تعمیرات تلویزیون

کدام یک از تلویزیون‌های ال ای دی یا ال سی دی بهتر است؟

کدام یک از تلویزیون‌های ال ای دی یا ال سی دی بهتر است؟ | انتخاب تلویزیون مناسب

تلویزیون‌های ال ای دی اخیراً در بازار خرید و فروش سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. تلویزیون های ال ای دی همان تلویزیون‌های ال‌سی‌دی می‌باشند که تکنولوژی آنها پیشرفت کرده است. تلویزیون های ال ای دی برای روشنایی صفحه  مورد نیاز توسط لامپ‌های ال ای دی تولید می‌گردد.

تکنولوژی تلویزیون های ال ای دی

در تلویزیون‌های نوع ال ای دی لامپ‌ها امکان دارد که در پشت یا اطراف پنل قرار داشته باشند. وقتی که این لامپ‌ها روشن می‌شوند، به صفحه نور تابیده می‌شود و تصاویر مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه لامپ‌های ال ای دی بسیار کوچک هستند، در پشت پنل فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. به همین علت این گونه تلویزیون‌ها نازک‌تر می‌باشند.

تلویزیون‌های ال ای دی کنتراست، دارای زاویه دید و روشنایی بیشتری بوده و قادر هستند تصاویر رنگ تیره و مشکی را با عمق بیشتر به بینندگان نشان دهند.

تلویزیون های ال ای دی روشنایی از کنار

در تلویزیون‌های ال ای دی روشنایی از کنار چراغ‌های ال ای دی در اطراف نمایشگر تلویزیون قرار دارند و از کنار صفحه نور به وسیله یک راهنما به قسمت پشت پنل می‌رسد. در این تلویزیون‌ها لامپ‌های ال ای دی فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. به همین دلیل این سری از تلویزیون‌های ال ای دی بسیار نازک می‌باشند.

عیب این گونه از تلویزیون‌ها این است که وقتی آن را روشن می‌کنید، پیکسل‌ها نمایان می‌شوند. چون پیکسل‌هایی که روشن هستند، نور خود را از پیکسل‌های کناری انتقال می‌دهند. در این شرایط وقتی که پیکسل‌ها حتی اگر خاموش هم باشند، از پیکسل کناری مقداری نور دریافت کرده و منتشر خواهند کرد. بنابراین در تلویزیون ال ای دی روشنایی از کنار، وضوح رنگ مشکی و تصویر ضعیف‌تر خواهد بود.

تلویزیون ال ای دی روشنایی از پشت

در این مدل از تلویزیون‌ها لامپ‌ها در قسمت پشتی تلویزیون به صورت مستقیم قرار دارند و نسبت به تلویزیون‌های ال ای دی روشنایی از کنار فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. تلویزیون‌های ال ای دی روشنایی از پشت به همین علت ضخامتشان بیشتر است، اما وضوح رنگ مشکی و تصویر را بهتر تولید خواهند کرد. این تلویزیون ‌ها از لحاظ ال ای دی به دو دسته تقسیم می‌گردند:

 • تلویزیون های LED سفید: در این تلویزیون‌ها با این نوع از ال ای دی، لامپ‌های ال ای دی فقط رنگ سفید را تولید می‌کنند و آنها را از فیلتر عبور می‌دهند و رنگ‌های دیگر را تولید می‌کنند.
 • تلویزیون های RGB: در این تلویزیون‌ها لامپ‌های ال ای دی نورهای سبز، قرمز و آبی را تولید می‌کنند و در نتیجه قادر خواهند بود که رنگ‌های بیشتری را به نمایش درآورند.
حتما بخوانید:   روش باز کردن قفل کودک در تلویزیون ال جی | قفل شدن کنترل تلویزیون ال جی

تلویزیون های ال ای دی

تلویزیون های ال سی دی

در تلویزیون‌های ال سی دی مزایایی وجود دارد که باعث شده است که در مدت زمان بسیار کم جای تلویزیون‌های پلاسما را پر کند. این تلویزیون‌ها دارای صفحه نمایشی از جنس کریستال مایع هستند. در قسمت پشتی نمایشگر این گونه از تلویزیون‌ها بخش‌هایی مثل فیلترهای رنگ، بک لایت، لایه کریستال مایع و لایه TFT  وجود دارد.

تکنولوژی تلویزیون های ال سی دی

در تلویزیون‌های ال سی دی برای روشن کردن پنل کریستالی نور مورد نیاز از لامپ‌های فلورسنتی تأمین می‌گردد. این لامپ‌ها به لامپ‌های موجود در خانه شباهت زیادی دارند. در این تلویزیون‌ها از لامپ نور عبور کرده و پیکسل دستگاه را روشن می‌کند. پس از عبور از فیلترهای رنگی به صفحه نمایش تابیده می‌گردد. تلویزیون ال سی دی در مقایسه با تلویزیون‌های دیگر روشنایی بسیار خوبی دارند. با توجه به اینکه این تلویزیون‌ها دارای قیمت بسیار مناسبی هستند، در سایزهای گوناگون تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند.

مزایای تلویزیون های ال ای دی

در بورس لوازم خانگی یکی از محصولات پرفروش تلویزیون‌های ال ای دی می‌باشد. مزایای این تلویزیون‌ها عبارت هستند از:

 • تولید کننده می‌تواند در سایزهای متنوع این گونه از تلویزیون‌ها را تولید کند.
 • از وضوح تصویر و کنتراست بالایی برخوردار می‌باشد.
 • تصاویر رنگ مشکی و تیره را با وضوح زیاد به نمایش در می‌آورد.
 • با توجه به اینکه لامپ‌های ال ای دی قدرت بالایی دارند، تلویزیون‌های ال ای دی دارای روشنایی زیادتری هستند.
 • با توجه به اینکه از لامپ ال ای دی در این تلویزیون استفاده می‌شود، مصرف برق آن کمتر است.
 • چون لامپ‌ها کم مصرف هستند، گرمای کمتری از آنها تولید می‌شود.
 • چون این لامپ‌های ال ای دی کوچک هستند، پنل تلویزیون ال ای دی ضخامت کمی دارد.
 • نصب تلویزیون‌های ال ای دی بر روی دیوار آسان است و وزن این تلویزیون‌ها بسیار سبک می‌باشد.
 • تولید تلویزیون ال ای دی از قطعات قابل بازیافت است و به همین علت بازیافت آنها امکان‌پذیر خواهد بود.
حتما بخوانید:   Local Dimming یا فناوری تاریکی موضعی چیست و چه کاربردی دارد؟

معایب تلویزیون ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی مانند وسایل دیگر دارای مزایا و معایبی می‌باشد. برای اینکه با تفاوت تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی بیشتر آشنا شوید، بهتر است که معایب تلویزیون‌های ال ای دی را بدانید:

 • در مقایسه با تلویزیون‌های پلاسما، QLED، OLED زاویه دید تلویزیون‌های ال ای دی کمتر می‌باشد.
 • این تلویزیون‌ها واکنش زیادی نسبت به دما نشان می‌دهند، یعنی اگر دمای محیط زیاد باشد، کارایی و عملکرد درستی نخواهند داشت.
 • نوری که از تلویزیون ال ای دی تولید می‌شود، برای حشرات جذابیت زیادی دارد و وقتی تلویزیون روشن است، حشرات به اطراف آن جذب می‌شوند.
 • چنانچه در فضای باز از تلویزیون‌های ال ای دی استفاده شود، امکان دارد که در اثر نفوذ آب یا دمای کم صفحه نمایش تار شود.
 • اسپیکرهای تلویزیون ال ای دی بسیار ضعیف می‌باشد و از تجهیزات جانبی باید برای تقویت صدا استفاده کرد.

تفاوت تلویزیون LCD و LED

این تلویزیون‌ها به یکدیگر شباهت زیادی دارند، اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. مهمترین تفاوت‌های تلویزیون‌های ال‌سی‌دی و ال ای دی عبارت هستند از:

 • وضوح تصاویر در تلویزیون‌های در مقایسه با تلویزیون‌های ال‌سی‌دی بسیار بیشتر می‌باشد و تصاویری که از تلویزیون‌های ال ای دی پخش می‌شود، دارای کیفیت بهتری می‌باشند.
 • تلویزیون‌های ال ای دی در مقایسه با تلویزیون‌های ال‌سی‌دی رنگ‌های تیره و مشکی را با عمق بیشتر و بهتر نشان می‌دهند.
 • ضخامت تلویزیون‌های ال‌سی‌دی در مقایسه با پنل تلویزیون‌های ال ای دی بیشتر است. چون در پنل تلویزیون‌های ال ای دی از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌شود.
 • یکی از موارد بسیار مهم دیگر در تفاوت تلویزیون‌های ال‌سی‌دی و ال ای دی میزان مصرف برق آنها می‌باشد. چون در تلویزیون‌های ال ای دی از لامپ‌های ال ای دی کم مصرف استفاده می‌شود، مصرف برق آن نسبت به تلویزیون‌های ال‌سی‌دی کمتر است.
 • تلویزیون‌های نوع ال ای دی در مقایسه با تلویزیون‌های ال‌سی‌دی نرخ به روز رسانی بالاتری دارد، یعنی در هر ثانیه تصاویر بیشتری را نمایش می‌دهد.
 • از نظر طول عمر دو تلویزیون باید بگوییم که طول عمر لامپ‌های فلورنسنتی نسبت به لامپ‌های ال ای دی کمتر است در نتیجه عمر تلویزیون ‌های ال‌سی‌دی از تلویزیون ال ای دی کمتر است.
 • تلویزیون‌های ال ای دی از قطعه‌های قابل بازیافت استفاده می‌شود و در مقایسه با تلویزیون‌های ال‌سی‌دی سازگارتر با محیط زیست هستند.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های این دو تلویزیون در درجه دقت رنگ می‌باشد. تلویزیون‌های ال ای دی در این زمینه نیز بهتر عمل می‌کنند. چون در تلویزیون‌های ال ای دی از تکنولوژی rgb استفاده می‌شود و با استفاده از این تکنولوژی، رنگ های اصلی ترکیب شده و رنگ‌های جدید به وجود می‌آید. اما در تلویزیون‌های ال‌سی‌دی این قابلیت وجود ندارد.
 • بک لایت و یا همان نور پس زمینه، در حقیقت نوعی روشنایی است که نمایشگرهای ال ای دی و ال سی دی برای نمایان کردن تصاویر از آن استفاده می‌کنند. بک لایت مورد استفاده در تلویزیون‌های ال ای دی هم مصرف انرژی کمتری دارند و هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند. به همین علت ضخامت تلویزیون‌های ال ای دی نسبت به تلویزیون‌های ال‌سی‌دی کمتر می‌باشد.
حتما بخوانید:   طریقه تمیز کردن صفحه تلویزیون|محلول مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

تلویزیون های ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی بهتر است یا ال سی دی؟

در نهایت با توجه به مزایا و معایب هر کدام از تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی می‌توانید انتخاب بهتر و درست‌تری داشته باشید. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، باید انتظاراتی که از تلویزیون مورد نظر دارید را یادداشت نمایید و آنها را با افرادی که در این زمینه متخصص هستند به اشتراک بگذارید، تا راهنمایی‌های لازم برای خرید تلویزیون‌های ال‌سی‌دی و یا ال ای دی را دریافت نمایید. در هنگام انتخاب تلویزیون مناسب باید به موارد گوناگونی مانند میزان مصرف انرژی، کیفیت تصاویر، اندازه و ابعاد تلویزیون، طول عمر مفید و میزان بودجه خود و… توجه داشته باشید.

پس از خرید هر کدام از این تلویزیون‌ها باید به نحوه استفاده خود از این دستگاه‌ها نیز توجه داشته باشید. برخی از اقدامات موجب خواهد شد که طول عمر مفید تلویزیون‌ها کاهش پیدا کنند.

سخن تکمیلی

در هنگام خرید تلویزیون یکی از ‌انتخاب‌هایی که باید انجام دهید، انتخاب بین انواع ال سی دی و ال ای دی می‌باشد. در صورتی که از تفاوت‌های این دو مورد چیزی نمی‌دانید، بهتر است که قبل از تصمیم گرفتن با تفاوت‌های این دو آشنا باشید و بدانید که عملکرد هر کدام از آنها به چه صورت می‌باشد. در این صورت می‌توانید تصمیم بهتری گرفته و انتخاب درست‌تری داشته باشید.

هر کدام از تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی دارای مزایا و معایبی هستند که افراد با بررسی این موارد و انتظاری که از تلویزیون مورد نظر دارند، باید انتخاب درست را داشته باشند. برخی از افراد تلویزیون های ال ای دی را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر نیز تلویزیون‌های ال‌سی‌دی را انتخاب خواهند کرد.

31

کدام یک از تلویزیون‌های ال ای دی یا ال سی دی بهتر است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی تفاوت‌های تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x