دکوراسیون داخلی

سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه

برای آنکه حال و هوای شما در روزهایی که معمولاً از دنده چپ بیدار می‌ شوید عوض شود خبر خوبی برایتان داریم. یک روش تضمینی وجود دارد که می‌ توانید حال و هوای خود را عوض کنید. چنانچه در خانه خود گل و گیاه نگهداری می‌ کنید بهتر است سری به آنها زده و برگ‌ های آنها را نوازش کنید تا ابرهای سیاه ذهن شما کنار برود و حستان عوض شود. سبک بیوفیلیک در دکوراسیون خانه موجب می‌ شود که خلق و خوی بهتری در خانه داشته باشید و کمتر بیماری و حس ملال به سراغ شما بیاید. همه ما به صورت ذاتی گیاهان را دوست داریم و حس مثبتی از آنها می‌ گیریم.

سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه

ممکن است بیشتر شما با سبک بیوفیلیک آشنایی نداشته باشید و کمتر کسی راجع به آن چیزی بداند. کلمه بیوفیلیک در سال ۱۹۷۹ به لغت‌ نامه وارد شده و اگر معنی آن را بخواهید باید بگوییم به معنای احساس مثبت در انسان می‌ باشد که نسبت به دیگر موجودات زنده و گیاهان دارد. بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه شکافی بین نیاز انسان و معماری مدرن است و به برقراری ارتباط انسان‌ ها با طبیعت مرتبط می باشد. نور طبیعی، مصالح طبیعی و همچنین گیاهان از عناصر مفیدی می‌ باشند که در پر کردن شکاف‌ ها کمک می‌ کنند.

سبک بیوفیلیک، همراه قدیمی اما گمنام

لازم است رازی را با شما بازگو کنیم. ایرانیان قدیم اولین متخصصین سبک بیوفیلیک محسوب می‌ شدند و بدون آنکه نام این سبک به گوش آنها خورده باشد مهم‌ ترین الزامات این سبک را در خانه خود رعایت می‌ نمودند. سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانهیکی از شاهدان بدون سر و صدا در سبک بیوفیلیک در خانه‌ های ایرانیان حوض‌ های وسط حیاط که به رنگ آبی بودند و گلدان‌ های شمعدانی اطراف آن می‌ باشند. گاهی این گلدان‌ ها روی بالکن و یا حتی داخل خانه می‌ توانستند حضور پررنگی داشته باشند و بعدها که زندگی‌ ها مدرن‌ تر شد ایرانیان سعی کردند پاسیو را در خانه خود داشته باشند و هر زمان که به این مکان سر می‌ زدند پر از حس مثبت می‌ شدند.

مهمترین ویژگی سبک بیوفلیک چیست؟

اگر می‌ خواهید بدانید که به چه خانه‌ هایی بیوفیلیک گفته می‌ شود باید ادامه مقاله را مطالعه کنید. ممکن است شما به همان چند گلدان داخل خانه خود بسنده کرده باشید و شیفته این سبک شوید. در ادامه مهم‌ ترین ویژگی‌ های سبک بیوفلیک را توضیح می‌ دهیم.

حضور گل و گیاه در خانه

یکی از مهمترین ویژگی‌ های سبک بیوفلیک در دکوراسیون داخلی خانه حضور حداکثری گیاهان و گل‌ ها می‌ باشد. در واقع در این سبک داخل هر کدام از اتاق‌ ها و یا حتی داخل سرویس بهداشتی نیز گلدان و گل وجود دارد ولی حواستان باشد در به کار بردن این ویژگی نباید اغراق کنید زیرا فضای باز، تهویه مناسب و نور طبیعی زیاد از پیش فرض‌ های این سبک محسوب می‌ شوند و همچنین حضور گلدان‌ های زیاد می‌ تواند باعث تناقض در آن شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اصول فنگ شویی گیاهان | فنگ شویی در گیاهان

نور طبیعی در خانه

وجود پنجره‌ های بزرگ و متعدد از دیگر مشخصات سبک بیوفلیک در دکوراسیون داخلی خانه می‌ باشد و به شما کمک می‌ کند که بیشترین بهره را از نور طبیعی داشته باشید و همچنین هورمون اکسی توسین را زیاد می‌ کند. این هورمون، هورمون عشق است و می‌ تواند حال و هوای خوبی برای شما به ارمغان آورد. برای آنکه این پنجره‌ ها کارایی خوب خودشان را داشته باشند باید فضای داخلی خانه تا جای ممکن شلوغ نباشد و رنگ پرده‌ ها، اثاثیه و دیوارها نیز روشن باشد.

ارتباط مؤثر افراد با طبیعت

پیاده سازی سبک بیوفیلیک وقتی میسر می‌ شود که بتوانید از باغ فضای سبز و اطراف خانه خود که دارای چند درخت و یا باغچه کوچکی می‌ باشد نیز حداکثر استفاده را داشته باشید. به کار بردن پنجره‌ های بزرگ در این خانه‌ ها باعث دریافت نور طبیعی بیشتری می‌ شود و علاوه بر آن شما از تماشای منظره طبیعی بیرون از خانه لذت برده و با طبیعت آشتی خواهید کرد ولی این مورد کافی نیست و شما باید بخشی از طبیعت را به خانه خود وارد کنید.سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه

  • اگر هوا خوب بود می‌ توانید یکی از پنجره‌ هایی را که مجاور درختان است به صورت دائمی باز بگذارید.
  • می‌ توانید گیاهان خارج از خانه را قلمه زده و داخل گلدان‌ های خانه بکارید.
  • از عناصر طبیعی مانند سنگ، شاخه‌ و … می‌ توانید به عنوان اکسسوری نیز استفاده کنید.
  • رنگ‌ هایی را که در طبیعت وجود دارند را در خانه خود به کار ببرید.

به کار بردن متریال طبیعی در اکسسوری و مبلمان

این ویژگی در سبک بیوفیلیک بسیار به سبک مینیمال مدرن و بوهو شبیه می‌ باشد ولی چیزی که باعث متمایز کردن سبک بیوفیلیک از دیگر سبک‌ ها است، الزام استفاده نمودن از کمترین مقدار سیمان مصالح آنتی زیست مانند بتن و سیمان می‌ باشد. به عنوان مثال اگر می‌ خواهید این ویژگی را در سبک بیوفیلیک پیاده کنید از مبلمان حصیری و یا تخت‌ هایی که دارای تاج بامبو و حصیری هستند استفاده نمایید. امروزه برخی کنسول‌ ها نیز با حصیر ساخته شده و با خرید یک ست حصیری به راحتی می‌ توانید طبیعت را با زیبایی تمام به خانه خود وارد کنید. اگر می‌ خواهید پا را فراتر هم بگذارید از مصالح طبیعی جهت پوشاندن دیوارها و سقف نیز می‌ توانید استفاده نمایید. یکی از مهمترین ویژگی‌ هایی که در این سبک وجود دارد این است که پاها و دست‌ های شما با عناصر طبیعی مرتبط باشند و حس خوبی بگیرند. دقیقاً مانند زمانی که شما به طبیعت گردی رفته‌ اید و برگ درختان و گیاهان را لمس می‌ کنید و یا در رودخانه با پای برهنه راه می‌ روید.

استفاده از هوای تازه

تهویه مناسب و طبیعی خانه به معنی آن می‌ باشد که شما با یک تیر دو نشان می‌ زنید و علاوه بر آنکه ارتباط مؤثری با فضای بیرون برقرار می‌ کنید، می‌ توانید هوای تازه را نیز به خانه خود وارد نمایید. طرفداران این سبک معتقدند که باز نگه داشتن پنجره‌ ها در فصل زمستان نیز ضروری می‌ باشد زیرا باعث می‌ شود که هوای تازه به گیاهان آپارتمانی و دیگر موجودات زنده خانه برسد و احساس طراوت در آنها به وجود آید.

پلان‌ های خلوت و باز

یکی دیگر از ویژگی‌ های سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه که آن را به سبک مینیمال نیز نزدیک‌ تر می‌ کند تأثیر تهویه مناسب و همچنین نور طبیعی در خانه می‌ باشد. آپارتمان‌ هایی که ساختار آنها به شکلی است که فقط سرویس بهداشتی دارای دیوار مجزا می‌ باشد برای پیاده‌ سازی این سبک بسیار مناسب هستند و برای آنکه بتوانید سبک بیوفیلیک و در دکوراسیون داخلی خانه به کار ببرید و آن را از سبک مدرن و مینیمال متمایز کنید، بهتر است از مصالح طبیعی برای کف خانه استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کلوزت روم چیست؟ | مزایا و کاربرد کلوزت روم

تقویت حضور گیاهان با طرح‌ های طبیعی

به طور معمول سبک‌ هایی که ترند هستند مانند سبک مدرن، مینیمال، بوهو دارای الزاماتی جهت انتخاب آثار هنری اکسسوری و تابلوهای نقاشی می‌ باشند. سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه نیز از این قانون مستثنا نبوده و اصولی در آن وجود دارد که به شما توصیه می‌ کند فقط به داشتن حداکثری گیاهان و گل‌ ها اکتفا نکرده و آثار هنری و تابلوها را نیز جهت تزیین کردن خانه با طرح‌ های طبیعی و همچنین نقوش گیاهان و گل‌ ها انتخاب کنید. همچنین می‌ توانید جهت تقویت بیشتر از کاغذ دیواری و یا فرش‌ هایی که دارای طرح گیاهان و گل‌ ها هستند استفاده نمایید.

صدای پای آب

همه می‌دانید که محبوب‌ ترین جاذبه گردشگری طبیعی مکانی است که در آن آب حضور پررنگی داشته باشد و صدای آب به گوش شما برسد. از آنجایی که در سبک بیوفیلیک جاذبه طبیعی در خانه به کار گرفته می‌ شود بهتر است از صدای آب نیز غافل نشوید و مانند قدیمی‌ ها که حیاط بزرگی داشتند و حوضی داخل آن وجود داشت شما نیز می‌ توانید به سراغ آبنمای خانگی بروید و انواع مختلف زمینی، دیواری یا رومیزی آن را خریداری کنید.

شکل گرد و طبیعی

ممکن است برای شما سوال باشد که چرا شکل‌ های گرد تا این اندازه چشم نواز هستند؟ در پاسخ باید بگوییم که از آنجایی که طرح‌ ها و شکل‌ های گرد در طبیعت وجود دارند به همین خاطر شما را به یاد جاذبه‌ های طبیعی می‌ اندازند و زیبایی آن در ناخودآگاه شما ثبت خواهد شد.سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه به کار بردن شکل‌ هایی با گوشه‌ های گرد و یا دایره مانند می‌ تواند شما را به یاد درختان و طبیعت انداخته و حرکتی هوشمندانه جهت پیاده‌ سازی سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه شما می‌ باشد. فراموش نکنید برای آنکه سبک بیوفیلیک را در خانه خود پیاده کنید حتماً نباید همه ویژگی‌ های بالا را انجام دهید. ترکیب چند مورد از این ویژگی‌ ها می‌ تواند آرامش مد نظر شما را در دکوراسیون خانه ایجاد نماید.

سخن آخر

سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه ترکیبی از معماری و طبیعت می‌ باشد و به عنوان یکی از انواع مختلف سبک معماری و طراحی داخلی خانه به کار گرفته می‌ شود. از آنجایی که این سبک ذات جسمی و روحی انسان‌ ها را در نظر می‌ گیرد و ارتباط با طبیعت در آن حرف اول را می‌ زند، طرفداران زیادی نیز به آن جذب شده‌ اند. ویژگی‌ هایی مثل متریال طبیعی، نور طبیعی، گیاهان و آب از اصلی‌ ترین عناصر تشکیل دهنده سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه می‌ باشند و مزایای مثبتی از نظر جسمانی و روحی روی افراد دارد.

سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سبک بیوفیلیک در دکوراسیون داخلی خانه، به کار بردن متریال طبیعی در سبک بیوفیلیک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا