تعمیرات پکیج و آب گرمکنتعمیرات

خاموش نشدن آبگرمکن بعد از بستن آب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برخی از افراد با خاموش نشدن آبگرمکن مشکلاتی را دارند. آبگرمکن وسیله‌ای ارزشمند داخل خانه شما به حساب می‌آید. هنگامی که به یک دوش آب گرم نیاز دارید این آبگرمکن است که دمای آب را طبق نیاز شما تنظیم می‌کند. آبگرمکن یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی است اما در عین حال بیشترین مصرف برق را نیز دارد، به خصوص اگر نادرست از آن استفاده شود.

یکی از اصلی‌ترین اشتباهاتی که هنگام استفاده از آبگرمکن باید از آن اجتناب کرد این است که همیشه آن را فعال نگه دارید با این باور که همیشه گرم کردن آب تا حداکثر دما می‌تواند مصرف انرژی را کاهش دهد. در حقیقت ، اگر آبگرمکن دائما روشن بماند، مصرف بیشتری دارد، زیرا انرژی مصرف شده با دمایی که در داخل آبگرمکن آن به دست می‌آید ارتباط تنگاتنگی دارد، بنابراین هر چه آب گرم نگه داشته شود، مصرف انرژی بیشتر می‌شود.

خوشبختانه، صرفه جویی در مصرف برق با اجرای برخی اقدامات احتیاطی اساسی و روشن نگه داشتن آبگرمکن تنها در مواقعی که نیاز باشد امکان پذیر است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با خاموش نشدن آبگرمکن و مشکلات رایج آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

خاموش کردن آبگرمکن

دلایل رایج خاموش نشدن آبگرمکن

 ترموستات ممکن است معیوب باشد

یکی از دلایل خاموش نشدن آبگرمکن معیوب بودن ترموستات است. بنابراین، اگر ترموستات خراب شود، می‌تواند به دستگاه سیگنال دهد که به طور مداوم کار کند. ابتدا تنظیمات را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر شخصی تنظیمات فن را روی روشن تغییر دهد، دمنده در هر دمایی به طور مداوم کار می‌کند. شما می‌توانید این مشکل را با تغییر تنظیمات به auto حل کنید تا دمنده فقط زمانی که آبگرمکن کار می‌کند روشن بماند.

آبگرمکنی که سخت کار می‌کند تا دماهای بالا را حفظ کند، به سختی خاموش می‌شود. بنابراین، هنگامی که آبگرمکن شما خاموش نمی‌شود، سعی کنید تنظیمات دما را پایین بیاورید. چند دقیقه به آن فرصت دهید و نحوه عملکرد آن را مشاهده کنید.

کنترل کننده اصلی واحد گرمایش ممکن است آسیب دیده باشد

سیستم‌های گرمایشی شامل کنترل‌های اولیه هستند که به ترموستات پاسخ می‌دهند و چرخه راه اندازی و کارکرد واحد را کنترل می‌کنند. اگر کنترل کننده اولیه آسیب ببیند، ممکن است سیستم گرمایش شما خاموش نشود.  یکی دیگر از مشکلات خاموش نشدن آبگرمکن معیوب بودن کنترل کننده اصلی است. در چنین شرایطی، برای تشخیص و رفع مشکل باید با یک متخصص تماس بگیرید.

شما یک شیر چک معیوب دارید

یک شیر چک معیوب می‌تواند باعث خاموش نشدن آبگرمکن شود. وقتی شیر چک معیوب باشد آبگرمکن به طور مداوم کار می‌کند. اگر شیر چک معیوب داشته باشید، آب بدون تنظیم به گردش در می‌آید که سیستم گرمایش را روشن نگه می‌دارد. برای رفع این مشکل با یک متخصص تماس بگیرید تا شیر چک را تعویض کند.

فیلتر هوای شما مسدود شده است

فیلترهای هوا نقش مهمی در فرآیند گرمایش دارند. آن‌ها ذرات گرد و غبار، گرده، موی حیوانات خانگی و سایر آلاینده‌ها را از هوای داخل خانه شما می‌گیرند و از رسیدن آن‌ها به مبدل حرارتی جلوگیری می‌کنند. در صورتی که حواستان را جمع نکنید، چنین زباله‌هایی می‌توانند در فیلتر هوا جمع شوند. گرفتگی فیلتر هوا به طور چشمگیری جریان هوا را در سراسر سیستم گرمایش کاهش می‌دهد.

در نتیجه باعث خاموش نشدن آبگرمکن شما می‌شود. همچنین آبگرمکن دیگر نمی‌تواند گرمای کافی داشته باشد  و در تلاش برای حفظ دمای تنظیم شده به کار خود ادامه می‌دهد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، هر سه ماه یکبار فیلتر هوا را تعویض کنید. اگر در یک منطقه پر گرد و غبار زندگی می‌کنید، فیلترهای هوا را بیشتر و ترجیحا ماهانه تعویض نمایید. برای مدل‌های فیلتر قابل استفاده مجدد، آن‌ها را مرتب تمیز کنید. یک آبگرمکن با فیلتر هوای تمیز بهینه عمل می‌کند.

موتور دمنده آسیب دیده است

یکی از دلایل رایج خاموش نشدن آبگرمکن موتور دمنده معیوب است. عملکرد اصلی موتور دمنده این است که آب گرم را در آبگرمکن شما به گردش درآورد. اگر دمنده خراب شود و آب گرم را به داخل آبگرمکن نرساند، ترموستات به دستگاه سیگنال می‌دهد که به کار ادامه دهد. نشانه اصلی اینکه ممکن است با یک دمنده معیوب سر و کار داشته باشید زمانی است که آبگرمکن شما هنوز کار می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش عیب یابی و تعمیر کولر گازی

هرگز نباید سعی کنید که موتور دمنده را خودتان تعمیر کنید. موتور دمنده شامل برخی از اجزای مکانیکی و الکتریکی است که بررسی و تعمیر آن نیاز به دانش و مهارت بالایی دارد. در صورت مشاهده مشکل در موتور دمنده، فوراً با یک متخصص تماس بگیرید. آن‌ها می توانند علت دقیق مشکل را تشخیص دهند و راه حل مناسب را توصیه کنند.

خاموش کردن آبگرمکن

لوله کشی نشتی دارید

لوله کشی نیز یکی از دلایل رایج خاموش نشدن آبگرمکن به حساب می‌آید. مجاری آسیب دیده یا نشتی اجازه می‌دهد تا هوای گرم به بیرون هدایت شود. این عامل باعث می‌شود که آبگرمکن مدام کار کند. اگر آبگرمکن شما خاموش نمی‌شود ممکن است لوله‌ها نشتی داشته باشید. در اطراف خانه راه بروید، قسمت قابل مشاهده لوله را از نظر سوراخ‌ها و شکاف‌ها بررسی کنید و آن‌ها را آب بندی کنید. اگر از محل دقیق نشتی مطمئن نیستید، از یک تکنسین بخواهید کانال را بررسی کرده و نشتی‌ها را برای شما مهر و موم کند.

آبگرمکن شما خیلی قدیمی شده است

با افزایش سن، آبگرمکن شما ظرفیت خود را برای گرم کردن آب به اندازه کافی از دست می‌دهد. اجزای مختلف شروع به سایش و ناکارآمدی می‌کنند. بنابراین، آبگرمکن برای گرم نگه داشتن آب باید بیشتر از قبل کار کند. اگر آبگرمکن قدیمی شما خاموش نمی‌شود، وقت آن رسیده است که آن را به یک آبگرمکن جدید و کارآمدتر ارتقا دهید. جدید بودن آبگرمکن در خاموش نشدن و کارکرد صحیح آن تاثیر گذار است.

دریچه‌های هوا مسدود شده

دریچه‌های هوای مسدود شده می‌تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد آبگرمکن شما تأثیر بگذارد. انسداد، جریان هوا را کاهش می‌دهد،  مسدود شدن دریچه های هوا باعث می شود که آب خوب گرم نشود و در نتیجه آبگرمکن مدت بیشتری برای گرم کردن آب کار کند.

چگونه آبگرمکن خود را تمیز کنیم؟

برای مقابله با مشکلات مربوط به خرابی آبگرمکن، همواره نوآوری و فناوری به کمک ما می‌آیند. آبگرمکن‌های جدید مجهز به عملکردها و سیستم‌ هایی هستند که اکثر این عوارض را برطرف می‌کند، مانند سیستم ضد رسوب آهک و رابط صفحه نمایش لمسی که بسیار کاربردی است، زیرا تمام اطلاعات مربوط به عملکرد و هرگونه خرابی دستگاه را روی صفحه نمایش نشان می‌دهد. به این ترتیب در صورت انسداد و یا خرابی سیستم می‌توانید بلافاصله از خرابی آن مطلع شوید.

با این حال، باید به خاطر داشته باشید اگر متوجه شدید که آبگرمکن به طور مداوم روشن و خاموش می‌شود، یکی از دلایل آن می‌تواند به دلیل نگهداری ضعیف باشد. زمانی که با چنین مشکلی روبرو می شوید به اهمیت تمیز کردن آبگرمکن پی می‌برید.

خاموش کردن آبگرمکن

دلایل اصلی خاموش و روشن شدن آبگرمکن

شیر گاز

یکی از مشکلات اساسی ناتوانی شعله آبگرمکن در روشن ماندن، به خرابی در شیر گاز مرتبط است. بنابراین آبگرمکن به دلیل معیوب بودن شیر یا مسدود بودن شیر به درستی کار نمی‌کند. در برخی موارد ممکن است عدم وجود فشار کافی برای توزیع گاز در سیستم، این مشکل را به وجود بیاورد.

دریچه چیست؟

دریچه تغذیه کننده گاز است و وظیفه مهم تنظیم فشار مواد احتراق را دارد تا آب را به دمای مناسب برساند و اگر به دلیل رسوبات باقی مانده از آن مسدود شود، دریچه کار نمی‌کند. تنها با مداخله یک تکنسین متخصص می‌توان نقص آن را برطرف کرد. در موارد حاد، برداشتن آن و جایگزینی آن با یک دریچه جدید ضروری است، در موارد دیگر کافی است دوباره آن را کالیبره کنید تا فشار آن متعادل شود.

سنگ آهک

آبی که به خانه‌های شما می‌رسد حاوی مقدار زیادی سنگ آهک می‌باشد که از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب بسیار سخت است، باید از ایجاد رسوب آهکی در آبگرمکن جلوگیری کنید. سنگ آهک در واقع در اجزای دستگاه نفوذ می‌کند. یکی از اولین اثرات خرابی آبگرمکن، دقیقاً حذف نشدن لایه آهک است که باعث خاموش و روشن شدن ناخوشایند جریان، حتی قبل از گرم شدن آب می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اجاق گاز ژنوا

با این شرایط آب به مدت طولانی گرم می‌شود، دقیقاً به این دلیل که سنگ آهک اضافی از تبادل حرارت با مقاومت جلوگیری می‌کند. این مشکل به دلیل تشکیل یک لایه مهم از رسوب آهک بر روی مقاومت است که مانع از عملکرد مناسب پروب متصل به سنسور حرارتی می‌شود. به طور خلاصه، لوله اطلاعات صحیحی در مورد رسیدن به دما دریافت نمی‌کند، بنابراین به درستی کار نمی کند.

علاوه بر این، سنگ آهک علاوه بر کاهش سرعت گرمایش آبگرمکن، مقاومت بیشتری را به همراه دارد و باعث می‌شود که با دمای بسیار بالاتر از حد معمول کار کند. در نتیجه، آب خنک می‌شود و به خود مقاومت آسیب می‌رساند. باید در نظر داشت که این مشکلات مربوط به آهک اضافی، ظرفیت مخزن آب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و پس از مدتی رسوبات سنگ آهک برابر با محتویات یک ظرف دو لیتری می‌شود.

فشار آب

فشار آب باید همیشه در حدود ۱.۵ بار باشد، نه پایین تر و نه بالاتر. در صورت افزایش یا کاهش بیش از حد فشار، آبگرمکن به لطف سیستم ایمنی که به آن مجهز است، مسدود می‌شود. گاهی اوقات دقیقاً موقعیت دستگاه است که باعث ایجاد مشکل می‌شود زیرا اگر در فضای باز باشد، در معرض تغییرات ناگهانی دما و همچنین باران نامطلوب، باد و سایر عوامل جوی قرار می‌گیرد.

تعمیر و نگهداری آبگرمکن

تعمیر و نگهداری کامل آبگرمکن در درجه اول اهمیت دارد. یکی از عوامل محرک خرابی دستگاه، عدم توجه به کل واحد مرکزی و اجزای مفید برای روشن کردن شعله و حفظ آن است. بنابراین حفظ رفتارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از خرابی‌ها، در برخی موارد حتی کاملاً جدی و ضروری تلقی می‌شود. اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که شیر را تمیز نگه دارید تا از تجمع کثیفی در داخل شیر جلوگیری کنید، زیرا این تجمع کثیفی باعث مسدودی شیر خواهد شد.

شمع و مشعل هم همینطور

فقط با نگهداری دوره‌ای، مکرر و صحیح آبگرمکن،  می توانید با خاموش شدن ناگهانی آن مواجه نشوید. شیرهای آب را نیز به خوبی بررسی کنید. آن‌ها می‌توانند عامل اصلی این مشکل باشند. نگهداری صحیح شیرهای حمام، دوش و وان نیز می‌تواند از مشکلات مختلف جلوگیری کند.

نحوه عملکرد مقاومت آبگرمکن برقی

مقاومت آبگرمکن برقی قطعه مسی است که در داخل مخزن قرار دارد و با روشن شدن آن بیش از حد گرم می‌شود. این عنصر مسی با اتصال به جریان الکتریکی خانه به دمای بالایی می‌رسد و گرما را به آب منتقل می‌کند و آب نیز گرم می‌شود. هنگامی که آب به دمای مورد نظر رسید، روی رگولاتور تنظیم شده، ترموستات جریان را به مقاومت قطع می‌کند و آبگرمکن را خاموش می‌کند.

از طرف دیگر، هنگامی که گرمای آب نسبت به مقدار نشان داده شده روی ترموستات کاهش می‌یابد، مقاومت دوباره فعال شده و دوباره رشته‌ای می‌شود. اما مقاومت آبگرمکن برقی نیز می‌تواند مشکلات خود را داشته باشد.

مشکلات احتمالی مقاومت آبگرمکن برقی

مشکلات مربوط به مقاومت الکتریکی ناشی از سایش و رسوب آهک است. سایش به زمان کارکرد بستگی دارد و باید بر حسب ساعت کار اندازه گیری شود. اندازه گیری ساییدگی یک مقاومت، بدون ابزار حرفه‌ای مناسب آسان نیست، اما زمانی که شروع به متوقف کردن گرمایش آب می‌کند، به این معنی است که مقاومت دیگر به خوبی کار نمی‌کند. در این مرحله، همچنین با توجه به هزینه‌های نه چندان زیاد، بهترین راه حل تعویض آن است.

اما مقاومت همچنین می‌تواند نشانه‌هایی از فرونشست را به دلیل بقایای سنگ آهکی که در سطح تابشی آن جمع شده است نشان دهد. هنگامی که آبگرمکن برای گرم کردن آب بیش از حد طول می‌کشد، به طور کلی به رسوب آهک بستگی دارد. در هر یک از دو مورد، فقط باید مقاومت را حذف کرده و آن را با مقاومت جدید جایگزین کنید.

خاموش کردن آبگرمکن

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان خاموش نشدن آبگرمکن استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

خاموش نشدن آبگرمکن بعد از بستن آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای شناخت دلایل خاموش نشدن آبگرمکن بعد از بستن آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا