تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

علت سوختن برد ماشین ظرفشویی

چرا برد ماشین ظرفشویی می سوزد ، ترفند های افزایش عمر دستگاه

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است زندگی افراد راحت تر و انجام کارها برای آن ها سریع تر انجام پذیرد امروزه در زندگی ماشینی وسایل زیادی اتوماتیک شده و انسان نقش کم تری در انجام آن ها دارد. یکی از لوازم پر کاربرد و محبوب در آشپز خانه ماشین ظرف شویی می باشد. به کمک آن می توان در زمان کم ظروف بسیاری را شست که این دستگاه تحت فرمان قطعه ای به نام برد ماشین ظرفشویی می باشد.

ماشین ظرف شوی با پاشیدن آب داغ کف به ظروف کثیفی و چربی را از روی آن ها پاک کرده و استریل می کند. این کار را با کمک یک موتور و پمپی که در پایین مخزن آب نصب شده است انجام می دهد.پمپ از وان ماشین ظرف شویی و بازو های اسپری آب که ظروف را اسپری می کند آب را می کشد و دوباره به وان بر می گرداند با این کار آب را در وان دستگاه به گردش در می آورد. یکی از مزایای ماشین ظرف شویی این است که با آب داغ تر از آنچه که با دست می شویید ظروف را می شوید. این باعث چربی زدایی و استریل بیشتر ظروف می شود. برای طولانی تر شدن عمر دستگاه و کارایی بالای آن باید به موقع ماشین ظرف شویی تمیز و سرویس شود و اگر ایرادی در آن دیدید در اولین فرصت آن را بر طرف کنید.

برد ماشین ظرفشویی

برد ماشین ظرف شویی چیست؟

ماشین ظرف ‌شویی قطعات مختلفی دارد که همه آن‌ها تحت فرمان قطعه ای به نام برد ماشین ظرفشویی  هستند که کارهای هر بخش را برای آن ها مشخص می کند. تقریبا تمام قطعات ماشین ظرف شویی به برد الکترونیکی متصل هستند. این قطعه تقریبا مثل مغز انسان عمل می کند و به سایر قسمت ها فرمان ویژه می دهد و سبب روشن شدن و عمل کرد ظرف شویی در دستگاه می شود. خرابی برد ماشین ظرف شوی سبب خاموشی آن می گردد برای اینکه بتوانید عیب این قطعه را پیدا کنید باید ساختار برد ماشین ظرف شویی را بشناسید. اگر به هر دلیلی برد خراب شود اختلالات زیادی در دستگاه به وجود می آید که مهم ترین آن خاموشی دستگاه است . در صورتی که برد به صورت ناقص عمل کند سبب خرابی قسمت های مختلف دستگاه می شود زیرا صدور فرمان های شست و شو از اصلی ترین وظایف برد به شمار می آید.

علت خرابی برد ماشین ظرف شویی:
 • روشن نشدن دستگاه

 • عدم آبگیری دستگاه

 • خاموشی بی دلیل دستگاه

 • نقص در عمل کرد ماشین ظرف شویی

 • عدم تخلیه آب ماشین ظرف شویی

 • گرم نشدن آب ماشین ظرف شویی

 • مشکل در قسمت تایمر ماشین

 • خطا یا ارور مربوط به برد ماشین ظرف شویی

دلایل متعددی می توان برای سوختن برد الکتریکی ماشین ظرف شویی نام برد از جمله این که:

 • خازن برد الکتریکی و فیوز های برد ماشین ظرفشویی به جهت نوسان برق بسوزد

 • ورود آب به داخل برد دستگاه

 • خرابی سیم پیچ؛ خرابی سیم پیچی یا اتصالی آن می تواند نیم سوز شدن یا خرابی برد ماشین ظرف شویی را در پی داشته باشد.

 • خرابی برخی از قطعات برد

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چسب مناسب برای ترک یخچال

و

برد ماشین ظرفشویی

تعمیر و تعویض برد ماشین ظرفشویی :

در صورتی که به هر علتی برد الکترونیکی دستگاه خراب شود باید ابتدا علت خرابی تشخیص داده شود ، پس از رفع علت خرابی برد باید نسبت به تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی اقدام شود. برای مثال اگر فیوز و خازن ظرف شویی علت خرابی برد باشد باید ابتدا این قطعات را تعویض نمایید توجه داشته باشید که برای هر گونه تعمیر بر روی ماشین ظرف شویی ابتدا دو شاخه را از برق جدا نموده و ظروف داخل ماشین را تخلیه کنید. لحظاتی صبر نمایید تا جریان برق موجود در دستگاه به طور کامل از بین برود. در ادامه کنترل پنل ظرف شویی را خارج کرده و نسبت به تمیز کردن آن با پاک کننده ها اقدام نموده سپس برد الکترونیکی را تعمیر یا تعویض نمایید. البته در زمان تعمیر نیاز به جدا کردن برد از پنل نیست. ولی در هنگام تعویض برد ماشین ظرفشویی باید حتما جدا شود.

خازن ها را بررسی نموده تا کاملا صاف باشند و تا خوردگی نداشته باشند و در صورت نیاز نسبت به تعویض خازن های آسیب دیده اقدام نمایید.

جهت خارج کردن برد ظرف شویی آن را به آرامی به سمت چپ بچرخانید و سپس از پنل جدا نموده و برد سوخته شده را خارج نمایید. سپس یک برد الکترونیکی جدید را در پنل قرار داده و جهت تست سلامت دستگاه، برق ماشین ظرف شویی را وصل نموده و عمل کرد دستگاه را ملاحظه نمایید.

نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی چیست؟

 • ماشین ظرفشویی آبگیری نمی کند

 • دستگاه اصلا روشن نمی شود

 • کد خطا برای خرابی برد بر روی صفحه نمایشگر ماشین ظرف شویی ظاهر می شود

 • بعد از کمی کار کردن ماشین خاموش می شود

راه کار درست استفاده کردن از ماشین ظرف شویی:

ماشین ظرف شویی شما از هر برند که باشد نیاز به نگه داری و مراقبت دارد. بنا بر این باید موارد زیر را در نگه داری آن اجرا کنید:

 1. نظافت و تمیز نگه داشتن سطوح داخلی و خارجی آن:

برای اینکه جلوی رشد باکتری ها و قارچ ها را بگیرید باید همواره ماشین ظرف شویی خود را تمیز نگه دارید. برای تمیز کردن سطوح داخلی ماشین می توانید سبد ها را از ماشین خارج کنید و با سرکه و مواد شوینده داخلش را بشویید. به کمک یک دستمال سطوح خارجی آن را نیز از گرد و غبار پاک کنید.

 1. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف شویی:

برای اینکه ماشین شما عملکرد درستی داشته باشد بهتر است فیلتر را تمیز نگه دارید.اگر فیلتر دچار آسیب شد حتما باید آن را عوض کنید.

 1. تمیزی لاستیک و واشر ماشین ظرف شویی:

شاید فکر کنید که واشر و لاستیک ماشین ظرف شویی خیلی اهمیت ندارد. اما اشتباه نکنید این قطعه خیلی مهم است زیرا اگر واشر یا لاستیک دستگاه دچار پارگی یا آسیب شد باید آن را تعویض کنید زیرا علاوه بر این که ممکن است از لای پارگی ها آب به داخل اشپزخانه تان نفوذ کند و همه جا را کثیف کند؛ ممکن است به ماشین ظرف شویی خسارت جبران ناپذیر نیز بزند. برای اینکه باکتری و قارچ در واشر و لاستیک ماشین رشد نکند بهتر است با یک پارچه تمیز و لطیف به خوبی آن ها را تمیز و خشک کنید.

 1. جدا کردن غذای باقی مانده بر روی ظروف:

باقی مانده غذا را از روی ظروف جدا کنید؛

بعضی ها فکر می کنند ظروف را قبل از این که در ماشین ظرف شویی بگذارند باید آبکشی کنند. دیگر چرا دىستگاه را خریده اند. اطمینان داشته باشید که نیازی به ابکشی نیست اما بهتر است باقی مانده غذا را با یک دستمال پاک کنید.

 1. نمک در ماشین ظرف شویی:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز در مورد تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از رسوب بر روی ظرف ها استفاده از نمک ماشین ظرف شویی الزامیست.

 1. از بین بردن بو در ماشین ظرف شویی:

برای از بین بردن بو در ماشین ظرف شویی می توانید از سرکه سفید استفاده کنید و آن را در ظرفی در طبقه بالا قرار داده و یک دور شستشو دهید.

 1. جرم گیری ماشین ظرف شویی:

جرم گیری در ماشین ظرف شویی امر بسیار مهمی می باشد. زیرا با استفاده کردن مداوم از دستگاه ذرات غذا و رسوب آب در ماشین ظرف شویی جمع می شود. برای جرم گیری می توانید از سرکه سفیىد و جوش شیرین استفاده کنید. آن ها را در ظرفی ریخته در طبقه پایین قرار دهید و شستشو دهید و هر چند وقت یک بار آشغال را از فیلتر خارج کرده و آن را با مواد شوینده تمیز کنید. اما اگر این روش نتیجه نداد از یک متخصص استفاده کنید.

 1. نحوه چیدن ظروف در ماشین:

اگر ظروف را درست و با رعایت فاصله بچینید و طوری قرار دهید که آب به راحتی جابه جا شود ، شستشو درست و کامل انجام می شود و ظروف کاملا تمیز می شوند. اما اگر ظرف ها درست و یا بیشتر از ظرفیت چیده شود جریان آب به راحتی در ماشین ظرف شویی حرکت نمی کند و کثیفی بر روی ظروف باقی می ماند.

 1. استفاده از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرف شویی:

با توجه به برند ماشین ظرف شویی تان می توانید مواد شوینده مناسب آن را تهیه کنید. بنابر این استفاده از مواد شوینده اصل، مایع جلا دهنده، نمک مخصوص ماشین و …. منجر به درست کار کردن دستگاه می شود.

برد ماشین ظرفشویی

سخن آخر:

در این مقاله از ایبک امداد دانستیم که برد ماشین ظرفشویی مانند مغز دستگاه است و وظیفه دارد فرمان های لازم را جهت درست کار کردن قطعات ماشین ظرف شویی صادر کند. به همین دلیل وقتی برد دچار مشکل شود عمل کرد دستگاه نیز دچار مشکل شده و خاموش می شود. از جمله عللی که ما با دیدن آن ها متوجه خرابی برد می شویم می توان به آبگیری نکردن ماشین ظرف شویی ، توقف کار ماشین زمانی که روشن است ، ارور ماشین ظرف شویی و …..نام برد. از دلایل خرابی برد سوختن یا خراب شدن قطعاتی مانند اتصالی در سیم پیچ برد ، نیم سوز شدن خازن آن و می باشد که در هر صورت نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

باید به این نکته دقت داشته باشید که هر قسمتی از برد دچار مشکل شود دستگاه از کار می افتد و اگر برد کاملا خراب شود ظرف شویی اصلا روشن نمی شود. اگر با هر یک از این مشکلاتی که در مورد برد الکترونیکی ماشین ظرف شویی گفته شد مواجه شدید دستگاه را با دقت بررسی و تست نمایید تا به درستی عیب آن را بیابید.

اما اگر دانش و مهارت کافی در مورد تعمیر برد الکترونیکی ماشین ظرف شویی ندارید به یک تعمیر کار حرفه ای مراجعه کنید.

سوختن برد ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با سوختن برد ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا