تعمیراتتعمیرات کولر گازیتعمیرات لباسشوییتعمیرات یخچال

تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی

همه چیز در باره تست خازن یخچال،کولرگازی و ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی یکی از مهمترین کارهایی است که برای مطمئن شدن از سلامت این تجهیزات انجام باید داد. خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی نقش مهمی را ایفا می کند. در صورتی که یخچال شما خوب کار نمی کند و یا ماشین لباسشویی شما نمی چرخد مشکل از خازن است. در ادامه با این مطلب از سایت ایبک همراه باشید تا در مورد خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی بیشتر بدانید.

خازن چیست و چه کاربردی دارد؟

خازن یک وسیله الکتریکی است که دو ترمینال دارد و برای ذخیره بار الکتریکی مناسب است. از دو هادی الکتریکی تشکیل شده است که با فاصله از یکدیگر جدا شده اند. فضای بین رساناها ممکن است با خلاء یا با ماده عایق دی الکتریک پر شود.

هر چه یک خازن بتواند مقدار بار بیشتری ذخیره کند به معنای آن اس ظرفیت بیشتری دارد. خازن ها با نگه داشتن جفت بارهای مخالف، انرژی را ذخیره می کنند. انواع مختلفی از خازن ها در اشکال، سبک ها، طول ها، دورها و مواد مختلف تولید می شوند.

در بسیاری از تجهیزات خانه از خازن استفاده می شود. این قطعه در بسیاری از تجهیزات الکتریکی وجود دارد.

نکات قابل توجه در بررسی و تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی

در لوازمی مانند یخچال، کولر گازی و ماشین لباسشویی خازن وظیفه مهمی را بر عهده دارد. این قطعه در نحوه کارکرد این وسایل کارایی بسیار مهمی دارد. در صورتی که خازن با اشکال یا خرابی مواجه شود می تواند در عملکرد تجهیزاتی مانند یخچال اختلال ایجاد کند. ما سعی داریم در این قسمت از مقاله به بررسی اشکالات برخی لوازم که خازن می تواند در آن نقش داشته باشد بپردازیم. در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره کرده ایم:

خرابی یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی: از دلایل مهم خرابی این تجهیزات می توان به نوسانات برق، اشکالات در سیم پیچی موتور این دستگاه ها و اتمام طول عمر خازن اشاره کرد.

روش های تست خازن یخچال،کولرگازی و ماشین لباسشویی

اما علائم و نشانه های خرابی یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی چیست؟ اولین نشانه خرابی این تجهیزات که مهم ترین مورد هم به حساب می آید کار نکردن موتور آن ها می باشد. خازن در مدار الکتریکی در مسیر موتور قرار گرفته است. در صورتی که به طور کامل خراب شود باعث کار نکردن موتور می شود. دومین نشانه که از بررسی شکل خازن هم می توان به آن پی برد باد کردن یا نشانه های سوختگی در ظاهر خازن است. احتمال دارد خازن نیم سوز شده باشد که باعث ضعیف شدن کارایی موتور تجهیزات شما می شود.

چگونه از ظاهر خازن پی به خرابی آن ببریم؟

همان طور که گفتیم از طریق شکل ظاهری خازن می توان پی به خراب شدن یا سو ختن آن برد. در صورتی که خازن باد کرده باشد و یا علائم سوختگی در بدنه آن دیده شود باید به فکر تعویض آن بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر لباسشویی هوور | خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی Hoover

به کمک دو دستگاه اهم متر و مولتی متر هم می توان به سوختن خازن پی برد. در صورتی که کار با این دستگاه ها را بلد نیستید، از یک تعمیرکار ماهر بخواهید تا برای شما انجام دهد.

دلیل خراب شدن خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث کاهش طول عمر خازن تجهیزات الکتریکی مانند یخچال شود. بسیاری از این عوامل غیرقابل پیشگیری است. اما با دانستن این نکته که چرا خازن دستگاه خراب شده می توان از برخی از عوامل جلوگیری کرد.

اگر بخواهید علت پشت این خرابی ها را بررسی کنید، گرمای بیش از حد اولیه است که باعث این خرابی ها می شود. با این حال، دلایل دیگری نیز وجود دارد. در حالت ایده‌آل، گرما با عملکرد مداوم یخچال یا ماشین لباسشویی مرتبط است. خازن ها  طوری طراحی شده اند که به طور لحظه ای در مدار بمانند، تا زمانی که موتور یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی روشن شود. با این حال، اگر خازن استارت بیش از این مدت در مدار بماند، بیش از حد گرم می شود و در نهایت از کار می افتد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، باید تکنسین‌هایی را احضار کنید تا کار تعمیر را شروع کنند. هیچ راه دیگری برای دور زدن این مشکل وجود ندارد و به یاد داشته باشید، این مشکل بزرگی است که نمی توان نادیده گرفت. تعمیرکارها جای اینکه فقط به خازن استارت و مدار بچسبند، رله استارت را نیز در حین عیب یابی بازرسی می کنند.

این به این دلیل است که نقاط تماس رله نیز به خوبی ممکن است آسیب ببیند و باعث بسته ماندن آن در هنگام استارت موتور و در نتیجه ماندن خازن استارت برای مدت طولانی در مدار و باعث از کار افتادن آن شود.

سایر علل خرابی 

یکی دیگر از علت های اشکال در عملکرد خازن وجود نوسانات برق است. نوسانات برق باعث افزایش مقدار ولتاژ برق در مدار شده و باعث سوختن خازن می شوند.

علت دیگری که باید به آن اشاره کرد ایراد کار در سیم پیچی موتور دستگاه است. جریان برق ناشی از اشکال در سیم پیچی می تواند باعث از کار افتادن خازن شود.

تمام تجهیزات و قطعات الکتریکی دارای طول عمر مشخص هستند. خازن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که عمر خازن تمام شود قطعا از کار می افتد.

نحوه تخلیه بار خازن برای تست کردن آن-گام اول تست خازن

اولین اقدام برای تست خازن یخچال، کولرگازی و ماشین لباسشویی تخلیه بار الکتریکی درون آن است. برای این کار ابتدا دستگاهی که می خواهید خازن آن را تست کنید کاملا خاموش کنید. بهتر است دوشاخه آن را از برق بکشید. بهتر است برای جلوگیری از برق گرفتگی و یا شوک الکتریکی از دستکش عایق استفاده کنید. از پیچ گوشتی برای تخلیه بار خازن می توان استفاده نمود. سعی کنید قسمت عایق پیچ گوشتی را بگیرید.

تخلیه بار خازن اولین قدم برای تست خازن

نکته: پس از قطع برق حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید تا خازن را بیرون بکشید. یک خازن در هر وسیله ای مانند شروع کار یخچال، موتور ماشین لباسشویی یا اجاق مایکروویو می تواند بار الکتریکی کشنده ای را در خود نگه دارد. انتظار ۳۰ دقیقه یا بیشتر خطر را قبل از برداشتن آن کاهش می دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه خرطومی جاروبرقی را تعویض کنیم؟

ابتدا خازن را یکجا ثابت کنید و یا با یک دست خود نگه دارید. همزمان پیچ گوشتی را به پایه های خازن بچسبانید. احتمال دارد جرقه رخ دهد و این کاملا طبیعی است. این جرقه ها نشان از تخلیه بار الکتریکی خازن است. برای برخی از کولرهای گازی که دارای خازن سه پایه هستند.باید قسمت وسط پیچ گوشتی را روی پایه COM بگذارید و یکی پس از دیگری نوک پیچ گوشتی را روی پایه ها بگذارید.

نحوه تست خازن با مولتی متر

پس از اطلاع از سلامت ظاهری خازن یخچال،کولرگازی و ماشین لباسشویی نوبت به تست خازن از طریق مولتی متر می رسد. مولتی متر یک دستگاه همه کاره است که برای اندازه گیری ولتاژ، جریان، مقاومت و انجام بررسی های دیگر مانند تداوم و دما برای مدارهای الکتریکی استفاده می شود.

تست خازن با مولتی متر

پایه های خازن را به سیم های پروب وصل کنید (ترمینال مثبت خازن به پروب قرمز رنگ و ترمینال منفی خازن به پروب سیاه رنگ مولتی متر). در یک خازن قطبی معمولی، سرب طولانی تر ترمینال مثبت و سرب کوتاه تر ترمینال منفی است.

دکمه انتخاب مولتی متر را بچرخانید و حالت خازن را انتخاب کنید.

به مقدار روی صفحه نمایش توجه کنید و آن را با مقدار داده شده روی محفظه خازن مقایسه کنید تا عیب را بررسی کنید.

مقداری نوسان از مقدار واقعی قابل قبول است (معمولاً در محدوده تلورانس ۱۰-۲۰٪)، اما اگر مقدار نمایش داده شده در مقایسه با مقدار واقعی بسیار زیاد یا بسیار پایین باشد، ممکن است خازن معیوب باشد و باید تعویض شود.

تست خازن با اهم متر

اکنون که تشخیص داده اید که یک خازن احتمالاً بد است، ممکن است بخواهید تشخیص خود را تأیید کنید. این کار را می توان با یک تستر خازن یا مولتی متری که قابلیت اندازه گیری ظرفیت خازنی را دارد به بهترین نحو انجام داد. اگر یک اهم متر اولیه دارید، می توانید یک خازن را بررسی کنید. با این حال، به شما نمی گوید که ضعیف است یا خیر. فقط به شما می گوید که آیا قادر به ذخیره انرژی است یا خیر.

  •     تمام برق دستگاه را قطع یا از برق بکشید.
  •     اهم متر را روی بالاترین اهم تنظیم کنید.
  •     خازن را با کوتاه کردن پایانه ها با یک ابزار تخلیه خازن تخلیه کنید.
  •     هر گونه اتصال سیمی را که ممکن است روی پایانه های خازن باشد، جدا کنید.
  •     پروب های آزمایش را روی پایانه های خازن قرار دهید.

با پروب های آزمایشی روی خازن، تماشای متر و درک خوانش ها مهم است. متر باید بلافاصله به صفر اهم برود و سپس به تدریج اهم ها رشد خواهند کرد. این نشان دهنده وجود خازن خوب است. اگر اهم ها افزایش پیدا نکرد یا کاهش یافت، خازن باید تعویض شود. حتماً برچسب خازن را بخوانید و دقیقاً همان خازن را تهیه کنید. جایگزین نکنید؛ وقتی صحبت از ظرفیت به میان می آید همیشه بزرگتر بهتر نیست.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تست خازن یخچال، کولرگازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی و کامل برای تست خازن یخچال، کولرگازی و...

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا