تعمیرات

دلایل رایج دم نکشیدن چای در چای ساز | تعمیر تخصصی چای ساز در محل

آشنایی با ساختار و عملکرد چای ساز | نحوه تعویض المنت چایساز

چای ساز امروزه یکی از لوازم کاربردی برای هر خانه ای محسوب می شود که در کوتاه ترین زمان ممکن چای را برای شما آماده می کند. در برخی مواقع ممکن است چای ساز دچار مشکل شود و عملکرد آن مختل گردد. دم نکشیدن چای در چای ساز یکی از مشکلات رایج برای کاربران محسوب می شود که باید ابتدا دلیل آن را پیدا نموده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز

چای یکی از نوشیدنی های مورد علاقه برای هر ایرانی محسوب می شود که به عنوان نوشیدنی برای پذیرایی نیز شناخته شده است. آماده شدن چای در سماورها و کتری های قدیمی بسیار طولانی بوده که امروزه چای ساز و کتری های برقی جایگزین آنها شده اند.

با کمک چای ساز در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید چای دلخواه خود را آماده کنید. جوش آوردن آب در چای ساز سرعت بیشتری نسبت به سماور دارد. به همین علت توانسته رضایتمندی خوبی را کسب نماید.

چای ساز همانند لوازم برقی دیگر ممکن است دچار مشکلاتی شود که یکی از مشکلات رایج آن دم نکشیدن چای در چای ساز است. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز را ابتدا پیدا کنید و با استفاده از یک راهکار اساسی به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

دلایل زیادی برای دم نکشیدن چای در چای ساز وجود دارد که یکی از اصلی ترین علت ها، خرابی المنت است. با خراب شدن المنت دستگاه قادر به گرم نگه داشتن آب و همچنین به خوبی دم دادن چای نیست که باید به تعویض و یا تعمیر این قطعه بپردازید. زمانی که آب به خوبی در دستگاه گرم نشود، چای نیز به خوبی دم نمی کشد و باید از راه حلی اصولی استفاده نمایید.

آشنایی با ساختار و عملکرد چای ساز

چای ساز از یک ساختار کلی تشکیل شده که قطعات موجود در این دستگاه وظایف خاصی را برعهده دارند. اختلال در هرکدام از قطعات ممکن است عملکرد دستگاه را با مشکل روبه رو کند.

حتما بخوانید:   بوق زدن یخچال سیلوان را چگونه می‌توان رفع کرد؟

معمولا چای ساز از یک مدار الکتریکی، یک المنت، ترموستات، دکمه دستی و بدنه تشکیل شده که هر کدام از این قطعات وظایف خاصی را عهده دار هستند. وجود المنت برای گرم کردن آب و دم کشیدن چای نقش اساسی دارد که خراب شدن این قطعه سبب دم نکشیدن چای می شود.

وجود ترموستات در دستگاه برای قطع کردن جریان بعد از به جوش آمدن آب، و یا وصل شدن جریان بعد از سرد شدن آب درون دستگاه عمل می کند. با وجود دکمه دستی در چای ساز می توانید دستگاه را کنترل کنید و برای تنظیمات از آن استفاده نمایید.

در دستگاه چای ساز یک لامپ کوچک برای روشن و یا خاموش شدن دستگاه نیز وجود دارد. قطعات موجود در چای ساز عملکرد خاص خود را انجام می دهند که اختلال در هر کدام از قطعات ممکن است عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه کند.

زمانی که چای ساز را روشن می کنید، المنت دستگاه گرم می شود که در این صورت آب درون کتری به جوش می آید.

علت داغ نشدن آب در چای ساز

یکی از وظایف اصلی چای ساز گرم کردن و گرم نگه داشتن آب است که توسط المنت این کار انجام می شود. زمانی که المنت دستگاه دچار مشکل گردد چای ساز قادر به گرم کردن آب نیست که در این صورت صورت دستگاه با مشکل مواجه می شود.

در صورتی که با مشکل داغ نشدن آب در چای ساز روبه رو شده اید، بهتر است از تعمیرکار برای تعویض این قطعه کمک بگیرید. هنگامی که آب درون چای ساز گرم نشود چای نیز به درستی دم نمی کشد.

نقش المنت در چای ساز

المنت به عنوان یک قطعه کاربردی در چای ساز برای گرم کردن آب محسوب می شود که یک رشته سیم نیمه هادی با مقاومت بالا است. این رشته سیم ها با وجود توان بسیار بالا برای تحمل جریان الکتریکی به گرم کردن آب درون کنترل می پردازند. خرابی المنت، استفاده از چای ساز را با مشکل مواجه می کند که اگر به درستی عمل نکند باید به تعمیر این قطعه بپردازید.

المنت در چای ساز به عنوان یک گرم نگه دارنده آب و چای عمل می کند. المنت با تبدیل جریان الکتریکی به انرژی گرمایی سبب گرم شدن آب و دم کشیدن چای می شود. بنابراین اگر این قطعه کاربردی به درستی عمل نکند، دستگاه به درستی عمل نمی کند.

چای سازها در انواع مختلفی طراحی شده اند که گرم نگهدارنده چای در هر کدام از طراحی ها متفاوت است. در بعضی از چای سازها قوری بر روی کتری قرار می گیرد که گرمای داخل کتری به چای منتقل شده و سبب گرم شدن و دم کشیدن آن می شود. اما در چای سازهایی که استند وجود دارد، یک گرم کن مجهز در قسمت قوری برای دم کشیدن چای تعبیه شده است.

حتما بخوانید:   آموزش روش کاربردی سیم کشی ساختمان از سقف

دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز

تست سلامت المنت چای ساز

در مواقعی که چای ساز شما دچار مشکل شده است، باید به علت آن توجه کنید تا بتوانید مشکل را برطرف سازید. مشکلات رایج در چای ساز شامل روشن نشدن دستگاه، گرم نشدن آب درون کنتری، دم نکشیدن چای در قوری و … است. با هرکدام از این مشکلات باید از یک راهکار اساسی استفاده کنید تا بتوانید مشکل را برطرف سازید. روشن نشدن و یا گرم نشدن آب درون کتری و قوری به دلیل خرابی المنت است.

در این صورت با مواجه شدن مشکل در چای ساز بهتر است ابتدا از سلامت المنت اطمینان کسب نمایید. چای سازها به دلیل طراحی متنوعی که دارند، از المنت های مخصوصی برخوردار هستند.

در چای سازی که قوری بر روی کتری قرار می گیرد، یک المنت به عنوان المنت چای ساز وجود دارد. اما در چای سازهای استند دار یک المنت گرم کن مجهز وجود دارد که سلامت آن در گرم کردن آب نقش به سزایی ایفا می کند.

سلامت هرکدام از این المنت ها در عملکرد درست چای ساز بسیار حائز اهمیت است. تست سلامت هر دو المنت در قسمت زیر شرح داده شده است.

تست المنت چای ساز

برای اینکه بتوانید المنت چای ساز را تست کنید به یک اهم متر نیاز دارید تا با استفاده از آن بتوانید از سلامت المنت مطمئن گردید. برای تست المنت چای ساز ابتدا کفی کتری را به درستی باز کنید تا به المنت دسترسی یابید.

  • برای تست المنت، یک سر المنت را از بدنه جدا نمایید و دو سر اهم متر را به ترمینال های دو طرف المنت متصل کنید.
  • با اتصال اهم متر اگر عدد 27 بر روی اهم متر نشان داده شد، از سلامت المنت خود آسوده خاطر گردید.
  • اگر غیر این عدد به نمایش داده شد باید به تعویض این قطعه بپردازید.

تست المنت گرم کن

زمانی که قصد تست المنت گرم کن در چای ساز را دارید، باید با استفاده از روشی مناسب به سالم بودن این قطعه پی ببرید. برای انجام این کار:

  • ابتدا المنت گرمکن را پیدا کنید و اهم متر را به دو سر ترمینال المنت وصل کنید.
  • در صورت وصل کردن اهم متر اگر عدد 183 را مشاهده کرده اید می توانید از سالم بودن دستگاه مطمئن شوید.
  • اما اگر عدد 1 نشان داده شد باید المنت گرم کن را تعویض کنید، زیرا المنت سوخته است.
حتما بخوانید:   دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر

تعویض المنت چای ساز

در صورتی که از خراب بودن المنت در چای ساز مطمئن شده اید، باید به تعویض این قطعه بپردازید تا مشکل گرم نشدن و یا دم نکشیدن آب به طور کامل برطرف گردد. برای تعویض المنت بهتر است از افراد متخصص و با تجربه در این حرفه کمک بگیرید تا مشکل دیگری برای دستگاه ایجاد نشود.

در صورتی که قصد تعویض المنت در منزل را دارید، لازم است مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

  • قبل از اینکه به تعویض المنت بپردازید، ابتدا از اتصالات موجود یک عکس بگیرید تا در صورت وصل کردن المنت جدید مشکلی برایتان ایجاد نشود.
  • برای قرار دادن المنت جدید در چای ساز باید المنت قدیمی را از کف کتری جدا و سپس سکوی شارژ قوری را از کتری خارج کنید.
  • در خرید المنت جدید بهتر است به کیفیت و اورجینال بودن آن دقت کنید، زیرا در صورت بی کیفیت بودن، محصول ممکن است در کوتاه ترین زمان دچار مشکل گردد و خسارتی سنگین برایتان ایجاد کند.
  • بعد از نصب المنت در دستگاه، تمامی اتصالات را به درستی به آن وصل کنید و سر پوش ته کتری را ببندید و دستگاه را امتحان نمایید.

دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز

نتیجه گیری

مواقعی که المنت چای ساز و یا المنت گرم کن خراب شود، چای ساز قادر به گرم کردن و به جوش آوردن آب نیست. بنابراین خراب بودن المنت از جمله دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز محسوب می شود که با تعویض المنت می توانید مشکل را برطرف کنید.

در صورتی که نسبت به تعویض المنت مهارت کافی را ندارید، می توانید از شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرید. یکی از شرکت های تخصصی در راستای تعمیر لوازم برقی از جمله چای ساز، شرکت ایبک امداد است.

این شرکت با داشتن مهندسین با تجربه بهترین خدمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای دریافت خدمات از این مجموعه می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت نمایید.

31

دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل دم نکشیدن چای در چای ساز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x