تعمیرات مایکروفر

آیا امواج مایکروفر سرطان زا می باشد؟ | اثر امواج مایکروفر بر بدن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

مایکروفر یکی از وسایل پرکاربرد و مفید در آشپزخانه می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. این وسیله جهت سرعت بخشیدن به پخت غذا، گرم کردن غذا و در کل غذاهایی که نیاز به فر دارند مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه شما از این وسیله استفاده می کنید یا قصد خرید آن را دارید، ممکن است با این سوال مواجه شده باشید که، آیا امواج مایکروفر سرطان زا می باشد؟ در این مقاله از ایبک امداد به بررسی این موضوع می پردازیم:

دستگاه مایکروفر چگونه کار می کند؟

درون دستگاه مایکروفر قطعه ای وجود دارد به نام مگنترون که این قطعه انرژی الکتریکی را تبدیل به امواج رادیویی بسیار کوتاه می کند. این امواج بسته به مواد تشکیل دهنده غذا و زمان پخت غذا در آن نفوذ می کند. این امواج به آسانی توسط چربی ها، قندها و آب جذب شده و سبب حرکت سریع مولکول ها می شوند. در فست فودها حرکت مولکول ها باعث تولید گرما می‌شود.

امواج مایکروفر

برای استفاده از مایکروفر بهتر است با امواج آن آشنا شوید.

 1. اشعه RF دارای امواج رادیویی می باشد که در آخر طیف الکترومغناطیسی با انرژی بسیار کم فرکانس قرار گرفته است.
 2. این پرتو غیر یونیزه می باشد که انرژی کافی جهت حرکت دادن اتم ها را در اطراف یک مولکول دارد و موجب لرزش آن می شود. ولی جهت یونیزه شدن کافی نمی باشد.
 3. پرتو RF انرژی کمتری نسبت به مادون قرمز و نور مرئی دارند. ولی دارای انرژی بیشتری نسبت به پرتو فرکانس ELF می باشند.

مایکروفر

آیا نشت امواج در مایکروفر سرطان زا می باشد؟

در استفاده از این دستگاه ها به طور معمول امواج به بیرون از آن نمی تواند راه پیدا کنند.

 • اگر به داخل دستگاه نگاه کنید متوجه می شوید که یک شبکه فلزی یا توری در پشت آن تعبیه شده است. سوراخ های موجود روی این قطعه آنقدر ریز هستند که درون محفظه محبوس شده اند.
 • پس اگر این سوال برای شما پیش آمده است که آیا مایکروفر سرطان زا می باشد؟ در پاسخ شما باید بگوییم امواج در حالت استفاده درست و عادی، از دستگاه نمی توانند خارج شوند تا به بدن ما آسیب برسانند.

آیا خوردن غذاهایی که درون مایکروفر پخته می شوند خطرناک است؟

مایکروفر یکی از وسایل برقی موجود در آشپزخانه است که با استفاده از آن، غذا ها با سرعت بیشتری گرم و پخته می شوند. این وسیله هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد و باعث ایجاد مشکل نمی شود. همچنین غذاهای پخته شده در مایکروفر برای بدن هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

امواج‌ مایکروفر چه اثری بر بدن انسان می گذارد؟

همانگونه که مایکروفر غذا را پخته و گرم می کند می تواند در بدن نیز تأثیر بگذارد.

 • امواج می‌توانند باعث ایجاد سوختگی در بدن انسان شوند.
 • بیشترین امواج مایکروفر به چشم ها آسیب می زند، چون کره چشم به گرما بسیار حساس می باشد و رگ ها خون کافی برای کم کردن دما ندارند.
 • اگر چشم در معرض امواج الکترومغناطیسی قوی قرار بگیرند باعث می شود آب مروارید در چشم تشکیل شود.
 • توجه کنید این عوارض فقط از بی دقتی در استفاده از مایکروفر بوجود می آید و شما با رعایت نکات ایمنی می توانید از بروز آسیب های احتمالی امواج مایکروفر جلوگیری کنید.
 • اغلب صدماتی که از مایکروفر گزارش می شود، سوختگی تماس با ظروف داغ و منفجر شدن ظروف حاوی مایعات به علت گرمای زیاد می باشد. ولی سوختگی با تشعشعات الکترومغناطیسی بسیار نادر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  موتور گردان مایکروفر

نحوه استفاده صحیح از مایکروفر

مایکروفر یکی از بهترین وسایل جهت طبخ یا گرم کردن غذا بشمار می آید. مایکروفر یک دستگاه بسیار مفید جهت استفاده در روزهای گرم تابستان می باشد. چون مانند اجاق ها موجب گرم شدن محیط آشپزخانه نمی شود.

اغلب کاربران از مایکروفر برای گرم کردن غذا و قهوه استفاده می کنند در حالیکه این دستگاه دارای قابلیت های بسیاری می باشد که ممکن است شما از آنها بی خبر باشید. چنانچه شما از نحوه استفاده صحیح از مایکروفر مطلع باشید می توانید نتایج بهتر و ارزشمندتری از آشپزی بدست بیاورید.

دفترچه راهنمای مایکروفر

مطالعه دفترچه راهنمای مایکروفر کمک زیادی به کاربران جهت یادگیری و آموزش استفاده از دستگاه می کند. تمام دستورالعمل های استفاده از دکمه های دستگاه بخوبی به شما آموزش داده می شود.

دکمه های مایکروفر چه معنی دارند؟

در مدل ها یا برندهای مختلف مایکروفر این دکمه‌ها متفاوت می باشند. در ادامه به رایج ترین دکمه ها و نمادهای مایکروفر می پردازیم:

دکمه Start

این دکمه‌ نشان دهنده شروع کار دستگاه می باشد. با فشار به این دکمه دستگاه روشن می شود.

دکمه Stop

این دکمه مختص توقف کار دستگاه می باشد. چنانچه این دکمه را دو بار فشار دهید زمان را صفر کرده و تنظیمات دستگاه را به حالت اولیه بر می گرداند. بعد از اتمام کار باید این دکمه را فشار دهید.

دکمه Clock یا Time

این دکمه تعیین کننده زمان کار دستگاه است. جهت تنظیم دستی زمان ابتدا باید ساعت را فشار دهید و سپس زمان و ثانیه را تنظیم کنید. بعد از وارد کردن زمان باید دکمه اینتر را برای شروع کار مایکروفر فشار دهید. در مایکروفر های قدیمی تایمر دستگاه به شکل ولوم می باشد که با پیچاندن آن زمان مورد نیاز را تنظیم می کنید.

دکمه Micro

این دکمه جهت گرم کردن غذا و پخت و پز بکار می رود و بیشترین استفاده را در مایکروفر این دکمه دارد. هر پخت و پزی در دستگاه انجام شود باید از این دکمه استفاده کنید.

دکمه Grill

این دکمه برای گریل کردن مواد غذایی کاربرد دارد. ابتدا باید این دکمه را انتخاب کرده و سپس دکمه Start را فشار دهید.

برنامه گریل قابلیت برشته کردن غذا ها را دارد. در این حالت نیازی نیست درپوش روی ظرف دستگاه بگذارید. زیرا حرارت باید بطور مستقیم روی غذا پخش شود. می توانید در این حالت از ۳ پایه مایکروفر نیز استفاده کنید.

دکمه Combi

این برنامه از پخت غذا در مایکروفر برای ترکیب برشته کردن و پختن غذا با هم انجام می شود و بصورت همزمان Grill و Micro هر دو با هم انجام می شود.

دکمه Power

این دکمه نشانه قدرت مایکروفر در پخت انواع غذاها می باشد. توسط این دکمه دما از کمترین حد تا بیشترین حد ممکن تنظیم می شود. در مدل های قدیمی مایکروفر بجای دکمه از پیچ ولوم استفاده شده است.

دکمه auto defrost

این برنامه در مایکروفر یعنی یخ زدایی اتوماتیک است. با استفاده از این دکمه مواد یخ زده را می توانید آب کنید. مواد غذایی منجمد را درون مایکروفر قرار داده و این دکمه را بزنید تا عمل یخ زدایی انجام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی تکنولوژی های به کار رفته در انواع مختلف مایکروفر

دکمه Weight

این دکمه مختص تعیین وزن موادی است که درون دستگاه قرار داده اید. چون مناسب با وزن مواد خوراکی، باید دمای پخت آنرا تنظیم کنید.

دکمه Convection

این برنامه به معنی هوای خشک است که برای پختن انواع شیرینی و کیک مناسب می باشد و عملکردی شبیه فر دارد. بعد از اتمام کار مایکروفر به نشانه تمام شدن کار، دستگاه بوق می زند در این مرحله باید دکمه Stop را بزنید و سپس درب مایکروفر را باز کرده و غذا را بیرون آورید.

نکات مهم در پخت غذا و استفاده از مایکروفر

در این بخش به نکات بسیار مهمی که باید هنگام استفاده از مایکروفر رعایت کنید می پردازیم:

 • استفاده از ظرف مناسب با حجم مواد غذایی که درون مایکروفر پخته می شود.
 • غذاهایی با حجم زیاد درون مایکروفر قرار ندهید.
 • از ظروف آلومینیومی در مایکروفر استفاده نکنید.
 • از گرم کردن غذای کودکان در درون مایکروفر اجتناب کنید.
 • از ظروف پلاستیکی نامرغوب و نامناسب برای گرم کردن و پخت و پز در مایکروفر استفاده نکنید.
 • ظروف فلزی در دستگاه قرار ندهید چون خطرات زیادی به همراه دارد.
 • هنگامی که دستگاه روشن است از آن فاصله بگیرید.
 • دستگاه را مستقیم به پریز برق وصل کنید و از سه راهی استفاده نکنید.
 • دستگاه را خالی روشن نکنید.
 • دستگاه را در معرض آب قرار ندهید.
 • قبل از شروع کار دستگاه از بسته بودن درب مایکروفر اطمینان پیدا کنید.
 • مواد اشتغال زا درون مایکروفر قرار ندهید.
 • هنگام روشن بودن دستگاه به آن دست نزنید.
 • برای پخت پیتزا درون مایکروفر دما را بدرستی تنظیم کنید.
 • یخ غذا را قبل از پخت آب کنید.
 • شیر کودکان را درون مایکروفر گرم نکنید.
 • از پختن غذاهایی که در دفترچه راهنمای دستگاه ممنوع شده است اجتناب کنید.
 • می توانید در مایکروفر برنج بپزید.
 • قبل از اینکه ظرف را درون دستگاه قرار دهید حتماً آنرا با پوشش پلاستیکی بخوبی بپوشانید تا مواد غذایی درون دستگاه پاشیده نشوند.
 • زمانی که برای گرم کردن غذا در مایکروفر تنظیم می کنید حتماً باید با مقدار مواد غذایی سازگار باشد.
 • برخی از غذا ها را بطور جداگانه درون دستگاه قرار دهید تا طعم و مزه خود را از دست ندهند و خشک نشوند.
 • توجه داشته باشید هنگام استفاده از دستگاه، فن بخوبی کار کند زیرا فن گرما و دود ناشی از پخت و پز یا گرم شدن غذا را جذب می کند. اگر دود و گرما بخوبی جذب فن نشود باعث آسیب دیدن فن می شود.
 • سرویس های دوره ای دستگاه مایکروفر را فراموش نکنید.
 • هنگام استفاده از مایکروفر به زمان اوج مصرف برق توجه داشته باشید تا نوسانات برق به دستگاه آسیب وارد نکند.

مایکروفر

سخن آخر

در این مقاله برای آشنای کاربران مایکروفر مطالب مهمی را بیان کردیم. همچنین به این سوال که آیا امواج مایکروفر سرطان زا می باشد؟ باید متذکر شویم که امواج هیچگونه آسیبی به انسان وارد نمی کند به شرط اینکه نکات ایمنی و استفاده صحیح از مایکروفر را رعایت کنید. چنانچه مشکل یا سوالی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناس ما شما را راهنمایی کنند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آیا امواج مایکروفر سرطان زا می باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دکمه های مایکروفر چه معنی دارند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا