تعمیرات پکیج و آب گرمکنتعمیرات

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن یکی از تعمیرات اساسی آبگرمکن به حساب می‌آید. اگر تخلیه آبگرمکن شما نشتی دارد یا به شما اجازه نمی‌دهد مخزن را پاکسازی کنید، وقت آن رسیده است که شیر تخلیه را تعویض کنید. یک شیر تخلیه با عملکرد مناسب به شما امکان می‌دهد آبگرمکن را سرویس کنید، مخزن آب گرم را شستشو دهید.

اگر شیر تخلیه خراب شود، تمام آب ذخیره شده در مخزن آب گرم شما می‌تواند به طور بالقوه به خانه شما آسیب برساند. شما نباید سعی کنید که به زور شیر تخلیه آبگرمکن خود را تعویض کنید. اگر تعمیر شما با شکست مواجه شود، ممکن است اتاق یا محلی که آبگرمکن در آن نصب است آب جمع شود.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن یک راه آسان برای ارتقای مخزن آب گرم و محافظت از اموال شما در برابر آسیب آب است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با تعویض شیر تخلیه آبگرمکن و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

شیر تخلیه آبگرمکن از چه جنسی است؟

شیر تخلیه آبگرمکن شما یک شیر پلاستیکی یا برنجی است که در پایین دستگاه قرار دارد. این شیر تخلیه به مخزن آب گرم شما می‌پیچد و دارای یک نقطه اتصال برای هر شلنگ استاندارد باغبانی می‌باشد. این ویژگی‌ها به شما این امکان را می‌دهد که آب را از مخزن آب گرم به صورت ایمن و بدون جاری شدن آب در خانه خود خارج کنید. شیر تخلیه آبگرمکن بسیاری از گالن‌های آب را در خود نگه می‌دارد و عملکرد آن در تمیز کردن، سرویس و یا تعویض آبگرمکن شما بسیار مهم است. بدون عملکرد صحیح شیر تخلیه، خطر آسیب رساندن به آبگرمکن دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

چه زمانی باید نسبت به تعویض شیر تخلیه آبگرمکن اقدام کنیم؟

در صورتی که دریچه هنگام شستشوی مخزن جریان خوبی نداشته باشد یا خود شیر نشتی داشته باشد، وقت آن است که شیر تخلیه آبگرمکن خود را تعویض کنید. در نتیجه، دریچه‌ای که با زباله و رسوب مسدود شده است، نتیجه کیفیت پایین آب یا نشانه‌ای از شسته نشدن منظم مخزن است. اکثر شیرهای تخلیه آبگرمکن کارخانه‌ای برای سرویس دهی آسان طراحی نشده‌اند و بهتر است تمام قسمت شیر تخلیه آبگرمکن را تعویض نمایید.

نشتی دریچه تخلیه نیز دلیلی برای تعویض می‌باشد. دریچه‌های تخلیه ساخته شده از پلاستیک می‌توانند به مرور زمان شکننده شوند. اثرات ضعیف شدن پلاستیک می‌تواند ترک خوردن و نشتی باشد. واشرهای فرسوده و درزگیرهای داخل دریچه‌های تخلیه نیز ممکن است از کار بیفتند و در نتیجه از مخزن آب گرم شما قطرات و چکه‌هایی به وجود بیاید.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن مطمئن ترین راه برای رفع نشتی شیر است. با این حال، می‌توانید برای جلوگیری از نشتی، شیر تخلیه موجود را کمی سفت کنید. مراقب باشید که شیر تخلیه را بیش از حد سفت نکنید. ممکن است نشت را بدتر کند یا خطر شکستن دریچه پلاستیکی را به همراه داشته باشد. اگر مخزن آب گرم شما دارای شیر برنجی است، می‌توانید واشرهای داخل آن را تعویض کنید تا نشتی را متوقف کنید.

چه نوع شیر تخلیه‌ای باید تهیه کنیم؟

هنگام خرید شیر تخلیه جدید، به دنبال شیر برنجی با کیفیتی باشید که طراحی آن بدون سرب و پورت کامل باشد. اول از همه، شیرهای برنجی در مقایسه با مدل‌های پلاستیکی دوام بیشتری دارند و کمتر مستعد نشتی هستند. همچنین، یک شیر توپی با پورت کامل دارای دهانه‌ای با قطر بزرگ است که تخلیه سریع و توانایی تخلیه زباله‌های بزرگ را امکان پذیر می‌کند. این کار باعث می‌شود آبگرمکن شما سریع‌تر تمیز شود و کمتر در معرض گرفتگی قرار گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پرفروش‌ترین یخچال خارجی و ایرانی / یخچال چی بخریم

نحوه تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن یک کار نسبتا آسان است که می‌توانید خودتان در حدود ۳۰ دقیقه آن را انجام دهید. سخت‌ترین قسمت این فرآیند تخلیه آبگرمکن شما خواهد بود. علاوه بر این، هنگام تخلیه مخزن آب گرم خود مراقب باشید، زیرا آب داغ خواهد بود و ممکن است شما را بسوزاند. اگر از کاری که انجام می‌دهید مطمئن نیستید، لطفاً به دفترچه راهنمای مالک که همراه آبگرمکن شما ارائه شده است، مراجعه کنید.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

آبگرمکن را خاموش کنید

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن را با خاموش کردن آن شروع کنید. شما می‌توانید برق آبگرمکن برقی خود را در کلید مدار در تابلو برق خانه خود خاموش کنید. یا منبع گاز را برای آبگرمکن‌های گازسوز خاموش کنید.

مخزن آب داغ را تخلیه کنید

یک طرف شلنگ باغچه را به شیر تخلیه آبگرمکن وصل کنید. شلنگ را از آبگرمکن به یک مکان امن در خارج یا به یک تخلیه کف مجاور بکشید. شیر ورودی آب سرد را ببندید و یک شیر آب گرم را باز کنید تا فشار سیستم در داخل مخزن کاهش یابد. حالا می‌توانید یک پیچ گوشتی سر صاف بردارید و دریچه تخلیه را باز کنید. آب باید از طریق شلنگ شروع به جریان کند. به یاد داشته باشید که این آب ممکن است داغ باشد، بنابراین مراقب باشید که این آب بر روی شما نریزد.

شیر تخلیه قدیمی را باز و جدا کنید

با چرخاندن سوپاپ در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، شیر تخلیه قدیمی را با آچار قابل تنظیم جدا کنید.

شیر تخلیه جدید را نصب کنید

شیر تخلیه جدید را با پوشاندن رزوه‌ها در درزگیر رزوه یا چند بسته نوار تفلون برای نصب آماده کنید. شیر تخلیه را با آچار قابل تنظیم در جهت عقربه های ساعت محکم ببندید . پس از نصب شیر جدید، مطمئن شوید که در حالت OFF و در وضعیت بسته قرار دارد.

آب را در مخزن بریزید

اکنون زمان آن است که مخزن آب گرم خود را دوباره با آب پر کنید. با باز کردن یک شیر آب گرم مخزن آبگرمکن خود را پر کنید. این به هوای داخل آبگرمکن اجازه می‌دهد تا زمانی که آن را دوباره پر می کنید، خارج شود. شیر ورودی آب سرد را به آبگرمکن باز کنید. با پر شدن آبگرمکن، شیر تخلیه جدید را برای هر گونه نشتی بررسی کنید. اگر متوجه چکه از شیر شدید، شیر تخلیه را با یک آچار قابل تنظیم کمی بیشتر ببندید. هنگامی که تمام هوا از طریق شیر آب گرم خارج شد و جریان ثابتی از آب در جریان بود، شیر آب را ببندید.

آبگرمکن را روشن کنید

منبع تغذیه را در قطع کننده مدار مخازن برق و منبع تغذیه آبگرمکن‌های گازسوز را روشن کنید. چند ساعت اجازه دهید آبگرمکن شما دوباره گرم شود. هنگامی که مخزن آب گرم به دمای عملیاتی برگشت، یک بار دیگر در عرض ۲۴ ساعت، شیر تخلیه جدید را برای هرگونه نشتی مجدداً بررسی کنید.

چه زمانی باید آبگرمکن خود را تخلیه کنید؟

اگر آب شما از نوع سخت است، می‌توانید آبگرمکن خود را به طور منظم تخلیه کنید، به عنوان مثال هر سه ماه یکبار. این پاکسازی قرار است به محض اینکه دستگاه شما مشکلی ایجاد کرد و صداهای عجیبی منتشر کرد، تجدید شود. با انجام این عمل خودتان نیز می‌توانید وضعیت آبگرمکن خود را ببینید و تصمیم به تعویض آن بگیرید.

در صورت عدم استفاده طولانی مدت از آبگرمکن شما نیز باید آن را به طور منظم پاکسازی کنید. در عین حال مراقب باشید در دستگاه‌هایی که مدت زیادی از آن‌ها استفاده نشده‌اند کمی محتاط‌ تر عمل کنید. رسوبات می‌توانند به شدت پوشیده شده و دیواره مخزن شما را تضعیف کنند.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

نگهداری از آبگرمکن:

نگهداری آبگرمکن با مقاومت سنگ صابون

 

مقاومت استاتیکت در تماس مستقیم با آب نیست زیرا توسط یک غلاف فولادی محافظت می‌شود. این بدان معناست که تخلیه مخزن برای انجام هرگونه تعمیر و نگهداری در مقاومت سنگ صابون ضروری نیست. مدل‌های اخیر  آبگرمکن همچنین از فناوری ACI بهره می‌برند که به حفظ آبگرمکن در برابر خوردگی کمک می‌کند. این عامل نیازهای تعمیر و نگهداری را به حداقل می‌رساند. با این حال، رسوب زدایی برای نگهداری آبگرمکن شما الزامی است .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  شوفاژ برقی چیست و چه کاربردی دارد؟ | مزایا و معایب شوفاژ برقی
برای انجام رسوب زدایی طبق مراحل زیر عمل کنید:
  1. برق آبگرمکن را قطع کنید.
  2. مقاومت و غلاف آن را بردارید.
  3. همه چیز را در مخلوط رسوب زدا فرو کنید. بگذارید چند ساعت بماند و با برس آهنی بمالید تا آثار کثیفی از بین برود. در نهایت با آب گرم کاملاً آن را بشویید.
  4. مقاومت و غلاف آن را تعویض کنید.
  5. آبگرمکن را دوباره روشن کنید.

اگر آب شما بسیار آهکی است، ممکن است لازم باشد مخزن را تخلیه کنید تا سنگ آهک موجود در آن تخلیه شود. هرچه ظرفیت آبگرمکن شما بیشتر باشد، عملیات تخلیه بیشتر طول می‌کشد.

چگونه آبگرمکن برقی را رسوب زدایی کنیم؟

همان‌طور که مشاهده کردید با توجه به مدل‌های مختلف، تعمیر و نگهداری آبگرمکن برقی در درجه اول با رسوب زدایی انجام می‌شود. مراحل همیشه یکسان هستند، حتی مواردی که در بالا توضیح داده شد.

کثیفی که در مقاومت به وجود می‌آید، اثر گرمایش بسیار کم و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر را خواهد داشت. به همین دلیل ضروری است که آبگرمکن برقی خود را به طور مرتب رسوب زدایی کنید.

نگهداری نادرست آبگرمکن برقی

برای عملکرد بهینه و ماندگاری خوب آبگرمکن برقی، نگهداری این دستگاه در شرایط مطلوب ضروری است. در واقع، تولید آب گرم، راندمان و مصرف برق به طور مستقیم به وضعیت آبگرمکن بستگی دارد. دشمن اصلی آبگرمکن برقی، آب و به طور دقیق‌تر سنگ آهک موجود در آن است.

هرچه آب آهکی تر باشد، سخت‌تر در نظر گرفته می‌شود. مشکلی که وجود دارد این است که آب سخت باعث ظاهر شدن رسوب می‌شود که بر عملکرد بهداشتی و وضعیت لوله کشی خانگی شما تأثیر می‌گذارد.

اگر به ندرت آبگرمکن برقی خود را پاکسازی می‌کنید، به مرور زمان آبگرمکن شما خراب می‌شود. مخزن آبگرمکن دائماً با آب پر می‌شود، بنابراین آبگرمکن در معرض رطوبتی است که می‌تواند یک خرابی را در آبگرمکن شما به وجود بیاورد. کثیفی، سنگ آهک یا گرفتگی لوله‌ها همگی مشکلات کوچکی هستند که اگر به آن‌ها توجه نکنیم می‌توانند به مشکلات بزرگتری تبدیل شوند.

اگر از آبگرمکن خود به درستی نگهداری نکنید مشکلات زیر پدید می‌آیند:
  • عملکرد ضعیف سیستم گرمایشی: که باعث ایجاد مشکلاتی در آب گرم می‌شود. اگر آب موجود در مخزن به اندازه کافی گرم نشود، باکتری‌های خاصی مانند لژیونلوز ایجاد می‌شوند.
  • کاهش عمر آبگرمکن: پوسته پوسته شدن مخزن می‌تواند منجر به خوردگی سریع شود که باعث می‌شود نشتی به وجود بیاید. علاوه بر این، برخی از قطعات مانند مقاومت یا آند باید تعویض شوند.
  • افزایش قبض انرژی: هر چه آبگرمکن کمتر نگهداری شود، عملکرد آن کمتر خواهد بود. این بدان معناست که برای گرم کردن همان مقدار آب، باید برق بیشتری مصرف شود.

برای جلوگیری از تعویض غیرمنتظره آبگرمکن برقی یا تماس با لوله کش برای انجام رسوب زدایی اضطراری، باید عملیات تعمیر و نگهداری خاصی انجام شود. شما با رعایت توصیه‌های نگهداری آبگرمکن که در بخش بالا گفته شد می‌توانید این تجهیزات را حفظ کرده و عمر آن را افزایش دهید.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

آبگرمکن برقی هر چند وقت یکبار باید سرویس شود؟

به طور کلی توصیه می‌شود که هر دو سال یک بار آبگرمکن برقی خود را رسوب زدایی کنید. اگر در منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید آب بسیار آهکی است، می‌توانید این عمل را هر سال تکرار کنید. همچنین تعویض شیر تخلیه آبگرمکن نیز مسئله‌ای بسیار مهم است که باید هر سال به آن رسیدگی کنید.

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

سخن پایانی

امیدواریم که این مقاله تحت عنوان تعویض شیر تخلیه آبگرمکن برای شما مفید واقع شده باشد. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض شیر تخلیه آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله تعویض شیر تخلیه آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا