز را بررسی کنید

شیرآلات یا شیرهای متصل به مخزن که ممکن است باز باشد را ببندید. همیشه هنگام عیب یابی آبگرمکن خود باید این موضوع را بررسی کنید، زیرا ممکن است یکی از شیرها باز شده باشد.

آب سرد را روشن کنید

سپس منبع آب سرد آبگرمکن را روشن کنید. قبل از اینکه دوباره آن را روشن کنید، اطمینان از پر شدن مخزن بسیار مهم است. روشن کردن آبگرمکن زمانی که خالی است یا سطح آب پایین است می‌تواند به آن آسیب برساند. همچنین می‌توانید این زمان را برای شستشوی سیستم خود اختصاص دهید. شستشوی آبگرمکن هر سه سال یکبار می‌تواند به حذف رسوبات و ماندگاری بیشتر آن کمک کند.

چراغ راهنما را روشن کنید

هر سازنده مجموعه‌ای از مراحل را برای روشن کردن مجدد چراغ راهنما توصیه می‌کند، بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های خاصی که همراه با واحد شما ارائه شده است بسیار مهم است. معمولاً می‌توانید این دستورالعمل‌ها را در کنار مخزن یا در دفترچه راهنمای مالک آن پیدا کنید. اگر در هر زمانی متوجه بوی شدید گاز شدید، کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید، شیر اصلی گاز را در خانه خود ببندید و با یک متخصص تماس بگیرید.

آبگرمکن انباری

آبگرمکن ذخیره سازی شامل یک مخزن است که در آن یک مقاومت الکتریکی وجود دارد که آب را گرم نگه می‌دارد. این دستگاه مجهز به مخزن ۵۰ تا ۵۰۰ لیتری است که آب را در ۶ تا ۸ ساعت گرم می‌کند و بقیه زمان را در دما نگه می‌دارد.

آبگرمکن فوری

آبگرمکن فوری بدون مخزن کار می‌کند. آب در صورت نیاز فوراً گرم می‌شود. آبگرمکن فوری با ابعاد کوچک نیز موجود است، اما سرعت تحویل بسته به فاصله آن از نقطه‌ای که به آب گرم نیاز دارد، متفاوت است. به طور متوسط، آب را می‌توان تا ۵۵ درجه در ۳ ثانیه گرم کرد. اگر عاقلانه استفاده شود بسیار مقرون به صرفه است.

تفاوت‌ آبگرمکن‌ها

توان آبگرمکن فوری بین ۳ تا ۲۴ کیلو وات می‌باشد. بنابراین مصرف برق آن بیشتر از یک آبگرمکن برقی است. با این حال، سیستم ذخیره سازی باید حجم زیادی از آب گرم را در دما نگه دارد و در هر زمان آماده استفاده باشد. بنابراین در بیشتر ساعات روز یا شب برق مصرف می‌کند. آبگرمکن لحظه‌ای با قدرت کامل کار می‌کند، اما فقط در حین کار، یعنی زمانی که در حال تحویل آب است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل مهم تغییر رنگ و بوی بد آب آبگرمکن چیست؟

بنابراین لازم است مدت زمان استفاده و میزان آب گرم مورد نیاز روزانه مورد ارزیابی قرار گیرد تا انتخاب شود که کدام یک از این دو دستگاه مناسب‌تر است. این نوع آبگرمکن علاوه بر مصارف خانگی، برای توالت‌های اداری یا تجاری که کاربران فقط برای شستن دست‌ها به آب گرم نیاز دارند، ایده آل است.

نصب آن فوری و آسان است، نیازی به سنگ تراشی یا لوله کشی گران قیمت ندارد. به سادگی آن را در نزدیکی ورودی آب سرد قرار دهید و منبع تغذیه مناسب را فراهم کنید. نیازی به نگهداری ندارد. آب به دلیل ذخیره نشدن آن ایمن است. برای به دست آوردن آب گرم یکنواخت و سریع ، آبگرمکن فوری باید تا حد امکان نزدیک به ورودی آب و در مکان مورد نیاز قرار گیرد.

نحوه روشن کردن آبگرمکن

نحوه تمیز کردن آبگرمکن برقی

تمیز نگه داشتن آبگرمکن منجر به راندمان بیشتر و کاهش مصرف و ضایعات می‌شود. برای اطمینان از عملکرد مناسب محصول، حذف رسوبات ضروری است، به خصوص اگر از فیلتر رسوب آهک برای آبگرمکن‌های برقی استفاده نمی‌کنید. برای تمیز کردن کامل، شیرها را باز کنید و مخزن را از آب اضافی خالی کنید. در این مرحله لازم است مقاومت الکتریکی و ترموستات را برداشته و با استفاده از یک پارچه نرم آن‌ها را از هر گونه رسوب آهکی تمیز کنید. در نهایت با استفاده از سیم و اسفنج دیوارها را تمیز کنید. پس از اتمام این عملیات، لازم است مقاومت و ترموستات را مجدداً وارد کرده و درپوش را دوباره پیچ کنید.

نحوه تخلیه آبگرمکن برقی

عملیات دیگری که باید به صورت دوره‌ای (حداقل هر سه سال یکبار) انجام شود تخلیه مخزن برای جلوگیری از تجمع رسوبات معدنی است. در این حالت عملیاتی که باید انجام شود به شرح زیر است:

  • با قرار دادن تابلوی برق جریان برق را متوقف کنید.
  • شیر آب سرد را ببندید و شیر آب گرم را باز کنید.
  • دو سر یک دهانه را به شیر تخلیه وصل کرده و در سینک قرار دهید تا آب تخلیه شود.
  • شیر تخلیه را باز کنید و آبگرمکن را تخلیه کنید.
  • شیر را ببندید، بشکه را بردارید تا از خلاء در سیستم جلوگیری شود.
  • شیر ورودی آب سرد را باز کنید، مخزن را پر کنید و منبع تغذیه را بازگردانید.

نکات مفید برای صرفه جویی در مصرف

آبگرمکن بدون شک یک دستگاه نسبتا پرمصرف است، زیرا بسته به مدل از آب، برق و گاز استفاده می‌کند. خوشبختانه اقدامات متعددی برای به حداقل رساندن مصرف و در نتیجه احترام به محیط زیست وجود دارد. بیایید به طور خاص ببینیم برای جلوگیری از اتلاف انرژی چه نوع آبگرمکنی باید انتخاب کنیم:

  • توصیه می‌شود آبگرمکن خود را بر اساس نیازهای واقعی خانواده انتخاب کنید: اگر خانواده بزرگ است، باید یک آبگرمکن متوسط ​​بخرید. برعکس، اگر خانواده دو یا سه نفر باشد، یک محصول بسیار کوچک انتخاب می‌شود تا از هدر رفتن زیاد آب و برق یا گاز جلوگیری شود. به طور متوسط ​​دو نفر در روز به حدود شصت لیتر آب نیاز دارند. بر اساس این اطلاعات می‌توان یک دیگ با ظرفیت کافی خریداری کرد.
  • دانستن نحوه خواندن برچسب انرژی که اطلاعات مفیدی در مورد مصرف سالانه دستگاه ارائه می‌دهد، اهمیت اساسی دارد.

نحوه روشن کردن آبگرمکن

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان نحوه روشن کردن آبگرمکن و نصب آن استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه روشن کردن آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش نحوه روشن کردن آبگرمکن در انواع مدل مختلف

امتیاز کاربر: ۰.۷ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا