مجله مذهبی

ثبت نام پیاده روی اربعین 1402 | اربعین پیاده روی

قبل از سفر به عراق برای پیاده روی اربعین چه اقداماتی لازم است؟

ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ چیزی است که شما قبل از سفر به کربلا در ایام اربعین به آن نیاز دارید. چنانچه قصد دارید امسال اربعین در کربلا حضور داشته باشید، باید مقدمات سفر خود را آماده کنید. این گونه نیست که یک کوله پشتی بردارید و راهی شهرهای مرزی ایران و عراق شوید. بلکه از قبل باید در سامانه مخصوص اربعین ثبت نام کنید. مدارک لازم را ارائه نمایید و شرایط شما برای رفتن به این سفر سنجیده شود. سپس می توانید برای سفر به کربلا آماده شوید.

اربعین پیاده روی

پیاده روی اربعین یکی از معنوی ترین و پرشورترین فعالیت های اجتماعی شیعیان است که هر سال در چهلمین روز پس از شهادت حسین بن علی (ع) در کربلا برگزار می شود. مسلمانان از نقاط مختلف جهان با پیاده روی از مسیرهای منتهی به کربلا، به زیارت و جمع شدن همه آنها در حرم حسین (ع) می روند.

برای شرکت در پیاده روی اربعین، شما باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام
 • ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائرین
 • در صورت عزیمت به صورت گروهی، معرفی یک نفر به عنوان سرگروه
 • تعیین برنامه برگشت خود حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام

تاریخ شروع پیاده روی اربعین چه زمانی است؟

تاریخ شروع پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ مصادف با چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ می باشد. این تاریخ برابر با ۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی و ۲۰ صفر ۱۴۴۵ قمری است. عملیات پیاده روی اربعین از اول ماه صفر آغاز شده و تا ۲۵ ام همان ماه ادامه خواهد داشت.

چگونه اربعین به کربلا برویم؟

برای رفتن به کربلا در زمان اربعین، شما باید چند مرحله را طی کنید:

اولین مرحله تهیه پاسپورت و ویزا است. پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و برای دریافت ویزا باید در سامانه سماح ثبت نام کنید. هزینه صدور ویزا برای هر نفر حدود ۱۵۰ هزار تومان است.

دومین مرحله انتخاب وسیله نقلیه و مسیر مناسب است. شما می توانید با هواپیما، اتوبوس، قطار یا خودرو به کربلا بروید. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال، سفر هوایی سریعتر و راحتتر است، اما هزینه برتر است. سفر با اتوبوس ارزان تر است، اما زمانبر و خسته کننده است.

شما همچنین باید تصمیم بگیرید که از کدام مرز ایران و عراق وارد شوید. مرزهای شلمچه، مهران، خسروی و چذابه از جمله گزینه های موجود هستند.

سومین مرحله تهیه وسایل مورد نیاز است. شما باید لباس های مناسب آب و هوای گرم خشک عراق، کفش راحت و سبک، کوله پشتی سبک، داروهای شخصی، دستمال کاغذی، حوله، لیوان، کلاه آفتاب گیر و کیسه خواب را همراه داشته باشید. همچنین پول دینار عراقی و سیمکارت عراقی را نیز تهیه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تولد حضرت فاطمه 1402 چه روزی هست/روز مادر 1402

چهارمین مرحله شروع سفر است. شما باید با توجه به بلیط خود به فرودگاه یا ترمینال مورد نظر بروید و از آنجا به عراق عزیمت کنید. در عراق، شما باید با اتوبوس یا خودرو به نجف یا بغداد بروید و از آنجا پیاده به کربلا حرکت کنید. پیاده روی از نجف تا کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و پیاده روی از بغداد تا کربلا حدود ۱۰۰ کیلومتر است.

ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲

برای ثبت نام در پیاده روی اربعین، شما باید به سامانه سماح به آدرس مراجعه کنید و مراحل زیر را انجام دهید.

با ورود به سامانه سماح، تاریخ سفر و مرز خروج خود را انتخاب کنید.

عملیات بیمه اربعین را تکمیل کنید. مبلغ بیمه زائران به ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان است و الزامی نیست.

پس از پایان ثبت نام، کارت شناسایی و بارکد (QRcod) تولید شده را چاپ کنید و در طول سفر همراه خود داشته باشید.

شرایط ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ عبارتند از:

 • داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام
 • ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائرین
 • در صورت عزیمت به صورت گروهی، معرفی یک نفر به عنوان سرگروه
 • تعیین برنامه برگشت خود حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام

ثبت نام پیاده روی اربعین1402

زمان ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲

زمان ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ از روز سه شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ آغاز شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت. شما می توانید با ورود به سامانه سماح و تکمیل فرم ثبت نام، کد رهگیری خود را دریافت کنید.

هزینه ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ چقدر است

هزینه ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ بستگی به نوع وسیله نقلیه، مدت زمان سفر، مرز خروج و برنامه برگشت دارد. به طور کلی، هزینه های زیر را می توان برای پیاده روی اربعین در نظر گرفت:

 • هزینه صدور ویزا: حدود ۱۵۰ هزار تومان برای هر نفر
 • هزینه بیمه اربعین: حدود ۳۵ هزار تومان برای هر نفر.
 • هزینه سفر هوایی: حدود ۱ میلیون تا ۲ میلیون تومان برای هر نفر.
 • هزینه سفر با اتوبوس: حدود ۵۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان برای هر نفر.
 • هزینه سفر با قطار: حدود ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر نفر
 • هزینه سفر با خودرو: حدود ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر نفر

البته این هزینه ها فقط تخمینی هستند و ممکن است با توجه به شرایط بازار و عوامل دیگر تغییر کنند. شما می توانید با مشاوران سفر و گروه های کاروان اطلاعات دقیقتر را دریافت کنید.

توصیه هایی برای حفظ سلامت پیش از سفر به عراق

با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت های سفر به عراق، شما باید قبل از سفر خود چند نکته را رعایت کنید:

اولین و مهمترین توصیه این است که واکسن کرونا بزنید. دولت عراق اعلام کرده است که همه مسافران بالای ۱۲ سال که یک دوز واکسن جانسون یا دو دوز از سایر واکسن های مورد تایید را دریافت کرده اند، بدون نیاز به ارائه نتیجه تست PCR می توانند وارد کشور عراق شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعداد عمودهای پیاده روی اربعین | راهنمای سفر به کربلا

واکسن های مورد تایید عبارتند از فایزر، مدرنا، آسترازنکا، جانسون، سینوفارم و سینوواک شما باید کارت واکسیناسیونی به زبان انگلیسی و حاوی QR کد داشته باشید.

دومین توصیه این است که گذرنامه خود را بررسی کنید. گذرنامه شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و نباید دارای مهر یا ویزای اسرائیل باشد. در غیر این صورت، شما نمی توانید به عراق سفر کنید.

سومین توصیه این است که بسته بندی مناسب را انجام دهید. شما باید لباس های مناسب آب و هوای گرم خشک عراق، کفش راحت و سبک، کوله پشتی سبک، داروهای شخصی، دستمال کاغذی، حوله، لیوان، کلاه آفتاب گیر و کیسه خواب را همراه داشته باشید.

همچنین پول دینار عراقی و سیمکارت عراقی را نیز تهیه کنید.

چهارمین توصیه این است که آگاه باشید. شما باید از آخرین اخبار و محدودیت های سفر به عراق در جریان باشید و قوانین و فرهنگ محلی را رعایت کنید. شما باید در فضای عمومی ماسک بزنید و فاصله اجتماعی را حفظ کنید.

شما همچنین باید در فرودگاه های عراق غربالگری شده و در صورت لزوم تست PCR بدهید.

ویژگی های کفش مناسب پیاده روی

کفش مناسب پیاده روی باید دارای چند خصوصیت باشد که از راحتی، سلامت و ایمنی پاهای شما محافظت کند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

انعطاف پذیری

کفش پیاده روی باید قابل خم شدن باشد تا با حرکات طبیعی پا هماهنگ شود. برای این منظور، می توانید کفش را از جلو و عقب بچرخانید و ببینید چقدر مقاومت می کند. کفش های خوب باید با فشار متوسط خم شوند.

حمایت از قوس پا

کفش پیاده روی باید حمایت لازم را از قوس پا، پاشنه و آرنج پا فراهم کند. برای این منظور، می توانید به ضخامت و سختی زیره، لژ و گیره کفش توجه کنید. کفش های خوب باید زیرهای با آج عمیق و لژی با حداقل ۵ سانتی متر ضخامت داشته باشند.

راحتی

کفش پیاده روی باید راحت و مناسب با شکل و اندازه پا باشد. برای این منظور، می توانید به فضای داخل کفش، جنس رویه و زیره، نحوه بستن و تورق کفش توجه کنید. کفش های خوب باید فضای کافی را برای حرکت انگشتان پا فراهم کنند، جنس نرم و تنفس پذیر داشته باشند، بستن راحت و محکم داشته باشند و تورق مناسب با قوس پا داشته باشند.

ثبت نام پیاده روی اربعین1402

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی شرایط و ضوابط ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲ پرداختیم و گفتیم که برای سفر به کربلا چه مواردی را باید در نظر داشته باشید. بنابراین اگر قصد سفر به کربلا در ایام اربعین را دارید، فراموش نکنید که باید از قبل در سامانه سماح ثبت نام کنید. و مواردی که در این مقاله توضیح داده ایم را رعایت کنید.

ثبت نام پیاده روی اربعین۱۴۰۲

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا