خدماتخدمات ساختمان

قوانین تخریب، بازسازی و نوسازی ساختمان و آپارتمان

قوانین کشور در مورد نوسازی، تخریب و بازسازی ساختمان یا آپارتمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

هر چقدر عقربه های ساعت جلوتر می روند، جمعیت شهرها و کشورها نیز بیشتر می شوند، در نتیجه کمبود فضای خالی برای ساخت و ساز خانه، بیشتر نمایان می شود، همین امر سبب شده است که امروزه بیشتر افراد به ساخت و ساز ساختمان ها و آپارتمان های چند طبقه روی آورند. ما در این مقاله از ایبک به بررسی قوانین تخریب، بازسازی و یا نوسازی ساختمان پرداخته ایم.

طبق قوانین کشور ایران ساختمان خانه ها و یا آپارتمان هایی که بیشتر از ۲۰ سال قدمت دارند، نیازمند تخریب و نوسازی و یا بازسازی هستند، زیرا ممکن است سقف یا دیواره های آن فرسودگی یا ترک خوردگی داشته باشند و موجب ریزش ساختمان خانه یا آپارتمان شوند که سبب به وجود آمدن خطرات جانی و مالی برای افراد حاضر در ساختمان یا آپارتمان می شود، علاوه بر این خطرات، ساختمان هایی با قدمت بیش از ۲۰ سال یا به عبارتی ساختمان های کلنگی، از ارزش کمتری هنگام خرید و فروش برخوردار هستند.

از آنجا که همه چیزهای موجود در جهان هستی از نظم و قوانین خاصی پیروی می کنند، تخریب، بازسازی و نوسازی ساختمان های خانه و آپارتمان ها نیز از این قاعده ی کلی، مستثنی نیستند و برای عملی شدن آنها شما باید طبق قوانین کشور محل سکونتتان، این قوانین را اجرایی کنید، یکی از مهم ترین قوانین برای تخریب و بازسازی و نوسازی ساختمان خانه و یا آپارتمان، این است که شما موظف هستید، طبق قوانین کشور، از شهرداری مجوز لازم را گرفته و سپس کار خود را عملی کنید.

اگر چنین کاری را انجام ندهید و تا قبل از صدور مجوز از طرف شهرداری محل سکونتتان، شروع به تخریب، بازسازی و یا  نوسازی ساختمان یا آپارتمان مورد نظرتان کنید، کار شما کاملا غیر قانونی می باشد. تخریب و بازسازی ساختمان قوانین دیگری نیز دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

قوانین تخریب ساختمان و آپارتمان ها

تخریب ساختمان و آپارتمان ها به دو روش کلی و جزئی و با اهداف مختلفی مانند بازسازی و نوسازی انجام می شود. تخریب ساختمان، مانند هر چیز دیگری قوانین خاصی دارد تا مانع از به وقوع پیوستن حوادث و خطرات احتمالی شود، این قوانین عبارتنداز:

مجوز ها و اطلاع رسانی جهت تخریب

 • از مهم ترین قوانین تخریب گرفتن مجوز و حکم مورد نیاز را از مراجع رسمی.
 • قطع یا ایمن سازی جریان آب، برق یا گاز، با اطلاع و همکاری مراجع مربوطه.
 • انجام اقدامات لازم جهت محافظت از پیاده‌روها و معابر عمومی نزدیک ساختمان و گرفتن اجازه از مراجع مربوطه جهت محدود و یا مسدود کردن آنها در صورت نیاز.

قوانین مهم پیش از عملیات تخریب

 • نگهداری شیشه ها در مکانی مناسب
 • در صورتی که ساختمان دارای برقگیر باشد، برقگیر را جدا و در صورت نیاز مجددا نصب نماید.
 • انجام برنامه‌ریزی برای جمع، انتقال و دفع مواد حاصل و انتخاب محل مجاز برای انباشتن این ضایعات با توجه به قانون مدیریت پسماند.
 • هنگام تخریب سازه های که در اثر سیل، فرسودگی و غیره از بین رفته اند، باید دیوارها قبل از تخریب، جهت جلوگیری از ریزش و خرابی ناگهانی، مهار و شمع بندی شوند.
 • قرار دادن شیب سکو به طرف ساختمان جهت مانع از پرتاب احتمالی ضایعات به خیابان.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیستم لوله کشی ذوب یخ | مزایای سیستم ذوب یخ

قوانین مهم پیش از عملیات تخریب

 سایر قوانین تخریب ساختمان

 • تخریب را از بالاترین نقطه شروع و در پایین ترین نقطه به اتمام برسانید.
 • یکی دیگر از قوانین تخریب ساختمان، مسدود کردن تمام راه های ارتباطی ساختمان به جز پلکان‌ها، راهروها، نردبان‌ها و درهایی که جهت عبور کارگران است.
 • مجاز نبودن تخریب ساختمان در شب به جز در مواقع ضروری و با تایید مرجع رسمی.
 • آبپاشی هنگام تخریب ساختمان برای پراکنده شدن گرد و غبار جهت حفظ و تأمین بهداشت کارگران، عابران و مجاورین کارگاه ساختمانی و همچنین حفاظت از محیط زیست.

قوانین بازسازی ساختمان و آپارتمان ها

برای شروع اقدام به هر کاری ابتدا باید قوانین آن را به طور کامل و صحیح بدانیم. زیرا قانون موجب بهتر پیش رفتن کارها می شود و سرپیچی از آن خرابی هایی را به بار می آورد، همچنین مانع از رسیدن به هدف مطلوب می شود. بازسازی یا تعمیر ساختمان ها و آپارتمان ها نیز شامل قوانینی هستند.

اگر این قوانین را رعایت نکنید، ضرر و زیان های مالی و جبران ناپذیری زیادی را متحمل خواهید شد. در اولین مرحله از قوانین بازسازی ساختمان باید ساختمان را کاملا مورد بررسی قرار دهید تا قسمت هایی را که نیازمند بازسازی هستند را پیدا کنید سپس با کمک یک مهندس حرفه ای و کاربلد، نقشه ای دقیق طراحی کنید و آن را عملی کنید.

از دیگر نکاتی که هنگام بازسازی آپارتمان ها باید به آن توجه کنید این است که باید دقت کنید که تغیر دادن فضای داخلی ساختمان آپارتمان های مسکونی به گونه ای باشد تا مورد رضایت تمام ساکنین آپارتمان قرار گیرد. از دیگر قوانین بازسازی ساختمان ها و آپارتمان مربوط به گرفتن مجوز از شهرداری می باشد که در واقع این مرحله از مهم ترین مراحل قوانین بازسازی ساختمان محسوب می شود. زیرا اگر شما مجوز بازسازی ساختمان و یا آپارتمان را نگیرید، کار شما غیر قانونی محسوب می شود.

اما برای بازسازی ساختمان و آپارتمان مورد نظر نیازی به گرفتن مجوز برای همه ی کارها نیست مانند نقاشی و سفید کاری ساختمان و نصب کاشی، موزائیک یا سرامیک و همچنین به وجود آوردن تغییر در نمای ساختمان. اما در برخی موارد مانند جابجایی قسمت هایی از ساختمان که بر خلاف قوانین شهرداری است و یا تغییر محل دیوار ساختمان، در صورتی که با حذف پارکینگ همراه باشد شما موظف هستید که از شهرداری مجوز لازم را بگیرید.

قوانین بازسازی ساختمان و آپارتمان ها

قوانین نوسازی ساختمان و آپارتمان ها

طبق قوانین کشور ایران، معمولا ساختمان ها و یا آپارتمان هایی که بیشتر از ۲۰ سال قدمت دارند، به عنوان ساختمان های کلنگی یاد می کنند. این نوع ساختمان ها اکثرا امکان سکونت در آن ها وجود ندارد و لازم است که تخریب شوند و بنای دیگری جای آن ساخته شود و یا به عبارتی ساختمان نوسازی شود.

نوسازی ساختمان ها و آپارتمان ها نیز مانند هر کار دیگری از قوانینی برخوردار هستند. بنابراین چنانچه کسی قصد دارد، ساختمان و یا آپارتمان خود را نوسازی کند، لازم است که  به بهترین شکل از این قوانین پیروی کند. برای نوسازی ساختمان های خانه و یا آپارتمان های چند طبقه نظرات و رضایت تمام ساکنین حاضر در آپارتمان مهم است.

طبق ماده ۱۳ قانون تملک آپارتمان ها، در صورتی که نظر ۳ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری، بر این باشد که ساختمان یا آپارتمان عمر مفید خود را نیز گذرانده است و یا بنا به هر دلیل دیگری اکنون فرسوده شده و زندگی کردن در آن سبب وارد کردن ضرر و زیان های مالی و جانی زیادی به افراد حاضر در ساختمان می شود، شما نیز می توانید این ساختمان را  تخریب کنید و سپس اقدام به نوسازی آن کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین دیوارپوش برای حمام | انواع پوشش برای دیوار حمام

اما اگر تعدادی از افرادی که در ساختمان سکونت دارند بنا به هر دلیلی نسبت به تخریب و نوسازی ساختمان راضی نباشند، طبق قوانین کشور، افرادی که تمایل به نوسازی ساختمان ها و یا آپارتمان ها دارند می توانند بر اساس حکم دادگاه، برای سکونت مالک یا مالکانی از ساختمان که تمایل به نوسازی ساختمان ندارند، یک مسکن استیجاری مناسب، تامین کنند و اقدام به نوسازی ساختمان کنند و پس از اتمام کار سهم هر یک از مالکان ساختمان و هزینه های صرف شده را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند.

قوانین نوسازی ساختمان و آپارتمان ها

مراحل گرفتن مجوز از شهرداری

همانطور که قبلا توضیح دادیم، طبق قوانین تصویب شده در کشور جهت تخریب، نوسازی و یا حتی بازسازی ساختمان ها و آپارتمان ها باید از مراکز مرتبط مجوز بگیرید. در این قسمت مراحل دریافت مجوز از شهرداری را ذکر کرده و مختصرا شرح می دهیم.

تشکیل پرونده

در اولین مرحله مالک ساختمان باید برای گرفتن مجوز باید درخواست مجوز را در شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کند.

دستور صدور بازدید

بعد از تشکیل پرونده توسط مالک ساختمان، مسئولان شهرداری بقیه روال مجوز را بر عهده می‌گیرند و مسئول شهرسازی برای بازدید به مکان احداث ملک مراجعه می‌کند.

بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک

در برخی از شهرها طرح تفصیلی انجام می شود، به این معنی که قوانین ساخت و ساز در هر نقطه از شهر مشخص شده است. وظیفه کارشناس طرح تفصیلی این است که کاربری ملک را در طرح جامع و تفصیلی شهر مشخص ‌کند. تا آشکار شود که ساخت و ساز بنا با پروژه‌های عمرانی منطقه تداخل دارد یا خیر. در صورتی که تداخلی مشاهده شود، باید بررسی شود که میزان تراکم آن چه مقدار است و سپس آن را اصلاح کنند.

دستور نقشه

در چهارمین مرحله، کارشناس شهرسازی دستور تهیه نقشه را به مالک ساختمان می دهد.

طراحی نقشه

در این مرحله بر اساس قوانین شهرداری نقشه ساخت را طراحی می کنند.

پرداخت عوارض شهرداری

بعد از اتمام طراحی نقشه معماری و رفع ایراد از طرف دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی و شهرداری طبق متراژ های هر طبقه و نوع کاربری ساختمان توسط واحد صدور مجوز ساختمان محاسبه و تعیین می شود.

تهیه مدارک پیش‌نویس

برای تهیه مدارک پیش نویس، مالک ساختمان باید به دفاتر خدمات شهری برود و فرم درخواست تعیین ناظر را کامل کند.

چاپ مجوز

پس از اتمام مراحل، مجوز دریافتی را چاپ کنید.

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایبک امداد به سراغ قوانین تخریب ساختمان رفتیم و دانستید که در هنگام تخریب ساختمان چه قوانینی را باید در نظر بگیرید، چرا که همانند ساخت ساختمان تخریب آن نیز نیازمند مجوزهای لازم و رعایت اصول ایمنی درست و اصولی می‌باشد، از شما دعوت می‌کنم تا نظرات و سوالات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از این تجربیات ارزشمند بهره مند شوند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

قوانین تخریب، بازسازی و نوسازی ساختمان و آپارتمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با قوانین تخریب، بازسازی و نوسازی ساختمان و آپارتمان

امتیاز کاربر: ۴.۲ ( ۱ نتایج)

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. درود
  بیست سال برای یک ساختمان واقعا عمر کمی هست.توجه کنید چقدر هزینه برای ساخت میشود و تنها ۲۰ سال استفاده شود!. در کشور های خارج عمر ساختمان ها بالای ۱۰۰ سال هست. و چندین نسل از یک ساختمان استفاده میکنند.امیدوارم مسوولین حوزه ساخت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند تا وقت و هزینه ای که برای ساخت میشود دست کم تا صد سال بشود از یک ساختمان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا