تعمیرات تلویزیون

راهنمای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی | راهکارهایی برای افزایش طول عمر سینما خانگی

اکثر لوازم برقی ها به خصوص سینما خانگی نیازمند نگهداری و مراقبت ویژه ای هستند تا بتوانند عمر مفید بیشتری داشته باشند. نگهداری از سینما خانگی بسیار آسان است به شرط آنکه نکات مربوط به مراقبت از آن را رعایت کنید. سینما خانگی دارای اجزای مختلفی می باشد از جمله اسپیکر، ساب وافر و … که هر کدام از این بخش ها باید به هنگام جابجایی و راه اندازی دستگاه با دقت از آنها مراقبت شود. نگهداری و مراقبت از سیستم سینما خانگی به قسمت های مختلفی دسته بندی می شود و برای آنکه بتوانید از این سیستم بهره وری لازم را داشته باشید و سالیان طولانی از آن استفاده کنید لازم است نکات مربوط به ایمنی آن را رعایت نمایید.

نکات مهم جهت نگهداری و مراقبت از سینما خانگی هنگام جابجایی

یکی از روش های مراقبت و نگهداری از سینما خانگی رعایت ایمنی به هنگام جابجا کردن آن می باشد. چه زمان خرید اولیه سینما خانگی و چه در حمل و نقل بعدی سیستم باید به خوبی از آن مراقبت کنید. سینما خانگی دستگاهی بسیار حساس می باشد و برخی از بخش‌های آن دارای هد و لنزهای شکننده و ظریفی است بنابراین بهتر است به هنگام جابجا کردن نهایت دقت را انجام دهید و اگر می خواهید آن را درون کارتن خود قرار دهید حتما از پوشش های قوی در اطراف دستگاه استفاده کنید.

استفاده از محافظ برق جهت اتصال سینما خانگی به پریز

برای اتصال یک وسیله برقی مثل سینما خانگی حتما باید از محافظ برق استفاده کنید. استفاده کردن از سینما خانگی به همان اندازه که می تواند مفید باشد چنانچه نکات مربوط به استفاده و نگهداری از آن رعایت نشود می‌تواند برای کاربران مشکل ساز نیز شود.راهنمای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی/راهکارهایی برای افزایش طول عمر سینما خانگی بنابراین حتما از محافظ برق جهت اتصال سینما خانگی به پریز برق استفاده کنید و همه قسمتهای سیستم مثل آمپلی فایر و اسپیکر را نیز به محافظ متصل کنید. زیرا نوسانات برق می تواند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری در سینما خانگی شما شود.

انتخاب محل مناسب جهت قرار دادن سینما خانگی

یکی دیگر از راههای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی قرار دادن آن در مکان صحیح و مناسب می باشد. همه وسایل برقی باید از منابع گرمازا دور باشند زیرا چنانچه در محیطی قرار بگیرند که گرم باشد می‌تواند منجر به رخدادهای ناخوشایند مانند آتش‌سوزی گردد. بنابراین دقت کنید جهت نگهداری کردن از سینما خانگی حتماً فاصله استاندارد آن را به دیگر دستگاه ها و یا دیوار اطراف رعایت کنید تا هوا بتواند به خوبی جریان پیدا کرده و میزان گرما و کاهش پیدا کند. علاوه بر آن دقت کنید سینما خانگی هرگز نباید در فضای بسته و یا داخل کابین قرار گیرد.

جمع آوری کابل ها و سیم ها در سینما خانگی

یکی دیگه از راههای نگهداری کردن از سینما خانگی جمع کردن سیم ها و کابل های آن می باشد. سینما خانگی از سیم ها و کابل های زیادی تشکیل شده و بنابراین معمولاً پس از راه‌ اندازی آن شاهد حجم زیادی از کابل در اطراف سیستم خواهید بود. نظم دادن به این کابل ها و سیم ها از ملزومات مراقبت اصولی از سینما خانگی می باشد. کیفیت این کابل ها و سیم ها بستگی به شرکت سازنده سینما خانگی دارد. برخی از کابل ها از قبل و توسط کارخانه سازنده روی سیستم قرار گرفته شده است. اما سیم هایی که شما جهت اتصال سیستم سینما خانگی به برق و یا تلویزیون استفاده می کنید باید بسیار با کیفیت بوده و جنس خوبی داشته باشد. بی دقتی در انتخاب سیم و کابل ها و استفاده از نوع بی کیفیت آن می تواند باعث خراب شدن دستگاه شود. علاوه بر آن استفاده از کابل های با کیفیت به بهبود صدا و تصویر در سیستم نیز کمک می کند. سعی کنید در قسمت انتهایی کابل و سیم ها برچسبی بزنید تا مشخص شود که این کابل به کدام وسیله مربوط می شود و هنگامی که قصد جدا کردن آن را دارید برای سر هم کردن مجدد آن با مشکلی مواجه نشوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا سینمای خانگی صدا ندارد ؟

کالیبره کردن سینما خانگی، یکی از راه های مراقبت از آن

کالیبره کردن در تلویزیون می تواند تصویر عالی و دقیق به همراه داشته باشد و حتی وقتی که نور مناسب در اتاق وجود ندارد شما می توانید تصاویر را با کیفیت عالی تماشا کنید. شاید گاهی مشاهده کرده اید زمانی که لپ تاپ یا کامپیوتر را کالیبره می‌کنید تصاویر با کیفیت بهتری پخش می شوند و بسیار خوشرنگ تر و جذاب تر از قبل به نظر می‌رسند. یکی از راه های نگهداری و مراقبت از سینما خانگی کالیبره کردن آن می باشد و می تواند در طول عمر دستگاه نیز بسیار تاثیر گذار باشد. برای انجام این کار می توانید به منوی تنظیمات در تلویزیون رفته و یا چنانچه تلویزیون شما از نوع HD می باشد و با استفاده از برنامه THX کالیبره کردن را خودتان انجام دهید. جهت کالیبره کردن تلویزیون لازم است که این برنامه را دریافت کنید و به اجرای آن بپردازید.راهنمای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی/راهکارهایی برای افزایش طول عمر سینما خانگی منوی Setup در تلویزیون را انتخاب کنید و پس از آن روی گزینه بهینه ساز کلیک کنید تا عملیات کالیبره سازی آغاز شود و به این صورت شما یکی از مهمترین راهکارها جهت مراقبت از سینما خانگی خود را انجام داده اید.

چیدمان صحیح اجزای سینما خانگی

قرار دادن درست قسمت های مختلف سینما خانگی در کنار همدیگر یکی از راه‌های مراقبت و نگهداری از این سیستم می باشد. بدون شک در همه خانه ها لوازم دیگری در کنار سینما خانگی قرار دارد که قسمتی از آنها مربوط به سیستم سینما بوده و قسمتی دیگر نیز می تواند مربوط به ملزومات دیگر و یا وسایل دکوری باشد. چنانچه فضای کافی جهت چیدمان این وسایل کنار همدیگر ندارید باید خیلی مراقب باشید که همه قسمت های سینما خانگی نمی تواند تحمل وزن زیاد را داشته باشد. بنابراین قرار دادن قسمت ها و اجزای مختلف سینما خانگی روی همدیگر و یا گذاشتن اشیای سنگین روی آن می تواند برای سیستم مشکل آفرین شود. پیش از هر چیز باید مکان مناسبی برای سینما خانگی انتخاب کنید و علاوه بر رعایت نکات فنی، جایگاه مطمئن و محکمی به آن بدهید تا جابجا نشود. در مرحله بعد جهت مراقبت از سینما خانگی باید مسئله اتلاف انرژی و ساختار دستگاه را در نظر بگیرید. دستگاه هایی که در خانه شما دارای قدرت بیشتری هستند را در زیر دیگر دستگاه‌ ها قرار دهید. به عنوان مثال پخش Blue ray که وسیله حساس و نازک می باشد هرگز نباید زیر لوازم دیگر قرار گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کیفیت تلویزیون دوو و مزایا و معایب آن

نگهداری و مراقبت از اسپیکرها در سینما خانگی

هر چقدر بهتر و اصولی تر از اسپیکرها در سیستم سینما خانگی مراقبت کنید، کیفیت صدا در آن بهتر خواهد بود. تنظیم درست اسپیکرها، مراقبت از سیستم سیم و برق کشی آنها و قرار دادن اسپیکرها در مکان مناسب همه می تواند در افزایش طول عمر بلندگوها و کیفیت صدای آن موثر باشد. پشت اسپیکرها را کنترل کنید تا تمامی جک هایی که مخصوص باند می باشند به درستی متصل شده باشند. بلندگوها نباید نزدیک منبع مغناطیسی قرار گیرند زیرا میدان الکترومغناطیسی می تواند تاثیر منفی روی عملکرد داخلی اسپیکرها بگذارد. بلندگو ها نباید روی پایه فلزی قرار گیرند. چنانچه می خواهید بلندگو را روی پایه قرار دهید بهتر است از باکس چوبی استفاده کنید. پس از خریداری کردن سینما خانگی بلندگوها را تا ۲۴ ساعت تست کنید و چنانچه ایرادی در آنها وجود داشت حتماً به فروشنده اطلاع دهید. یکی دیگر از مسائل مهم مربوط به اسپیکرها تمیز کردن آنها می باشد. بهترین راهکار جهت تمیز کردن اسپیکرها این است که از یک دستمال خشک استفاده کنید و هیچ مایع و اسپری برای نظافت به کار نبرید. سعی کنید اطراف سیستم سینما خانگی بخصوص اطراف اسپیکرها قالیچه یا فرش وجود نداشته باشد زیرا می تواند باعث تشدید برق استاتیک شود. چنانچه وسایل اطراف سینما خانگی از الکتریسیته برخوردار باشند می توانید از مواد شیمیایی که ضد الکتریسیته هستند استفاده کنید. گرمای زیاد می تواند به اسپیکرها آسیب برساند بنابراین دقت کنید که بلندگوها از منابع گرمازا و همچنین نور خورشید دور باشند. منفذی در بخش پایینی بلندگوها قرار دارد دقت کنید که هرگز نباید روی آن را بپوشانید.

نگهداری و مراقبت از DVD Player در سینما خانگی

یکی از حساس ترین و مهمترین قسمت های سینما خانگی DVD Player آن می باشد. این قسمت از دستگاه به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد و علاوه بر آن نظافت و تمیز کردن آن هرگز نباید فراموش شود. پس از مدتی که از سینما خانگی خود استفاده کردید باید صفحه بالایی سیستم را با یک پیچ گوشتی باز کنید و لنز آن را به کمک مایع مخصوص و یا الکل کاملاً تمیز نمایید. 4 593 1فراموش نکنید فقط چند قطره مایع جهت تمیز کردن لنز کافی می باشد و لازم نیست که لنز سینما خانگی را کاملاً خیس کنید. از دیسک هایی که خراب هستند و خراشیده شده‌ اند استفاده نکنید زیرا می تواند باعث آسیب رساندن به لنز سیستم شود. در ضمن دقت کنید که روی DVD Player هیچ وسیله دیگری قرار ندهید. هر چقدر این وسایل سبک و کم حجم هم باشند باز هم قرار دادن آنها روی DVD Player جایز نیست.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهکارهایی جهت مراقبت و نگهداری از دستگاه سینما خانگی پرداختیم. مراقبت کردن از هر لوازم الکترونیکی به خصوص سینما خانگی می تواند در افزایش عمر آن موثر باشد. چنانچه در این زمینه به مشاوره نیاز داشتید می توانید از کارشناسان ایبک امداد کمک بگیرید.

راهنمای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای مراقبت و نگهداری از سینما خانگی | راهکارهایی برای افزایش طول عمر سینما خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا