تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

علت سوختن برد ماشین ظرفشویی

چرا برد ماشین ظرفشویی می سوزد ، ترفند های افزایش عمر دستگاه

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است زندگی افراد راحت تر و انجام کارها برای آن ها سریع تر انجام پذیرد امروزه در زندگی ماشینی وسایل زیادی اتوماتیک شده و انسان نقش کم تری در انجام آن ها دارد. یکی از لوازم پر کاربرد و محبوب در آشپز خانه ماشین ظرف شویی می باشد. به کمک آن می توان در زمان کم ظروف بسیاری را شست که این دستگاه تحت فرمان قطعه ای به نام برد ماشین ظرفشویی می باشد.

ماشین ظرف شوی با پاشیدن آب داغ کف به ظروف کثیفی و چربی را از روی آن ها پاک کرده و استریل می کند. این کار را با کمک یک موتور و پمپی که در پایین مخزن آب نصب شده است انجام می دهد.پمپ از وان ماشین ظرف شویی و بازو های اسپری آب که ظروف را اسپری می کند آب را می کشد و دوباره به وان بر می گرداند با این کار آب را در وان دستگاه به گردش در می آورد. یکی از مزایای ماشین ظرف شویی این است که با آب داغ تر از آنچه که با دست می شویید ظروف را می شوید. این باعث چربی زدایی و استریل بیشتر ظروف می شود. برای طولانی تر شدن عمر دستگاه و کارایی بالای آن باید به موقع ماشین ظرف شویی تمیز و سرویس شود و اگر ایرادی در آن دیدید در اولین فرصت آن را بر طرف کنید.

برد ماشین ظرفشویی

برد ماشین ظرف شویی چیست؟

ماشین ظرف ‌شویی قطعات مختلفی دارد که همه آن‌ها تحت فرمان قطعه ای به نام برد ماشین ظرفشویی  هستند که کارهای هر بخش را برای آن ها مشخص می کند. تقریبا تمام قطعات ماشین ظرف شویی به برد الکترونیکی متصل هستند. این قطعه تقریبا مثل مغز انسان عمل می کند و به سایر قسمت ها فرمان ویژه می دهد و سبب روشن شدن و عمل کرد ظرف شویی در دستگاه می شود. خرابی برد ماشین ظرف شوی سبب خاموشی آن می گردد برای اینکه بتوانید عیب این قطعه را پیدا کنید باید ساختار برد ماشین ظرف شویی را بشناسید. اگر به هر دلیلی برد خراب شود اختلالات زیادی در دستگاه به وجود می آید که مهم ترین آن خاموشی دستگاه است . در صورتی که برد به صورت ناقص عمل کند سبب خرابی قسمت های مختلف دستگاه می شود زیرا صدور فرمان های شست و شو از اصلی ترین وظایف برد به شمار می آید.

حتما بخوانید:   راهنمای فارسی استفاده از ماشین ظرفشویی حایر Haier
علت خرابی برد ماشین ظرف شویی:
 • روشن نشدن دستگاه

 • عدم آبگیری دستگاه

 • خاموشی بی دلیل دستگاه

 • نقص در عمل کرد ماشین ظرف شویی

 • عدم تخلیه آب ماشین ظرف شویی

 • گرم نشدن آب ماشین ظرف شویی

 • مشکل در قسمت تایمر ماشین

 • خطا یا ارور مربوط به برد ماشین ظرف شویی

دلایل متعددی می توان برای سوختن برد الکتریکی ماشین ظرف شویی نام برد از جمله این که:

 • خازن برد الکتریکی و فیوز های برد ماشین ظرفشویی به جهت نوسان برق بسوزد

 • ورود آب به داخل برد دستگاه

 • خرابی سیم پیچ؛ خرابی سیم پیچی یا اتصالی آن می تواند نیم سوز شدن یا خرابی برد ماشین ظرف شویی را در پی داشته باشد.

 • خرابی برخی از قطعات برد

و

برد ماشین ظرفشویی

تعمیر و تعویض برد ماشین ظرفشویی :

در صورتی که به هر علتی برد الکترونیکی دستگاه خراب شود باید ابتدا علت خرابی تشخیص داده شود ، پس از رفع علت خرابی برد باید نسبت به تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی اقدام شود. برای مثال اگر فیوز و خازن ظرف شویی علت خرابی برد باشد باید ابتدا این قطعات را تعویض نمایید توجه داشته باشید که برای هر گونه تعمیر بر روی ماشین ظرف شویی ابتدا دو شاخه را از برق جدا نموده و ظروف داخل ماشین را تخلیه کنید. لحظاتی صبر نمایید تا جریان برق موجود در دستگاه به طور کامل از بین برود. در ادامه کنترل پنل ظرف شویی را خارج کرده و نسبت به تمیز کردن آن با پاک کننده ها اقدام نموده سپس برد الکترونیکی را تعمیر یا تعویض نمایید. البته در زمان تعمیر نیاز به جدا کردن برد از پنل نیست. ولی در هنگام تعویض برد ماشین ظرفشویی باید حتما جدا شود.

خازن ها را بررسی نموده تا کاملا صاف باشند و تا خوردگی نداشته باشند و در صورت نیاز نسبت به تعویض خازن های آسیب دیده اقدام نمایید.

جهت خارج کردن برد ظرف شویی آن را به آرامی به سمت چپ بچرخانید و سپس از پنل جدا نموده و برد سوخته شده را خارج نمایید. سپس یک برد الکترونیکی جدید را در پنل قرار داده و جهت تست سلامت دستگاه، برق ماشین ظرف شویی را وصل نموده و عمل کرد دستگاه را ملاحظه نمایید.

نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی چيست؟

 • ماشین ظرفشویی آبگيری نمی كند

 • دستگاه اصلا روشن نمی شود

 • كد خطا برای خرابی برد بر روی صفحه نمايشگر ماشين ظرف شويی ظاهر می شود

 • بعد از كمی كار كردن ماشين خاموش می شود

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی اسمگ smeg در تهران |تعمیر در محل

راه كار درست استفاده كردن از ماشين ظرف شويی:

ماشين ظرف شویی شما از هر برند كه باشد نياز به نگه داری و مراقبت دارد. بنا بر اين بايد موارد زير را در نگه داری آن اجرا كنيد:

 1. نظافت و تميز نگه داشتن سطوح داخلی و خارجی آن:

برای اینكه جلوی رشد باكتری ها و قارچ ها را بگيريد بايد همواره ماشين ظرف شويی خود را تميز نگه داريد. برای تميز كردن سطوح داخلی ماشين می توانيد سبد ها را از ماشين خارج كنيد و با سركه و مواد شوينده داخلش را بشوييد. به كمک يک دستمال سطوح خارجی آن را نيز از گرد و غبار پاک كنيد.

 1. تميز كردن فيلتر ماشين ظرف شویی:

برای اينكه ماشين شما عملكرد درستی داشته باشد بهتر است فيلتر را تميز نگه داريد.اگر فيلتر دچار آسيب شد حتما بايد آن را عوض كنيد.

 1. تميزی لاستيک و واشر ماشين ظرف شويی:

شاید فکر کنید که واشر و لاستیک ماشین ظرف شویی خیلی اهمیت ندارد. اما اشتباه نکنید این قطعه خیلی مهم است زیرا اگر واشر يا لاستيک دستگاه دچار پارگی يا آسيب شد بايد آن را تعويض كنيد زيرا علاوه بر اين كه ممكن است از لای پارگی ها آب به داخل اشپزخانه تان نفوذ كند و همه جا را كثيف كند؛ ممكن است به ماشين ظرف شویی خسارت جبران ناپذیر نيز بزند. برای اينكه باكتری و قارچ در واشر و لاستيک ماشين رشد نكند بهتر است با يک پارچه تميز و لطيف به خوبی آن ها را تميز و خشک كنيد.

 1. جدا كردن غذای باقی مانده بر روی ظروف:

باقی مانده غذا را از روی ظروف جدا كنيد؛

بعضي ها فكر می كنند ظروف را قبل از اين كه در ماشين ظرف شویی بگذارند بايد آبكشی كنند. ديگر چرا دىستگاه را خريده اند. اطمينان داشته باشيد كه نيازی به ابكشی نيست اما بهتر است باقی مانده غذا را با يک دستمال پاک كنيد.

 1. نمک در ماشين ظرف شويی:

برای جلوگيری از رسوب بر روی ظرف ها استفاده از نمک ماشين ظرف شويی الزاميست.

 1. از بين بردن بو در ماشين ظرف شويی:

برای از بين بردن بو در ماشين ظرف شویی می توانيد از سركه سفيد استفاده كنيد و آن را در ظرفی در طبقه بالا قرار داده و يک دور شستشو دهيد.

 1. جرم گيری ماشين ظرف شويی:

جرم گیری در ماشین ظرف شویی امر بسیار مهمی می باشد. زیرا با استفاده کردن مداوم از دستگاه ذرات غذا و رسوب آب در ماشین ظرف شویی جمع می شود. برای جرم گيری می توانيد از سركه سفيىد و جوش شیرین استفاده كنيد. آن ها را در ظرفی ریخته در طبقه پایین قرار دهید و شستشو دهید و هر چند وقت یک بار آشغال را از فیلتر خارج کرده و آن را با مواد شوینده تمیز کنید. اما اگر اين روش نتيجه نداد از یک متخصص استفاده كنيد.

 1. نحوه چیدن ظروف در ماشین:

حتما بخوانید:   چگونه ماشین لباسشویی دوو را ریست کنیم

اگر ظروف را درست و با رعایت فاصله بچینید و طوری قرار دهید که آب به راحتی جابه جا شود ، شستشو درست و کامل انجام می شود و ظروف کاملا تمیز می شوند. اما اگر ظرف ها درست و یا بیشتر از ظرفیت چیده شود جریان آب به راحتی در ماشین ظرف شویی حرکت نمی کند و کثیفی بر روی ظروف باقی می ماند.

 1. استفاده از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرف شویی:

با توجه به برند ماشین ظرف شویی تان می توانید مواد شوینده مناسب آن را تهیه کنید. بنابر این استفاده از مواد شوینده اصل، مایع جلا دهنده، نمک مخصوص ماشین و …. منجر به درست کار کردن دستگاه می شود.

برد ماشین ظرفشویی

سخن آخر:

در این مقاله از ایبک امداد دانستيم كه برد ماشین ظرفشویی مانند مغز دستگاه است و وظيفه دارد فرمان های لازم را جهت درست كار كردن قطعات ماشين ظرف شويی صادر كند. به همين دليل وقتی برد دچار مشكل شود عمل كرد دستگاه نیز دچار مشكل شده و خاموش می شود. از جمله عللی كه ما با ديدن آن ها متوجه خرابی برد می شويم می توان به آبگيری نكردن ماشين ظرف شویی ، توقف كار ماشين زمانی كه روشن است ، ارور ماشين ظرف شويی و …..نام برد. از دلايل خرابی برد سوختن يا خراب شدن قطعاتی مانند اتصالی در سيم پيچ برد ، نيم سوز شدن خازن آن و می باشد كه در هر صورت نياز به تعويض يا تعمير دارد.

بايد به اين نكته دقت داشته باشيد كه هر قسمتی از برد دچار مشكل شود دستگاه از كار می افتد و اگر برد كاملا خراب شود ظرف شویی اصلا روشن نمی شود. اگر با هر يک از اين مشكلاتی كه در مورد برد الكترونيكی ماشين ظرف شويی گفته شد مواجه شديد دستگاه را با دقت بررسی و تست نماييد تا به درستی عيب آن را بيابيد.

اما اگر دانش و مهارت كافی در مورد تعمير برد الكترونیکی ماشين ظرف شویی نداريد به يک تعمير كار حرفه ای مراجعه كنيد.

سوختن برد ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با سوختن برد ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا