مجله مذهبی

ثبت نام وام اربعین 1402 | دریافت تسهیلات قرض الحسنه اربعین با کارمزد 23 درصد

وام اربعین چه زمانی به حساب زائر واریز می شود؟ شرایط دریافت وام

دولت ایران برای مشارکت و تشویق بیشتر مردم جهت حضور در پیاده روی اربعین هر ساله تمهیداتی در نظر می گیرد. در چند سال اخیر نیز اقدام به ارائه وام جهت پرداخت هزینه های سفر برای افرادی که شرایط مالی مناسبی ندارند، اما تمایل دارند در این سفر حضور یابند، نموده است. حال باید دید وام اربعین ۱۴۰۲ چقدر است؟ آیا با این مبلغ وام می توان از پس هزینه های سفر برآمد؟ از کجا می توان وام اربعین ۱۴۰۲ را دریافت نمود؟ آیا این وام نیاز به ضامن دارد؟ شرایط وام اربعین چگونه است؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم.

وام اربعین چیست

وام اربعین یک نوع تسهیلاتی است که بانک ها به زائران پیاده روی اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۲ ارائه می دهند. این وام به منظور کمک به هزینه های سفر و اقامت زائران در عراق در نظر گرفته شده است.

برخلاف سال گذشته که بانک مرکزی و سیاست های دولت برای پرداخت تسهیلات اربعین برنامه ریزی می کرد، در سال جدید این مسئله را به بانک ها واگذار نموده اند و هر بانک با توجه به سیاست و بودجه ای که دارد، شرایط دریافت وام اربعین را تعیین می کند. در حال حاضر فقط بانک ملی اعلام آمادگی برای پرداخت وام اربعین کرده است.

چنانچه قصد دریافت وام اربعین از بانک ملی را دارید، لازم است یک حساب اختصاصی برای این طرح افتتاح کنید و بعد از پرداخت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در همین حساب ویژه، مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام از شعبه دریافت کنید. میزان سود این تسهیلات بر مبنای نرخ مصوب و اعلامی از طرف شورای پول و اعتبار می باشد و دوره بازپرداخت آن نیز ۶ ماهه است. یعنی بعد از گذشت ۶ ماه باید ۱۰ میلیون تومان را کامل به بانک پرداخت نموده باشید.

علاوه براین مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی که از قبل در حساب اختصاصی این طرح گذاشته اید، باید تا پایان تسویه تسهیلات و بدهی در حسابتان باقی بماند. گفتنی است که متقاضیان هنگام بستن قرارداد و ارائه مدارک جهت دریافت وام با بانک، نباید هیچ گونه بدهی غیرجاری و چک برگشتی داشته باشند. علاوه بر بانک ملی، صندوق رفاه دانشجویان هم شرایطی را فراهم نموده که وام ۵ میلیون تومانی به دانشجویان متقاضی برای شرکت در پیاده روی اربعین پرداخت می کند.

به گفته مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دانشجویانی که قصد دارند به صورت گروهی عازم پیاده روی اربعین شوند، تحت نظارت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها می توانند برنامه ریزی کنند تا از طریق این نهاد به صورت دسته جمعی به صندوق رفاه دانشجویان معرفی شوند.

صندوق نیز این دانشجویان را به بانک طرف تعهد صندوق معرفی می کند تا وام اربعین پرداخت شود. از سوی دیگر، عباس شیراوژن، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از اعطای وام اربعین خبر داد و اعلام کرد که با همکاری صندوق رفاه دانشجویان تسهیلات وام چهار میلیون تومانی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عید قربان ۱۴۰۲ چه روزی است/ تاریخ دقیق عید قربان در سال 1402 کی هست

البته این تسهیلات به دانشجویانی پرداخت می شود که اصل سفر آنها توسط مسئولین مربوطه دانشگاه مورد تایید باشد. دانشجویان می توانند تا ۱۴ روز بعد از سفر اربعین، به اداره رفاه دانشجویان مراجعه کنند و با ارائه مدارک لازم از جمله مستندات ثبت ورود و خروج از کشور، وام اربعین ۱۴۰۱ را دریافت نمایند.

شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲

شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲ بستگی به بانک یا نهادی دارد که از آن تسهیلات درخواست می کنید. به طور کلی، شرایط زیر را می توان نام برد:

بانک ملی

برای دریافت وام اربعین از بانک ملی، شما باید حساب ویژه این طرح را افتتاح کنید و دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در آن تودیع کنید. سپس می توانید ۱۰ میلیون تومان وام با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و دوره بازپرداخت ۶ ماهه دریافت کنید. البته باید تا زمان تسویه تسهیلات، مبلغ تودیع شده را در حساب خود نگه دارید. همچنین باید فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشید.

صندوق رفاه دانشجویان

برای دریافت وام اربعین از صندوق رفاه دانشجویان، شما باید دانشجو باشید و قصد داشته باشید به صورت گروهی عازم پیاده روی اربعین شوید. شما باید تحت نظارت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه خود، به صورت دسته جمعی به صندوق رفاه دانشجویان معرفی شوید. صندوق نیز شما را به بانک طرف تعهد صندوق معرفی می کند تا وام پنج میلیون تومانی پرداخت شود.

وزارت بهداشت

برای دریافت وام اربعین از وزارت بهداشت، شما باید دانشجو یا کارمند این وزارت باشید و اصل سفر خود را توسط دانشگاه یا سازمان خود تایید کرده باشید. شما می توانید تا دو هفته پس از سفر اربعین، با مراجعه به اداره رفاه دانشجویان یا کارکنان و ارائه مستندات لازم، وام چهار میلیون تومانی را دریافت کنید.

زمان واریز وام اربعین

جزئیات وام اربعین ۱۴۰۲

همانطور که گفتیم، وام اربعین ۱۴۰۲ یک نوع تسهیلاتی است که بانک ها به زائران پیاده روی اربعین حسینی (ع) در سال ۱۴۰۲ ارائه می دهند. شرایط دریافت وام اربعین از بانک ملی به شرح زیر است:

 • متقاضی باید حساب ویژه این طرح را افتتاح کند و دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در آن تودیع کند.
 • متقاضی می تواند ۱۰ میلیون تومان وام با نرخ سود ۲۳ درصد و دوره بازپرداخت ۶ ماهه دریافت کند.
 • مبلغ تودیع شده باید تا زمان تسویه تسهیلات در حساب باقی بماند.
 • متقاضی باید فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشد.

شرایط بانک ملی برای ارائه وام اربعین

شرایط بانک ملی برای ارائه وام اربعین به شرح زیر است:

 • متقاضی باید حساب ویژه این طرح را افتتاح کند و دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در آن تودیع کند.
 • متقاضی می تواند ۱۰ میلیون تومان وام با نرخ سود ۲۳ درصد و دوره بازپرداخت ۶ ماهه دریافت کند.
 • مبلغ تودیع شده باید تا زمان تسویه تسهیلات در حساب باقی بماند.
 • متقاضی باید فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشد.

واریز وام اربعین ۱۴۰۲ چه زمانی انجام می شود؟

زمان واریز وام اربعین ۱۴۰۲ برای کسانی که به راهپیمایی اربعین می روند، هنوز به طور کامل مشخص نیست. اما به نظر می آید که تسهیلات کامل بعد از خروج متقاضیان از مرز به حسابشان واریز می شود. در حال حاضر فقط بانک ملی جهت پرداخت وام اربعین اعلام آمادگی کرده است. شرایط گرفتن تسهیلات اربعین از بانک شعبه ملی به شرح زیر است:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اربعین ۱۴۰۲ چه روزی است / اربعین 1402 چند شنبه است و چندمه؟

متقاضی باید حساب اختصاصی برای این طرح افتتاح نماید و مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در آن تودیع کند.

متقاضی می تواند ۱۰ میلیون تومان وام با نرخ سود ۲۳ درصد و دوره بازپرداخت ۶ ماهه دریافت کند.

مشمولان وام اربعین ۱۴۰۲ چه کسانی هستند؟

وام اربعین ۱۴۰۲ تنها به زائران پیاده روی اربعین حسینی (ع) که از مرز زمینی ایران عبور کرده باشند، تعلق می گیرد. البته باید شرایط زیر را نیز داشته باشند:

 • در سامانه سماح که برای امور پیاده روی اربعین است، ثبت نام نموده باشند.
 • درخواست تسهیلات را در همان سامانه ثبت کرده باشند.
 • هیچگونه بدهی غیرجاری و چک برگشتی نداشته باشند.
 • سرپرست خانوار باشند و یارانه دریافت کنند.

مبلغ کامل تسهیلات بعد از خروج زائران از مرز به حساب سرپرست خانواده واریز خواهد شد.

چگونه می توانم برای وام اربعین درخواست دهم؟

برای درخواست وام اربعین ۱۴۰۲ شما باید به سامانه سماح به نشانی my.haj.ir مراجعه کنید و با وارد کردن شماره همراه، کد ملی، کد پستی و سایر اطلاعات خواسته شده، درخواست خود را ثبت کنید.

شما میتوانید تا سقف ۱۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنید. البته باید توجه داشته باشید که این وام فقط به زائران پیاده روی اربعین حسینی (ع) که از مرز زمینی ایران عبور کرده باشند، تعلق می گیرد. همچنین شما باید در سامانه سماح ثبت نام کرده باشید و فاقد بدهی غیرجاری و چک برگشتی باشید. مبلغ وام پس از خروج شما از مرز به حساب شما واریز خواهد شد.

حداکثر مبلغ وام اربعین ۱۴۰۲ چقدر است؟

حداکثر مبلغ وام اربعین ۱۴۰۲ برای افراد که قصد پیاده روی اربعین حسینی (ع) را دارند، به این شرط که از مرز زمینی ایران عبور کرده باشند، ۱۰ میلیون تومان است. ناگفته نماند که این وام ۲۳ درصد کارمزد دارد.

مبلغ وام پس از خروج زائران از مرز به حساب سرپرست خانواده واریز خواهد شد. بازپرداخت وام در دوره شش ماهه انجام می شود. در برخی شرایط ممکن است اقساط وام به صورت ماهیانه از یارانه سرپرست خانواده کسر شود. در صورت عدم دریافت یارانه، بازپرداخت وام از طریق شعب بانک ملی قابل انجام است.

وام اربعین چقدره

جمع بندی

در این مطلب شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲ را بیان کردیم. و گفتیم که چه کسانی مشمول دریافت این وام خواهند بود. در صورتی که شما نیز قصد دریافت تسهیلات اربعین ۱۴۰۲ را دارید، ابتدا لازم است بدانید سودی که برای بازپرداخت این وام به بانک پرداخت می کنید، ۲۳ درصد است.

از طرفی سفر به کربلا در ایام اربعین هزینه خورد و خوراک ندارد و شما می توانید با مبلغی بسیار کم به این سفر راهی شوید. بنابراین پرداخت ۲۳ درصد سود بانکی برای مدت ۶ ماه به حساب بانک های دولتی در این وضعیت نابسامان اقتصادی کشور، نه تنها سودی برایتان ندارد، بلکه به ضررتان خواهد بود.

وام اربعین ۱۴۰۲

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا