دکوراسیون داخلی

آیا قرار دادن تخت زیر پنجره مورد تایید است؟ | محل مناسب تخت خواب

نمیدانیم به اصول فنگ شویی اعتقاد دارید یا خیر. اما از آنجایی که امروزه این رشته به عنوان یک بحث تخصصی مطرح است و بسیاری از طرفداران آن معتقد به تاثیر آن در زندگی روزمره می باشند، بد نیست مبحثی از این وبسایت را نیز به آن اختصاص دهیم. یکی از مواردی که در فنگ شویی مورد بحث است، قرار دادن تخت زیر پنجره می باشد. که بسیار مورد انتقاد است. نظر شما چیست؟

آیا قرار دادن تخت زیر پنجره مجاز است؟

به طور کلی، قوانین و ضوابط نصب پنجره در ساختمان بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله کاربرد، اندازه، فاصله، تهویه، حفاظ و عایق کاری پنجره. برای رعایت این قوانین، باید با آیین نامه ساختمان و شهرداری آشنا باشید و از پیمانکاران یا سازندگان مجرب استفاده کنید.

به طور خاص، در مورد قرار دادن تخت زیر پنجره، باید به نکات زیر توجه کنید:

اگر پنجره در اتاق خواب قرار می گیرد، ارتفاع کف اتاق تا باز شو نباید کمتر از ۸۵ سانتی متر باشد. و یا از کف تا ارتفاع ۸۵ سانتی متری نباید باز شو داشته باشد. در نظر گرفتن این ارتفاع برای جلوگیری از سقوط افراد یا اجسام و یا به دلیل قرار دادن مبل و تخت می باشد.

بدلیل ایجاد گچ بری و یا نصب چوب پرده تا فاصله ۳۰ سانتی متری از سقف نیز از قرار دادن باز شو در پنجره صرف نظر کنید.

اگر دچار بیخوابی هستید، قرار دادن تخت زیر پنجره یا تلویزیون کار مناسبی به نظر نمی رسد.

طبق اصول فنگ شویی، یک اتاق در خانه به عنوان اتاق خواب در نظر گرفته می شود و همان مکان نشان دهنده خصوصیات شما است. بنابراین، قرار دادن تخت زیر پنجره ممکن است نشان دهنده این باشد که شما تحت فشار هستید و به راحتی خسته می شوید.

شرایط قرار دادن تخت زیر پنجره

استفاده از تخت تاج دار

مجبور به قرار دادن تخت زیر پنجره هستید؟ در این صورت پیشنهاد می کنیم تخت تاج دار خریداری کنید. چرا؟ خب واضح است. به دلایلی که در ادامه بیان می کنیم توجه کنید تا پاسخ سوال خود را بیابید.

  • تخت تاج دار می تواند به شما احساس امنیت و حفاظت بدهد. زیرا این نوع تخت یک سقف کوچک روی سر شما ایجاد می کند و از ایجاد نور جلوگیری می کند.
  • تخت تاج دار می تواند به اتاق شما احساس شیک و لوکس بودن بدهد. زیرا تخت تاج دار یک طراحی زیبا و جذاب دارد که می توانید با پارچه های مختلف آن را تزئین کنید.
  • تخت تاج دار می تواند به شما احساس رمانتیک بودن و عشق و عاشقی بدهد. زیرا تخت تاج دار یک فضای خصوصی و گرم را برای شما و همسرتان یا پارتنر یا هر آنچه که نامش شریک جنسی است و شما جوانترها از این اصطلاحات استفاده می کنید، فراهم می کند و می توانید با شمع ها و گل های معطر آن را زینت ببخشید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تی وی روم و کاربرد آن در زندگی | جدیدترین مدل تی وی روم

پنجره را ایمن کنید

ممکن است مجبور باشید که تخت خود را زیر پنجره قرار دهید. اگر چنین است، پنجره را ایمن کنید. روش های ایمن سازی پنجره عبارتند از:

استفاده از حفاظ برای پنجره

حفاظ ها می توانند از ورود سارقان یا حیوانات خارجی جلوگیری کنند و همچنین از سقوط افراد یا اجسام از پنجره جلوگیری کنند. حفاظ ها می توانند دائمی، بازشو یا قابل جابجایی باشند.

استفاده از فیلم امنیتی برای پنجره

فیلم های امنیتی لایه ای نازک و شفاف هستند که روی شیشه پنجره چسبانده می شوند و باعث محکم شدن شیشه خواهند شد. فیلم های امنیتی مانع از پخش شدن شیشه در صورت شکستگی می شوند و همچنین می توانند نور و حرارت را کاهش دهند.

۵ مکان ممنوع برای قرار دادن تختخواب

به طور کلی، برای انتخاب جای مناسب تختخواب در اتاق خواب، باید به عوامل مختلفی توجه کنید، از جمله زیبایی، راحتی، ایمنی، تهویه، نور، صدا و انرژی. برخی از این عوامل را می توان با استفاده از اصول فنگ شویی تعیین کرد. فنگ شویی یک هنر باستانی چینی است که به شکل و جهت قرارگیری وسایل و دکوراسیون در فضا توجه دارد.

نکاتی در مورد تخت‌خواب کنار پنجره

براساس فنگ شویی و منابع دیگر، پنج مکان ممنوع برای قرار دادن تختخواب عبارتند از:

روبرو یا نزدیک درب ورودی

قرار دادن تختخواب در این مکان باعث می شود که شما در معرض نور، صدا، حرکت و نفوذ انرژی های منفی باشید. همچنین شما حس امنیت و حفاظت را از دست می دهید.

بهتر است تختخواب را در جایی قرار دهید که دید خوبی نسبت به درب ورودی داشته باشید.

زیر پنجره

همانطور که گفتیم، قرار دادن تخت زیر پنجره باعث می شود که شما در آسیب ناشی از پنجره، سرما، گرما، نور آفتاب و … باشید. همچنین شما حس حمایت و پشتیبانی را از دست می دهید. بهتر است تختخواب را در جایی قرار دهید که فضای باز وجود داشته باشد.

روبرو یا نزدیک سرویس بهداشتی

قرار دادن تختخواب در نزدیکی سرویس بهداشتی باعث می شود که شما در معرض بو، رطوبت، باکتری و نفوذ انرژی های منفی باشید.

همچنین شما حس نظافت و سلامت را از دست می دهید. بهتر است تختخواب را در جای خشک دور از رطوبت و به کلی دور از سرویس بهداشتی قرار دهید.

زیر سقف شیبدار

قرار دادن تختخواب زیر سقف شیبدار باعث می شود که شما تحت فشار، استرس، سردرد و خطر سقوط باشید. همچنین شما حس آزادی و آسایش را از دست می دهید. توصیه می شود تختخواب را در جای صاف و بالاتر از سطح زمین قرار دهید.

روبرو یا نزدیک آینه

قرار دادن تختخواب در روبروی آینه باعث می شود که شما در معرض نور منعکس، تصویر خود، اضطراب و نفوذ انرژی های منفی باشید. بسیاری از افراد نیز توهماتی مبنی بر اینکه چیزی در آینه می بینند خواهند داشت. و این مسئله باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد می شود و در نهایت بعد از خواب چندساعته خسته به نظر می رسند.

در صورتی که شما نیز بعد از خواب طولانی خسته و کسل هستید، بهتر است تخت خواب خود را از آینه دور کنید.

در واقع بهتر است تختخواب را در جایی قرار دهید که آینه ای در آن نباشد یا آینه را پوشانده یا جابجا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پارکت دیواری چیست؟ | مزایای پارکت و لمینت دیواری

مکان مناسب تخت در اتاق خواب

برای انتخاب مکان مناسب تخت در اتاق خواب، باید به عوامل مختلفی توجه کنید، از جمله:

اندازه و شکل اتاق خواب

بسته به اینکه اتاق خواب شما چقدر فضا دارد و چه شکلی است، می توانید تخت را در گوشه، در مرکز، در نزدیکی پنجره یا در نزدیکی درب قرار دهید. هدف این است که فضای باز و متعادلی را در اتاق خواب ایجاد کنید.

موقعیت شما در اتاق

توجه داشته باشید که آیا با خوابیدن روی تخت می توانید تمام اتاق خواب را تحت نظر داشته باشید و حس امنیت و حفاظت داشته باشید یا خیر؟

به طور معمول، موقعیت فرماندهی آن است که تخت را در مقابل دیوار و روبرو یا مورب با درب قرار دهید.

همچنین باید از قرار دادن تخت در روبرو یا نزدیک درب ورودی خودداری کنید.

حس پشتیبانی و ایمنی

هنگام خوابیدن و استراحت روی تخت باید حس کنید که تخت شما دارای پشتیبانی و ایمنی است. برای این منظور، بهتر است که سر تخت را به دیوار قرار دهید و فضای باز وجود داشته باشد. همچنین باید از قرار دادن تخت زیر پنجره، زیر تیر یا سقف شیبدار، روبرو یا نزدیک سرویس بهداشتی و روبرو یا نزدیک آینه خودداری کنید.

فضای دو طرف تخت

برای بزرگسالان، بهتر است فضای باز در سمت چپ و راست تخت داشته باشید، تا بتوانید به راحتی به محل خواب خود رفت و آمد کنید و حس نظافت و سلامت داشته باشید.

برای کودکان، ممکن است داشتن یک تخت کنار دیوار مناسب باشد، زیرا می تواند از آنها پشتیبانی کند.

قرار دادن تخت زیر پنجره

چگونه تختخواب را طوری قرار دهیم که مزاحمت ایجاد نکند؟

به طور کلی، برای قرار دادن تخت خواب به گونه ای که مزاحمت ایجاد نکند، باید به نکات زیر توجه کنید:

اندازه و شکل تخت خواب

تخت خواب باید با اندازه و شکل اتاق خواب سازگار باشد و فضای کافی را برای حرکت و دسترسی به وسایل دیگر فراهم کند. به طور مثال، اگر اتاق خواب شما باریک و عریض است، بهتر است تخت خواب را در گوشه ای قرار دهید.

جهت قرارگیری تخت خواب

تخت خواب باید در جهتی قرار گیرد که با نور، صدا، حرارت و انرژی محیط هماهنگ باشد. به طور مثال، اگر شما حساس به نور هستید، بهتر است تخت خواب را در جایی قرار دهید که نور پنجره یا لامپ به آن نخورد.

فضای دور و بر تخت خواب

تخت خواب باید در فضایی قرار گیرد که تمیز و منظم و از وسایل اضافی و بی کاربرد خالی باشد. به طور مثال، اگر شما آشفتگی ذهنی زیادی دارید، بهتر است تخت خواب را از زیر جعبه ها، لباسها، کاغذها و دستگاه های الکترونیکی پاک کنید.

جمع بندی

در این مطلب از آی بک امداد مطابق با اصول فنگ شویی به بررسی مزایا و معایب قرار دادن تخت زیر پنجره پرداختیم. حال تصمیم با شماست که با در نظر گرفتن این مطالب و مطابق با دکوراسیون خانه خود تختخواب را در کدام قسمت از اتاق خواب قرار دهید.

قرار دادن تخت زیر پنجره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قرار دادن تخت زیر پنجره

امتیاز کاربر: ۲.۱ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا