دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟ | ویژگی و مشخصات سبک بوهمین

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سبک دکوراسیون بوهمین یکی از زیباترین و جذاب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون داخلی خانه می‌ باشد. طراحان این سبک بیشتر از آنکه از قواعد معماری داخلی پیروی کنند، نظر و سلیقه شخصی خودشان را در دکوراسیون و چیدمان فضا به کار می گیرند. سبک دکوراسیون بوهمین به قدری جذاب می‌ باشد که می‌ توانید همه رنگ‌ ها را به طور یکجا کنار یکدیگر قرار دهید. در سبک دکوراسیون بوهمین برخلاف سبک مینیمال و مدرن قانون خاصی وجود ندارد و جذاب‌ ترین ویژگی آن این است که می تواند تجلی بخش رضایت خاطر و آرامش افراد باشد. در این سبک فرد می‌ تواند قالب‌ های فکری خود را دقیقاً به همان صورتی که دوست دارد طراحی و اجرا کند.

معرفی سبک بوهمین

همانطور که از اسم این سبک پیداست به دکوراسیون بوهمین و همان سبک کولی وار شهرت دارد و از محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون به شمار می‌ آید. بسیاری از دکوراتورها و طراحان معتقدند که این سبک، سبکی شخصی به شمار می‌ آید و بهتر است جهت طراحی داخلی پروژه مسکونی توسط کارفرمایان انجام نگردد زیرا باید عناصر شخصی در دیزاین فضای خانه به کار برده شود. در این سبک دکوراتورها و طراحان می‌ توانند اشیا زیادی را در چیدمان فضای خانه استفاده کنند و همانطور که از نام سبک بوهمین مشخص است افراد می‌ توانند کولی وار به دیزاین و چیدمان فضای منزل خود بپردازند. در واقع قراردادی نمی‌ توان از قبل برای چیدمان سبک بوهمین تعیین کرد. برخی افراد می‌ توانند وسایل دوران کودکی خود را نیز در دیزاین فضای خانه به کار ببرند.

اصطلاح بوهو به چه معناست؟

اصطلاح بوهو در واقع سبک جذاب و پر ریسکی می‌ باشد که باعث خلق فضاهای خاص و دوست داشتنی می‌ شود. سبکی که طراح را از قید و بندهای زیادی در چیدمان و دکوراسیون رها می‌ کند و فرصتی را ایجاد می‌ نماید که هر کس فضای ویژه و مخصوص خود را خلق کند. سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟ | ویژگی و مشخصات سبک بوهمین بنابراین این موضوع باعث می‌ شود فضایی با سبک بوهو هیچ وقت تکراری نبوده و مشابه هم نباشد. ریشه کلمه بوهمین به معنای کولی و یک کلمه فرانسوی می‌ باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که این سبک برگرفته از کولی‌های ساکن بوهمیا می‌ باشد. جالب است بدانید کولی‌ها قانون‌ های خاصی داشتند و با این قوانین سال‌ ها زندگی می‌ کردند و قوانینی که بین آنها جا افتاده بود ممکن است که از نظر خیلی افراد نامتعارف باشد. سبک دکوراسیون بوهمین به شما می‌ گوید هر طوری که خودتان دوست دارید دکوراسیون و چیدمان خانه را انجام دهید.

طرح ها و رنگ‌ های سبک بوهمین

نقوش، طرح‌ ها و رنگ‌ هایی که در سبک دکوراسیون بوهمین مورد استفاده قرار می‌ گیرد همان طرح‌ ها و رنگ‌ هایی هستند که طراح با توجه به سلیقه اشخاص می‌ تواند آنها را انتخاب کند. بنابراین سبک چیدمان بوهمین تنوع بسیار بالایی دارد و می‌ تواند فضایی منحصر به فرد و خاص در منزل شما ایجاد کند. بیشتر رنگ‌ ها در سبک بوهمین رنگ‌ هایی هستند که به خاکستری، خنثی و رنگ‌ های گرم نزدیکند. به کار بردن چوب‌ های روغن خورده و براق در مبلمان که می‌ تواند رنگ قهوه‌ ای روشن یا تیره داشته باشد، رنگ‌ هایی که ته‌ مایه گرم دارند مانند رنگ پرتقالی، نارنجی، زرد و یا رنگ آبی روشن هم می‌ تواند به عنوان رنگ سرد در دکوراسیون و چیدمان فضای داخلی با سبک بوهمین متداول باشد. در سبک بوهمین فلزات نیز مرسوم بوده و فلز‌هایی که ته مایه رنگ گرم دارند نیز بسیار محبوب می‌ باشند. تنوع متریالی که در سبک بوهمین مورد استفاده قرار می‌ گیرد باعث می‌ شود که مخاطب به مرور زمان از بودن در فضا خسته نشود. در حقیقت نقوش و تنوع متریال آنقدر در این سطح بالاست که هر روز فضای جدیدی را ملاقات خواهید کرد. متریال طبیعی در دکوراسیون بوهمین هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد مانند پارچه‌ هایی که دارای الیاف طبیعی مانند ابریشم می‌ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اشتباهات متداول در نورپردازی خانه | تأثیر نورپردازی در دکوراسیون

مبلمان در سبک بوهمین

جالب است بدانید در سبک بوهمین از مبلمان قدیمی استفاده می‌ شود و حتی ممکن است افراد مبلمان دست دوم نیز خریداری کنند. در دیزاین فضا و معماری داخلی به سبک بوهمین اتمسفر فضا می‌ تواند با روحی که در اشیا نهفته است منحصر به فرد و خاص شود.سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟ | ویژگی و مشخصات سبک بوهمین افرادی که به سبک بوهمین علاقه دارند معتقدند که هر قسمت می‌ تواند مبلمان متفاوتی از قسمت دیگر داشته باشد. در واقع خیلی از طراحان سبک بوهمین را به فضای سمساری و بازارهای قدیمی مشابه می‌ دانند.

نورپردازی در سبک بوهمین

ایجاد فضای خاص، آرام و دنج در سبک بوهمین به کمک نورپردازی ملایم و همچنین بهره بردن از شمع‌ های زیبا حاصل می‌ شود و نورپردازی از فاکتورهای مهم سبک بوهمین به شمار می‌ آید بنابراین در سبک بوهمین به جای دیوارکوب و لوستر از شمع استفاده می‌ شود و نور شمع می‌ تواند میز را روشن کرده و فضای رمانتیک خلق کند.

چرا سبک بوهمین مشهور است؟

سبک بوهمین از الگوهای مختلفی بهره می‌ گیرد و به علت نامرتب بودن بین دیزاینرها و طراحان، سبک مشهوری می‌ باشد. وقتی که این سبک را در فضای خانه خود ایجاد می‌ کنید به راحتی می‌ توانید نقش و طرح‌ هایی که در ذهن دارید را پیاده کنید. به عنوان مثال در چیدمان فضا هیچ نگرانی ندارید و می‌ توانید از پارچه‌ هایی با نقوش مختلف برای مبلمان خود استفاده نمایید و همچنین فرش‌ هایی که دارای سبک مختلف و متفاوتی هستند نیز به کار ببرید. در واقع در سبک بوهمین هیچ قانونی وجود ندارد اما شما می‌ توانید همه الگوهای ذهنی خود را بدون هیچگونه نظم و ترتیبی به یکدیگر ارتباط دهید و به چیدمان فضا بپردازید. در این سبک افراد نه تنها احساس آرامش دارند بلکه لذت بصری زیادی نیز می‌ برند و همچنین فضای دلچسب و گرمی را تجربه می‌ کنند.

قانون دکوراسیون در سبک بوهمین

در دکوراسیون بوهمین نقوش، الگوهای هندسی، اشیا، رنگ‌ ها و … بسیار متنوع هستند و از حوزه زندگی افراد در همه نقاط دنیا الهام گرفته‌ اند ولی در عین حال این سبک خودش الهام بخش خیلی از الگوهای زندگی در جهان هم می‌ تواند باشد. این سبک در دکوراسیون داخلی برای فضای مسکونی و رستوران‌ ها گزینه بسیار خوبی می‌ باشد و به کمک بافت‌ ها و رنگ‌ هایی که در آن تزریق می‌ شود گرمای منحصر به فرد و لذت بخشی در فضا ایجاد می‌ کند.

ویژگی و مشخصات سبک دکوراسیون بوهمین

سبک بوهمین در دکوراسیون داخلی از هیچ چهارچوب و قاعده خاصی پیروی نمی‌ کند. این سبک برای افرادی مناسب است که تمایل دارند گوشه و کنار زندگی خود را همانطور که خودشان دوست دارند سرشار از جریان طبیعی زندگی کنند و از رنگ‌ های پرهیجان و شاد که دارای تنوع زیادی می‌ باشد استفاده نمایند. در حقیقت سبک دکوراسیون بوهمین با تلفیق اشیای ساده و رنگ‌ ها می‌ تواند تداعی گر الگوی زندگی باشد زیرا همانطور که در مطالب بالا هم گفتیم سبک دکوراسیون بوهمین از گذشته تا امروز از افرادی الهام گرفته است که در طول زندگی خود همیشه به دنبال هیجان هستند و به نقاط مختلفی سفر کرده و تجارب جدیدی کشف نموده اند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در سبک بوهمین این است که هیچ دو اتاقی در این دکوراسیون شبیه یکدیگر نیست و دکوراسیون در یک نقطه با نقطه دیگر متفاوت می‌ باشد به همین خاطر اختلاف و تنوعی که پدید می‌ آورد بی‌ نظمی بصری ایجاد می‌ کند اما این بی‌ نظمی آزار دهنده نیست و موجب می‌ شود که از سبک تکراری و یکنواخت مدرن که امروزه ترند شده است رها شده و هیجان و شور خاصی را افراد تجربه می‌ کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ابعاد استاندارد برای میز ناهارخوری

لوازم تزیینی در سبک دکوراسیون بوهمین

همانطور که در بالا هم گفتیم سبک دکوراسیون بوهمین با تجملات و مد امروزی پیش نمی‌ رود و چیزی که در آن اهمیت دارد این است که این سبک بازگو کننده فرهنگ و سفرنامه‌ ها می‌ باشد. در ساخت هر شی ای که برای دکوراسیون بوهمین به کار می‌ رود می‌ توان قصه مختلفی را پنهان کرد. به کار بردن لوازم ساده که معمولاً کمیاب هم هستند در تزیین سبک دکوراسیون بوهمین به چشم می‌ خورد. در این سبک اهمیتی ندارد که مبلمان شما مطابق با مد روز و خیلی گران قیمت باشد شما می‌ توانید از کوسن‌ هایی که دارای پارچه رنگارنگ هستند و یا رو مبلی‌ های قلاب بافی شده با رنگ‌ ها و طرح‌ های چشمگیر و متنوع استفاده کنید. گلیم، قالیچه و فرش پر نقش سنتی و اصیل که رنگ گرم مخصوصاً رنگ قرمز دارد نیز در این سبک کارایی زیادی داشته و به کار می‌ رود. صندلی‌ های راحت و چوبی، پرده‌ های پر از نقش و طرح و آویزهای هنری مثل دریم کچر، مکرومه و … سبدهای حصیری، کلکسیون‌ های دست ساز، عتیقه جات، لوازم چوبی و ..‌. از پرکاربردترین و رایج‌ ترین لوازم تزیینی هستند که در سبک دکوراسیون بوهمین به کار می‌ روند.

استفاده از گیاهان در سبک دکوراسیون بوهمین

این سبک پیوند جدایی‌ ناپذیر و قوی با طبیعت دارد. در این سبک هم گیاهان متنوعی مانند سرخس، پتوس و … به کار می‌رود. سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟ | ویژگی و مشخصات سبک بوهمین علاوه بر آن کاکتوس، سانسوریا، نخل کنتیا و … هم در سبدهای حصیری قرار داده شده و یا به عنوان گلدان رومیزی نقش پررنگی را در این سبک ایفا می‌ کنند و علاوه بر زیبایی می‌ توانند حس شادابی و طراوت و همچنین تصفیه هوا را نیز انتقال دهند.

سخن پایانی

سبک دکوراسیون بوهمین شاخه‌ ای هنری محسوب می‌ شود و ویژگی اصلی آن بدون ساختار بودن و بدون قاعده بودن است. از ابتدا این سبک، قانون شکن بود و از هیچ قاعده خاصی پیروی نمی‌ کرد. با آنکه سبک بوهمین بافت، الگو و رنگ مشخصی را از پیش تعیین نکرده است ولی المان‌ های روشن در آن وجود دارد و تشخیص آن نیز بسیار ساده می‌ باشد. در سبک دکوراسیون بوهمین برخلاف سبک مینیمال و مدرن قانون خاصی وجود ندارد و جذاب‌ ترین ویژگی آن این است که می تواند تجلی بخش رضایت خاطر و آرامش افراد باشد. در این سبک فرد می‌ تواند قالب‌ های فکری خود را دقیقاً به همان صورتی که دوست دارد طراحی و اجرا کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سبک دکوراسیون بوهمین چیست؟ ویژگی و مشخصات سبک بوهمین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا