خدمات نظافتیخدمات

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی یکی از آزاردهنده‌ترین کارهای ممکنی است که یک صاحب خانه می‌تواند انجام دهد. اکثر صاحب خانه‌ها هرگز به نگهداری سینک خود فکر نمی‌کنند، تا زمانی که سینک شروع به تخلیه کند و حوضچه با آب ایستاده کثیف پر شود. متأسفانه سینک‌های آشپزخانه و حمام در برخی مواقع به طور جزئی یا کامل مسدود می‌شوند. اکثر پشتیبان‌ها از تله منشاء می‌گیرند که لوله U شکلی است که در زیر فیکسچر قرار دارد.

اگرچه تله برای جلوگیری از نشت گازهای فاضلاب به خانه شما ضروری است، شکل خمیده لوله ممکن است باعث سردرد شود. اگر آب در خانه شما آزادانه جریان ندارد، هنوز با لوله کش تماس نگیرید. اکثر بلوک‌های تخلیه بدون کمک حرفه‌ای به راحتی قابل تعمیر هستند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با رفع گرفتگی سینک ظرفشویی و جزئیات آن صحبت کنیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

چند روش برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

در این بخش چند روش برای گرفتگی سینک ظرفشویی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید به راحتی با استفاده از این روش‌ها نسبت به رفع گرفتگی سینک ظرفشویی خود اقدام کنید.

دفع زباله را بررسی کنید

یکی از اولین کارهایی که در صورت گرفتگی سینک آشپزخانه شما باید انجام دهید این است که گرفتگی زباله‌ها را باز کنیددفع را به مدت یک یا دو دقیقه با آب داغ اجرا کنید تا ببینید که آیا این کار فاضلاب مسدود شده را پاک می‌کند یا خیر. اگر کار نکرد، مطمئن شوید که دفن زباله جدا است و به دقت آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کند.

اگر دستگاه دفع بیش از حد گرم شده و به طور خودکار خاموش شده است، ممکن است لازم باشد آن را در پایه راه اندازی مجدد کنید. کلید پایه روشن/خاموش را معمولاً می‌توان در کنار یا پایین واحد دفع در زیر سینک پیدا کرد.

پیستون

اگر پاک کردن زباله‌ها گرفتگی سینک آشپزخانه شما را باز نکرد، وقت آن است که به دنبال یک پیستون سینک خانگی معمولی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی خود باشید. برای خرید یک پیستون سینک آشپزخانه، که کوچکتر از آن چیزی است که برای توالت استفاده می‌کنید، به فروشگاه سخت افزار محلی خود بروید.

اگر سینک دوتایی دارید، ابتدا از یک طرف لوله فاضلاب را با یک پارچه مرطوب یا درپوش ببندید. باید یک مهر و موم محکم در اطراف پیستون ایجاد کنید، بنابراین سمت سینکی را که می‌خواهید غوطه‌ور کنید با آب کافی پر کنید تا زنگ پلانجر را بپوشاند. پیستون را محکم روی زهکش قرار دهید و چندین بار به شدت فرو برید. وقتی صدای مکش را شنیدید که گرفتگی را پاک می‌کند، پیستون را بردارید و زهکش سینک را به خوبی با آب گرم برای چند دقیقه بشویید.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

آب جوش

آب جوش ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین آبچکان سینک آشپزخانه در بین همه موارد است، که اگر پیستون رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را انجام نداد، آب جوش می‌تواند گزینه خوبی باشد. در اینجا نحوه استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی آورده شده است:

  • یک کتری یا قابلمه آب را روی اجاق گاز قرار دهید و آن را به جوش بیاورید.
  • در حالی که منتظر گرم شدن آب هستید، تا جایی که ممکن است آب راکد را از سینک خارج کنید و با استفاده از یک لیوان یا گلدان کوچک آب را خارج کنید.
  • تمام کتری آب را داخل سینک بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. اگر آب بدون تخلیه در سینک بایستد، گرفتگی همچنان وجود دارد.
  • حدود پنج دقیقه به آب زمان دهید تا خنک شود و سپس آن را با برداشتن تا حد امکان آب خنک شده با لیوان یا قابلمه خارج کنید و آن را در سینک دیگری بیندازید.
  • ممکن است لازم باشد این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا گرفتگی را جابجا کنید، اما این استراتژی اغلب در بسیاری از انواع انسداد کار می‌کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی دلایل بالا آمدن چاه دستشویی

از اقلام موجود در انباری و آشپزخانه خود استفاده کنید

آیا می‌دانستید که برای رفع گرفتگی سینک آشپزخانه‌تان همیشه لازم نیست از پاک‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید؟ ممکن است یک پاک کننده زهکش طبیعی درست در آشپزخانه خود داشته باشید.

از نمک و آب جوش استفاده کنید. گاهی اوقات می‌توانید انسداد مجرای فاضلاب را با نمک باز کنید. بعد از اینکه تا حد امکان آب راکد را از سینک خارج کردید، حدود نصف فنجان نمک خوراکی را در داخل فاضلاب بریزید. سپس، حدود یک لیتر آب جوش بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس با آب داغ بشویید تا مخلوط پاک شود.

یک پاک کننده جوش شیرین و سرکه DIY را امتحان کنید. قبل از استفاده از این روش، آب راکد را از سینک خارج کنید. حدود یک فنجان جوش شیرین را در آبکش بریزید و سپس مقدار مساوی سرکه سفید یا سیب را اضافه کنید. راه حل به زودی شروع به حباب زدن خواهد کرد. وقتی فروکش کرد، درپوش را داخل آن قرار دهید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید. بعد، آب داغ را اجرا کنید تا ببینید که آیا گرفتگی پاک می‌شود یا خیر. اگر آب در حال تخلیه است اما کندتر از حد معمول است، این فرآیند را یک بار دیگر تکرار کنید (این بدان معناست که گرفتگی هنوز کاملاً پاک نشده است).

از جوش شیرین و نمک استفاده کنید. حدود یک فنجان جوش شیرین را با نصف فنجان نمک مخلوط کنید و این مخلوط را در آبکش بریزید. بگذارید مخلوط چند ساعت بماند سپس با آب جوش بشویید. اگر گرفتگی را پاک نکرد، می‌توانید این روند را تکرار کنید. این روش یکی از موثرترین روش‌ها برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی شما است.

از رخت آویز استفاده کنید

رخت آویز سیمی می‌تواند ابزاری عالی برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی شما باشد. به اندازه یک فنر لوله کش به لوله کشی سینک آشپزخانه شما نمی‌رسد، اما ممکن است به اندازه‌ای باشد که به برخی از گرفتگی‌ها برسد.

سیم آویز صاف شده را در زهکشی آشپزخانه یا لوله خرد فرو کنید تا اگر می‌توانید به آن برسید، گرفتگی را از بین ببرید یا بکشید. مراقب باشید سینک خود را با سیم خراش ندهید. همچنین ممکن است بخواهید روی یک ابزار پاک کننده گرفتگی فاضلاب فکر کنید تا به خلاص شدن از شر زباله کمک کند. این ابزار برای کمک به از بین بردن موها از سینک یا حمام شما طراحی شده است که به آهستگی تخلیه می‌شود، اما همچنین می‌تواند برای گرفتن ذرات غذا در سینک گرفتگی آشپزخانه شما نیز استفاده شود. فقط مراقب باشید به آرامی آن را حرکت دهید. پلاستیک نازک می‌تواند شکسته شود و مشکلات بیشتری ایجاد کند.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

فنر لوله کشی

اگر رخت آویز کار نکرد، به فروشگاه سخت افزار بروید و یک فنر لوله کش بخرید. فنر لوله کش که مارپیچ نیز نامیده می‌شود، ابزاری مفید است که می‌تواند گرفتگی‌های گیر کرده در سیستم زهکشی زیر سینک ظرفشویی شما را پاک کند.

شما باید لوله تخلیه و تله P را که در زیر سینک آشپزخانه قرار دارد جدا کنید تا لوله خرد که در پشت دیوار کابینت حرکت می‌کند، ظاهر شود. این جایی است که فنر را تا زمانی که مقاومتی برای شکستن گرفتگی احساس کنید وارد لوله می‌کنید.

تله را تمیز کنید

تله P در قسمت منحنی لوله‌های سینک آشپزخانه شما، معمولا در داخل کابینت قرار دارد. تمیز کردن تله P زهکش آشپزخانه ممکن است برای پاک کردن گرفتگی ضروری باشد. این روش نیز برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی کاربردی است.

  • ابتدا یک تابه یا سطل را در زیر زهکشی قرار دهید تا آب یا زباله‌هایی که ممکن است بیرون بیفتند را بگیرید.
  • سپس، تله P را از لوله تخلیه باز کنید و هر چیزی که گیر کرده است را پاک کنید.
  • در نهایت، تله P را تعویض کنید (مطمئن شوید که تمام اتصالات محکم بسته شده باشند) و آب گرم را برای چند دقیقه از لوله ها عبور دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تمیز کردن کفپوش PVC با محلول های خانگی و شیمیایی

پیشگیری را در اولویت قرار دهید.

گرفتگی فاضلاب سینک یک اتفاق عادی است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها جلوگیری کنید. اگر زباله‌های آشپزخانه دارید، آن را بیش از حد بار نکنید. اقلام را در یک زمان تغذیه کنید، و صبر کنید تا قبل از افزودن موارد دیگر، به طور کامل آسیاب شوند. مطمئن شوید که از نکات تمیز کردن زباله استفاده می‌کنید تا دستگاه به درستی کار کند.

هرگز روغن بیکن، تفاله قهوه یا روغن را در زهکشی آشپزخانه یا زباله‌های خود قرار ندهیدهمچنین، همیشه مطمئن شوید که پس از هر بار استفاده، مقدار زیادی آب در زهکشی ریخته‌اید. مهم است که بدانید چگونه از تمام اجزا و سیستم‌های لوله کشی خانه خود نگهداری و مراقبت کنید تا کارها به خوبی اجرا شود.

چگونه گرفتگی سینک را با آب ایستاده باز کنید؟

آب ایستاده نشانه بسیار واضحی است که نشان می‌دهد سینک شما گرفتگی دارد که نیاز به توجه دارد. همانطور که در حمام می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شما باید گرفتگی فاضلاب دوش را باز کنید یا گرفتگی مجرای وان حمام را باز کنید. اولین قدم این است که چند دستکش لاستیکی بپوشید و اطراف سوراخ تخلیه را برای هر گونه مانعی که نمی‌توانید از طریق آب کدر مشاهده کنید، احساس کنید.

پیستون اغلب بهترین راه برای کنترل سینک با آب ایستاده است، مخصوصاً به این دلیل که می‌توانید بدون نیاز به برداشتن تمام آب سینک از یک پیستون استفاده کنید. اگر سینک بسیار پر است، ارزش آن را دارد که مقداری آب را با استفاده از یک کوزه و سطل بردارید تا در حین غوطه‌ور شدن از کناره‌ها شیب نخورد. هنگامی که فقط سه سانتی‌متر آب در سینک دارید، می‌توانید شروع به رفع گرفتگی سینک ظرفشویی خود کنید کنید.

پاک کننده‌های تخلیه، پیستون‌ها و فنرهای لوله کش تنها تعدادی از روش‌های آسانی هستند که می‌توانید در ابتدا برای باز کردن گرفتگی سینک با آب راکد امتحان کنید، که به طور بالقوه باعث صرفه جویی در هزینه‌های سنگین می‌شود.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

چگونه می‌توانم از گرفتگی سینک خود جلوگیری کنم؟

موفق‌ترین راه برای جلوگیری از فکر کردن به نحوه باز کردن گرفتگی سینک، اتخاذ روش‌های خوب مراقبت از سینک است. به عنوان یک قاعده، مگر اینکه شما یک واحد دفع زباله نصب کرده باشید، فقط مایعات باید در زهکشی وارد شوند.

تفاله‌های چای، گریس (به ویژه چربی‌های حیوانی که در هنگام سرد شدن جامد می‌شوند) و حتی ضایعات کوچک مواد غذایی، هرگز نباید به داخل فاضلاب فشار داده شوند. در عوض از یک سبد صافی زباله برای جمع آوری اقلام جامد و خالی کردن آن‌ها در سطل زباله استفاده کنید. روغن‌ها و چربی‌ها را باید در جای دیگری دور ریخت.

اگر انبوهی از ماهیتابه‌های چرب را می‌شویید، حتما از صابون ظرفشویی فراوان استفاده کنید. همچنین ارزش آن را دارد که بعد از تخلیه سینک، نیم لیتر آب جوش را در سوراخ پریز بریزید تا از رسوب چربی در لوله کشی جلوگیری شود.

اهمیت تمیز نگه داشتن فاضلاب سینک شما

بسیاری از ما نمی‌توانیم هر مشکلی را که در خانه‌هایمان به وجود می‌آید برطرف کنیم، مانند خوردگی لوله‌های آب یا خرابی لوله‌های آب، اما حتی یادگیری نحوه باز کردن منظم مجرای فاضلاب با جوش شیرین می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه در اقدامات گسترده‌تر شود. تمیز نگه داشتن فاضلاب سینک و تمیز کردن آن در هر دو هفته یکبار بسیار می‌تواند به ما کمک کند تا دچار مشکلات آزاردهنده نشویم.

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم؟

امتیاز کاربر: ۲.۲۳ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا