خدمات ساختمان

همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت

بیشتر افراد برای دکوراسیون اتاق خواب معمولاً بر روی بخش‌ هایی تمرکز می‌ کنند که بازتابی از شرایط و نیاز آنها به هنگام بیداری باشد. در واقع وقت طراحی دکوراسیون اتاق خواب به طور معمول بیشتر از آن که در مورد خوابیدن فکر کنند را روی مواردی که به هنگام بیداری به آنها نیاز خواهند داشت تمرکز می‌ کنند اما برای آنکه خواب راحت‌ تری داشته باشید لازم است پیش از هر چیز امکانات اتاق خواب خود را فراهم کنید.

چرا دکوراسیون و ایجاد نظم در اتاق خواب مهم است؟

همه شما تقریباً ۸ ساعت از شبانه روز را در اتاق خواب خود می‌ گذرانید. خواب آرام می‌ تواند نقش بسیار مهمی در سلامت روح و جسم ما داشته باشد. وقتی که خواب با کیفیت و آرامی داشته باشید انرژی بیشتری هم برای روز بعد خواهید داشت اما با این وجود معمولاً اتاق خواب‌ ها جای راحت و مناسبی برای خواب نمی‌ باشند. به عنوان مثال همه ما سعی می‌ کنیم لپ تاپ یا گوشی خود را نزدیک تخت بگذاریم تا هنگام بیدار شدن خیلی سریع به آنها دسترسی داشته باشیم و یا اینکه حتی بعد از خاموش کردن لامپ ها باز هم به سراغ گوشی می رویم و قبل از خواب با آن سر و کار خواهیم داشت. به غیر از وسایل دیجیتالی که در اتاق خواب وجود دارد معمولاً اشتباهات دیگری نیز در آن تکرار می‌ شود و آن نامنظم بودن اتاق خواب می‌ باشد. معمولاً برای آنکه هر چیز اضافی را از دید میهمان دور کنید داخل اتاق خواب قرار می‌ دهید و به علت آنکه اتاق خواب مکان خصوصی می‌ باشد و کسی به آن وارد نمی‌ شود جای امنی برای انباشته کردن خرت و پرت‌ ها است.همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت شاید باورش برای شما سخت باشد اما همین نامنظم بودن ظاهری اتاق خواب نقش بسیار مهم در کیفیت خواب شما دارد. چنانچه اتاق خواب به هم ریخته‌ ای داشته باشید و تا دیر وقت با گوشی خود وقت بگذرانید سلامت روح و جسم شما به شدت آسیب می‌ بیند.

نکات مهمی برای داشتن اتاق خواب راحت و آرام

معمولاً افراد به تزیین و دکوراسیون اتاق خواب خود توجه زیادی نمی‌ کنند اما همانطور که گفتیم منظم بودن اتاق خواب می‌ تواند بسیار در آرامش روح و جسم شما تأثیر گذار باشد. اگر خواب شما به اندازه کافی نباشد ذهن و جسم شما فرصت کافی جهت استراحت کردن نخواهد داشت و به همین خاطر بدن شما آسیب می‌ بیند. گاهی شما ممکن است ۸ ساعت در اتاق خواب خود بگذرانید اما خواب مفید شما ۴ ساعت بیشتر نباشد. در واقع این خواب فایده‌ ای برای شما ندارد و می‌ تواند اثرات مخربی هم در سلامت شما بگذارد. با ایجاد چند تغییر کوچک می‌ توانید محیطی راحت و آرام برای خوابیدن خود ایجاد نمایید.

تنظیم دمای هوا

زمانی که دمای هوا در اتاق خواب شما خنک‌ تر باشد تعریق نیز کاهش پیدا کرده و خواب آرام‌ تری می‌ توانید داشته باشید به همین خاطر سعی کنید که دمای اتاق شما از ۲۰ درجه سانتیگراد بیشتر نباشد ولی باز هم متناسب با شرایط خود می‌ توانید چند درجه آن را بیشتر و یا کمتر کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از پله برقی | بررسی نکات مهم استفاده از پله برقی

تنظیم نور اتاق خواب

نور خورشید، نور آبی رنگ و نوری که از لوازم الکترونیکی حاصل می‌ شود می‌ تواند آرامش خواب شما را به هم بزند. لوازم الکترونیکی بهتر است در اتاق خواب قرار داده نشود. از پرده ضخیم که دارای رنگ تیره می‌ باشد استفاده نمایید و در طول شب هم حتماً از چراغ خوابی که دارای نور ملایم و زرد می‌ باشد استفاده کنید.

مرتب بودن اتاق خواب

اگر زمانی که به اتاق خواب خود می‌ روید خرت و پرت و نامرتبی در اتاق ببینید نمی‌ توانید با آرامش کافی بخوابید و این نامرتبی می‌ تواند تأثیر منفی بر کیفیت خواب شما داشته باشد. بنابراین اتاق خواب خود را همیشه منظم و مرتب نگه دارید و هر روز پس از بیدار شدن تخت و روتختی خود را مرتب نمایید.

تغییر دکوراسیون در اتاق خواب

به رختخواب خود که شامل روتختی، بالش، پتو و ملحفه‌ ها می‌ باشد بسیار دقت کنید. چنانچه کهنه شده بودند و یا پارگی داشتند حتماً باید اقدام به تعویض آنها نمایید زیرا پاره بودن آنها می‌ تواند احساس بدی در شما ایجاد کند و کیفیت خواب شما را به هم بزند. رختخواب با کیفیت حتماً رختخواب گرانی نیست بلکه هر چیزی که بتواند احساس آرامش در شما ایجاد کند و تمیز و پاکیزه باشد کافی خواهد بود.

استفاده از روتختی مناسب

روتختی‌ ها هم در انواع مختلفی وجود دارد. از روتختی سبک نخی تا روتختی ساتن در بازار موجود می‌ باشند.همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت برای خرید روتختی به جنس آن توجه کنید و سعی کنید جنس طبیعی مثل ابریشم، نخ، لنین یا بامبو خریداری کنید. روتختی‌ هایی که دارای جنس پلی استر و یا منسوجات مصنوعی می‌ باشند گرما را درون خود نگه می‌ دارند و باعث تعریق شما خواهند شد.

استفاده از بالش مناسب

بالش هم نقش بسیار مهمی در کیفیت خواب دارد. اگر بالش شما نامناسب باشد مانع از خواب راحت خواهد شد و حتی موجب آسیب فیزیکی به ستون فقرات و گردن شما خواهد شد. یک بالش خوب از خمیدگی طبیعی گردن باید حمایت کند و ستون فقرات هنگام خواب باید در حالت طبیعی و خنثی قرار گیرد. برای خرید بالش چنانچه به پهلو می‌ خوابید از بالش‌ هایی که محکم‌ تر و پرتر هستند استفاده کنید. اگر به روی شکم می‌ خوابید بالشی برای شما مناسب است که نازک‌ تر باشد و چنانچه به پشت می‌ خوابید باید بالشی بخرید که نه خیلی شل باشد نه خیلی محکم.

توجه به تشک تخت

ممکن است فکر کنید نرم‌ ترین تشک می‌ تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اما باید بگوییم سفت بودن یا نرم بودن تشک به شرایط خوابیدن شما بستگی خواهد داشت. معمولاً افرادی که به پهلو می‌ خوابند تشک نرم برای آنها مناسب‌ تر خواهد بود. بهتر است تشک تخت خود را هر ۷ سال یک بار تعویض کنید.

جلوگیری از ورود نور

همانطور که می‌ دانید نور طبیعی دارای مزایای بسیاری برای سلامت انسان است اما وقتی که نوبت به خوابیدن می‌ رسد نور می‌ تواند مانع بسیار بزرگی برای خواب راحت باشد. نور زیاد ریتم شبانه روزی بدن را تا حد زیادی به هم می‌ زند و بر ملاتونین نیز تأثیر گذار می‌ باشد. ملاتونین یک هورمون است که به ایجاد خستگی و خواب آلودگی در بدن شما کمک می‌ کند. همچنین روشن گذاشتن لامپ‌ های پر نور و یا چراغ بالای سرتان هنگام خواب می‌ تواند باعث اختلال در عملکرد هورمون ملاتونین شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب و نگهداری سیستم اطفا حریق

استفاده از پرده تیره رنگ

به کار بردن پرده‌ های ضخیم و تیره رنگ کمک می‌ کند که وقتی به اتاق خواب خود می‌ روید با کشیدن پرده از تابش نور به اتاق جلوگیری کنید و هر زمانی که به خواب نیاز داشتید بتوانید اتاق تاریک برای خوابیدن و استراحت کردن فراهم نمایید.

ایجاد صداهای آرامش بخش

چنانچه خواب سبکی دارید و با کوچک‌ ترین صدا از خواب بیدار می‌ شوید و صداهایی مانند خروپف کردن فرد دیگری در اتاق مجاور می‌ تواند برای شما آزار دهنده باشد راه حل این مشکل این است که از گوش گیر استفاده نمایید و یا حتی ماشین ایجاد نویز سفید هم می‌ تواند به رفع این مشکل کمک نماید.

تغییراتی کم هزینه جهت تبدیل اتاق خواب به مکانی آرام برای استراحت

چنانچه اتاق خواب شما شرایط مناسب برای یک خواب راحت و آرام را ندارد با تغییرات کم هزینه خواهید توانست آن را به مکانی آرام تبدیل نمایید.

  • استفاده از پنکه از ارزان‌ ترین روش‌ ها برای داشتن خوابی راحت و آرام می‌ باشد. پنکه می‌ تواند هوای دلپذیر و خنکی در اتاق خواب شما ایجاد نماید.
  • شستن مرتب ملحفه‌ ها و روبالشی‌ ها می‌ تواند باعث معطر ماندن و تمیز ماندن رختخواب شما شود و همین موضوع در ایجاد خوابی آرام و لذت بخش بسیار تاثیر گذار است.
  • همچنین می‌ توانید از عصاره گیاهان آرامش بخش مانند اسطوخودوس نیز در رختخواب خود استفاده نمایید.
  • جمع کردن وسایل اضافی از اتاق خواب و مرتب کردن آن یکی دیگر از مواردی است که می‌ تواند به ایجاد مکانی آرام برای استراحت کمک کند.

همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت

  • با جابجا کردن برخی وسایل می‌ توانید فضای اتاق خواب خود را بازتر از آن چیزی که هست نشان دهید و احساس آرامش را به اتاق خواب خود بیاورید.
  • بهتر است پنجره اتاق خواب را برای ساعتی در روز باز بگذارید تا هوای اتاق تهویه شده و عوض شود.
  • همچنین برای خوشبو کردن فضا می‌ توانید از اسانس‌ های آرامش بخش نیز استفاده کنید.

سخن پایانی

یکی از مکان‌ هایی که معمولاً یک سوم از وقت خود را در آن می‌ گذرانیم اتاق خواب می‌ باشد. داشتن اتاقی مرتب و تمیز می تواند در کیفیت خواب بسیار تأثیر گذار باشد و باعث می‌ شود که روز بعدی را با انگیزه و انرژی شروع کنید. با انجام بعضی از تغییرات ساده خواهید توانست فضایی آرامش بخش به اتاق خواب خود بدهید. در این مقاله از مجله آی بک به بیان چند نکته در مورد ایجاد تغییرات در اتاق خواب پرداختیم و آنها را برای شما توضیح دادیم. در نهایت با از بین بردن صدا و نورهای مزاحم و استفاده از اسانس‌ ها و خوشبو کننده‌ های طبیعی می‌ توانید خواب دلپذیری برای خود رقم بزنید.

همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز در مورد دکوراسیون اتاق خواب رویایی و راحت، تغییرات کم هزینه در اتاق خواب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا