تعمیراتتعمیرات یخچال

راهنمای استفاده یخچال آریستون Ariston | عیب‌یابی،تعمیر،نظافت

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله به بررسی یخچال ساید بای سای آریستون پرداختیم. اگر شما جزو مصرف کنندگان یخچال آریستون هستید قطعا این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

یکی از معتبرترین و بهترین شرکت های لوازم خانگی شرکت آریستون ایتالیا است. این برند سال های زیادی است که در بازار لوازم خانگی فعالیت می کند. آمارها نشان می دهد که مشتریان محصولات آریستون، از محصولات این برند درصد رضایت بالایی دارند. ممکن است شما هم به تازگی یک دستگاه یخچال آریستون Ariston خریداری نموده اید و در همین راستا برای نصب و استفاده از آن به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید. به همین خاطر تیم متخصص ایبک امداد اقدام به جمع آوری و انتشار اطلاعات مهم در زمینه دستورالعمل نصب و استفاده از یخچال آریستون نموده است. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

محتوا پنهان

چگونگی نصب یخچال آریستون

شما در ابتدا باید یک مکان مناسب برای قرار دادن یخچال خود انتخاب کنید و پس از اینکه اقدامات مورد نیاز در جهت تراز کردن یخچال را انجام دادید باید به سراغ نصب یخچال آریستون خود بروید. برای اینکه بتوانید به طور کامل و درست مراحل نصب را انجام دهید. مطابق با مراحلی که در ذیل برای شما بیان می کنیم، عمل نمایید:
برای نصب و راه اندازی یخچال آریستون پس از اینکه یخچال را تراز نمودید باید کشو ها و طبقه های آن را قرار دهید. توجه به این نکته ضروری است که برای قرار دادن طبقات، نیاز به هیچ اعمال زوری نیست. چون بر روی دیواره یخچال شیارهایی وجود دارد و شما تنها لازم است طبقات و کشو ها را بر روی این شیارها قرار دهید و سپس با اندک فشاری آن ها را به سمت داخل هدایت نمایید.
پس از اینکه کشو ها و طبقات یخچال را قرار دادید باید کشوهای فریزر نیز به همین صورت در جای خود بگذارید. چنانچه یخچال شما برای تامین نمودن آب مورد نیاز آبسردکن یا یخساز نیاز دارد تا به شیر ورودی متصل شود در این مرحله باید این اتصال صورت گیرد.
اکنون باید دمای یخچال را تنظیم نمایید و سپس یخچال را برق وصل کنید.

مکان مناسب برای راه اندازی یخچال آریستون

اولین نکته که پس از باز کردن دفترچه دستورالعمل یخچال آریستون مشاهده می کنید انتخاب مکان مناسب برای قرار گیری یخچال آریستون می باشد زیرا این انتخاب در نحوه کارکرد یخچال شما بسیار اثر گذار است.

نکات مهم در مورد مکان مناسب برای قرار دادن یخچال آریستون عبارتند از :
مکان قرار گیری یخچال باید صاف و مسطح باشد در غیر این صورت دستگاه کارکرد درستی نخواهد داشت.
فاصله یخچال آریستون با سایر اجسام باید ۳۰ سانتی متر باشد و به چیزی وصل نباشد.
نکته دیگری که در دستورالعمل فارسی یخچال آریستون بسیار حائز اهمیت است این است که یخچال شما نباید به طور مستقیم در معرض باد کولر و همچنین تابش نور خورشید قرار گیرد.

چگونگی تراز کردن یخچال آریستون

تراز کردن یخچال

چنانچه یخچال شما تراز نباشد، با سر و صدا های زیادی مواجه خواهید شد. همچنین همان طور که دستورالعمل فارسی یخچال آریستون بدان اشاره شده است، اگر این کار به طور صحیح انجام نشود عملکرد دستگاه شما با مشکل مواجه می شود و دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.
به همین خاطر در ادامه مقاله چگونگی تراز کردن یخچال آریستون را برای شما شرح خواهیم داد:
در بیشتر مدل های یخچال های آریستون در جلوی یخچال پیچ هایی تعبیه شده است . در صورتی که این پیچ ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید ، یخچال شما به طور همزمان در بخش جلو و عقب تراز خواهد شد.
اما چنانچه بر روی یخچال شما پیچی برای تراز کردن آن تعبیه نشده است می توانید برای این کار از پایه های جلو و عقب یخچال خود استفاده نمایید.

آشنایی با دکمه های موجود بر روی یخچال آریستون

دکمه ها و کلید هایی که روی یخچال شما تعبیه شده است هر کدام دستور خاصی را برای یخچال تعریف می نماید. برای شما لازم است که با مراجعه به دفترچه راهنمای یخچال خود با کارکرد هر دکمه آشنا شوید. ما نیز در ادامه برای تسهیل شدن کار شما به معرفی دکمه های تعبیه شده بر دستگاه شما می پردازیم.

حتما بخوانید:   چگونه یخساز یخچال آریستون را در منزل تعمیر کنیم
کلید های روی یخچال کاربرد
on/off روشن و خاموش
fridge دمای داخلی یخچال
freeze تنظیم سرما
lock قفل یخچال
ice/water یخساز و آبسردکن
reset شروع مجدد

تنظیمات مربوط به دمای یخچال آریستون

در اکثر مدل های یخچال فریزر آریستون، دکمه مربوط به تنظیم دما در قسمت پنل جلوی یخچال تعبیه شده است.
دو دکمه مجزا به نام های Freezer و Fridge بدین منظور طراحی شده است . با فشردن هر یک از ایت دکمه ها دماهای از پیش مشخص شده ظاهر می شود.
دمای در نظر گرفته شده برای یخچال آریستون بین 1 تا 7 درجه سانتی گراد و دمای فریزر های آریستون بین منفی ۱۴ تا منفی ۲۵ درجه سانتی گراد است.

دمای مناسب برای یخچال آریستون در فصول گرم و سرد سال چیست؟

در یخچال ها به این دلیل بازه ی دما قابل تنظیم در نظر گرفته اند که بتوان با توجه به فصول مختلف ، دمای یخچال را تغییر داد و از این طریق از یخ زدگی و یا فساد مواد غذایی جلوگیری نمود.

طبق دفترچه راهنمای یخچال های آریستون در فصل گرم با توجه به گرمای هوا بهتر است دمای یخچال ۵ درجه سانتی گراد و دمای فریزر منفی ۱۹ درجه سانتی گراد باشد‌.
اما در فصل زمستان بهتر است دمای یخچال را روی ۲ و دمای فریزر را روی منفی ۱۵ درجه سانتی گراد تنظیم نمود.

پیش از سفر باید چه اقداماتی برای یخچال آریستون صورت گیرد؟

اقدامات قبل از سفر

در کل برخی لوازم خانگی مانند یخچال باید همیشه به برق متصل و در حال کار باشند. چنانچه برق این لوازم قطع شود، پس از چند روز کلیه مواد غذایی شما دچار فساد می گردند.
در نتیجه زمانی که شما از سفر باز گردید با چالش های زیادی مواجه خواهید شد. به خاطر داشته باشید که کشیدن یخچال از برق به مدت کوتاه یا طولانی موجب خالی شدن گاز یخچال شما نمی شود پس اگر می دانید که برق منطقه شما دارای نوسانات زیاد است، حتما برای زمان هایی که قصد استفاده از دستگاه را ندارید اتصال آن به برق را قطع کنید.

چگونگی منتقل کردن یخچال آریستون در زمان اسباب کشی

نکته بسیار مهم در هنگام جا به جا نمودن یخچال آریستون این است که جا به جایی یخچال به گونه ای باشد که به آن آسیبی وارد نشود. در ادامه چگونگی حمل افقی یخچال آریستون در هنگام نقل مکان به منزلی دیگر را بررسی می کنیم:
اولین نکته مهم در زمان جا به جایی یخچال آریستون این است که حتما برای جلوگیری از ایجاد خط و خش روی دستگاه ، اطراف آن را با پلاستیک حباب دار یا پارچه بپوشانید.
مورد بعدی این است که حتما کلیه مواد غذایی درون یخچال را خارج نمایید تا در زمان اسباب کشی سقوط نکنند.
همچنین فراموش نکنید که یخچال خود را در راه پله ها و یا در زمان جا به جایی، به حالت افقی قرار ندهید چون احتمال حرکت گاز یخچال وجود دارد‌.

چگونه یخچال آریستون را تمیز کنیم؟

نظافت یخچال

نظافت صحیح یخچال آریستون سبب افزایش طول عمر و بهبود کارایی آن شده به همین خاطر تولید کننده این برند در دفترچه راهنمای یخچال آریستون توجه خاصی به این موضوع داشته است. در ادامه با چگونگی تمیز کردن یخچال آریستون آشنا خواهیم شد:

اولین گام برای نظافت یخچال و فریزر آریستون این است که مواد غذایی موجود را خارج نمایید.
سپس اتصال یخچال و فریزر به برق را قطع کنید.
حال طبقات و قفسه های یخچال و فریزر خود را خارج نموده ، آن ها را بشویید و پس از خشک شدن، مجدد در جای خود قرار دهید.
به خاطر داشته باشید که برای تمیز نمودن یخچال و فریزر باید کشو ها را به طور کامل خارج کرد و اطمینان حاصل نمود که برفکی وجود ندارد.
اگر قصد تمیز کردن بدنه یخچال آریستون خود را دارید حتما از یک دستمال مرطوب و مایع تمیز کننده سطوح استفاده نمایید. همچنین در صورت فقدان این دو وسیله می توانید از محلول آب ولرم و پودر جوش شیرین نیز بهره ببرید.
برای نظافت آبسردکن یخچال آریستون خود می توانید چند بار درون آن آب ریخته و خالی کنید تا کاملا تمیز شود.

نظافت پشت یخچال (کندانسور یا لوله های شبکه ای) آریستون

قطعا در پشت یخچال آریستون خود لوله های مشکی باریکی را دیده اید . این لوله های باریک کندانسور یخچال هستند. چنانچه کندانسور یخچال را تمیز نکنید پس از مدتی مملو از گرد و خاک می شود و همین مسئله باعث می شود که برودت یخچال کاهش یابد و دستگاه شما آن کارکرد سابق را نداشته باشد.
برای آشنایی با چگونگی نظافت کندانسور یخچال آریستون می توانید مراحل زیر را انجام دهید:
مکان دقیق کندانسور یخچال درون دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. برای مشاهده و تمیز کردن کندانسور، در ابتدا یخچال را کمی به سمت جلو بکشید به طوری که به پشت آن اشراف داشته باشید. حال با یک دستمال روی کندانسور را تمیز کنید .
سپس با استفاده از سری باریک جارو برقی، ذرات گرد و خاک باقی مانده را جمع آوری نمایید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر یخچال فریزر هیمالیا Himalia | خدمات تعمیر نمایندگی یخچال فریزر هیمالیا

نظافت بخش فاضلاب و برطرف کردن گرفتگی درین یخچال آریستون

در قسمت پشت یخچال محفظه ای قرار دارد که آب ناشی از دیفراست در آن تخلیه می شود. دیفراست به عمل یخ زدایی در یخچال ها می گویند. در اثر یخ زدایی یخچال باید محلی برای خالی شدن آب حاصله وجود داشته باشد. محل یا محفظه ای که برای این امر در نظر گرفته شده است، درین یا ناودان نام دارد. برای مطلع شدن از مکان ناودان می توانید به دفترچه راهنمای یخچال آریستون خود رجوع کنید تا به طور دقیق و با رسم شکل ، از مکان قرار گیری آن آگاه شوید.
در صورتی که دری آنرا تمیز نکنید، دچار گرفتگی می شود. بر اثر این اتفاق در کشو های یخچال آب جمع می شود. توجه به این نکته ضروری است که اگر یخچال شما دو قلو است ، پس دو درین خواهد داشت.
برای آشنایی با نحوه تمیز نمودن قسمت فاضلاب یخچال و برطرف نمودن گرفتگی درین یخچال آریستون در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

برای نظافت فاضلاب یخچال می توان از یک وسیله به شکل میله که انعطاف پذیر است استفاده کرد مانند یک میله بافتنی. می توانید این جسم را درون محفظه درین قرار دهید تا اگر دچار گرفتگی شد بدین طریق باز شود.
پس از آن می توان یک قیف را در قسمت ورودی درین یخچال آریستون قرار داد و مقداری آب جوش در محفظه ریخت تا ذرات چسبیده به این قطعه برطرف شود و برای جای دادن آب های ناشی از دیفراست باز شود. خوب است بدانید که گرفتگی در این لوله سبب یخ زدگی در بخش های مختلف یخچال می شود و در نتیجه آسیب های زیادی به آن وارد می گردد.

چگونه یخچال آریستون را خوشبو کنیم؟

خوشبو کردن یخچال

برای از بین بردن بوی بد یخچال که خیلی نا‌خوشایند است، روش‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به کاربردی ترین روش هایی که برای خوشبو کردن یخچال استفاده می‌شود اشاره می‌کنیم:

  • اولین مورد برای از بین بردن بود بد یخچال استفاده از قهوه است، قهوه بخاطر بوی تند و خوبی که دارد، بوهای بد یخچال را به خوبی از بین می‌برد. و بوی بد داخل یخچال را با عطر خوشبوی خودش جایگزین می‌کند.
  • یکی از موثرترین و کاربردی ترین راه از بین بردن بوی بد داخل یخچال استفاده از وانیل است. وانیل ها انواع مختلفی دارند اگر شما وانیل پودری در دسترس دارید، آن را درون یک ظرف رو باز گذاشته و سپس داخل یخچال بگذارید بماند. در اینصورت فضای داخل یخچال شما عطر وانیل پیچیده و بوی بد داخل را از بین می‌برد
  • بوگیر‌های صنعتی موجود در بازار که برای این منظور ساخته و طراحی شده اند. شما می‌توانید این بوگیرها را از بازار تهیه کنید و داخل یخچال بگذارید تا بوی بد داخلی یخچال با این روش مدرن از بین برود.

مواد غذایی را تا چند روز درون یخچال‌های آریستون نگهداری کنیم؟

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که غذا‌هایی که در یخچال می‌گذارید تا چند روز ماندگاری دارند؟ برای اینکه به این سوال مهم شما پاسخ داده شود ما جدولی برای شما تهیه کرده ایم، توصیه می‌کنیم حتما این جدول را مطالعه کنید:

نام ماده غذایی مدت نگهداری
گوشت قرمز گوساله 3 الی 5 روز
کره خوراکی 14 روز
بوقلمون یا مرغ خرد شده 1 الی 2 روز
جگر و دل مرغ 1 الی 2 روز
گوشت سفید یا قرمز پخته 1 الی 2 روز
زبان، دل و جگر گوسفند 1 الی 2 روز
گوشت گوسفندی خرد شده یا کباب شده 3 ال 5 روز
شیر گاو تازه 5 الی 7 روز
خامه تازه ده روز
ماست تازه هفت روز
تخم مرغ خام 21 روز
تخم مرغ پخته 7 روز

چگونه یخساز در یخچال‌های ساید آریستون را راه اندازی و استفاده کنیم؟

معمولا اکثر خریداران یخچال آریستون به دنبال آموزشی برای راه اندازی یخچال خود هستند. که در ادامه شما را برای راه اندازی یخچال آریستون راهنمایی خواهیم کرد. بدین منظور شما در ابتدا لازم است که به این نکته دقت داشته باشید که معمولا در بدنه یخچال ها کلیدی تعبیه شده است که به شکل ON یا | است. کاربرد این کلید این است که یخساز یخچال آریستون شما را روشن کند یا اگر این کلید در بنده یخچال شما تعبیه نشده بود، احتمالا یخساز یخچال شما به وسیله ی اهرمی که بجای کلید در یخچال شما تعبیه شده، روشن می‌شود. برای این کار کافی است تا این اهرم را حرکت دهید تا یخساز شروع به کار کند.

در بعضی موقع‌ها ممکن است که تصمیم داشته باشید که یخساز یخچال را خاموش کنید. دقیقا همین مراحلی که برای روشن کردن یخساز در بالا اشاره شد برای خاموش کردن هم کاربرد دارد برای این منظور شما می‌توانید از کلیدهای OFF و ON یا اهرمی که برای این منظور تعبیه شده استفاده کنید. لازم به ذکر است که اگر شما استفاده کننده یکی از نمونه‌های نسل جدید یخچال‌های آریستون هستید. می‌توانید برای خاموش یا روشن کردن یخساز یخچال از صفحه ی مانیتور که به روی بدنه یخچال قرار دارد استفاده کنید.

حتما بخوانید:   مشکلات متداول هود آشپزخانه رادمان و راهکارهایی جهت رفع آن

روش جایگزین کردن فیلتر در یخچال‌های آریستون

فیلتر در یخچال‌

اگر مدل یخچال شما جزو آن دسته از یخچال‌هایی است که فیلترهای استوانه ای در آنها استفاده شده است، که در بالای یخچال یا به صورت افقی در قسمت پایین یخچال قرار دارد. برای تعویض فیلتر آن باید در ابتدا شیر ورود آب را پیدا کنید و بعد اقدام به قطع ورودی آب کنید. اکنون برای اینکه راه دسترسی راحت تری داشته باشید طبقات داخلی و نزدیک به فیلتر را در بیرون بیاورید.

حالا برای اینکه فیلتر را عوض کنید باید فیلتر را گرفته و به صورت پاد‌ساعتگرد به حرکت در بیاورید البته کمی جهت فیلتر را پایین بکشید. فیلتر به سادگی از جای خودش جدا می‌شود. اکنون زمان آن رسیده تا فیلتر جدیدی که تهیه کردید را در جای خودش قرار دهید بدین منظور ابتدا باید فیلتر را در محل مربوطه گذاشته و سپس در جهت ساعتگرد بچرخانید فقط به این نکته توجه داشته باشید که هنگام چرخش فیلتر باید کمی به سمت بالا باشد. حالا باید به سراغ جریان آبی که قطع کردید بروید و مجددا جریان را وصل کنید. برای هواگیری هم شیر آب را مقداری با کنید تا هوای موجود در لوله ها خارج شود.

آموزش ریست تنظیمات فیلتر آب در یخچال آریستون Ariston

گاهی اوقات پیش آمده است که آبسردکن یخچال آریستون کارکرد درستی ندارد، نیاز است برای اینکه به حالت عادی برگردد، فیلتر را ریست کنید. در ادامه به آموزش ریست فیلتر آب در یخچال می‌پردازیم:

این مراحل در دفترچه راهنمای فارسی یخچال‌های آریستون وجود دارد اما برای شروع لازم است در ابتدا دکمه LOCK را بزنید. و بعد بروی کلید WATER بزنید و در پایان هم کلید RESET را برای بازه زمانی پنج ثانیه فشار دهید و نگه دارید.

چگونه لامپ داخل یخچال آریستون Ariston را تعویض کنیم

لامپ‌ها فضای داخلی در یخچال را روشن نگه می‌دارند. تا در زمان استفاده نهایت بهره را از فضای داخل یخچال ببرید. به همین منظور لامپ یک قطعه مهم در یخچال به حساب می‌آید. از آنجایی که لامپ‌ها جزو قطعات مصرفی به حساب می‌آیند عمر کوتاهی داشته و بعد از پایان عمر مفیدش باید آن را با لامپ جدید جایگزین کنیم. به همین منظور باید قبل از هر اقدامی برق یخچال را قطع کنید. سپس برای عوض کردن لامپ در داخل یخچال فرآیندی را که در ادامه توضیح می‌دهیم را دنبال کنید.
لامپ‌ها در بیشتر مدل‌های یخچال‌های آریستون در قسمت جداره پشتی یخچال قرار دارند. برای اینکه مکان دقیق لامپ‌ها را پیدا کنید. می‌توانید به تصاویری که در دفترچه فارسی راهنمای استفاده از یخچال‌های آریستون مراجعه کنید.
معمولاً برای جلوگیری از کثیف شدن لامپ ها محفظه‌ای روی این لامپ‌ها تعبیه شده که هم از ضربه خوردن و هم از کثیفی جلوگیری می‌کند لازم به ذکر است که معمولاً لامپ‌های یخچال به شکل ال ای دی هستند، شما لازم است برای اینکه این لامپ‌ها را تعویض کنید، محفظه روی لامپ را جدا کنید و به کمک یک ابزار مناسب لامپ ال ای دی را جدا کنید. و سپس برای نصب لامپ جدید اقدام کنید.

شیوه استفاده از مانیتور در یخچال‌های ساید بای ساید برند آریستون Ariston

مانیتور ها در یخچال های ساید بای ساید آریستون بدین منظور قرار داده شده‌اند که بتوانیم تنظیمات را هنگام اجرا ببینیم و از طریق این مانیتور تعبیه شده در یخچال های ساید بای ساید آریستون بعضی از فرامین اجرایی را به سایر قطعات ارسال کنیم. در ادامه نحوه ی استفاده از این مانیتور را برای شما بازدیدکننده محترم شرح می‌دهیم:

بر اساس توضیحاتی که در دفترچه راهنمای یخچال‌های آریستون ذکر شده یکی از کاربرد های این مانیتور نمایش دمای داخلی یخچال در همان لحظه و تنظیم دمای داخلی است.

اگر در مواقعی برخی از قطعات یخچال دچار ایراد شود، این ایراد در قالب یک ارور در صفحه مانیتور، به نمایش گذاشته می‌شود

روش های افزایش طول عمر یخچال آریستون Ariston

با نظر به هزینه های بسیار بالای خرید یخچال و همچنین تعمیر آن ، باید به دنبال روش هایی بود که سبب افزایش بهره وری یخچال شود.
برخی از این روش های افزایش عمر یخچال آریستون شما عبارتند از :
از روش هایی که در دفترچه راهنما یخچال آریستون به آن اشاره شده است و سبب افزایش طول عمر یخچال می شود ، نظافت بخش های داخلی و پشت یخچال است.
از دیگر روش های افزایش بهره وری یخچال آریستون، بررسی دوره ای یخچال است که سبب برطرف شدن ایرادات احتمالی یخچال می شود .
زمانی که یک یخچال آریستون خریداری می کنید حتما پیش از استفاده، دفترچه راهنما یخچال را مطالعه نمایید . با این کار می توانید به نحو احسن از حداکثر قابلیت های یخچال استفاده نمایید.

راهنمای استفاده یخچال آریستون Ariston

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای استفاده یخچال آریستون Ariston | عیب یابی،تعمیر،نظافت- آشنایی با دکمه های موجود بر روی یخچال آریستون- تنظیمات مربوط به دمای یخچال آریستون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا