مجله مذهبی

پیاده روی اربعین 1402 از کی شروع میشه | نکات مهم برای پیاده روی اربعین

شماره تلفن های ضروری در پیاده روی اربعین | عوارض خروج از کشور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه ؟ پیاده روی اربعین یک مراسم مذهبی سیاحتی است که در آن مسلمانان شیعه مذهب به صورت دسته جمعی و پیاده از مسیرهای وارده به شهر کربلا با هدف زیارت و و عزاداری در چهلمین روز شهادت امام حسین علیه السلام سومین امام شیعیان در نبرد عاشورا صورت می گیرد.

این مراسم از بزرگترین اجتماعات مسالمت آمیز جهان خوانده شده و از سال ۲۰۱۴ به بزرگترین پیاده روی (پیمایش) و گردهمایی دینی جهان تبدیل شده است. اگر قصد سفر به عراق  در اربعین را دارید، حتما این سوال برایتان ایجاد شده است که پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه ؟ در این مقاله به این سوالات و دیگر سوالات زائرین پاسخ داده ایم.

نکات مهم برای انتخاب نوع سفر به کربلا

برای سفر به عراق، شما می توانید از طرق زمینی یا هوایی استفاده کنید. در صورت سفر زمینی، شما باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

نوع وسیله نقلیه

شما می توانید با قطار، اتوبوس یا وسیله شخصی به عراق سفر کنید. هر کدام از این وسایل، مزایا و معایب خود را دارند. به عنوان مثال، قطار سریع تر و امن تر است، اما بلیط آن گرانتر است. اتوبوس ارزان تر و راحتتر است، اما زمانبر و خسته کننده است. وسیله شخصی آزادی بیشتری می دهد، اما مشکل پارک ماشین در عراق را به وجود می آورد.

نوع مرز

برخی از مرزهای ایران و عراق، در طول سال، تنها در روزهای خاص باز هستند و برخی دیگر، همیشه باز هستند. به طور مثال، مرز خسروی فقط در روزهای ۱۵ تا ۲۵ صفر باز است و مرز شلمچه همیشه باز است. بنابراین، باید توجه داشته باشید که کدام مرز را انتخاب کنید و چه زمانی قابل عبور است.

نوع مسیر

بعد از عبور از مرز، شما باید یک وسیله نقلیه کرایه کنید و به نجف بروید. در نجف، شما می توانید پیاده روی خود را آغاز کنید. مسیر پیاده روی از نجف تا کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است. شما می توانید این مسیر را به صورت کامل یا جزئی پیاده روید. در صورت نیاز، شما می توانید از وسایل نقلیه ای که در مسیر وجود دارند، استفاده کنید.

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه ؟ پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از اول ماه صفر آغاز می شود و تا ۲۵ صفر ادامه خواهد داشت. اول ماه صفر با ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ و ۲۵ صفر با ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ مطابقت دارد. پس شما می توانید در این بازه زمانی ۲۵ روزه، برای شرکت در این راهپیمایی بزرگ، برنامه ریزی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خمس و زکات چیست /احکام خمس و زکات

برای شرکت در پیاده روی اربعین، شما باید در سامانه سماح به آدرس ثبت نام کنید. ثبت نام از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ آغاز شده و تا قبل از شروع پیاده روی ادامه خواهد داشت.

همچنین شما باید پاسپورت یا گذرنامه موقت کربلا را تهیه کنید. برای دریافت پاسپورت، شما باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه کنید و برای دریافت گذرنامه موقت کربلا، شما باید به سایت مراجعه نمایید.

زمان پیاده روی اربعین عوارض خروج از کشور چقدر است؟

عوارض خروج از کشور برای پیاده روی اربعین بستگی به نوع سفر و نوع مرز شما دارد. در صورتی که سفر شما زمینی باشد و از مرزهای زمینی دخیل در عملیات اربعین حسینی (ع) خارج شوید، از پرداخت عوارض برای خارج شدن از کشور معاف خواهید بود.

این مرزها عبارتند از: شلمچه، چذابه، خسروی، مهران، چزابه و تمرچین

در صورتی که سفر شما هوایی باشد یا از مرزهای زمینی غیر دخیل در عملیات اربعین حسینی (ع) خارج شوید، شما باید عوارض خروج از کشور را براساس قانون بودجه ۱۴۰۲ پرداخت کنید. این عوارض به شرح زیر است:

 • در نوبت اول: ۴۰۰ هزار تومان
 • در نوبت دوم: ۶۰۰ هزار تومان
 • در نوبت سوم و بیشتر: ۸۰۰ هزار تومان

هزینه پارکینگ ماشین در شلمچه در ایام اربعین

هزینه پارکینگ ماشین در شلمچه در ایام اربعین بستگی به نوع پارکینگ و مدت زمان توقف دارد. برخی از پارکینگ ها رایگان هستند و برخی دیگر پولی هستند. به طور متوسط، هزینه پارکینگ ماشین در شلمچه در ایام اربعین حدود ۵ هزار تومان برای هر شبانه روز است.

برای استفاده از پارکینگ های رایگان، شما باید به سامانه سماح به آدرس مراجعه کنید و ثبت نام کنید. سپس شما یک کارت عبور خودرو دریافت خواهید کرد که به شما اجازه می دهد از پارکینگ های رایگان استفاده کنید. این پارکینگ ها در منطقه ۹۰ هکتاری شلمچه قرار دارند و گنجایش ۳۰ هزار خودرو دارند.

برای استفاده از پارکینگ های پولی، شما باید به محل پارکینگ مراجعه کنید و هزینه را به صورت نقدی یا با کارت خوان پرداخت کنید. سپس شما یک رسید دریافت خواهید کرد که باید آن را نگه دارید تا زمان خروج. این پارکینگ ها در منطقه ۶۰ هکتاری شلمچه قرار دارند و گنجایش ۲۰ هزار خودرو دارند.

پیاده روی اربعین 1402

نرخ کرایه از مرز شلمچه تا نجف و کربلا

نرخ کرایه از مرز شلمچه تا نجف و کربلا بستگی به نوع وسیله نقلیه دارد. به طور متوسط، نرخ کرایه ها به شرح زیر است:

 • از مرز شلمچه تا شهر نجف با اتوبوس: ۱۰ تا ۱۲ هزار دینار
 • با ون از مرز شلمچه تا نجف: ۱۳ تا ۱۵ هزار دینار
 • با سواری از مرز شلمچه تا نجف: ۲۵ تا ۳۰ هزار دینار
 • با اتوبوس از مرز شلمچه تا شهر کربلا: ۱۳ تا ۱۵ هزار دینار
 • از شلمچه تا کربلا با استفاده از ون: ۱۶ تا ۱۸ هزار دینار

برای مقایسه، یک دینار عراقی معادل حدود ۶ ریال ایرانی است. بنابراین، می توانید نرخ کرایه ها را با ضرب در عدد ۶ به ریال تبدیل کنید. به عنوان مثال، ۱۰ هزار دینار برابر با ۶۰ هزار ریال است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تولد حضرت فاطمه 1402 چه روزی هست/روز مادر 1402

موکب‌ های اسکان و غذا تا چه زمانی برپا هستند؟

اینکه موکب های اسکان و غذا کِی در عراق برپا می شوند بستگی به نوع موکب و محل آن دارد. به طور کلی، می توان گفت که:

موکب های ایرانی

مسئولیت اسکان و تغذیه زائران اربعین برعهده ستاد بازسازی عتبات عالیات است و اعلام نموده که موکب های ایرانی برای پذیرایی و اسکان زائران از ۱۶ تا ۲۹ شهریور ماه در عراق شروع به کار نمایند.

ایران در نظر دارد حدود ۲۵۰۰ موکب در کشور عراق برپا کند همچنین در حرم ها و صحن های اطراف آن ها شرایط میزبانی از زائران ایرانی نیز  فراهم می شود.

همچنین موکب های ایرانی در شهرهای کاظمین، سامرا، نجف و کربلا نیز خدمت رسانی می کنند.

موکب های عراقی

موکب های عراقی نه تنها در نجف، کربلا و مسیر بین ۲ این شهر، بلکه در کاظمین و سامرا نیز خدمت رسانی می کنند.

بعضی از این موکب ها رایگان هستند و بعضی دیگر پولی هستند. به طور معمول، هزینه پذیرایی در موکب های عراقی حدود ۵ تا ۱۰ هزار دینار است.

همچنین بسیاری از خانواده های عراقی نیز زائران را در خانه های خود پذیرایی می کنند.

شماره تلفن های ضروری در پیاده روی اربعین چیست ؟

شماره تلفن های ضروری در پیاده روی اربعین عبارتند از:

 • اورژانس: ۱۰۴
 • افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱
 • احکام شرعی: ۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳
 • اداره مرکزی: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸

این شماره ها را در تلفن همراه خود ذخیره کنید و در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید. همچنین می توانید از سامانه سماح به آدرس برای ثبت نام و دریافت اطلاعات مفید دیگر استفاده کنید.

سفر به عراق بدون ویزا

شما می توانید بدون نیاز به ویزا از طریق مرز هوایی به عراق سفر کنید. این تصمیم از سوم آبان ماه ۱۴۰۰ توسط دولت های ایران و عراق به اجرا گذاشته شده است. شما تنها نیاز دارید که گذرنامه معتبر و گواهی منفی تست PCR را همراه داشته باشید. مدت اقامت شما در عراق حداکثر یک ماه خواهد بود که قابل تمدید است.

این شرایط برای سفرهای زیارتی، سیاحتی، کاری و تجاری صادق است. اگر شما قصد دارید در ایام اربعین حسینی به عراق سفر کنید، می توانید با گذرنامه زیارتی که از ۲۸ تیر ماه قابل درخواست است، وارد این کشور شوید.

پیاده روی اربعین 1402 از کی شروع میشه

گذرنامه برای افراد ممنوع الخروج

افرادی که ممنوع الخروج هستند نمی توانند گذرنامه بگیرند. رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه گفته است که اگر فرد به هر دلیلی ممنوع الخروج باشد گذرنامه برای وی صادر نمی شود. افراد می توانند با استفاده از اپلیکیشن “پلیس من” یا مراجعه حضوری به ادارات پلیس گذرنامه از وضعیت ممنوع الخروج بودن یا نبودن خود مطلع شوند.

جمع بندی

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه ؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم. البته سوالات رایج دیگری که اغلب کاربران از ما می پرسند، از قبیل چگونگی دریافت گذرنامه، چگونگی انتخاب نوع سفر به کربلا و … را مورد بررسی قرار داده ایم.

چنانچه شما نیز تجربه ای از سفر خود در سال های قبل به کربلا دارید، می توانید با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر کاربران نیز از تجربه شما استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ از کی شروع میشه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا