برندها

راهنمای خرید دستگاه گریل برقی | انواع دستگاه گریل

برای خرید دستگاه گریل نیز مانند خرید وسایل دیگر باید اطلاعات کافی داشته باشید و به این ترتیب خرید بهتری داشته باشید. در مواقعی که برای خرید دستگاه گریل به فروشگاه مراجعه می‌کنید و با مدل‌ها و برندهای گوناگون از این دستگاه مانند صفحه گریل، ماهیتابه گریل و… روبرو می‌شوید. در اولین نگاه ممکن است که هر کدام از آنها ویژگی‌های جذابی داشته باشند، اما نباید فریب آنها را بخورید.

چون ممکن است دستگاهی که دارای امکانات زیادی است، کارایی خوبی نداشته باشد. بنابراین انتخاب از روی ظاهر دستگاه‌ها، انتخاب مناسبی نخواهد بود. برای اینکه اطمینان حاصل کنید دستگاه گریل مورد نظر ارزش خرید دارد، باید بدانید که دقیقاً نیاز شما چیست و قبل از اینکه وارد مغازه شوید، در مورد آن تحقیقات لازم را کرده باشید.

آیا خرید دستگاه گریل برقی ضروری است؟

با توجه به اینکه برای تأمین پروتئین بدن یکی از منابع اصلی گوشت است و مصرف گوشت به صورت خام برای سلامتی افراد ضرر دارد، باید آن را به حالت‌های پخته، گریل یا سرخ شده مصرف نمود. بنابراین استفاده از گوشت به صورت کبابی زیاد مورد توجه قرار گرفته است.

خرید دستگاه گریل برقی برای مکان‌هایی که دسترسی به فضای باز و همچنین سوخت‌های فسیلی وجود ندارد، برای کباب کردن گوشت در اولویت می‌باشد. با استفاده از این دستگاه مصرف روغن بسیار کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب افراد بدن سالم‌تری خواهند داشت.

انواع دستگاه گریل

دستگاه‌های گریل در دو دسته خانگی و صنعتی طراحی و ساخته شده‌اند که هر کدام به سه دسته گریل برقی، گازی و زغالی تقسیم بندی می‌گردند. در رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا از دستگاه گریل صنعتی و از دستگاه گریل خانگی در باغ، آپارتمان و منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در هنگام انتخاب و خرید دستگاه گریل باید توجه نمایید که می‌خواهید دستگاه را برای چه مکانی استفاده کنید و برای چه تعداد نفر کاربرد دارد. در مرحله بعدی باید برای تولید حرارت در این دستگاه نوع انرژی را تعیین نمایید. برای نمونه در صورتی که زغال یا گاز در دسترس دارید، از گریل زغالی یا گازی و اگر زغال و گاز در دسترس ندارید، گریل برقی برای شما مناسب خواهد بود.

دستگاه گریل برقی

ویژگی‌های گریل برقی

دستگاه گریل برقی با توجه به قابلیت‌ها و کارایی که در طبخ مواد غذایی دارد، در اشکال و انواع گوناگون طراحی و ساخته شده است که هر کدام نسبت به قیمتشان، ویژگی‌های متفاوتی دارند. شناخت این ویژگی‌ها موجب خواهد شد که در زمان خرید گریل انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. ویژگی‌های متفاوت در گریل برقی عبارت هستند از:

 • میزان مصرف انرژی: با توجه به تکنولوژی که در دستگاه گریل برقی به کار رفته است میزان مصرف انرژی متفاوت خواهد بود در هنگام خرید گریل برقی باید به مقدار مصرف برق آن توجه کافی داشته باشید.
 • تعداد صفحات گریل: دستگاه گریل برقی به دو حالت دو طرفه و یک طرفه طراحی و ساخته می‌شود و مراحل طبخ غذا در گریل برقی دو طرفه به سبب حرارت دیدن غذا از پایین و بالا و داغ شدن هر دو صفحه گریل، سریع‌تر انجام می‌شود و در این نوع از دستگاه گریل غذای شما در مدت زمان کوتاه‌تری آماده می‌شود.
 • استفاده راحت: دستگاه‌های گریل برقی در حجم‌های مختلف برای استفاده راحت ساخته می‌شوند و افراد می‌توانند با توجه به شرایط استفاده و مکان خود دستگاهی با ابعاد و سایز مناسب را انتخاب کنند.
 • اشغال فضا: دستگاه گریل برقی قابل حمل و کوچک است و این قابلیت به افراد کمک خواهد کرد که در هنگام مسافرت و در جاهای گوناگون بتوانند به راحتی از دستگاه خود استفاده کنند.
 • ثابت بودن صفحه گریل: صفحه دستگاه گریل برقی به دو حالت متحرک و ثابت وجود دارد. در صورتی که دستگاه شما از نوع صفحه متحرک باشد، می‌توانید راحت‌تر آن را تمیز کنید. در هنگام خرید گریل برقی توجه داشته باشید که صفحه آن ثابت است یا متحرک. با توجه به بودجه خود دستگاه مناسب را انتخاب نمایید.
 • تنظیم حرارت: در برخی از دستگاه های گریل برقی میزان حرارت قابل کنترل می‌باشد. به این ترتیب در صورتی که غذایی برای آماده شدن، به مقدار حرارت کمتری نیاز دارد، می‌توانید حرارت دستگاه گریل خود را کمتر نمایید و یا بالعکس.
 • جنس صفحه گریل: صفحه گریل برقی معمولاً دارای یک لایه از مواد محافظ است. توجه داشته باشید که جنس این لایه نچسب بوده و در صورتی که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، قابل شستشو در این دستگاه باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل محصولات لوازم خانگی شرکت بوش BOSCH

نکات مهم خرید دستگاه گریل

 • در هنگام خرید دستگاه گریل باید توجه داشته باشید که روی قیمت آن عوامل گوناگونی مثل مدل، جنس و برند تأثیرگذار خواهند بود.
 • به شیارهای دستگاه گریل توجه نمایید. هر چقدر که شیارهای کف سینی گریل شما عمیق‌تر و بیشتر باشد، مواد غذایی به نحوه بهتری گریل خواهند شد.
 • در هنگام خرید دستگاه گریل یکی دیگر از نکات مهم سرعت زمان گرم شدن سینی گریل است. بنابراین در هنگام انتخاب خود به این مورد نیز توجه کافی داشته باشید.
 • در هنگام انتخاب بهتر است که مدل لعابکاری شده را انتخاب نمایید. به این ترتیب مواد غذایی به دستگاه نمی‌چسبد و به راحتی می‌توانید تمیزکاری آن را انجام دهید.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم خرید دستگاه گریل این است که قسمت داخلی تابه نباید خط و خش داشته باشد و باید از جنس نچسب باشد.
 • بهتر است که دستگاه گریل تایمر دار را انتخاب نمایید. به این ترتیب مواد غذایی شما نمی‌سوزند و می‌توانید تایم را تنظیم کرده و به کارهایتان برسید.
 • ارتفاع لبه سینی گریل با اهمیت است. نباید بیش از اندازه کوتاه و یا بلند باشد. چنانچه ارتفاع لبه سینی بیش از اندازه کوتاه باشد، مواد غذایی از آن خارج خواهد شد.
 • دقت داشته باشید که دستگاه گریل برای خروج روغن از دو سمت سینی گریل، باید دارای مجرا باشد.
 • در هنگام خرید دستگاه گریل دستگاهی را خریداری نمایید که دارای دو عدد دستگیره باشد تا بتوانید جابجایی را به راحتی انجام دهید. ابعاد و سایز دستگاه گریل را با توجه به نیاز و تعداد نفرات خانواده خود باید انتخاب نمایید.
 • در هنگام خرید دستگاه گریل باید به این نکته توجه نمایید که برخی از مدل‌ها دارای چراغ آماده به کار هستند. در مواقعی که حرارت صفحه‌ گریل تنظیم شود، این چراغ روشن خواهد شد و به این ترتیب به کاربران اطلاع می‌دهد که مواد اولیه را روی دستگاه قرار دهند و آشپزی خود را آغاز نمایند. این موجب می‌شود که صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی شود و هم دیگر لازم نخواهد بود که به دستگاه گریل چند بار سر بزنید تا از آماده شدن آن اطمینان حاصل نمایید
پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوازم خانگی برند بوش ساخت کدام کشور است؟ | معرفی محصولات برند بوش

برندهای معروف دستگاه گریل

در هنگام خرید دستگاه گریل باید بدانید که کدام برندهای این دستگاه محبوب‌تر و معروف‌تر هستند و با خیال راحت از بین آنها انتخاب خود را انجام دهید. برخی از برندهای معروف که دستگاه گریل برقی تولید می‌کنند عبارت هستند از:

 • تفال
 • بوش
 • کنوود
 • مودکس
 • آریته

در هنگام خرید دستگاه گریل برقی به کارایی و مشخصات هر کدام از برندها توجه داشته باشید و دفترچه راهنمای آنها را با دقت بسیار زیاد مطالعه نمایید تا متناسب با نیاز خود دستگاه مورد نظر را انتخاب نموده و خریداری کنید.

گریل برقی توکار

همانطور که از نام این دستگاه پیدا برای آشپزخانه‌های ثابت در فضای باز طراحی و ساخته شده است. این گریل‌ها معمولاً در میزهای سنگی در گوشه باغ و یا در کابینت قرار می‌گیرند. در هنگام خرید دستگاه گریل باید بدانید که قیمت این نوع گریل‌های برقی نسبت به انواع دیگر بیشتر است. اما ظاهر این دستگاه بسیار شیک بوده و جلوه خاصی به باغ یا حیات شما می‌دهد.

گریل برقی پایه‌دار

این دستگاه‌ها از لحاظ ظاهری به باربیکوها و گریل‌های رایج در بازار شباهت دارند. دو میز کوچک در دو طرف دارند و برای نگهداری وسایل یک فضای کمد دارند که در قسمت زیر آنها قرار دارد. می‌توان در شرایط آب و هوایی گوناگون از آن استفاده کرد. یکی از مزایای این گونه دستگاه‌های گریل برقی این است که می‌توانید همزمان با پخت غذا مواد اولیه بعدی را هم آماده نمایید. در صورتی که می‌خواهید این دستگاه را جابجا نمایید باید توجه کنید که در زیر پایه‌های آن چرخ وجود دارد.

دستگاه گریل قابل حمل

دستگاه گریل رومیزی یا گریل قابل حمل یکی دیگر از انواع دستگاه گریل برقی می‌باشد. این نوع دستگاه برای افرادی که می‌خواهند در نقاط مختلف از دستگاه گریل استفاده کنند گزینه مناسبی می‌باشد. یکی از مزایای دستگاه گریل قابل حمل این است که می‌توانید در سفر نیز دستگاه را به همراه داشته باشید و یا در فصل‌های سرد سال در داخل منزل از آن استفاده نمایید.

از معایب این دستگاه می‌توان به این مورد اشاره کرد که فضایی برای آماده کردن مواد در کنار خود ندارد.

دستگاه گریل برقی

سخن تکمیلی

استفاده از دستگاه گریل مزایای زیادی دارد که از جمله می‌توان به طبخ راحت غذا و همچنین سالم بودن مواد غذایی اشاره کرد. با استفاده از این دستگاه میزان مصرف روغن به شدت کاهش پیدا می‌کند. در هنگام خرید دستگاه گریل باید به مواردی مانند اندازه و ابعاد دستگاه، ثابت یا متحرک بودن صفحه گریل، تایمر دستگاه و… توجه نمایید و با توجه به نیاز و تعداد افراد خانواده انتخاب خود را انجام دهید.

در هنگام خرید دستگاه گریل توصیه می‌شود که از بین برندهای محبوب و معروف انتخاب خود را انجام دهید.

راهنمای خرید دستگاه گریل برقی | انواع دستگاه گریل برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید دستگاه گریل برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا